Sorunu Gönder
Paylaş:

az-gelen-adet-kanamasi

Adet kanamasının az olması (hipomenore) nedir?

Adet kanamasının az olması tıp literatüründe hipomenore olarak adlandırılmaktadır. Kanamanın en az 2 gün sürmesi ve kanamaya bağlı olarak günde en az 2 ped değiştirme ihtiyacı normal kabul edilmektedir. Bu ölçütün dışında yani kanamanın daha az miktarda olması hipomenore olarak ifade edilir.

Adet kanamalarının başladığı ilk yıllardan itibaren kanama miktarı, ilerleyen yaşa paralel olarak azalmaktadır. Özellikle cinsel hayatın aktif olması ile beraber gebelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol hapları, adet miktarını etkilemektedir. Bu nedenle doğum kontrol haplarının kullanılmaya başlanmasından önce adet miktarının azalacağı konusunda kişinin bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin adet periyodlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesi için mutlaka doktor muayenesi ve öneri doğrultusunda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Normal adet kanamasının nasıl olması gerekir?

Kadınların adet kanamalarının 2-7 gün arasında sürmesi normal sınırları oluşturmaktadır. Kanamanın 1 gün sürmesi normal kabul edilmemekle beraber, nedenlerinin mutlaka detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Adet miktarı her kadına göre farklılık gösterir ve teşhisi daha zordur. Ancak adet miktarının yoğunluğuna bağlı olarak günde 4-5 pedden fazla değiştirilme ihtiyacı adet miktarının fazla olduğunun göstergesidir. Bu nedenle günde 1-2 ped kullanımı yeterli ise normal kabul edilir. Adet miktarının yanı sıra adet kanamasının kaç gün sürdüğü de önemli bir detaydır. Bu konuda belirlenmiş normal sınırlar ise, bir adet kanamasının başladığı tarih ile diğer ayki adet periyodu arasındaki geçen sürenin 21-35 gün olmasıdır. Genellikle bu süre 28-30 gün arasında değişirken, her kadının adet görme süresinin bu sınırlar içerisinde olması gerekmemektedir. Bu nedenle adet miktarına ek olarak kadınların adet görme sürelerinin 21-35 gün olması normal kabul edilmektedir.
Eğer düzenli periyotlarda yaşanan adetin kesilmesi, düzensizleşmesi, seyrekleşmesi ya da şiddetli olması gibi anormal davranışlarda gerekli araştırma için mutlaka doktora başvurulması önerilmektedir.

az-gelen-adet

Hipomenore (adet kanamasını az olması) nedenleri nelerdir?

Kadınların anatomik yapısı ve doğurganlık özelliği hormonlar vasıtası ile sistematik bir şekilde devamlılığını korumaktadır. Bu nedenle kişinin hormonal düzenini etkileyen birçok etken ve hastalıklar yumurtalama fonksiyonları ve adet periyotlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Adet kanamasının az olması yani hipomenore durumuna neden olan faktörler aşağıdaki gibi olmaktadır:

Hormonal faktörler

Hipomenorenin başlıca nedeni hormonal düzensizliktir. Özellikle kadınların ileri yaş nedeni ile yaşadığı fizyolojik değişimler ve menopoz dönemi, kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak adet kanamalarının azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca yumurtlama bozukluğu çerçevesinde yaşanan erken menopoz durumu başlıca nedenleri arasındadır. Bunun dışında hipotiroidi yani tiroid bezi kaynaklı hormon salınımının azalması guatr hastalığı ile birlikte adet kanamalarının azalmasına yol açmaktadır.

Rahim odaklı cerrahi müdahale

Rahim ve iç tabakasını kapsayan bazı operasyonlar hipomenore nedenleri arasındadır. Örneğin rahim içinde konumlanan patolojilerin (miyom, polip, kist) tedavisinde miyom rezeksiyonu ya da nadir olarak kürtaj operasyonları rahim duvarlarının birbirine yapışmasına neden olabilmektedir. Özellikle küretaj sonrasında yapışıklık ihtimali söz konusu olmaktadır. Rahim içinde meydana gelen yapışıklıklar adet kanamasını azalmasına neden olurken, yapışıklığın ileri boyutta olması halinde adet kanamaları hiç gerçekleşmeyebilir.

Gebelik şüphesi

Üreme çağındaki kadınların cinsel hayatının aktif olması halinde adet kanamasında meydana gelen değişimlerde ilk olarak gebelik şüphesinin değerlendirilmesi gerekir. Gebeliğin oluşmasından itibaren adet kanamaları gebelik süreci boyunca geçici olarak kesilmektedir. Ancak gebeliğin yani embriyonun rahime tutunma aşamasında meydana gelen daha çok üstüne görme, üstüne adet görme durumu ortaya çıkabilir. Genellikle bu gibi durumlar adet kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Fakat adet kanamalarından farklı olarak daha çok lekelenme tarzında hafif kanamalar şeklinde görülebilmektedir. Bu nedenle adet kanamaların az olması söz konusu olabilmektedir. Bunun dışında yine beklenmedik gebelikler dış gebelik ya da düşük riski karşısında hafif vajinal kanamalar yaşanabilir. Bu nedenle hipomenore ve gebelik şüphesinin ayrıştırılması için öncelikle gebelik testinin yapılması gerekir.

Az gelen adet kanamasının tedavisi var mı?

Adet miktarında yaşanan değişimlerin tedavisinde öncelik neden olan faktörlerin araştırılmasına yöneliktir. Eğer hormonal bir sorun tespit edilmiş ise, kişiye dışarıdan hormon takviyesi ile tedavisi gerçekleştirilir. Ayrıca trioid hormonları ve erken menopoz gibi nedeni ile yaşanan sorunlarda östrojen tedavisi yapılabilir. Bazı vakalarda doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiralin rahme yerleştirilmesi ile adet kanaması arttırılabilmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Songül Halil :

  28 Temmuz 2020

  Merhaba ben düzensiz adet oluyorum ve adet kanı cok az geliyor bide adet kanımın rengi sürekli deyişiyor

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   28 Temmuz 2020

   3 gun ise miktari azligi sikinti degil rengide siyah kahverengi kirmizi arasi degisebilir

    Cevapla
 • Ayse :

  26 Temmuz 2020

  Hocam iyi akşamlar ben en son haziranın 3 unde adet temmuzun 23 üne doktor randevum vardı alttan muane sonrası adet oldum fakat çok az geliyor şuan bitti sayılır.. belim ve göğsüm ağrıyor kan testinde de negatif çıktı ultrasonda da göremedi ama belim ve göğsüm çok ağrıyor. Birde turnusol söktürücü ilaç kullanıyorum sizce yarim bıraksam sorun olur mu hamile olabilir miyim??

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Ağustos 2020

   Tarlusal adet sokturucu 5 gun kullanilip birakabilirsiniz yune adet olacaksiniz gogus agrisi odem ilaca bagli

    Cevapla
 • KikiZeki :

  30 Haziran 2020

  Hocam merhaba ben 23 mayısta regl oldum 28 inde bitti. 1 haziranda birliktelik yaşadım korunma olmadı. Fakat herhangi bir içeri aktarimda olmadı. 24 haziranda regl olmadıgım icin hala idrarda gebelik testi yaotım negatif. Bir gün sonra regl oldum yani regl oldugumu düsünüyorum ağrılı oldu ağrı kesici içtim kanamamda oldu. 2.gün azaldı kahverengi ve kn karısık gibiydi. 3.gün kahverengi akıntı olmaya basladı cok azdı. 4.gün tamamen kesildi normalde 5-6 gün sürer tekrar idrarda gebelik yaptim tekrar negatif cıktı bu ay cok stresliydim veya da hala hamile olma ihtimalim olabilir mi sizce korkmalı mıyım?

   Cevapla
 • Derin zen :

  29 Haziran 2020

  Hocam ben 23 mayısta regl oldum 28 inde bitti. 1 haziranda korunmasız ilişki yaşadım. Ama herhangi bir içe aktarim olmadı. 24 haziranda hala regl olamadıgım icin gebelik testi yaptım. Negatif çıktı. Genelde 5-6 gün reglim sürer. 25 haziranda regli oldum. İlk gün kanamam oldu. İkinci gün azaldı ve kahverengi gelmeye basladı. Üçüncü gün gene kahverengi lekeler geldi. Tekrar gebelik testi yaptım gene negatif çıktı. Hani bu yerleşme vs gibi şeyler okudum ama onlrda reglden önce olması gerektigi yazıyo benim anlamadıgım sonrasında bu yerleşme oluyor mu? Ben regl mi oldum olmadım mı anlayamafım cünkü 5-6 gün sürerdi. Korkmam gerekiyor mu? Ve yada başka bi durum olabilir mi hala hamilelik riski var mıdır? Majezikte kullandım bu arada regl oldugumu düğsndüğüm ilk gün ve ikinci günde çok ağrım oldugu icin

   Cevapla
 • Begüm akkaya :

  25 Haziran 2020

  Merhaba hocam kolay gelsin ben 7 ay önce doğum yaptım 40im çıktıktan sonra adet görmeye başladım benim adetim hep ağrılı geçer ve 6 gün surerdi bu ay adetim 3 gün ve ağrısız geçti ve kanamam az geldi 2 aydır benim kanamam çok geliyodu ama bu ay az geldi ve 3 gün sürdü neden olabilir acaba

   Cevapla
 • Dilan bulut :

  15 Haziran 2020

  Slm hocam benimde normalde bu ayın 18 de hastalanmam. Gerekiyordu bu ayin 13 günde oldum bide kanamam da yok her ay düzenli gelirdi 9 aylık bebek de emziriyorum neden kanamam yok hiç böyle olmamıştı 8 yildir evliyim ilk defa böyle karsilastim

   Cevapla
 • Buglem :

  06 Haziran 2020

  Merhaba. Ben evliyim ve polikistik over sendromu var. Adetim çok düzensiz ve çok çok agrılı geçiyor. Doktorum kilo vermemi istedi ve verdim. Adetim hala düzensiz ama eskisi gibi ne agrım var nede çok çok fazla geliyor. Mayısın 24 dünden önce Bi lekenme seklinde gelir gibi olup kesildi. Ayın 24 dünde tam gelmeye başladı biz kesilince eşimle birlikte olduk korunmasız. Ve hala kesilmedi leke seklinde silince ve çamaşırımı batırırcasına geliyor. 6haziran bugün. Sizce ben hamile olabilir miyim. Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim

   Cevapla
 • Yıldız alkın :

  02 Haziran 2020

  Hocam benim geçen adetim 7sinde olacakken 2sinde oldum ayın erken oldum beklemedigim kadar erkendi normalde 28 .27.26 günlerde olurdum ama genelde 28olur yani bu seferki adetim beklediğimden geç oldu 3gün iki gün bel ağrısı ve sadece beyaz akıntı oldu üçüncü gün akşam kiremsi çok pemmbe akıntı ve birgün giderek artan pembe sulu sonra kırmızımsı minik pıhtılı karnım çok şiş inmiyor bacaklarıma vuran ağrılar var iç kısımlara birde göbek çukuruna asılı bişey vargibi gergin ve kasılmalar birde soğuk soğuk terlemeler eşim geri çekme yöntemiyle korunuyor cevaplarsanız menmun olurum birde ramazan orucuda etkilemis olurmu şimdiden tesekürler

   Cevapla
 • Merve :

  26 Mayıs 2020

  Merhabalar ben 21 yaşındayım. Yaklaşık 1 haftadır diş etimde yaşadığım enfeksiyona bağlı olarak antibiyotik kullandım. 2 gün önce regl oldum (düzenli bir reglim var) fakat normalde maksimum 5 6 gün süren kanamam bu sefer 2.günümde olmama rağmen yok gibi bir şey. Antibiyotikten dolayı olabilir mi?

   Cevapla
  • leyla Taşdemir :

   11 Temmuz 2020

   Merhabalar hocam ben 33yasindayim evliyim 13yasinda bi oğlum var son 5aydir adetim 1gun suruyo ve bitiyo kanamam.hic olmuyo ne yapmam gerekiyo hocam

    Cevapla
 • Hyemenli :

  25 Mayıs 2020

  Merhabalar
  22 nisanda olmam gereken adetim gecikti ve 18 mayısta kahverengi leke şeklinde diğer iki günde akıntıyla karışık kahverengi az miktarda adet oldum. Normal adet günümü iki gün geçti kasıklarımda belimde ağrılarım var bunlar normal mi muayene olmama gerek var mı

   Cevapla
 • Cansu arslan :

  24 Mayıs 2020

  Merhaba ben 32 yaşındayım bir hafta önce adet oldum ama herzmankine göre daha kısa sürdü 2 gün kadar sonrasında mide bulantım oldu bi kaç gün şimdi de sağ kasıkta ağrım var hamile olabilirmiyim adet olmama reğmen test yapmalıyım

   Cevapla
 • Beyza zehra :

  21 Mayıs 2020

  Merhaba hocam. Boyum 155, 25 yaşındayım. 46 kilodan 57 58 kiloya çıktım. Son 5 6 ay içerisinde 11 12 kilo kadar kilo aldım. Kilo almaya başladığımdan beri adet düzenim bozulmaya başladı. Kanamam azaldı. Özellikle bu son dönemde adet ağrılarım var. Adet oldum ama kanamam yok neredeyse. Günde belki birkaç damla kadar anca geliyor. Endişelenmemi gerektirecek bir durum var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

   Cevapla
 • Merve rüzgar :

  19 Mayıs 2020

  Merhaba hocam 4 ay önce 7 haftalik bebegimin kalbi durdugu icin kurtaj oldum. 4 aydir adetim zamaninda geliyor 7 gun suruyor ancak miktarinda cok azalma var. Eskiye göre cok az oluyor bu da beni endiselendiriyor rahimde yapisiklik yada baska birsey olabilir mi hormonlarim normal cikmisti gecen ay

   Cevapla
 • Ezgi :

  19 Mayıs 2020

  Hocam 25 yaşındayım kendimi bildim bileli sürekli şiddetli ağrılı regl dönemleri geçiriyorum ve her ay mecburen serum iğnelerle ayakta duruyorum. Her ay bu ağrılara rağmen 4 gün olurdum fakat son 1 yıldır 2 güne düştü ve çok azaldı bu ay yine sancıdan ağırdan iğne vuruldum ilk günden sonra kesildi yani bir gün sürdü. Ayrıca çok fazla zayıfım ve fazla bir şekilde kilo kaybı yaşadım. Uykusuzluk , yemek yiyememe , ve aşırı derecede üzüntülü stresliyim. Ne yapmam hiç bilmiyorum ama hiç iyi değilim😔 ne tavsiye edersiniz sevgili hocam?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Mayıs 2020

   Adetler duzenli fakat agrili ise adet olmanizdan bir gun once agri kesici baslayabilirsiniz yada dogum kontrol haplari kullanilabilir

    Cevapla
 • Nejla duran :

  18 Mayıs 2020

  Slm hocam ben mayısın 9da adet oldum ama çok az geliyo ve bugün tam 10gündür adet goruyom az az geliyo neden olabilir

   Cevapla
 • Mine :

  17 Mayıs 2020

  Merhaba, 16 yaşındayım 8 mayısta adet oldum normalde 7de leke halinde olur 8de bitmis olurdu yani 7 gün sürerdi ama bu gün 10 gun oldu 7den sonra hep leke halinde gelmeye devam etti. Adet kesici yöntemler başvurmam sorun olur mu ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mayıs 2020

   Basvurabilirsiniz ponstan fort tarzi bir ilac

    Cevapla
 • syılmaz :

  17 Mayıs 2020

  Merhaba,

  35 yaşındayım ve bu sürece kadar düzenli olarak regl süreci yaşamıştım.
  Takvimsel planıma göre 1 mayısta olmam gereken regl kanamam aynı gün birkaç damla ile geldi, bir gün sonrası düzeleceğini umut ederken 2. gün de birkaç damla sonrasının devamı gelmedi.

  16 mayıs akşamı tekrar kanamam gelince sevinmiştim, ancak bu seferde 2.gün kanamanın devamı gelmedi :/

  İçinde bulunduğumuz bu karantina sürecinde fazla stres yükledim sanırım kendime 🙁 buna bağlamak ne derece doğrudur ve ne önerirsiniz 🙁

  Şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mayıs 2020

   Bu durum tekrarlarsa iki mensdede muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Gizem bulur :

  17 Mayıs 2020

  Hocam önceden 5 gün oluyordum 3 aydır az oluyorum bu ay 2 gün sürdü evlilik aşamasındayım sinir,stres ve oruca bağlıyorum ama bunun sebebi ne olabilir ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mayıs 2020

   Stress kilo kaybi yapabilir lekelenmede olsa sayiniz 3 gun yeterli

    Cevapla
 • hatice :

  17 Mayıs 2020

  kürtaj sonrası adetim düzensiz olmaya başladı 140 kiloyum adet olamadığım için kadın doğuma gittim ultrason ile baktılar adet söktürücü verdiler ilaç bitti 6 gün sonunda adet oldum fakat kanama gibi değil damla damla geliyor gebelik ihtimali varmıdır

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mayıs 2020

   Kuretaji neden olmustunuz ?? Oncelikle kilo vermenzi elzem kilolar adet duzeninizi bozar

    Cevapla
 • Elif s :

  16 Mayıs 2020

  Merhaba, 14 ocakta adet olmuştum şubat ayında adet olmadım daha sonra doktora gittim yumurta tembelliği olduğunu söyledi adet olmam için adet söktürücü yazdı.adet söktürücüyü bitirdikten 9 gün sonra adet oldum yani 19 martta adet oldum.Ama adetten 6 gün önce ilişki yaşamıştım içime boşalma olmadı.Kısacası ilişkiden 6 gün sonra adet oldum ve normal adet gördüğüm gibi yoğun gördüm. Ve bir daha ilişkiye girmedim.Nisan ayında yine adet olmadım mayısta da olmadım .İlk başta belirttiğim gibi adet düzensizliğim var.Hamile olma olasığım var mı? Hiç bir hamilelik belirtisi yok.Diğer adetim 65 gün sonra gelmişti yani 14 ocakta ve 19 martta adet olmuştum. 13 martta içime boşalmadan ilişki yaşadım.Sizce şuan adet olmama sebebim yumurta tembelliği mi yoksa hamilelik riski var mı ?aşırı derece stresliyim Cevaplarsanız çok sevinirim

   Cevapla
 • Derya :

  15 Mayıs 2020

  Hocam merhaba 30 yaşında bekarım heray düzenli adet görüyorum en son mart ayında 6 gün regli oldum normal sekilde bitti.nisan ayında 3-4 gün akıntı gibi ama kahverengi lekelenmeler oldu sadece kanamam hiç olmadı.mayıs ayındada aynı sekilde oldu lekelenme basladı kanamam olmadı.Ne yapmam gerekiyor?şimdiden tşk ederim

   Cevapla
 • Merve :

  15 Mayıs 2020

  Merhaba hocam 2 ay önce dia gebelik geçirdim kurtaj ve metotreksat igne oldum hala betam 0lanmadi ve adet dongum düzgün fakat miktar olarak belirgin olarak azaldı iğnenin etkisi olmuş olabilir mi betanin etkisi olur mu kurtajimi ise kazıma yöntemiyle olduğu için yapışıklık olabilir diye korkuyorum sizin fikrinizi almak istedim

   Cevapla
 • Büşra :

  12 Mayıs 2020

  Merhaba, 17 Mart’ta dış gebelikten ameliyat oldum. Ameliyat sonrası ilk adetimi 10 mayısta oldum ama çok az kanama oluyor. Bunun sebebi ne olabilir doktora gitmem gerekli mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Mayıs 2020

   Kuretaj yapildiysa olabilir yada ilac kullanima bagli olabilir gelecek adeti bekleyin

    Cevapla
 • Funda funda :

