Sorunu Gönder

Adet Sancısına İlaçlar ve Diğer Tıbbi Tedaviler

Adet kanamaları kadınların her ay geçirmeleri gereken bir sürecin parçasılar ancak maalesef bu dönemde yoğun ağrılar ile cebelleşmek zorunda kalan kadınların varlığı da bir gerçek. Dolayısıyla pek çok kadın, adet sancısına ilaçlar ve diğer tıbbi tedaviler konusunda araştırmalarda bulunuyor, bu sorunlarına çözüm arıyorlar. Sizler için bu konuda neler yapılabileceğine dair olabildiğince açık olmaya çalışacağız.

Adet Sancıları Neden Olur?

Adet sancıları, rahim içi dokunun parçalanması ve bir sonraki yumurtlama dönemine hazırlanması için bu dokunun dökülmesi esnasında ortaya çıkıyorlar ve temelde bu bölgede kasılan kasların bir etkisi oluyorlar. Rahim dokusunu dökmek ve kanamayla atmak için kasılmaya başlayan bu kaslar, içeride ağrı oluşumuna neden oldukları için rahatsızlık verebiliyorlar.

Fakat zaman zaman, rahim içindeki miyomlar, polipler, iyi veya kötü huylu tümörler sebebiyle de bu ağrılarla karşılaşmak mümkün. Dolayısıyla klasik adet sancısı ve ağrılarına ek olarak dayanılmaz sancılara sahip olanlar, doktorlarıyla görüşerek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalılar.

Klomifen Sitrat

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet sancılarını ilaçla geçirmek isteyen kadınların sadece iki seçenekleri var. Bunlardan birincisi elbette ağrı kesici ilaçlar. Zira adet dönemine özel olarak üretilmiş olan ağrı kesicilerin içerisinde, sancıya sebep olan maddelerin üretimine engel olan bazı maddeler bulunuyor ve böylece sancılar kontrol altına alınabiliyorlar. Fakat ağrı kesici ilaçları adetin başlamasıyla değil, adetten bir kaç gün öncesinden almaya başlamak gerekiyor. Aksi taktirde sancıya sebep olan bazı maddeler çoktan üretilmiş olacaklardır ve ağrıları engellemek imkansız olacaktır.

Doğum kontrol hapları da adet sancısına iyi gelenler arasındalar fakat bunu yapabilmek için zaten hali hazırda doğum kontrolü için bu hapları kullanıyor olmanız gerekli. Yumurta ovülasyonuna engel olan doğum kontrol hapları, kendi kendilerine kanamayı azaltır ve sancıları da keserler. Lakin normalde bunları kullanmayan bir kimsenin sancıları kesmek için kesinlikle kullanmaması gerekiyor.

Adet Sancısına Diğer Tıbbi Tedaviler

Eğer adet sancısı rahim yapısında bulunan çeşitli rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanıyorsa, bunlara cerrahi müdahaleler de gerekli olabiliyor. Miyom, polipler ve tümörler gibi diğer etkenlerin ortadan kaldırılabilmeleri için genellikle laparoskopik operasyonlar düzenlenir ancak çok ileri vakalarda açık cerrahi gerçekleştirilmesi de gerekebilir.

Bilhassa herhangi bir zararı olmamasına karşın ağrı ve sızılara sebep olan miyomlar, adet sancılarının en sık rastlanan sebebi olabiliyorlar. Her kadının rahminde büyük veya küçük bu miyomlardan bulunuyor ancak miyomların çok büyümeleri yahut çok fazla sayıda olmaları halinde rahimde rahatsızlık hissetmek, kanamaların artması ve şişkinlik gibi duygular, adet dönemini kadınlara zehir edebiliyorlar.

Spirallerin de bazı kadınlarda çok fazla sancıya sebep olduğu biliniyor. Hatta kanamaların artmasına da neden olabilen spiraller, maalesef fazla sancı halinde çıkarılmak zorundalar. Tüm kadınların yaklaşık olarak %20’sinde fazla sancılara neden olabilen bu doğum kontrol ürünlerinin yerine zaman zaman hormonlu spiraller de takılabiliyorlar ancak hormon içeriklerinden dolayı bazı kadınlar bunları reddedebiliyorlar da.

Geçmiş senelerde rahme giden sinir uçlarının kesilmesi yöntemi tıbbi uygulamalar arasındaydı ancak son senelerde bu yöntemin pek de verimli bir yöntem olmaması nedeniyle uygulamalara son verildi. Bu uygulamanın hastalıkların tespitinde faydalı olabilen ağrıları ve sancıları da engellemeleri, gelecek senelerdeki sağlığı etkileyebiliyor ve artık doktorların önerdiği yöntemler arasında değil.

Hiç bir şekilde tedavilere yanıt vermeyen ve ağrıları geçirilemeyen kadınlarda rahim ve yumurtalıkların alınması işlemi de uygulanabiliyor. Lakin çok uç bir çözüm olan bu uygulamanın neredeyse hiç bir kadına uygulanmadığını ve sadece kanser gibi hastalıklarda uygulandığını da belirtelim.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar