Adet Sancılarınızın Normal Olmadığını Gösteren Belirtiler

Adet dönemleri pek çok kadın için sancılı bir süreçtir. Çoğu kadın bu konuyu arkadaşlarıyla konuşuyor olsa da adet sancıları söz konusu olduğunda neyin normal olduğunu ve neyin olmadığını anlamanız zor olabilir.

Adet dönemlerinde çok fazla ağrı yaşamanızı benimsemiş olabilirsiniz. Özellikle genç kadınlarda adet sancıları olması nadir olarak görülen bir durum olmamakta ve adet gören kadınların yaklaşık yarısında ağrı görülmektedir.

Bununla birlikte çok şiddetli adet sancılarını normal olarak kabul etmemelisiniz. Şiddetli adet sancıları, doğurganlığınızı etkileyebilecek sorunlar yaşıyor olabileceğinize işaret edebilir.

Adet sancılarınızın normal olup olmadığını anlamak için aşağıdaki belirtilere bakabilirsiniz. Sancılarınızın normal olmadığını düşünüyorsanız, altta yatan sağlık sorunları varsa bunları anlamak için doktorunuzu mutlaka ziyaret edin.

Günlük hayatı etkileyen adet sancıları

Adet ağrılarınız çok fazlaysa ve işten izin almanıza neden oluyorsa bu durum normal olmayabilir. Kadınların yüzde 5 ila yüzde 20’lik bir kısmı günlük yaşamlarını etkileyecek düzeyde adet sancısı yaşar. Ancak adet ağrıları günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli olmamalıdır.

Bu nedenle ağrılarınız ambulans çağırmanıza ya da acile gitmenize neden olacak kadar kötüyse yardım istemelisiniz. Bu durumda yaşadığınız şey, adet sancısından çok daha fazlasıdır. Bununla birlikte ağrılarınız her ay işe ya da okula gitmenizi engelleyecek kadar şiddetli oluyorsa doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Ağrı kesici ilaçlarla geçmeyen ağrılar

Adet sancıları yaşayan pek çok kadın reçetesiz ağrı kesicilerle rahatlar. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler sancılarınızı kesmiyorsa adet sancılarınız normal değil demektir.

Reçetesiz satılan ağrı kesicilere ayrıca değinmek gerekirse pek çok insan bunları reçeteyle alınmadıkları için zararsız görüyor ve yüksek dozlarda kullanıyor. Bu ilaçların reçetesiz satılması, yüksek miktarlarda kullanılabileceği anlamına gelmez. Bu nedenle ağrı kesici kullanımı konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Ağrı kesicileri prospektüsünde belirtilenden ya da doktorunuzun önerdiğinden fazla kullanmayın. Önerilen dozlar yeterli gelmiyorsa doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Adet dönemi dışındaki ağrılar

Adetinizden hemen önce ya da adetin ilk birkaç günü ağrı yaşamanız normaldir. Ayrıca yumurtlama zamanı da ağrı yaşayabilirsiniz. Ancak bunun dışındaki zamanlarda ağrılarınız oluyorsa altta yatan başka sağlık sorunları olabilir.

Ağrılarınızın normal olmadığını gösteren bir diğer belirti ise cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamaktır. Ağrılı cinsel ilişkiye neden olan bazı sorunlar, adet döneminde şiddetli sancılara neden oluyor olabilir.

Şiddetli adet sancılarına ateş, kusma, baş dönmesi, normal olmayan vajinal kanamaya veya akıntı eşlik ediyorsa ya da ağrılarınız çok şiddetliyse mutlaka doktorunuzla görüşün.

Adet sancılarının çok uzun sürmesi

Adet döneminizde kanamanızın 2-7 gün sürmesi normaldir. Ancak bu süre boyunca adet sancılarınızın olması normal değildir. Adet nedeniyle yaşanan ağrıların genelde 2-3 gün sürmesi normal olarak kabul edilir.

Adet sancıları kanamayla birlikte ya da kanamadan hemen önce başlayabilir. Ancak bu ağrılar adetiniz bitene ve hatta sonrasına kadar devam etmemelidir.

Normal olmayan sancılar

Adet sancılarınızın normal olmadığını düşünüyorsanız, bu endişenizi dikkate almalısınız. Pek çok insan şiddeti objektif şekilde ölçülemeyen belirtiler hakkında doktorlarıyla konuşmaktan korkar.

Ateşiniz çıktığında doktorunuz ateşinizi ölçüp dereceyi görebilir. Ağrınız varsa doktorunuz belirtinizi belirlerken sizin söylediklerinize güvenmek zorundadır. Bu da insanların adet sancısında doktordan yardım istemekten korkmalarına neden olabilir.

Geçmişte ağrınız için doktora gittiyseniz ve dikkate alınmadıysanız, bu sorunu tekrar gündeme getirme konusunda çekinceleriniz olabilir. Ancak ağrılarınız şiddetliyse ve endişeleriniz varsa tekrar doktora gitmekten kaçınmamalısınız.

Şiddetli adet sancılarına neden olan çikolata kisti gibi hastalıkların teşhis edilmesi yıllar alabilir. Bu nedenle sorunlarınız ciddiye alınana kadar denemeye devam etmelisiniz.

Diğer belirtiler

adet leke
adet leke

Sancılarınızın normal olup olmadığından emin olmasanız da başka belirtiler yaşamanız ortada sorun olduğunu gösteriyor olabilir. Adet sancılarının yanı sıra aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız, dikkatli olmalısınız:

 • Bulantı ya da ishalle birlikte görülen sancı
 • Hamile kalmada zorluk
 • Yoğun kanama
 • Adet düzensizliği
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Adet dönemi dışındaki zamanlarda pelvik ağrı
 • Adet döngüleri arasında lekelenme

Pelvik Ağrı Nedenleri

Adet sancılarınız şiddetliyse bunun birkaç nedeni olabilir. Şiddetli adet sancılarının nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Rahim içi yapışıklıklar
 • Servikal stenoz
 • Çikolata kisti
 • Spiral
 • Yumurtalık kistleri
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Doktorunuz, sorunun nedenini anlamak için şunları önerebilir:
 • Kan testi
 • Laparoskopi
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için pelvik muayene

Çikolata kistinin yalnızca keşif amaçlı laparoskopi ile teşhis edilebileceğini bilmeniz önemlidir. Çikolata kisti yalnızca ultrason ya da pelvik muayene ile ortaya çıkmaz. Ancak laparoskopinin cerrahi bir operasyon olduğunu unutmayın. Bu nedenle belirtileriniz çok kötü olmadıkça doktorunuz bu prosedürü önermeyebilir.

Şiddetli karın ağrısı ya da pelvik ağrının nedeni ektopik gebelik, toksik şok sendromu, akut pelvik inflamatuar hastalık ya da apandisit gibi daha ciddi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Adet sancılarınız günlük hayatınızı etkilemiyorsa ortada bir sorun olmayabilir. Ancak sancılarınız nedeniyle çalışmakta ve günlük hayatınıza devam etmekte zorlanıyorsanız, ağrılarınıza neden olan sorunu öğrenene kadar gerekiyorsa farklı doktorlara gitmeyi ihmal etmeyin.