  12 Mayıs 2020

  Merhaba
  Ben şubat ın 20 sinde düşük yaptm. 40 gün sonra Mart ayında normal adetim oldu. Ama nisan aynda adetim olmadı leke şeklnde bi kan geldi koyu renkte. Ve 18 gün sonra bugn tekrar leke şeklnde kan gelmeye başladı. Test yaptm negatif çıktı sorun nedir ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Mayıs 2020

   Dusukten sonra ilk 3 ay duzensizlik olabilir

    Cevapla
 • arzu :

  12 Mayıs 2020

  20 gündür az az adet görüyorum bazen 2 gün olmuyor tekrar başlıyor astım ilaçları kullanıyorum neden olabilr

   Cevapla
 • Gülümser? :

  12 Mayıs 2020

  Sayın doktorum merhaba benim sorunum şöyle evliyim ve 42 yaşındayım. adetim her ay 27 veya 28. Günde düzenli gelir geçen ay 26. Günde geldi. Bu ay ise 25. Gün küçük birr pembe leke 26. Gün hafif kanlı olmayan yine pembe akıntı var sadece peçeteye silince oluyo lavobada hiç akıntı olmuyor temiz bugün 27.güne girdik aynı nedeni ne olabilir… Gebelik ihtimali varmıdır dün test yaptım negatif çıktı

   Cevapla
 • Eda gök :

  10 Mayıs 2020

  Hocam benim adetlerim düzenliydi normal seviyede kanamam oluyodu bu ay bir farklılık oldu zamanı da adet oldum ama ilk başladığında yok denecek kadar az geldi 3.gün kendini belli etti ama yinede çok az kanamam oldu 4.gün bitti kanama ilk defa böyle bişey oldu bilgi verirmisiniz

   Cevapla
 • Medine :

  09 Mayıs 2020

  Merhaba hocam 40 yaşındayım çocuğum olmadı iki kez tüp bebek denedik gelişmedi kürtaj oldumşi şimdi adetim düzenli ama bu ay 6 gün koyu kahve şeklinde ara ara leke oluyor sebebini ögrenebilirmiyimtrşekkür ederim

   Cevapla
 • yagmur :

  07 Mayıs 2020

  Hocam ben bu ay 3 gün adet oldum ama çok az miktarda oldu soğan suyu ictim yine cogalmasi ne yapmaliyim

   Cevapla
 • Şevval :

  07 Mayıs 2020

  Hocam merhaba,benim son ilişki tarihim 17 mart. 28 martta adet oldum. Nisan ayında gecikme yaşadım. Bugun kahverengi,kırmızı karışık hafif leke gibi bir şey geldi. Bu ne olabilir? Şimdiden teşekkür ediyorum

   Cevapla
 • Oznur :

  07 Mayıs 2020

  Hocam merhaba 8 ay once 2. Dogumumu yaptim 28 martta 2. Adetimi oldum ve 5 gun surdu. Bu adetten yaklasik15 gn once iliski durumu olmustu… 3 mayista tekrar adet oldum ama 2 gun surdu 3. Gun az az oldu… Acaba endise etmem gereken bir durum olabilir mi ?

   Cevapla
 • ENvrz :

  07 Mayıs 2020

  Hcam selam.45 yaşindayim hep adet gecikmesi yasadim.1 yil evvel miranayi vikarttirdim sag kasikta hep agrim vardi tekrar eden 0ver kistim var. S0ğan kürü iyi gelmisti kist eridi.ama tekrar ediyr adetlerim düzene girdi fakat adet baslangicindan 2 gun az miktarda leke var snrasnda 2 gun nrmal 0lup 7,8 gun de bitiyr ardndan sağ kasıkta sizlama seklinde agri var 7,8 gun devam ediyor normalmidir.

   Cevapla
 • Seher :

  06 Mayıs 2020

  Slm hoca ben bu iki ay düzensiz adet görüyorum kanaman hiç yok leke leke çok görüyorum neden ne olabilir ama çok sıkıntı yapıyorum onda olabilirim

   Cevapla
 • Nehir :

  05 Mayıs 2020

  Hocam merhaba ben 9 ay önce Sezeryan ile 2. Dogumumu yaptım Doğum sonra sadece 15 gün kanamam oldu ve sonrası da 9 ay kadar adet olmadım 2 gün önce leke leke ara ara kan gelmeye başladı ama cok cok az sebebi ne olabilir virüsten sebep hastaneye gidemedim bilgi verirseniz çok teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   İlk adetiniz 9 ay sonrasina ve emziriyorsaniz olabilir duzenli hale gelmesi iki 3 ayi bulabilir

    Cevapla
 • Melahat taş :

  04 Mayıs 2020

  Merhaba;
  Adet dönemim normalde 30 gündür. Kanamam az oluyor. sadece laboba ihtiyacında geliyor. Daha önce iki kez bunun için doktora gittim sorun olmadığını ve zayıf olduğum için normal olduğu söylendi. 1.65 boyundayım 51 kiloyum. Ara ara gecikmeler olsada 3 aydır 40 yada 45 gün sonra adet oluyorum. Düzene girmesi için ne yapabilirim yada nedeni ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   Az olmak kotu birsey degil onemli olan duzenli olmak 35 gunu gecmesi uzamis dongu anlamina geliyor zayiflik etken olabilir asiri egzersiz yapiyorsaniz olabilir duzene girmesi icin yasinizda uygunda ek has yok ise dogum kontrol hapi kullanilabilir

    Cevapla
 • Yeliz karabiyik :

  03 Mayıs 2020

  Hocam 40yasindayim.renklim.3.4gun erken geliyodu herzaman budefada oyle geldi ama ilgun biraz geldi kesildi.baska bi sorun olmustu cok sıkilmistim ondan olabilirmi acaba.

   Cevapla
 • Gülsüm y. :

  03 Mayıs 2020

  Hocam çocuğum emmeyi bıraktıktan sonra adetli gün sayım azalmaya başladı. Bu ayda sadece lekelenme oldu ancak 2 gündür bir daha akıntı olmadı. Normal mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2020

   Hormonlarin duzene girmesi birkac ayi bulabilir

    Cevapla
 • Ayşe :

  03 Mayıs 2020

  Arkadaşımla aramızda sürtünme oldu ama ilişkiye girmedik. Birkaç gün sonra normal günümde adet oldum ama çok az geldi. Daha sonra iki defa daha normal günümde adet oldum ama onlarda da çok az adet geldi. Hamile olma ihtimalim var mıdır?

   Cevapla
 • Cansu :

  03 Mayıs 2020

  Hocam ben 28 yaşındayım 10 yıllık evliiyim ve çocugum hiç olmadı yumurta sayımın az oldugunu söylediler 2 defa tüp bebek denedim her ikisindede 1yumurtam gelişti adet kanamam her ay düzenli oluyor ama bu ay sadece 1gün çok az lekem geldi sonrasında adet olmadım acaba neden hamilelik olabilirmi yada erken menepoz başlangıcımı bilmiyorum virüsten dolayı doktorada gidemedim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2020

   28 yasinda bir yumurta toplanmis yumurtalik rezerviniz az erken menapoz dusunebiliriz muayene etmeden yorum yapmak dogru degil fakat modern tipdaki yeni gelismelerden fayda elde edebiliriz

    Cevapla
 • Ayşegül Nogay :

  02 Mayıs 2020

  İyi günler hocam ben 3 ay önce süpheli bir ilişki yasadım ve ertesi gun hapı kullandım ilk adetim 2 gün gec ve 3 gün sürecek şekilde oldum ikinci adetim 4 gün normal sürdü bu ayki adetim ise 3 gün sürdü ama az kanamam oldu ve tedirginleştim üstüne görmemi oldu hamile iyim cok korkuyorum bende suan hastalıktan dolayı hastaneye de gidemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

   Cevapla
 • Özgür kaya :

  30 Nisan 2020

  Ocak ayında korunmalı ilişki yaşadım. Şubat ayında 14 gün reglim gecikti ama baya sancılı bi regl süreci yaşadım. Mart ayında ise regl sürecim çok kısa sürdü. Nisan ayında da regl oldum. 3 tane gebelik testi yaptım hepsi negatif çıktı. Hamilelik sürecinde regl olduğunu iddia eden kadınlar var bu bilgi ne kadar doğru. Gebe kalmış olabilir miyim bu konuda endişelerim var gibi kalmak istemiyorum çünkü.

   Cevapla
 • Ceylin :

  30 Nisan 2020

  Merhabalar doktor bey
  Ben Şubat ayındaki birlikteliğim sonrası ella kullandım 13 Şubat ta regl oldum
  En son birlikteliğim 2 Mart
  13 martta regl oldum son günlerinde kahverengi lekeler geldi
  13 nisanda regl oldum ve bugün ayın 30 u halâ kahverengi lekeler geliyor kesilmedi
  Korkuyorum üstüne adet görme gebelik dış gebelik
  Ya da kötü birşey varmıdır coronodan dolayı hastaneye gidemiyorum bilgi verirseniz sevinirim
  Şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
 • Kaplan :

  30 Nisan 2020

  Merhaba hocam ben 37 yaşındayım son 4 aydır adet kanamam 2 gün geliyor devamında bir iki gün de sadece leke şeklinde ara ara geliyor,bu ay gelen kanamamın rengi pembesi gibi ama her ay düzenli periyotta adet oluyorum , teşekkürler hocam sevgiler

   Cevapla
 • Shtiylana simova :

  30 Nisan 2020

  Hocam benimde sadece toalet sonrasi silinmekte peçeteyi bulayan kan . Pet bulanmıyo 3 gun oldu boyle . Yasim 28

   Cevapla
 • Zeliha canitez :

  29 Nisan 2020

  Hocam 31 yaşındayım benimde adetim az geliyordu doktora gittim doğum kontrol hapı verdi düzene girdi biraz 5 aydır kullanıyorum muayne olmam gerekiyordu virüs dolayısıyla gidemedim ilacı kesmelimiyim sizce iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler 😊

   Cevapla
 • Derya k :

  29 Nisan 2020

  Merhaba hocam,
  Ben 38 yasinda, bakarim. Ilk gun adet kanamasi leke seklinde oluyor, ikinci ve ucuncu gunde ise sanki eskisi kadar yogun olmuyor. Ortalama iki ped kullaniyorum, dorduncu gun de bitmis seklinde leke ara ara geliyor.eskiye gore azalmasi sorun mu? Bir de benim yasimda birisinin ostrojen degeri ne olmali ve kan tahlilinden bunu hangi hormon koduna gore anlayabilirim?
  Tesekkurler.

