Sorunu Gönder

Molar Gebelik Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Molar gebelik, nadir bir hamilelik komplikasyonudur ve normalde plasentaya dönüşmesi gereken trophoblast hücrelerinin anormal gelişimleri ile karakterize ediliyor.

Molar gebeliğin iki türü var. Tam molar gebelik ve kısmi molar gebelik. Tam molar gebelikte plasental doku anormaldir, şişmiştir ve sıvı dolu kistler oluşturur. Ayrıca fetal doku gelişimi de yoktur. Kısmi molar gebelikte anormal oluşmuş plasenta dokusunun yanında normal plasenta dokusu da olabilir. Ayrıca fetüs oluşumu da olabilir ancak fetüs hayatta kalamaz ve genelde gebeliğin erken dönemlerinde düşer.

Mol gebelikte plasenta, anormal kütlesi olan bir kiste dönüşür. Embriyo ise oluşmaz ya da kusurlu olur ve hayatta kalamaz.

Molar gebeliğin nadir bir kanser şekli de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonları olabilir ve erken tedavi gerekir.

Belirtileri

Molar gebelik ilk başta normal bir gebelik gibi görünür ancak çoğu molar gebelik belli işaret ve belirtilere sebep olur:

 • İlk trimesterde açık kırmızı veya koyu kahverengi vajinal kanama
 • Aşırı bulantı ve kusma
 • Bazen üzüm benzeri kistlerle dolu vajinal akıntı
 • Pelvik baskı ve ağrı

Eğer molar gebeliğin herhangi bir işaret ve belirtisini görürseniz doktorunuza danışın. Aşağıdakiler gibi bazı diğer molar gebelik işaretlerini de tespit edebilir:

 • Hızlı rahim büyümesi – rahmin gebelik haftasına göre fazla büyük olması
 • Yüksek tansiyon
 • Preeklampsi
 • Yumurtalık kistleri
 • Anemi
 • Aşırı aktif tiroid

Sebepleri

Molar gebelik döllenmiş yumurtadaki anormalliklerden kaynaklanır. İnsan hücrelerinde normalde 23 çift kromozom vardır. Bir kromozom çifti babadan, bir tanesi ise anneden gelir.

Tam molar gebelikte boş olan yumurta bir veya iki sperm tarafından döllenir ve tüm genetik materyal babadan gelir. Bu durumda annenin yumurtasındaki kromozomlar yok olurlar ve babanın kromozomları çoğalırlar.

Kısmi molar gebelikte ise annenin kromozomları duruyordur ancak baba iki set kromozom verir. Bunun sonucunda embriyoda 46 yerine 69 kromozom vardır. Bu genelde iki spermin bir yumurtayı döllemesi sonucunda ortaya çıkar ve bu nedenle babanın genetik materyalinin bir fazladan kopyası vardır.

Risk Faktörleri

Molar gebelik 1000 gebelikte 1 oranında görülüyor. Molar gebeliğe bağlı bazı faktörler şöyle:

 • Anne yaşı: 35 yaşının üstündeki ve 20 yaşından küçük olan anne adaylarında daha çok görülür.
 • Geçmiş molar gebelikler: Eğer bir molar gebeliğiniz olduysa, bir tane daha olması olasılığı daha yüksektir. Tekrarlı molar gebelik her 100 kadından 1 tanesinde görülüyor.

Komplikasyonlar

Molar gebelik alındıktan sonra içeride molar doku kalabilir ve gelişmeye devam eder. Bu tam molar gebeliklerin ortalama %15-20’sinde ve kısmi molar gebeliklerin %5’inde görülüyor.

Bu komplikasyonun işaretlerinden birisi molar gebeliğin sonlandırılmasından sonra HCG hormonu düzeyinin yüksek olmasıdır. Bazı vakalarda işgalci hücreler rahim duvarının orta katmanının derinlerine de işleyebilirler ve bu da vajinal kanamaya sebep olur.

Rahatsızlık neredeyse her zaman başarıyla tedavi edilebilir ve genelde kemoterapi uygulanır. Bir diğer tedavi seçeneği ise rahmin alınmasıdır.

