Hamilelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelik sırasında, kendinizi uykuya dalmakta zorlanırken bulabilirsiniz.  Ne yazık ki, normalde uyuduğumuz uyku pozisyonu hamilelik sırasında çok rahatsız edici olabilir. Bu yeni rahatsızlığın birtakım nedenleri var ancak ihtiyaç duyduğunuz uykuyu çekmenize yardımcı olabilecek  yeni uyku pozisyonları vardır.

Her zamanki uyku pozisyonunda neden rahatsızım?

Hamileyken vücudunuz çeşitli değişikliklere uğrar.  Bu değişiklikler her zamanki düzenli uykunuzu bozacaktır. Rahatsızlığınızın  nedenleri arasında aşağıdakiler olabilir:

  • Artan karın boyutu
  • Sırt ağrısı
  • Mide ekşimesi
  • Nefes darlığı
  • Uykusuzluk hastalığı

Hamilelikte En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Hamilelik sırasında en iyi uyku pozisyonu yan yatıştır. Daha da iyisi sol tarafınıza uyumaktır. Sol tarafınızda uyumak plasenta ve bebeğinize ulaşan kan ve besin miktarını artıracaktır.

  • Bacaklarınızı ve dizlerinizi bükün ve bacaklarınızın arasına bir yastık koyun.
  • Sırt ağrısıyla ilgili sorunlarınız varsa sol tarafınıza yatın ve karnınızın altına bir yastık koyun.
  • Gece boyunca mide ekşimesi yaşıyorsanız, üst  bedeninizi yastıklarla desteklemeyi deneyebilirsiniz.
  • Hamileliğin geç dönemlerinde nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Yan yatmayı veya  bedeninizi yastıklarla desteklemeyi deneyebilirsiniz.

Bu öneriler size tamamen rahat gelmeyebilir, özellikle sırt üstü veya yüz üstü yatıyorsanız ancak mutlaka denemelisiniz. İşe yaradığını göreceksiniz. Bütün gece tek bir pozisyonda kalamayacağınızı ve pozisyon değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Hamilelikte hangi uyku pozisyonlarından kaçınmalıyım?

Sırt üstü uyumak: Bu, sırt ağrıları, solunum, sindirim sistemi, hemoroid, düşük tansiyon sorunları ve kalbe bebeğinize dolaşımda bir azalmaya neden olabilir. Bu durum karnınızın bağırsaklarınıza ve büyük kan damarlarına dayanması sonucu oluşur.

Yüz üstü uyumak: Hamileliğiniz ilerledikçe ve bebeğiniz büyüdükçe, yüz üstü yatmak ve yatakta kendi ekseni etrafında dönmek zorlaşır. Bu bebeğinize baskı uygulayacaktır.

Bebeğinizin büyümesi ile uyumak kolay olmayacaktır. Daha önce sırt üstü uyuyorsanız, artık bunu unutun. Büyüyen bebeğiniz sayesinde uyku pozisyonlarınızı değiştirmek zorunda kalacaksınız.

En İyi Uyku Pozisyonları

Hamilelik sırasında en güvenli uyku pozisyonu nedir?

Beşinci ayın sonunda, sırtınız kesinlikle ağrıyacaktır. Sırt üstü uyumak, aort ve inferior vena cava’ya yani karnınızın arkasında bulunan kan damarlarına baskı uygulayacaktır, kan bacaklarınızdan ve ayaklarınızdan geri akacaktır. Bu bölümlerdeki basınç vücudunuzdaki ve bebeğinizdeki kan dolaşımını yavaşlatabilir. Yüz üstü veya sırt üstü uyumayı unutun. Sırt üstü yatarken çok daha zor nefes alacaksınız. Ve sırt üstü yattığınızda bebeğiniz bağırsaklarınızı aşağıya doğru ittiğinden, bu durum aynı zamanda bağırsak ve mide sorunlarına yol açabilir. Yüz üstü uyumaya alışkın mısınız? Bu iyi bir fikir değildir. Yüz üstü yattığınız zaman, karnınız genişleyen rahminize baskı uygular. Şişmiş göğüslerinize oluşacak baskıdan bahsetmiyorum bile.

Sol tarafa yatmak en iyisidir. Şu anda, yan uyumak bebeğiniz için en güvenli yatış pozisyonudur. Ayrıca, karnınız büyüdükçe sizin için de daha rahat olacaktır. Yan yatmak neden diğerlerinden daha iyidir?  Uzmanlar sol tarafınıza yatmanızı önerir. Çünkü bu, kan dolaşımınızı artırır, besin dolu kanı bebeğinizi beslemek için kalbinizden plasentaya daha kolay aktarmaya yardımcı olacaktır. Sol tarafınıza yatarken aynı zamanda genişleyen ve artan vücut ağırlığınızın karaciğerinizde çok sert bir şekilde aşağı itilmesi engellenir.  Her iki yanınıza yatmanız iyi olsa da sol taraf en iyisidir.

Hamilelikte Yatış Pozisyonu İçin İpuçları

Hamilelik sırasında uyurken bebeğinizi daha rahat hissetmenize ve korumanıza yardımcı olacak birkaç başka yatış ipucu bulunmaktadır:

Daha fazla karın ve sırt desteği için, karnınızın altına veya dizlerinizin arasına yastık koyun.

Ekstra uzun bir gebelik yastığı alabilirsiniz ya da sadece evinizde, dolabınızda bulunan uzun bir yastığı kullanabilirsiniz. Vücudunuzun altına bir yastık yerleştirmek yan yatmanıza yardımcı olacaktır. Yüz üstü veya sırt üstü yuvarlanmanızı önler.

Nefes darlığı için ne doğru nefes alabilmek için göğsünüzü yukarda tutabileceğiniz şekilde destekleyecek bir yastık kullanın.

Mide ekşimesi için yastığınızı yükseltin ve yükseltmek için altına bir yastık daha koyun. Bu, rahatça nefes almanızı ve mide asidinin yemek borusundan yukarı kaçmasını engeller. Uyurken öne ya da arkaya doğru yuvarlanırsanız panik yapmayın. Vücudunuzun en rahat olduğu yerde hareket etmesine izin vermek iyidir, yan yatmaya devam etmek için her birkaç dakikada bir uyanmaya çalışın. Şu an alabildiğiniz kadar uyku almaya ihtiyacınız var. Bebeğiniz sizi gece yarısı (1:00 ve 2:00) beslenmeleri için uyandırmaya başladığında ekstra dinlenmek isteyeceksiniz ve hamileyken yeterince uyuduğunuz için şükredeceksiniz.