   Cevapla
 • Ozlem su :

  29 Nisan 2020

  Düzenli bir adetim varken bu ay üç gün erken gel di ve 2 gün yoğun şekilde gelip 3 gün damlalar halinde akmaya başladı 4 gün sürdü açık pembe halinde lekelenmeler oluştu lütfen yorumlarmisiniz

   Cevapla
 • D.dd :

  28 Nisan 2020

  Merhaba hocam 19 yaşındayım 1 buçuk yıla yakındır geçen yıl şubat ayından beri regl düzensizliği yaşıyorum geçen yıl nisan ayında doktora gittim ve küçük bir kistim olduğunu öğrendim ama önemli olmadığını söyledi ve tarlusal vedi regl oldum hormon testi yaptırdım ve her şeyin normal olduğu çıktı ama sorun yine devam ediyordu bir kaç kez daha tarlusal aldım o şekilde regl oldum ve aralık ayında tekrar doktora gittim o da kistim olduğunu söyledi ve tarlusal verdi ama regl olmadım sonra progestan iğnesi verdi 1 günde 2 doz yaptırdım yine olmadı ve en son triquens verdi sadece 1 tane içtim ve hemen regl oldum. Sonra horman testi yaptırdım estradiol’e de baktılar ama hepsi normal çıktı ve bana cyclo-progynova adet düzenleyici verdi 3 ay kullandım düzenli regl oldum ama bu ay ilacım bitti ve ayın 21’inden 26sına kadar çok fazla pembe hafif kırmızı şekilde lekelenmem oldu kasıklarım ağırdı ve şişliklerim oldu. Önceden ağrı kesici çok kullanırdım ve regl kestiği için bırakmıştım ve düzenli oluyordu 3 yıldır ağrı kesici kullanmıyorum ama sorunun ne olduğunu hala bilmiyorum ne yapmalıyım hocam bana yardımcı olma şansınız var mı lütfen

   Cevapla
 • Merve :

  28 Nisan 2020

  Merhaba hocam epilepsi rahatsızlığım nedeniyle yaklaşık 18 yıldır tegrotol cr 400 kullanıyordum.Hamilelik düşündüğüm için doktorum ilacı bıraktırdı.Yaklaşık 3 aydır ilaç kullanmıyorum.Ancak adetimde son 2 ayda bir azalma var ve bu ay 10 gün gecikmeli geldi.Normalde hep düzenli ve zamanında gelirdi.İlacı bırakmamla bir ilgisi olabilir mi acaba?

   Cevapla
 • Birke yıldırım :

  27 Nisan 2020

  Merhaba hocam adet düzensizliğim sürekli devam ediyordu 2 ile 3 ay arasında adet olurdum 2 aydır düzene girdi ancak düzene girmesiyle beraber sadece 3 gün sürüyor. Ve normaline göre cok 2 aydır cok az kanamam oluyor bunun sebebı ne olabılır?

   Cevapla
 • İrem gamze :

  26 Nisan 2020

  Hocam merhaba adet kanamam normalde 6-7 gün arası ve güzel normal bir şekilde kanamayla geçer şuan da 4 aydır 2-3 gün sürüyo ve afedersiniz pedimi hiç değiştirmesem 1 tane ped yeterli oluyo diyebilirim o kadar az geliyo ne gibi bir sorunum olabilir hastaneye gidemiyorum

   Cevapla
 • Dilber rıdvanoğullari :

  26 Nisan 2020

  Slm hocam 40 yaşındayım 1 buçuk ay adet olmadim şimdi oldum ama çok az kanamam oldu bugün 3 cü günün ama çok az gliyor ve doktora gidemiyorum bu sureçte ne yapmam gerekiyor

   Cevapla
 • tutkuuu :

  26 Nisan 2020

  Hocam ben17 yaşındayım geçen ayki adetim 2 gün sürdü normalde 7 gün sürerdi bu ay adet olursam annem soğan suuyu icmemi söyledi icsem zararı var mi

   Cevapla
 • Berna :

  25 Nisan 2020

  Merhaba 29 yaşında iki çocuk annesiyim normalde ederim 4 gün ve günde 2 3 pet degistiriyordum ama bu ay adetim ilk iki damla kahve renginde geldi 6 7 saat sonra bir kaç damla kanama oldu sadece. Herhangi bir ilaç kulanmiyorum.

   Cevapla
 • Buse nur :

  25 Nisan 2020

  Bekarım hocam adetim 20 gun gectı fakat 10 gundur cok az lekem gelıyo kahverengi sekılde doktora gitmeli mıyım sadece bu ay oldu normlde olmazdı.

   Cevapla
 • ismihan :

  24 Nisan 2020

  Hocam ben adet oldugumda şu içiyorum hem de çok ciğerim yanıyor bu adeti azaltirmi çünkü. Önceden çok olurdum şimdi şu çok tüketim azaldı sanki

   Cevapla
 • elif bakis :

  24 Nisan 2020

  Hocam ben adet olmadan 4 gün önce agri kesici kullandım onun etkisi olurmu bide hocam adetliyken şu içmek adeti keser mi

   Cevapla
 • Gülay Kaya :

  24 Nisan 2020

  Merhaba,kızım 11,5 yaşında ilk adetini oldu ama sadece birkaç damla ve bir gün oldu ikinci adetini henüz olmadı bir sorun olur mu

   Cevapla
 • Nurgül Tunç :

  24 Nisan 2020

  Merhaba
  Adet düzensizliği nedeniyle muayene olmuştum polikistik over denmişti ve daha sonrasında 4 ay kadar düzenli adet görüyorum fakat bu defaki adetim 2 gun sürdü endiseliyim biraz açıkçası lütfen yardımcı olur musunuz

   Cevapla
 • elif bakis :

  24 Nisan 2020

  Hocam ben 17 yaşındayım normalde hep 7 gün adet görürdüm ama bu ay ilk gün oldum sonra 2.gün bi kere te
  kkahvemsi oldu sonra bitti ne yapmalıyım ki düzelsin

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Stress ilac kullanimi yapabilir hic bisey yapmayin simdilik

    Cevapla
 • Ferhan Esen :

  24 Nisan 2020

  Merhaba hocam ben 31 yaşındayım , 1,5 yıl oldu doğum yaptım ve adetim normalden çok daha az oluyor . Normalde de çok fazla kanamam olmazdı ancak doğumdan sonra daha azaldığını fark ediyorum.Gün içerisinde 1 pet ancak değişiyorum onun da ancak çok az bir kısmı kan oluyor. Virüsten dolayı doktora gitmek de mümkün değil bilgilendirirseniz çok sevinirim .Teşekkür ederim şimdiden

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Duzenlinoluuorsaniz 3-7 gun arasinda lekelerde dahil adet sayilir cok kanamak iyi bisey degildir

    Cevapla
 • Tuğba :

  22 Nisan 2020

  Selamın aleykum hocam ben 27 yaşımdayım normalde her ayın 26 sında düzenli adet oluyorum ama ilk defa bu ay 19 da geldi ve 4 gündür leke şeklinde bugun test aldım yaptım ama yanlışlıkla öncelikle büyük kısma damlattım yanlış yaptığımı farkedince küçük olması gereken yere damlattım tek çizgi çıktı virüs den dolayı da gitmek istemiyorum doktora bu arada korunmuyorum acaba bebek rahime yerleşme lekesi mi yada bir sıkıntı mı vardır anyalamadım test de negatif çıkınca sizin sayfanızı gördüm şimdiden çok teşekkür ederim…

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Nisan 2020

   testlerden ziyade kanda gormek gerekli kanda bhcg yaptiriniz negatifse stress ilac kullanimi erkene cekmis olabilir

    Cevapla
 • Azra :

  21 Nisan 2020

  Merhaba dr bey benimde adetim 6 gun once sadece 2 gun gordum ve bitti bu neden olmus olabilir bunun uzerine hamile kalma sansim varmi ilk defa boyle bisey yasadim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Nisan 2020

   Agri kesici kullandiysaniz hormon ilaci kullandiysaniz olabilir vaktinde olduysaniz endise etmeyin

    Cevapla
 • Sema d :

  21 Nisan 2020

  Hocam merhaba 1 gün adet oldum oda kahverengi bir şekilde oldu sonra adetim kesildi bi damla bile gelmedi sizce sebebi nedir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Nisan 2020

   Adet olmayabilir ara kanama olabilir surekli tekrarlarsa muayene olunuz

    Cevapla
 • Esra :

  20 Nisan 2020

  Merhaba, 17 yaşındayım normalde adet kanamam fazla oluyordu günde 6 ila 7 pet değiştiriyordum .Çok fazla olduğu için kansızlık var.Bu ay adet kanım çok az geldi.Kansızlık yüzünden olabilir mi.Yoksa başka sorun var mıdır

   Cevapla
 • Damla çetin :

  18 Nisan 2020

  Hocam merhaba yaklaşık 45 gün önce korunmalı bi birlikteliğim oldu. Ardından regl oldum tam gününde ve herzamanki olduğum gibiydi. Ardından birdaha ilişkiye girmedim Bu ay reglim 5-6 gün gecikti ve kanamam lekenme gibi oldu. Gebelik ihtimali var mı ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   21 Nisan 2020

   İliskiye girmediyseniz gebelik olmamistir

    Cevapla
 • buse :

  17 Nisan 2020

  merhaba polikistik hastasıyım adetim çok düzensiz 2 aydır 45 gün gecikiyor tarlusal ile adet görüyorum birinci ay kanamam fazla olmuştu. fakat bu ay az oldu 4. gün bitti kasık ağrısına dayanamadığım için majezik içmiştim az olmasının sebebi majezik midir birde tarlusal içtikten sonra bir kaç sonraki ay düzensiz olması normalmi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Nisan 2020

