Paylaş:

plasenta nedir ne işe yarar

Gebeliğin yaklaşık üçüncü ayında oluşumu tamamlanan plasenta hem fetüse hem de anneye ait bir oluşumdur. Bir ucu anneye diğer ucu ise fetüse yapışıktır. Yapı itibariyle kalınlığı 2,5 3 cm olan bir hortumu andırı. Dış yüzeyi kaygan ve parlak iken iç yüzeyi tırtıklı yapıdadır.

Plasenta ne işe yarar?

Plasenta halk arasında kordon adıyla bilinir ve bilinen en önemli özelliği hatta yaratılış amacı anne ve fetüs arasındaki madde alışverişini sağlamaktır. Her türlü besin ve oksijenin bebeğe ulaşması plasenta sayesinde olur. Anneden bebeğe doğru bir geçiş olduğu gibi bebekten anneye doğru da bir geçiş söz konusudur. Fetüsün metabolizma atıkları da anneye geçer ve bu sayede atıklar vücut dışına atılmış olur. Ayrıca fetüsün sindirim solunum vs. gibi hayati faaliyetlerinin gerçekleşmesi de yine plasenta sayesinde gerçekleşir. Plasenta bunların dışında fetüsün pasif bağışıklığının güçlenmesini de sağlar. Anneye ait antikorların fetüse geçişi de plasentadan olur. Gebeliğin erken dönemlerinde hormon salgılaması ise ayrı bir işlevidir.

Plasenta, yapı olarak sağlam ve esnektir. Bu sayede hemen dolanıp sıkışmaz. Plasenta bebeğin hareketini engellemeyecek şekilde tasarlanmış bir organdır. Plasenta bebeğin değişen ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek bir yapıya sahiptir. Zaman zaman akciğer görevi gören plasenta zaman zaman böbrek fonksiyonunu üstlenir. Plasentanın görevleri saymakla bitmez. Plasenta gebeliğin 3 aylık döneminde karşılaşılabilecek enfeksiyonlara karşı da bebeği korur.

Plasentanın akıllı hücrelerden oluştuğunu söylemiştik. Bu durumun en büyük kanıtlarından biri ise gebelik sürecinde anne adayı kansere yakalansa bile plasenta kanserli hücrelerin fetüse ulaşmasını engelliyor. Genel olarak hamilelikte kanser tanısı konması çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda kanserin fetüse bulaşmayacağını bilmek insanı sevindirse de asıl sorun şu ki hamilelik sonlandırılmalı mı sonlandırılmamalı mı?

Gebeliğin kanser tespitinden sonra sonlandırılmasını gerektiren durumlar nelerdir?

Gebelik esnasında kanser tespiti yapılan veya daha önceden kanser tanısı konulan durumlarda gebeliğin devam ettirilmesi kararı aile ve doktorların ortak görüşmeleri sonucunda alınmaktadır. Gebelik esnasında alınacak olan bu kararda tek istisnai durum, lenf ve kan kanseri durumlarının görülmesidir. Bu kanserler anne adayında görüldüğü anda gebelik sonlandırılmalı, kanser tedavisine başlanmalıdır. Gebelik sırasında radyoterapi uygulanması bebeğe zarar vereceğinden uygulanmasına pek sıcak gözle bakılmamaktadır. Bundan dolayı kanseri türü ne olursa olsun gebeliğin kanser tespiti erken olduğu durumlarda sonlandırılması ve kanser tedavisine devam edilmesi en uygun yoldur.

Kanser tedavisi gören annenin bebeğini emzirmesi mümkün müdür?

Bebeği anne karnında iken plasentanın tüm olumsuzluklara karşı koruduğu bilinmektedir.  Plasenta bebeği kanserden koruyor. Çünkü plasenta içerisinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi acil durum hücreleri ve bu hücrelerin kazandırdığı üstün bir dayanma gücü vardır. Annenin doğumdan sonra bağışıklık sistemine göre bebeğe bazı hastalıkları aktaramayacağı biliniyor olsa da ilaç ve radyoterapi tedavileri uygulanan kanserli annelerin bebeklerini emzirmeleri pek mümkün değildir. Bebeğe kanserli hücrelerin aktarılabileceği gibi kanser tedavisinde kullanılan ilaçların da bebekte olumsuz etkiler ortaya çıkaracağı bilinmektedir.

Anne adaylarının gebelik öncesinde hangi muayene ve incelemeleri yapmaları gerekmektedir?

Anne adayları, hamilelik öncesinde ailesel kanser riski var ise uzmanlara bunu bildirmeli ve ona göre kontroller yapılmalıdır. Gebelik esnasında plasenta, bebeği kanserden koruyor ancak annede kanserin oluşturabileceği komplikasyonların varlığı düşünülünce sağlıksız ve yorucu bir gebelik süreci geçirilmemesi için hamilelik öncesinde kadınlarda yaygın olan meme kanseri, rahim ağzı kanseri şüphesi giderilmelidir. Gebelik öncesinde smear testi ile jinekolojik muayenelerin eksiksiz yapılması sağlanarak hamilelikte sağlıklı bir sürecin geçirilmesi sağlanabilmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar