Adet Geciktirici İlaçlar

adet

Adet görmek, normal ve sağlıklı bir yaşamın parçasıdır. Ancak bazı dönemlerde kadınlar, adet görmek istemeyebiliyorlar. Özellikle tatil yapacakları zamana ya da özel bir güne denk geldiyse kadınlar, adetlerini geciktirmenin yolunu bulmak isteyebilirler.

Her ne kadar ilaçsız da adet geciktiren yöntemler olduğu iddia edilse de bunların bilimsel dayanakları bulunmamaktadır. Bu nedenle adetlerini geciktirmek isteyen kadınlar genelde hormonal doğum kontrol yöntemlerini tercih etmektedirler. Adet geciktirmede kullanılan ilaçlardan bir tanesi noretisteron olmaktadır.

Noretisteron nedir?

Noretisteron, doğal olarak üretilen progesteron hormonuna benzer sentetik bir progestojendir. Adet döngüsü sırasında progesteron hormonu seviyesi düşer, bu da rahim iç zarının dökülmesine ve adetinizin gerçekleşmesine neden olur. Progesteron ya da noretisteron alınması durumunda hormon seviyeleri düşmez ve adet kanamasının gerçekleşmesi engellenir. 

İlacı, adetinizin başlaması gereken tarihin üç gün öncesinden başlayarak almalı ve toplamda 20 güne kadar, günde üç kez bir tablet kullanmalısınız. Bu sayede adet döneminiz gecikir ve hapları almayı bıraktıktan sonra 2-4 gün içerisinde adet kanamanız başlar. 

Noretisteronun yan etkisi var mıdır?

Noretisteronun, çoğu kadın için ara sıra kullanılması için güvenli olsa da adetinizi düzenli olarak geciktirmek için bunu kullanmanız önerilmez.

Bu ilacı kullanmanın bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında düşük ruh hali, akne, göğüs hassasiyeti, vücudun su tutması ve libido kaybı gibi etkiler yer alıyor.

Bununla birlikte, ilacın ne kadar işe yarayacağının kadından kadına farklılık gösterebileceği göz önüne alınmalıdır. Aynı zamanda bu ilacın gebelik önleyici olmadığı bilmelisiniz. Noretisteron alırken gebeliği önlemek için prezervatif gibi başka bir yöntem kullanarak kendinizi korumanız gerekecektir.

dogum kontrol hapi

Noretisteron alması riskli olan kişiler var mıdır?

Noretisteron kadınların çoğu için güvenlidir. Ancak karaciğer tümörü, meme kanseri, gebelik sırasında sarılık öyküsü ve şiddetli damar hastalığı olan kadınlar bu ilacı kullanmamalıdır.

Ayrıca gebeyseniz veya olabileceğinizi düşünüyorsanız, emziriyorsanız, doktor tarafından tanısı konmamış anormal vajinal kanamanız varsa veya bilinen, şüphelenilen veya geçmişte yaşanmış bir genital veya meme kanseriniz (meme kanseri tedavisinde noretisteron reçete edilmediği takdirde) olduysa ilacı almaktan kaçınmalısınız.

Yakın zamanda anjin, kalp krizi veya kan pıhtılaşmasının neden olduğu felç durumu yaşayanlar da noretisteron almaktan kaçınmalıdır.

Adet görme başka ilaçlarla geciktirilebilir mi?

Noretisteronun kullanımı güvenli olsa da ve ara sıra adet görmeyi ertelemek isteyen birçok kadın için işe yarayabilse de yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle norestisteronun sizi nasıl etkileyeceğini görmek için tatilinizden önce denemeniz iyi olacaktır. Bununla birlikte adetinizi geciktirmeden önce doktorunuzla konuşarak sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu konuşmanız gerekir.

Doğum kontrol hapları kullanarak adeti geciktirmek mümkün olabilmektedir. Bunu nasıl yapacağınıza geçmeden önce doğum kontrol haplarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.

Doğum Kontrol Hapları ve Adet Geciktirme

Oral kontraseptif olarak da adlandırılan doğum kontrol hapları, gebeliği önlemek için ağızdan alınan etkili bir doğum kontrol yöntemidir. 

Doğum kontrol haplarının çeşitleri şu şekildedir:

  • Kombinasyon hapları

Kombinasyon hapları, östrojen ve progestin hormonlarının sentetik (insan yapımı) olan formlarını içerir. Her döngü yer alan hapların çoğu aktiftir, yani bu haplar hormon içerirler. Kalan haplar ise etkisizdir, yani hormon içermezler. Birkaç çeşit kombinasyon hapı bulunmaktadır:

Monofazik haplar: Bu haplar, bir aylık döngüler halinde kullanılır ve her aktif hap aynı dozda hormon almanızı sağlar. Döngünün son haftasındayken aktif olmayan hapları alır ve adet görürsünüz.