   Majezik azaltabilir tarlusalda yapabilir kilo iseniz kilo vermenizde fayda var

    Cevapla
 • Beyza yaşar :

  17 Nisan 2020

  Merhaba, adetim normalde surekli düzenli olurdu 12 gün gecikti ancak bu süre zarfında cok az damla damla kimi zaman kirmizi kimi zaman kahverengi azar azar geliyor. Bunun sebebi neyden kaynaklanmakta ve bu durumda dogum kontrol hapi kullansam bir zarari olur mu ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Nisan 2020

   Oncelikle gebelik tetkiki yaptiriniz. Tiroid hormonu bozukluklari stress kilo degisiklikleri neden olabilir

    Cevapla
 • Rmzybylz :

  16 Nisan 2020

  Merhaba hocam ben 2.5 yildir evliyim cocugum yok ben nornalde hep 5 gün adet olurum hepte öyle oldum ama bu ay ilk gün cok az Geldi 2b3 gün normal 4 gün hic gelmedi 5 gün az Geldi 6 günde damla damla oldum kas agrilarimda cok oldu bu zamanda hic olmamistim böyle neden olabilir hocam

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Stress ilac kullanimi tiroid bozukluklari neden olabilir

    Cevapla
 • Remziye yildiz :

  15 Nisan 2020

  Merhaba hocam
  Ben 28 yasindayim ve 2.5 senedir evliyim cocugum yok Ben gecen ay normal adet oldum 5 gün ve sonra hep gögüz ucumda agri oluyodu kas agrilarimda oluyodu ve bu hafta yine adet oldum 3 gün normal Geldi 4cü gün gelmedi hic 5 gün az Geldi 6 günde damla geliyodu ve bugün bitti ama kasiklarim hala agriyo hic böyle olmamistim neden olabilir acaba hocam ???

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   28 Nisan 2020

   Lekelenmeleri de sayabiliriz 6 gun denenebilir sure olarak normal fakat ilac kullanimi stress degistirebilir

    Cevapla
 • sezen :

  14 Nisan 2020

  merhaba iyi günler .. ben 11 nisanda ilk adet kanamamı oldum .. kahverengi parçacıklar halinde lekeler geldi .. ve ertesi günde yine aynı şekilde lekeli kanamam oldu .. ancak o günden sonra adetim bir anda kesildi .. nedenini anlayamadım .. sürekli kullandığım selectra ilacımı adet dönemimde kullanmıyorum acaba ilacı bıraktığım için mi böyle oldu .. ya da adetimden bir hafta önce cinsel ilişkiye girdik .. prezarvetif kullandık ancak bir kısmı içeride kalmıştı bu durumda hamile kalma riskim olabilir mi bu sorularımın cevabını çok merak ediyorum .. lütfen en kısa zamanda cevaplardanız çok memnun olurum

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   28 Nisan 2020

   Prezervatif kaldiysa iceride gebelik olabilir. Kan testi negatif ise endiselenmeyin bu ayki adetiniz az olmus olabilir

    Cevapla
 • mira :

  14 Nisan 2020

  Hocam ben önceden 7 gün regl olurdum ama şimdi 2gün oldum 3. Gün hafif akıntı oldu az kanamam oluyodu internetten de baktım garip şeyler yaziyodu anlayamadım ne yaomam gerek ki normale donsun

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Nisan 2020

   Agri kesiciler kullandiysaniz bu adet doneminde azalabilir fakat 3-7 gun arasi normal

    Cevapla
 • Melek :

  12 Nisan 2020

  19 yaşındayım menopoz olabilirmj

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   14 Nisan 2020

   Leke gelen gunleri de sayiniz ailede erken menopoz oykusu var ise muayene olunuz

    Cevapla
 • Melek :

  12 Nisan 2020

  Hocam adetim sadece 1 gün geldi diğer günler sadece leke

   Cevapla
 • Meral :

  11 Nisan 2020

  1 ay önce Ella kullandım. Adetim Bu ay tam tarihinde geldi gecikme olmadı ama 2 gün sürdü sürmedi. Hap yüzünden midir?

   Cevapla
 • Leyla :

  11 Nisan 2020

  Hocam merhabalar 27 yaşındayım bekarım her ay düzenli adet olurum ama bu ay bir hafta gecikmeyle birlikte ilk gün geldi sonrasında gelmedi kist problemim vardı ama küçülme olmuştu en son kontrolde hiç sorun yaşamamıştım bu zamana kadar sebebi ne olabilir bunun için ne yapabilirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Nisan 2020

   Stress tiroid bozuklugu kilo alip verme bozabilir tekrarlarsa muayene olunuz

    Cevapla
 • Ayşe Yahya :

  10 Nisan 2020

  Hocam 3 aydır düzenli adet oluyorum. Ama bu ay adet günüm gelince çok az lekenme oldu önce siyah renkte sonra açık pempe renkte 1 gün sürdü. Hamile olabilir miyim

   Cevapla
 • gunessss. :

  10 Nisan 2020

  Hocam bana cevap verirsiniz ins 1gün tek adet oldum o da dundu bugün az geldi kan onc7 gün olurdum yaşım 17 .14yaşımdan beri oluyorum zaten duzene de girmemiş

   Cevapla
 • eda akbas :

  09 Nisan 2020

  Ya hocam inşallah bana cevap verirsiniz çünkü vurusten dolayı hastaneye de gidemiyorum çok korkuyorum inşallah hastanelik değildir ne yapabilirim evde adetim3 gün sürüyor şimdi ama o da kanama çok az rengi de koyu bide kan şeklinde değil parça parça sadece 1. günde biraz kan şeklinde geldi yardımcı olursanız sevinirim:-)

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   11 Nisan 2020

   Adet miktariniz cok olmasi istedigimiz durum degil 3 gun suruyorsa endiselenmeyin

    Cevapla
 • eda akbas :

  09 Nisan 2020

  Merhaba hocam benim önceden regl surecim7 gündü şimdi 1 gün normal kanama oluyor 2-3. günlerde az ve kahvemsi kanamam oluyor neden

   Cevapla
 • Narın gül :

  08 Nisan 2020

  Merheba hocam ben bir ay önce üç aylık ine kulandım 25 sonra adet gördüm ama az az geliyor 10 gündür de devam ediyor ne yapabilirim vurus nedeniyle de hataneye güdemiyorum lütfen yardımcı olun

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Nisan 2020

   Maalesef 3 aylik igneler duzeni bozabilir duzenli hale gelmesi zaman alabilir bu arada vakti gecince baska korunma yontemine geciniz

    Cevapla
 • Biçer nesrin :

  07 Nisan 2020

  Merhabalar ben 45 gündür adetim geçikti ve korunuyorum adetim de 45 gün oldu geçikmişti ama 2 gündür leke leke çok az kanamam oluyor acaba neden

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   08 Nisan 2020

   Adet oluyorsunuz

    Cevapla
 • Sevda türk :

  07 Nisan 2020

  Merhaba hocam 40 yaşındayım son 3 aydır 2 gün adet oluyorum sonra kesiliyor menepoz belirtisimidir birde tedavi için ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler esen kalın

   Cevapla
 • Eda Nur Kocatürk :

  07 Nisan 2020

  Merhaba hocam 40 yaşındayım son 3 aydır 2 gün adet oluyorum sonra kesiliyor menepoz belirtisimidir birde tedavi için ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler esen kalın

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   08 Nisan 2020

   Agri kesiciler de azaltabilir duzenli oluyorsaniz endise etmeyin

    Cevapla
 • Ayşe :

  06 Nisan 2020

  Merhaba hocam benim her ay gününde gelen ve 4-5 gün normal kanama şeklinde devam eden reglim bu ay yine gününde geldi fakat ilk gün pıhtılı şekilde kanama olarak(pıhtılaşma sürekli gördüğüm bir şey) sonraki 3 gün de damla damla şekilde peçeteye geldi. Reglimden önce fazla stresliydim. Gebelik testi yaptım negatif çıktı. Sorun ne olabilir? Yerleşme kanaması denen şey olabilir mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   08 Nisan 2020

   Pihtili gelebilir adet kani

    Cevapla
   • Ayşegül elcicek :

    10 Nisan 2020

    Benmde öyle geldi. Neden

     Cevapla
    • Bşra yhn :

     11 Nisan 2020

     Sanırım stresli bi dönemden dolayı, çoğu kişi bu durumu yaşıyor . Reglim 2 gün sürdü ve kesildi 4 gündür Çok az lekelenme yaşıyorum bende 🙁

      Cevapla
 • irem gülce :

  06 Nisan 2020

  Merhaba hocam benim her ay düzenli olarak başlayıp biten ve kanaması normal olan reglim bu ay ilk gün normal kanama, son 3 gündür de damla şeklinde ped kirletecek kadar değil peçeteye gelecek şekilde değişti. Bir kaç gündür çok stresliyim o yüzden olmuş olabilir mi? Gebelik testi yaptım negatif çıktı. Sebebi ne olabilir?

   Cevapla
 • Reyhan Çakırgöz :

  06 Nisan 2020

  Merhaba hocam ben normalde 5 gün adet görüyoeum ama bu ay ilk gün normal bi kanamam oldu diğer iki gün damla damla geldi bunu sebebi yerleşme kanaması olabilirmi? Bilgilendirirseniz memnun olurum.

   Cevapla
 • Derin nilay :

  05 Nisan 2020

  Merhaba hocam aslında hastaneye gidip muayene olmak isterdim ama virüs sebebiyle imkansız ve de şımarıklık gibi hissettriyor soruma gelecek olursak her ay tam gününde regl olan birisiyim hepte agrılı geçer. son 2 aydır adetlerim gününde başlayıp gününde bitse de az miktarda ve koyu kırmızı geliyor
  6 ay önce agrılı regl geçirdiğim için ultrasona girmiştim yumurtalık ve rahimle ilgili hiç sorunum yoktu bu durum aylar içinde değişmiş olabilir mi.kist yada başka birşey gelişmiş.midir endişelendim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Adetleriniz duzenli ise dert etmeyin az olmasi kansizlik ihtimalini de azaltiyor ayrica agri kesici ilaci aldiysanizda azalabilir

    Cevapla
 • Gulşirin Atayeva :

  05 Nisan 2020

  Merhaba Hocam Ben 10 ay önce doğum yaptım ve adetim her ay düzenli bir şekilde oluyordu ama bu ay hem erken hem öncekilere benzemiyor kesik kesik geliyor günde bir ped bile değişmeyecek kadar çok az oldu bunun nedeni gebelik olabilir mi bu arada 26 yaşımdayım geri çekilme yöntemi ile korunuyoruz

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Geri cekilme korunma metodu degildir olabilirsiniz stress de duzeni bozabilir emziriyorsanizda bozulabilir ama lutfen duzgun bir korunma metodu kullaniniz

    Cevapla
 • Melek melek :

  04 Nisan 2020

  Merhaba ben bu ay 13 gün erken adet gördüm ilk defa böyle bişey yaşadım bayada yoğun geldi doktorumu aradım bana transemine dıye bir ılac onerdı azaltmak ıcın bit tane yuttum eger azalmazsa gel dedı bugun tAmamen kesılmıs bu normalmi hapı keske yutmasaydım dıyorum

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Transamin adet dongunuzu etkilemez asil adetiniz oldugunda yeniden kanamaniz baslayacaktir

    Cevapla
 • Gülçin :

  02 Nisan 2020

  Merhaba hocam 33 yaşındayım bakireyim rahim içi operasyon geçirmedim ve ben her ayın en erken 17 si en geç 19nda adet görüyorum ilk 4 gün fazla ve sonra azalarak devam ediyor 7 gün sonunda bitiyordu.Yalnız bu ay çok şiddetli bacak sırt ve bel ağrılarım oldu 16sında adet kanamam asfalt gibi çok koyu yoğun kıvamlı ve lekelenme şeklinde oldu ve ağrım bitti ama bugün itibariyle 3 haftadır hala aynı kıvamda renkte ve lekelenme şeklinde küçük pıhtılar gelerek adet kanamam devam ediyor. 31 martta doktora gittim şikayetlerimi anlattım doktor resmen sen bakire değilsin dış gebelik var diyerek sorguya çekti bakire olduğumu bu durumun mümkün olmadığını söylediysem de inandıramadım ultrason çekti rahimde kist yok yumurtalıklar gayet normal rahim duvarı kalın değil bir problem yok hamile de değilsin diyerek dalga geçti resmen.Annemin de 38 yaşında bir anda menopoza girdiğini söyledim öyle bir durumun yok dedi.Hormonlarıma bakmasını rica ettim gerek yok dedi ilaç dedim doğum kontrol hapı vermeliyim ama gerek yok önümüzde ki ay tekrar gel bakalım dedi. Boşu boşuna hastaneye gittim geldim hocam bir anda böyle olmasının nedeni nedir acaba Mart ayı başında saçıma mezoterapi yaptırdım kullandığım ilaçlardan olabilir mi çünkü bütün vücudumda da tüylenme oldu doktor kontrolü dışında ağrı kesici bile almıyorum hocam lütfen yardımcı olunuz korkutuyor bu durum beni.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Kullandiginiz ilaclar yapmis olabilir devam ederse adetin 2.-3. Guni hormon baktiriniz annenizden dolayi erken menopoza yatkinlik olabilir

    Cevapla
 • Fatma Karaarslan :

  28 Mart 2020

  Hocam merhaba, ilk regl döneminden beri hep düzenli bir süreç geçirdim ( 10 yıl ). 5 günlük regl döneminin ilk günü yoğun geçer kalan günler günlük ped kullanacak kadar hafif şekilde geçerdi. Son 3 aylık regl dönemimde kanama miktarında azalma ve ilk 3 gün az son 2 gün leke şekilde olmaya başladı. Bekarım cinsel yaşantım ve geçirdiğim rahim içi operasyon, enfeksiyon olmadı. Sebebi sizce ne olabilir doktora gözükmeli miyim?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   31 Mart 2020

   Aslinda toplam 5 gun kanamaniznoluyor miktarin azalmasini dert etmeyin cogalmasi daha tehlikeli

    Cevapla
 • G :

  27 Mart 2020

  Hocam merhabalar
  23 yaşındayım 15 mart tarihinde eşimle korunmasız ilişkiye girdik.önceki adet tarihim 16 şubat
  Ve 25 martta kahverengi kanamam oldu ve idrara çıkmadan hemen önce tuvalete damla şeklinde bulanık bir kan geliyor.acaba yerleşme kanaması mıdır ?
  Hamile olabilirmiyim

   Cevapla
 • C :

  27 Mart 2020

  Merhaba hocam 20 yaşındayım bu ayın ilk başında adet gördüm 4gün sürdü daha sonra aradan 15 gün geçti tekrardan adet oldum bunun nedeni ne olabilir merak ediyorum ?
  Teşekkürler

   Cevapla
 • Cansu yugut :

  26 Mart 2020

  Merhaba hocam ben 8 martta adet oldum adetimde bu arada düzensiz oluyor ama ilk defa böyle birsey yasadım 4 gün adet gördüm ve bugün tekrardan adet oldum aradan 15 gün geçmiş bu neden olmuş olabilir ama bugunki kanamam hemen bitti şuanda bi kanamam yok sebebi nedir teşekkür ederim

   Cevapla
 • Kardelen :

  26 Mart 2020

  Hocam ben bekarım. Adet günüm 3 gün sürüyor 4. Gün leke oluyor
  Fakat az az oluyorum kanama son iki aydır böyle seyrediyor.
  Aklımda sürekli acaba ilerde hamilelikle ilgili sorunum olurmu diye düşünüyorum. Sancı falan yaşamıyorum. Genel olarak düzenli ama arada 2 3 gün gecikme oluyo sizce normal mi

   Cevapla
 • m. :

  25 Mart 2020

  Merhaba hocam 21 yasindayim 2 aydir dogum kontrol hapi kullaniyorum her gun saatini hic aksatmadan. gecen ay normal sekilde adet olmustum hicbir sorun yoktu ama bu ay damla damla seklinde ara ara koyu kahverengi ve pihtili seklinde geldi ve cok azdi. yerlesme kanamasinin ise pembe acik renkli oldugunu biliyorum sizce yerlesme kanamasi midir koyu kahverengi ve pihtili oldugu halde? endise etmem gerekir mi? tesekkurler.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Mart 2020

   Duzenli kullaniyorsaniz endise etmeyin fakat dogum kontrol haplari adet miktarini azaltir

    Cevapla
 • Birsen Yeşiloğlu :

  24 Mart 2020

  Hocam merhaba ben 43 yaşındayım doktora gittim menepoza giriyorum diye hiç bir şekilde menepoza girmiyorsun hormonların iyi hiç bir sıkıntı yok dedi ama geçen ay regli oldum ve 1 hafta leke olarak geldi ve kan testi yaptırdım sonuç 62 çıktı yaklaşık 1 ay önce yaptırdım sonuç 52 çıktı sizce hamile miyim cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Mart 2020

   5 in uzerinde bhcg gebelik demek fakar iki gun sonra yaklasik iki katina cikmasi gerekir saglikli gebeliklerde

    Cevapla
 • Ayşe Yîlmaz :

  23 Mart 2020

  Merhabalar. Yaşım 39. 4 çocuk sahibiyim. Adet kanamam bazı gunlerin ilk başlarında az ve yavaş geliyor. Eskisine nazaran kesik geliyor. Bunun nedenlerini açiklayabilir misiniz rica etsem?

   Cevapla
 • Melisa :

  21 Mart 2020

  Hocam merhaba ben 26 yaşındayım bekarım 4 ay önce şiddetli karın ağrısı ile hastaneye gittim kistim olduğunu patladığını ve yumurtalığımın ters döndüğünü öğrendim ameliyat oldum yumurtalığım duruyor alınmadı fakat çikolata kisti olduğunu söylediler ameliyattan sonra şuan Qlairista kullanıyorum ve temmuz da düğünüm var çikolata kisti dedikleri için biraz korkuyorum tekrarlama durumu var mı cocuk için sakıncası olur mu cevaplarsanız sevinirim🙏

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Mart 2020

   Hocam merhaba ben 26 yaşındayım bekarım 4 ay önce şiddetli karın ağrısı ile hastaneye gittim kistim olduğunu patladığını ve yumurtalığımın ters döndüğünü öğrendim ameliyat oldum yumurtalığım duruyor alınmadı fakat çikolata kisti olduğunu söylediler ameliyattan sonra şuan Qlairista kullanıyorum ve temmuz da düğünüm var çikolata kisti dedikleri için biraz korkuyorum tekrarlama durumu var mı cocuk için sakıncası olur mu cevaplarsanız sevinirim🙏

    Cevapla
 • Mine :

  20 Mart 2020

  Merhaba 28 yaşındayım 3 aydır adetim giderek azaldı ve bu ay 2 gün sürdü ve 2 damla kanama oldu hormon testlerim normal çıktı muayenede de bir sorun gözükmüyor sizce baska bir sebebi olabilir mi?

   Cevapla
 • Elif :

  19 Mart 2020

  Hocam merhaba ben 26 yaşındayım bekarım 4 ay önce şiddetli karın ağrısı ile hastaneye gittim kistim olduğunu patladığını ve yumurtalığımın ters döndüğünü öğrendim ameliyat oldum yumurtalığım duruyor alınmadı fakat çikolata kisti olduğunu söylediler ameliyattan sonra şuan Qlairista kullanıyorum ve temmuz da düğünüm var çikolata kisti dedikleri için biraz korkuyorum tekrarlama durumu var mı cocuk için sakıncası olur mu cevaplarsanız sevinirim🙏

   Cevapla
 • Hocam cevaplayın lütfen :

  16 Mart 2020

  Hocam 17 yaşındayım 3.5 yıldır regl oluyorum.adetim düzensiz geliyor.yani genelde 1.5-2 ayda bir.bu son zamanlarda iyice azalmaya başladı.ağrılarımda azalmaya başladı.öncesinde bayağı ağrıyordu.hocam açık konuşun neyden şüpheleniyorsunuz

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mart 2020

   Kilonuz, hikayeniz, aliskanliklariniz ultrason goruntuleriniz de onemli tek basina adet gunlerinize gore yorum yapmak dogru olmaz

    Cevapla
  • Şevval yılmaz :

   13 Nisan 2020

   Hani ağrılarım da azalmaya başladı dediniz ya brnim de öyle olmuştu 19 yaşındayım bu arada düzensizdi benimde ve sonra 2- 3ay arası adet görmemeye başladım doktora göründüm tabi insülin direncim yüksekmiş bundan dolayı da olabiliyo yani özellikle geceleri boyle tatlı krizleri oluyo mu??? bu önemli çunku eğer boyleyse acilen çikolata yemeyi bırak erkenden önlem alınırsa geçebilir

    Cevapla
 • Ayşe d :

  16 Mart 2020

  Merhaba olmam gerekenden 3 gün önce regl oldum ve kanama miktarım normalden az.hamilelik riskimin az olduğu günlerde ilişkim oldu ve boşalma olmadı ama ilk defa bu kadar az bi kanama yaşıyorum lekelenme gibi değil ilk gün çok ağrım oldu ve ağrı kesici aldım normalde kesmez ama ilaç içtikten sonra kanama miktarım azaldı renk ilk gün gayet kırmızıydı fakat şuan 3.günüm gittikçe azalıyor ve koyulaşıyor bu normal midir?Kanamam başladıktan sonra göğüs ve bel ağrılarım geçti ama kanamamın az olması beni korkutuyor

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mart 2020

   Agri kesiciler adet miktarini azaltabilir supheniz varsa test yaptirin

    Cevapla
   • Ayşe d :

    18 Mart 2020

    Bugün 5.günüm hala çok az kanamam var yerleşme kanaması olsa bu kadar uzun sürer miydi? Sanırım ağrı kesiciden kaynaklı bir durum göğüs ağrılarım tamamen geçti ve başka hiçbir belirti yaşamıyorum

     Cevapla
 • Neşe gegez :

  15 Mart 2020

  Merhaba düzenli adet olur beş gün ilk üç gün yoğun kanamam olurdu ama üç aydır ilk gün kanamam var diğer beş gün neredeyse hiç yok ara ara sızıntı karnimda a çok şişlik var ne den olabilir iki kızım var

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Mart 2020

   İlac kullanimi kilo alip verme adet paternini değistirirebilir

    Cevapla
   • Neşe gegez :

    17 Mart 2020

    Cvp verdiğiniz için tşk ederim ama kullandığım ilaç yok beo ağrım var ağrı kesici alıyorum bide iki rgl arasında basen sızıntı oluyor ay çok tşk ederim Bülent bey sıkı takipcinizim

     Cevapla
 • dilanboga :

  12 Mart 2020

  Hocam ben 6 ay oldu evliyim iki seferdir yani iki ay adat gunlerimde kan görmüyorum sadece koyu kahve leke görüyorum ne yapmam gerek yada neden acaba

   Cevapla
 • Ayşegül :

  12 Mart 2020

  Hocam merhaba ben çikolata kisti ameliyatı oldum kist olduğunu bilmeden şiddetli karın ağrısı ile gitmiştim kist patlamış yumurtalığım ters dönmüştü düzeltiler yumurtalığım alınmadı tekrar küçük kistim varmıs onun için Qlairista kullanıyorum ben biraz tedirgin oldum çikolata kisti dedikleri için çocuk için herhangi bir sakıncasi oluyor mu ve tekrarlama durumu oluyor mu ve Çok şiddetlide bir agrım oluyor adet dönemimde özellikle ameliyattan sonra çok çoğaldı cevap verirseniz sevinirim

   Cevapla
 • Aslı kara :

  11 Mart 2020

  Merhaba hocam 41 yasindayim duzenli 7 gun adet oluyordum ancak 3 aydir 3 gun suruyor son biryildir dkh kullaniyorum acaba haptan dolayimi bu azalma yoksa menepoz baslangicimi yardımcı olursanız sewinirim tesekkurler

   Cevapla
 • Ayşegül :

  10 Mart 2020

  Hocam merhaba ben çikolata kisti ameliyatı oldum kist olduğunu bilmeden şiddetli karın ağrısı ile gitmiştim kist patlamış yumurtalığım ters dönmüştü düzeltiler yumurtalığım alınmadı tekrar küçük kistim varmıs onun için Qlairista kullanıyorum ben biraz tedirgin oldum çikolata kisti dedikleri için çocuk için herhangi bir sakıncasi oluyor mu ve tekrarlama durumu oluyor mu ve Çok şiddetlide bir agrım oluyor adet dönemimde özellikle ameliyattan sonra çok çoğaldı

   Cevapla
 • Hatice :

  10 Mart 2020

  Merhaba benim adet donemim 8 gun surüyor kanamam ilk 4 gün çok fazla ve aşırı derecede ağrım oluyor duzenli adet goruyorum ve 8mm kistin var ama evlenince geçer deyip yolluyolar surekli sizce normal mi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   10 Mart 2020

   Adetleriniz duzenli sadece miktari fazla kist icinde gereksiz yapilan her ameliyat yumurtalik rezervini dusurebilir

    Cevapla
 • İrem akar :

  09 Mart 2020

  Merhaba benim adet dönemim 4 gün sürüyor ama ilk gün hariç diğer günler cok az akıntı geliyor 3 günü toplasan 1 ped anca sebebi ne olabilir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Mart 2020

   Miktarin fazlaligi daha endise vericidir kanamalar duzenli ise sikinti yaratmaz

    Cevapla
 • Bahar Aksoy :

  08 Mart 2020

  Slm hocam ben 7 yıllık evliyim ve çocugum yok tedavi oluyorum en Son histeroskopi ameliyatı oldum 4 ay once ve ondan sonraki ay adet kanamam çok fazlaydı ama daha sonra çok azalma oldu normalde 6 gün süren adetim 2. Günde kesilip leke halinde oluyor niye öyle oluyor acaba bilmediğim bu hastaliktanmi diye çok korkuyor

   Cevapla
 • Özlem Turan :

  08 Mart 2020

  Merhabalar ben iki aydır antidepresan kullanıyorum ilk ay Paxera 10 Mg kullandım ikinci ay doktorum Esmax 10 Mg verdi fakat Esmax bende kaşıntı alerjisi yaptığı için tekrar Paxera 10 Mg verdi yaklaşık olarak 2.5 aydır kullanıyorum fakat geçen ay adet dönemimde ilk gün çok kanamam oldu ama sonra leke şeklinde azaldı bu ayki adet dönemimde ise çok az kanamam geldi sadece lavobo ihtiyacımda kanamam geliyor bu sorunlar kullandığım antidepresanlar ile ilgili olabilir mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   09 Mart 2020

   Antidepresanlar prolaktin hormonunu etkileyebilir kdh de muayene olmaniz onerilir

    Cevapla
   • Özlem Turan :

    09 Mart 2020

    Sorumu cevapladığınız ve bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

     Cevapla
 • Tuğba uslu :

  02 Mart 2020

  Normalde adetim asiri düzenli gelir 3 gün sürer falan bu ay 1.5 gün bile sürmedi ki ilk gün normal şekilde geldi ama 2. Gün gelmedi denecek kadar az geldi sebebi ne olabilir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   04 Mart 2020

   Stress, gecirilen hastaliklar, seyahat, kullanilan ilaclar etkileyebilir

    Cevapla
 • Belkıs Belkıs :

  29 Şubat 2020

  merhaba adet düzensizliğim hiç yok Ocak 26 da adet gördüm bu ay ise normalde 21 veya 22 sinde adet olmam gerekirken 4 gün gecikti 26 ve 27 şubatta pembe daha sonra çok az adet kadar fazla olmayacak kadar kanamam oldu normalde çok sancım olur bunda böyle hafif 2 gün çok az kanamam oldu durdu birkaç gündür halsizlik baş ağrısı ve kasıklarımda batma bazen oluyor neden acaba gebelik testi eczaneden aldım ama negatif 😔

   Cevapla
 • Belkıs güzel :

  29 Şubat 2020

  Merhaba adet düzensizliğim hiç yok Ocak 26 da adet gördüm bu ay ise normalde 21 veya 22 sinde adet olmam gerekirken 4 gün gecikti 26 ve 27 şubatta pembe daha sonra çok az adet kadar fazla olmayacak kadar kanamam oldu normalde çok sancım olur bunda böyle hafif 2 gün çok az kanamam oldu durdu birkaç gündür halsizlik baş ağrısı ve kasıklarımda batma bazen oluyor neden acaba

   Cevapla
 • Alena :

  28 Şubat 2020

  Merhaba ben 16 yasindayim
  Adet oldum
  Amma 1 ay oldu 2 ci period baslamadi ne yapmaliyim

   Cevapla
 • Buket Arslan :

  24 Şubat 2020

  21 yaşımdayım 2 3 ayda adet oluyorum olduğumda ise 1 bazen 2 damla kan geliyor. Geç adet olduğum için doktora gittiğimde bana ailemi sordu halamı ablalarımı annemisonuç halamdan dolayı genetik olduğunu bir sıkıntı olmadığını söyledi. Bugün 3. Gün ve yine uyandığımda bir damla gördüm başka yoktu ve koyu renkte ne yapmam lazım

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Şubat 2020

   Endokrinoloji bölümunde de muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Havin :

  20 Şubat 2020

  Hocam 6 ay önce doğum yaptım adetim tam düzenli değil emzirmeden kaynaklı olduğunu biliyorum yalnız son adetim 10 gün erken ve çok az damla şeklinde sadece 1 gün sürdü sonlara doğru kahve rengi şeklinde oldu doğumdan önce hpv pozitif di doktorum simir testi ile cin1 in temizlediğini söyledi sizce yine aynu sorun mu var ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   21 Şubat 2020

   Duzenli kontrollere gitmeniz gerekli muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Hafize sav :

  18 Şubat 2020

  Merhabalar hocam benim bir ay az bir ay çok geliyor kanamam yıllardır böyle bunun nasıl bir açıklaması olabilir acaba ?

