Hamilelikte Vajinal Baskı Neden Normaldir?

Büyüyen bebeğiniz, artan kan hacminiz ve reddedilemez yerçekimi kanunlarından dolayı hamilelikte vajinal ve pelvik baskı çok yaygındır.

İlginç şekilde bu ağrılar ve genel ağırlık hissi sadece üçüncü trimesterde olmaz. Bazı kadınlara ilk ve ikinci trimesterde de vajinal ve pelvik baskı hissediyorlar.

Bu baskının tam sebebini bulmak zorlu olabilir ancak tamamen normal olduğu bilinmeli. Muhtemel sebepleri, hafifletmenin yolları ve ne zaman doktora gitmeniz gerektiğine dair bilgiler aşağıda.

Vajinal ve Pelvik Baskının Sebepleri

Pelvik veya vajinal bölgede rahatsız edici hislerin tam sebebini anlamak her zaman kolay olmaz. Ancak ikinci veya üçüncü trimesterde baskı hissediyorsanız, sebebi muhtemelen büyüyen bebeğinizdir.

Bebek büyüyüp ağırlaşırken, pelvik tabandaki kaslara daha fazla baskı uygulamaya başlar. Bu kaslar rahme, ince bağırsaklara, mesaneye ve rektuma destek sağlarlar.

Hamilelik ilerledikçe bebeğiniz organlara, kalçaya ve pelvise daha fazla baskı yapmaya başlar. Bu da her şeye yük bindirir.

Gebeliğin ilerleyen aylarında pelvik baskının bir diğer muhtemel sebebi ise gebelik hormonu relaksindir. Bu hormon doğuma doğru bağ dokuları gevşetir ve aynı zamanda pelvik eklemleri de etkileyebilir. Bazı kadınlara pübik kemikler çevresinde ağrı ve bacak titremesi de yaşayabilirler.

Neler Etkilenir?

Hamileliğiniz eklemlerinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi etkileyecektir. Maalesef artan baskı hissi doğuma kadar geçmeyecektir. Hatta bebek aşağı inerken daha da kötüleşecektir. Bu durum doğuma hazırlık için bebeğin pelvik bölgeye doğru iniş yapmasıdır.

Bu baskı ve hafif ağrı hissiyle birlikte hareket hissetmeniz de mümkün. Bunun sebebi yürüme, merdiven çıkma ve hatta arabada gitmenin bile bebeği sallamasıdır.

Erken Gebelikte Ağrı

Eğer ilk trimesterde veya ikincide vajinal veya pelvik baskı hissediyorsanız, henüz sebebi bebek değildir. Gebeliğin erken dönem haftalarında bebek bunun için fazla küçüktür. Ancak sebebi olan biten başka şeyler olabilir. Bkz: Pelvik ağrılar neden olur?

Hamileliğin ilk haftalarındaki sancı hissi rahmin genişlemesinden kaynaklanabilir. Eğer sancı benzeri ağrılarınız varsa vajinal kanama işaretlerini araştırın. Eğer lekelenme veya kanama görürseniz doktorunuzu arayın. Sancılar düşüklerin yaygın belirtileri arasındadırlar.

Kabızlık da basınç hissine sebep olabilir. Hamilelik hormonlarındaki artış ve vitaminlerdeki demirden dolayı sindirim sistemi bozulabilir ve sonucunda pelvik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Eğer durum böyleyse, bol su için ve lif tüketin. Doktorunuza gebelik dostu müshil ilaçlarını da danışabilirsiniz.

Rahatlamak

Basıncı hemen azaltmak için yan yatın ve nefesinize odaklanın. Ayrıca aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

 • Pelvik egzersizler yapabilirsiniz. bkz: Kegel egzersizleri nedir, faydaları nelerdir?
 • Ilık suyla rahatlatıcı bir banyo yapabilirsiniz. Duşta durup sırtınıza suyu da verebilirsiniz.
 • Hamileler için hazırlanmış karın destekleyici kıyafet ve ürünlerden faydalanabilirsiniz.
 • Ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Belden bükülmeyin. Tüm bedeninizi döndürün.
 • Lisanslı bir terapistten prenatal masaj alabilirsiniz. Bu bireyler gebe kadınlarda uzmanlaşmışlardır.
 • Olabildiğince oturmaya çalışın. Mümkünse ayağınızı kaldırın.
 • Eğer hamilelikten önce düzenli spor yaptıysanız durmayın. Gerekliyse değişiklikler yapın ama düzenli egzersize devam edin. Sporunuzu nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız doktorunuza sorun.

Baskı ve Ağrı

Vajinal ve pelvik bölgede baskı ayrı bir şeydir, ağrı başka bir şeydir. Bu bölgedeki baskı adet sancılarına benzer bir ağrı gibi hissettirebilir. Ayrıca belde de biraz ağrı olabilir.

Pelvik bölgedeki ağrıyı baskıyla karıştırmak zordur. Bu bölgede ağrı olduğunda genelde keskindir ve yürümek, hatta konuşmak zor olur. Bu durumda hemen doktorunuza ulaşmalısınız.

Doktoru aramanızı gerektirebilecek diğer sebepler şöyle:

 • konuşamayacak veya yürüyemeyecek kadar yoğun pelvik ağrı
 • ağır baş ağrısı
 • baş dönmesi
 • elde, yüzde ve ayaklarda ani şişkinlik

Eğer ateş, üşüme ve vajinal kanama gibi belirtilerle birlikte vajinal veya pelvik ağrı varsa hemen hastaneye gidin.

Hamilelikte pelvik ağrının ciddi sebepleri olabilir. Bunlar arasında düşük, dış gebelik ve erken doğum var. Diğer tehlikeli rahatsızlıklar arasında ise preeklampsi ve plasental ayrılma mevcut ve bunlar da pelvik ağrıya sebep olabilirler.