Çok fazlı haplar: Bu haplar, bir aylık döngülerde kullanılır ve döngü boyunca farklı seviyelerde hormon almanızı sağlar. Döngünün son haftasındayken aktif olmayan hapları alır ve adet görürsünüz.

Genişletilmiş döngülü haplar: Bunlar genellikle 13 haftalık döngülerde kullanılır. 12 hafta boyunca aktif haplar kullandıktan sonra döngünün son haftasında aktif olmayan hapları aldığınızda adet görürsünüz. Sonuç olarak, yılda sadece 3-4 kez adet görürsünüz.

  • Sadece progestin içeren haplar

Sadece progestin içeren haplar, sadece progestin içerir. Bu tür haplara mini pill de denmektedir. Sadece progestin içeren haplarda östrojen bulunmadığı için bu haplar, sağlık veya başka nedenlerle östrojen alamayan kadınlar için iyi bir seçim olabilir. Yalnızca progestin içeren bu haplarda, döngüdeki tüm haplar aktiftir. Aktif olmayan haplar yoktur, bu nedenle sadece progestin içeren hapları kullanırken adet görmeniz ya da görmemeniz mümkündür.

Doğum kontrol hapları nasıl çalışır?

dogum kontrol hapi

Kombinasyon hapları iki şekilde çalışır. Birincisi, bu haplar vücudunuzun yumurtlamasını engeller. Bu ise yumurtalıklarınızın her ay yumurta bırakmayacağı anlamına gelir. İkincisi, bu haplar vücudunuzun servikal mukusu kalınlaştırmasına neden olur. Servikal mukus, rahim ağzınızın etrafındaki sıvıdır ve spermin rahme gitmesine yardımcı olur ve bu sayede sperm, yumurtayı dölleyebilir. Mukus kalınlaştığında spermin rahme ulaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Yalnızca progestin içeren haplar da kombine haplar gibi birkaç farklı şekilde etkili olur. Bu haplar öncelikle servikal mukusunuzu kalınlaştırarak ve rahim iç zarınızı incelterek çalışırlar. Rahim iç zarı, yumurta döllendikten sonra yumurtanın tutunduğu rahim astarıdır. Bu astar daha ince ise yumurtanın tutunması daha zordur ve bu da gebeliğin gelişmesini engeller. Bununla birlikte yalnızca progestin içeren haplar da tıpkı kombine doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı önleyebilir.

Adet döneminizi ertelemenin garantili bir yolu olmasa da kombine doğum kontrol haplarını aralıksız alarak adeti geciktirmek mümkün olabilir. Progesteron ve östrojenin bir arada bulunduğu kombine haplardaki yedi günlük arayı atlarsanız (bu süreçte normalde plasebo hapları alınır) ve hormon bulunduran hapları almaya devam ederseniz adet kanamanız gelmeyecektir.

Yalnızca progestojen içeren hap kullanıyorsanız -bunlar mini pill olarak da bilinir- bu haplar, ayın her günü ara vermeden alınır. Bu nedenle sadece progesteron içeren haplar akıyorsanız adetinizi geciktirmeniz mümkün değildir.

Çok fazlı kombine doğum kontrol haplarında ise her hapta farklı miktarlarda hormon bulunmaktadır. Bu nedenle adetinizi geciktirmek için arka arkaya, ara vermeden iki paket hap kullanamazsınız. Çok fazlı kombine doğum kontrol hapları kullanıyorsanız adetinizi geciktirmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Adetinizi geciktirmeye çalışmanız, hormonal dalgalanmalar nedeniyle adet döneminizin beklemediğiniz bir zamanda gerçekleşmesine ve ani kanamalara yol açabilir.

Bu nedenle doğum kontrol hapları ile adetinizi geciktirmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bu sayede adetinizi geciktirdikten sonra ilaç kullanımınıza nasıl devam edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Adetinizi geciktirmenin sakıncaları nelerdir?

Adet dönemleri arasında ani kanamalar ya da lekelenmeler görülmesi, adeti geciktirmek veya önlemek için hormonal doğum kontrol hapları kullanıldığında özellikle ilk birkaç ayda yaygın olarak görülmektedir. Vücudunuz, yeni düzene uyum sağladığı zaman ani kanamalar normal olarak zamanla azalır.

Adetinizi düzenli geciktirmenin dezavantajı, gebe olup olmadığınızı anlamanın daha zor hale gelebilmesidir. Sabah bulantısı, göğüs hassasiyeti veya olağandışı bir yorgunluk yaşıyorsanız, evde gebelik testi yapın ya da doktorunuza danışın.

Herhangi bir sebepten dolayı adetinizi geciktirmek istiyorsanız seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Hormonal haplar kullanılan adet geciktirici yöntemler genelde işe yarasa da bunları kullanmak için öncelikle doktorunuzun düşüncelerini öğrenmelisiniz. Hali hazırda doğum kontrol hapları kullanıyorsanız doktorunuz, bu hapları adetinizin başlangıcını geciktirmek için nasıl kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.