Nadiren de olsa bu komplikasyon kanserli dokuya dönüşebilir ve diğer organlara taşınabilir. Çoklu kanser ilaçları ile genelde başarıyla tedavi edilir. Tam molar gebeliğin bu komplikasyona sebep olma ihtimali kısmi molar gebelikten daha fazla.

Önleme

Eğer molar gebelik geçirdiyseniz, tekrar hamile kalmadan önce doktorunuza danışın. Tekrar hamile kalmadan önce 6-12 ay beklemenizi önerebilir. Tekrar etme riski düşüktür ancak hiç molar gebelik yaşamamış kadınlara göre daha yüksektir.

Herhangi bir sonraki gebelikte, doktor rahatsızlığı gözlemlemek için ultrason kullanabilir ve normal gelişimi size bildirebilir. Ayrıca molar gebeliğin teşhisinde kullanılabilen prenatal genetik testlerden de bahsedebilirsiniz.

Teşhis

Eğer doktor molar gebelikten şüphelenirse, HCG düzeylerinin ölçümünü de içeren bir kan testi isteyecektir. Ayrıca ultrason da önerebilir.

Standart ultrasonda yüksek frekanslı ses dalgaları karın ve pelvik bölgedeki dokulara gönderilirler. Ancak erken gebelikte rahim ve fallop tüpleri karın yüzeyinden ziyade vajinaya yakındırlar. Bu nedenle ultrason vajinadan da uygulanabilir.

Transvajinal ultrason sırasında doktor veya tıp teknisyeni asa benzeri bir transduser cihazı, siz sırt üstü yatarken vajinanızdan sokar. Bu cihaz pelvik organlarınızın görüntülerini yaratan ses dalgaları yayar.

Tam molar gebeliğin ultrason kontrolünde şunlar gözlenebilir:

 • Embriyo veya fetüs olmaması
 • Amniyon sıvısının olmaması
 • Rahmi neredeyse dolduran kalın bir kistik plasenta
 • Yumurtalık kistleri

Kısmi molar gebelik ultrasonunda ise şunlar görünebilir:

 • Büyümesi sınırlanmış fetüs
 • Az miktarda amniyon sıvısı
 • Kalın kistik plasenta

Eğer doktor molar gebelik tespit ederse şu rahatsızlıklar için de kontrollerde bulunabilir:

 • Preeklampsi
 • Hipertiroid
 • Anemi

Tedavi

Molar gebelik normal bir gebelik olarak devam edemez. Komplikasyonları önlemek için anormal plasenta dokusunun alınması gerekir. Tedavi genelde aşağıdaki adımlar ile devam eder:

 • Kürtaj: Molar gebeliği tedavi etmek için doktorunuz molar dokuyu rahimden alacaktır ve kürtaj ile devam edecektir. 

Prosedür sırasında lokal veya genel anestezi alırsınız. Doktor vajinaya muayenede olduğu gibi spekulum yerleştirir ve rahim ağzına bakar. Sonrasında rahim ağzını genişletir ve vakum cihazı ile rahim dokusunu çıkartır.

 • Histerektomi: Nadiren de olsa komplikasyon riski çok yüksekse ve gelecekte gebelik planlanmıyorsa, rahim alınabilir.
 • HCG gözleme: Molar doku alındıktan sonra doktor HCG düzeyleri normale dönene kadar ölçümleri tekrar edecektir. Eğer kanınızda HCG yüksekliği devam ederse ek tedavi gerekebilir.

Molar gebelik tedavisi tamamlandığı zaman doktor HCG düzeylerinizi altı ay ila bir yıl kadar gözlemlemeye devam edebilir ve böylece içeride molar doku kalmamasını sağlar.

Normal gebelikte de HCG düzeyleri arttığı için doktor tekrar gebe kalmadan önce 12 ay beklemenizi önerebilir.

Başa Çıkma ve Destek

Hamileliği kaybetmek yıkıcıdır. Kendinize yas tutmak için biraz zaman verin. Hislerinizden bahsedin ve onları tamamen yaşayın. Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızdan destek alın. Eğer duygularınızı yönetme konusunda problem yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar