Sorunu Gönder

HPV Bebeğe Zarar Verir mi?

HPV sahibi kadınlar, HPV virüsünün hamilelikleri boyunca doğmamış çocuklarına zarar verebileceğinden endişe ederler ancak çoğu vakada gelişen bebeği etkilemez. Kendini genital siğiller ve anormal pap smearlar olarak gösteren HPV enfeksiyonu genelde kadınların hamilelikleri boyunca görmeleri gereken bakımı genelde değiştirmez. Ancak HPV olduğunuzu kadın doğum uzmanınızın bilmesi önemli.

HPV ve hamilelik konusunda bilmeniz gerekenler aşağıda.

HPV Geçmişi Yokken Hamile Kalmaya Çalışmak

Hamile kalmak isteyen kadınlar virüse sahip olmadıklarından emin olmak için HPV için özel bir test isteyebilirler ancak buna gerek yok.

Eğer düzenli Pap testlerine gidiyorsanız, bu testlerdeki anormallikler doktoru zaten HPV için daha fazla test yapmak üzere uyarırlar. Kadın hamile kaldığı zaman düzenli takip edilmemiş kadınlarda, ilk kontrolde Pap testi yapılır. Eğer anormallikler görülürse doktor daha fazla test talep eder.

HPV testi istenen ek testler arasında olabilir. HPV rahim ağzı kanseri ile bağlantılı bir virüs. Doktor kolposkopi kararı da verebilir ve bu ışıklı cihaz anormal doku değişimleri için rahim ağzının incelenmesine imkan tanır.

HPV Geçmişi Varken Hamile Kalmaya Çalışmak

HPV geçmişine sahip bir kadın doktorunun bunu bildiğinden emin olmalı. Genital siğil, rahim ağzında doku değişimleri, anormal paplar nedeniyle cerrahi tedavi geçmişi veya diğer problemlere dair doktorunu bilgilendirmeli. Doktor hastayı yakından takip etmek isteyecektir çünkü hamilelik döneminde hücre değişimleri daha hızlı olur.

HPV ve Hamilelik

HPV ve düşüklere, erken doğuma veya diğer hamilelik komplikasyonlarına dair bir bağlantı keşfedilmiş değil.

Ayrıca bebeğe virüsü bulaştırma riski de çok düşük görülüyor.

Eğer hamile kadın HPV’nin serviks kanseri ile bağlantılı yüksek riskli türleri için pozitif test sonuçları aldıysa, doktor rahim ağzı dokusu değişimleri için hamilelik boyunca kadını takip edecektir. Ayrıca rahim ağzında cerrahi tedaviler uygulandıysa doktoru bilgilendirmeli.

Bazı HPV sahibi hamile kadınlarda doku değişimleri hamilelikte artar. Eğer mümkünse doktor tedaviyi erteler çünkü erken doğuma sebep olabilir.

Hamile kadında genital siğiller varsa, doktor daha büyük hale gelip gelmediklerini gözlemler. Hamilelikteki hormonal değişimler siğillerin çoğalmalarına veya daha büyük hale gelmelerine sebep olabilir. Bazen bu siğillerde kanama da olur.

Siğillerin boyutuna göre, doktor tedaviyi doğum sonrasına erteleyebilir. Eğer çok büyük hale gelirlerse ve vajinada engel oluştururlarsa, doğumdan önce çıkarılabilirler.

Genital siğiller ameliyatla, kimyasal tedavi ile veya elektrik akımı ile çıkarılabilirler.

HPV ve Doğum

Doğum sırasında bebeğe HPV geçişi ihtimali çok düşük. Bebek HPV virüsünü kapsa da vücudu genelde virüsü kendi kendine temizler.

Çoğu zaman genital siğillere sahip olup doğum yapan kadınların bebeklerinde HPV kaynaklı komplikasyonlar ortaya çıkmazlar. Çok nadiren olsa da genital siğilleri olan kadınların bebeklerinin boğazında siğiller çıkabilirler. Bu ciddi rahatsızlığa solunum yolu papillomatosisi adı verilir ve siğillerin bebeğin hava yollarını etkilemesine engel olabilmek için sık sık lazer operasyonlar gerekli olur.

Eğer anne rahim ağzı kanserine sebep olmuş bir HPV virüsüne sahipse bile bebek güvenle doğurulabilir.

Doğumdan Sonra HPV’nin Yönetimi

Eğer hamilelikte Pap testi anormal ise, doktor doğumdan sonra bir Pap testi daha isteyecektir. Bazen doğumdan sonra servikal hücrelerdeki değişimler ortadan kalkarlar ve tedavi gerekmez.

Bazen genital siğiller de ortadan kalkarlar. Eğer kalkmazlarsa doktor doğumdan sonra tedavi önerebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Huriye sert :

  11 Aralık 2019

  Hocam merhaba bnim hpv gecmisim var ama suan genital sigillerim yok. Normal dogum yapmama engelmi cok istiyorum

   Cevapla
 • Inan söğüt :

  22 Ağustos 2019

  Hocam merhaba. Eşim doğum yaptı bir kaç gün önce. Ben kendimde hpv şüphesiyle test yaptım ancak nehatif çikti. Fakat belirtilerim devam ediyor. Şüphem geçmiş değil. Ola ki eşimde hpv ise, normal doğum ile Çocuğuma bulaşmiş olur mu?\r\nBulaşmışsa erken tanı mümkün mü? \r\nBulaşmışsa Komplikasyonlar ne zaman başlar ? \r\nBulaşmışsa çocuğumda başkalarına bulaştırır mi? \r\nBulaşmışsa Bu virüsü çocuğumun vicudundan atabilir miyiz.?\r\nBulaşmışsa annenin emzirmesi doğru mu? Besleme ile ilgili Dogru olan nedir.? \r\nCevaplarınız benim için çok önemli. şimdiden teşekkür ederim. Iyi çalışmalar.

   Cevapla
 • Gülşen Çepik :

  02 Haziran 2019

  28 günde bir adet oluyorum,13 mayıs da adet oldum.1 haziranda kanda beta hcg yaptırdım sonuç negatif.8 haziranda adet olmayı bekliyoru. .Sizce hamile olma şansım var mı?

   Cevapla
Benzer Yazılar