   Cevapla
 • Şeyma :

  17 Şubat 2020

  Hocam bir ay önce düşük yaptım müdahele olmadı 10 gün kanamam oldu sonra durdu adet olmam gerekirken. Lekelenme şeklinde bir kaç gündür var normal mi bu durum ne yapmam gerekir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   19 Şubat 2020

   Dusuk sonrasi adet duzenin normallesmesi 3 ayi bulabilir. Lekelenmeleriniz devam ediyorsa rahim duvar kontrolunuzu yaptiriniz

    Cevapla
   • Tuğba :

    13 Nisan 2020

    Hocam mesajıma cevap verirseniz çök mutlu olurum aşırı tedirginim bende iki ay önce kürtaj oldum sonraki ay adet oldum ancak ikinci defa adet leke şeklinde çok az oldu kürtaj sonrası ilk adet 11 Mart 8 Nisa’nda leke geldi çok kısa sürdü 13 Nisa’nda idrar testi negatif çıktı test için erken mi henüz ?bu durum gebelik belirtisi mi

     Cevapla
    • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

     15 Nisan 2020

     Kuretaja bagli olabilir fakat lutfen etkili bir korunma yontemi ile korununuz

      Cevapla
 • tuba yıldız :

  17 Şubat 2020

  merhaba hocam ben adet olmuyorum yanlizca akintiyla birlikte kanama oluyor ped kunlanmiyorum bu durum 1 haftadir var ne yapmsliyim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   17 Şubat 2020

   Adet miktariniz azalmis gorunuyor ama adet oluyorsunuz. Bu durum surekli olursa kontrole gidiniz.

    Cevapla
 • İrem sarı :

  13 Şubat 2020

  Hocam benim 2,3 hafta önce iliskim oldu boşalma oldu fakat kızlık zarı duruyor Geçen ay 13 inde adet oldum bu ay ise 10 unda her ay 1 hafta erken olurdu
  2 buçuk gün sürdü normalde 6, 7 gün sürer
  Test yaptım negatif çıktı 3 gün önce de doktora gitmiştim kan testi istemişlerdi farkli bölümden yani gebelik felan diye bi konu geçmedi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   14 Şubat 2020

   Stresden miktari degisebilir kesin gebelik sonucu kanda belli olur.

    Cevapla
 • Gurbet toprak :

  12 Şubat 2020

  Hocam lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim her ayin sonu adet olurum normal adetim 7 yada 8 gün sürer bu ayın basında bir gün adet oldum hamile kalmak istiyorum hemde çok

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Şubat 2020

   İnsallah gebe kalirsiniz hayirlisi ile tek basina adet gununuze bakarak yorum yapmak dogru olmaz

    Cevapla
 • sena demir :

  10 Şubat 2020

  hocam merhaba ben beklenen adet günümde kanamayı gördüm ilk gün 2 ped, geri kalan günler 1 ped değiştirdim günde. diğer aylara göre miktarı azdı bu ay ilk 3 gün kan 3 günden sonra kahverengi lekelenmeyle devam etti pedi dolduracak şekilde 6 gün sürdü ve bitti yerleşme kanaması olabilir mi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   12 Şubat 2020

   adet miktari 3-7 ila gun arasinda olabilir. Yerlesme diyebilmek icin bhcg bakilmali

    Cevapla
   • sena demir :

    13 Şubat 2020

    yerleşme kanaması bu kadar uzun sürer mi ve 3-4 gün kanama olur mu? veya 6-7 tane pedi dolduracak şekilde mi olur benimki böyleydi

     Cevapla
 • Ela özden :

  08 Şubat 2020

  Yani hocam 4 şubatta azcik leke 5 şubatta yarim ped şeklinde bende yerlesme kanamasi sandım bugün test yaptim ama negatif .. yoksa menopoza mi giriyorum 🙁

   Cevapla
 • Ela ozden :

  08 Şubat 2020

  En son aralik 13 de regli oldum ocak 22 de adet gecikmesi ile doktora gittim .. kandan hormon testi istedi ve temiz kanlariniz dedi ultrasonla bakti temiz dedi .ve tarlusal verdi kullandim ve 9 yada 10 gün regli oldum ama 1 gün sadece leke 2.gun de az miktarda …. sorum tarlusal kullandığım için azalmis olabilirmi ….. yoksa yerlesme kanamasi olabilirmi ….

   Cevapla
 • Hatice ince :

  06 Şubat 2020

  Adetimin 14 gün içinde 3 kere kesik kesik geliyor Normal mi ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   08 Şubat 2020

   Normal degil 3-7 gun arasi adet olmaniz normaldir.

    Cevapla
 • Zuhal aslan :

  05 Şubat 2020

  Merhaba. 22 yaşındayım. Nişanlıyım. Nişanlımla aramda bir birliktelik olmadı ama 1 2 damla zevk suyu nedeniyle hamile kalmış olabilir miyim. 11 Kasım 9 Aralık 6 Ocak son adet günlerim. 3 şubatta tekrar oldum ama 3.günde kesildi yerleşme kanaması olabilir mi?

   Cevapla
 • Esma güven :

  11 Ocak 2020

  Merhabalar doktor bey benim adetim her ay düzenli oluyor 4 aylık evliyim adetime bir hafta varken 2 gün kahverengi lekenme oldu 3.4 gün de az şekilde geldi bugün ,5 gün yine az kan geliyor yardımcı olur musunuz

   Cevapla
 • Zeynep inan :

  07 Aralık 2019

  Merhabalar 30 yasindayim evliyim iki cocugum var bekarligimdan beri adetim 3 gun surer ve gunluk bir pet seklinde kizimin dogumundan 4 sene sonra yeni hap kullanmaya basladim bu ay 3 gun surdu ama bir pedi doldurucak sekilde bile digil adetimden 10 gun sonra yine sancilarla yeniden camasirimi islayicak kadar yeniden geldi sebebi hapmi aceba 😊

   Cevapla
 • hacer gulen :

  05 Aralık 2019

  Selam doktor 3 cocuk annesiyim ve adetim duzenli geliyor en kucuk cocugum 7 yasinda ve bir cocuk daha istiyoruz fakat 2 aydir deniyoruz olmuyor yasim 35 bunun sebebi nedir yardimci olurmusunuz

   Cevapla
 • Aslı Kaya :

  05 Aralık 2019

  merhaba doktor bey,

  28 yaşındayım evliyim ve çocuğum yok. 1-2 sene önce regl dönemim 5 gün sürerdi ve günde 3 ped kullanırdım.
  Şimdi ise regl dönemim 2-3 güne düştü. ilk 2 günü günde 2 ped bile dolmuyor. 3. gün ise sadece leke geliyor.

  Karın ağrım yok denecek kadar da az. Annem erken menopoza girdi 42 yaşında. böyle şeyler genetik mi? ona göre doktora gidip muayene olmalı mıyım?

   Cevapla
 • Dilek Cansever :

  27 Kasım 2019

  Merhabalar hocam 6 aylık evliyim ve kiloluyum 3 aydır adetim düzensiz geliyor adet de sayılmaz 1 veya 2 damla ayda geliyor test yapıyorum hamile de değilim ne yapmalıyım?

   Cevapla
 • Berivan sevmiş :

  27 Kasım 2019

  Merhaba hocam ben 23 yaşındayım bekarım ben 3 veya 4 ayda bir adet oluyorum çok rahatsız oluyorum olunca kanamam oluyordu ama bu defa hiç olmadı sadece leke şeklinde oluyor bunun nedeni ne olabilir veya tedavisi varmı?

   Cevapla
 • Ayse talayi :

  20 Kasım 2019

  Meraba hocam ben iki gundür adetliyim ama kanim yok sadece iki damla kahverengi kan geldi baskada yok yardimci olun ltfen

   Cevapla
 • Ayse talayi :

  20 Kasım 2019

  Meraba hocam ben iki gundür adetliyim ama kanim yok sadece iki damla kahverengi kan geldi baskada yok yardimci olun ltfen

   Cevapla
 • Tuğçe atı :

  18 Kasım 2019

  İyi günler, 27 yaşımdayım bekarım, adetlerim düzenli fakat 3 günden sonra damla damla geliyor beyaz akıntının gelmesi 7 – 10 güne kadar böyle sürüyor. 3 günden sonra gelen adet kanımı yoksa damardan gelen veya rahmin içinde kalan parçalar mı?

   Cevapla
 • Elvin köksu :

  13 Kasım 2019

  Men doktor bey ben 25 yaşındayım bekarım 3 ,4 aydır sacede 1 gün adet görüyorum ve guatir hastasiyim yardımcı ola bilirmisiniz

   Cevapla
 • Beyza tolu :

  06 Kasım 2019

  İyi günler doktor bey 18 yaşındayım adetim düzensiz oluyor bu ay da iki gündür lekelenme oluyor sebebi nedir?

   Cevapla
 • Züleyha yldz :

  02 Kasım 2019

  Merhabalar 25 yaşındayım evliyim geçen ay adetim gününden bir gün önce oldu ama 2 3 gün kahverengi akıntı geldi 2 gün de çok az YÖK deninecek kadar da kanamam oldu normalde her ay bir hafta sürerdi geçen ay 2 gün tek sürdü hamile olabilir miyim???

   Cevapla
 • Serpil :

  01 Kasım 2019

  Merhaba hocam adet düzensizliğim var ve diane35 tedavisi uygulandı. Halen daha devam ediyorum. Ancak çok az kanama olmakta bi gün bazen iki gün ama lekeler halinde devam ediyor yardımcı olur musunuz?

   Cevapla
 • Rumeysa cetinkaya :

  27 Ekim 2019

  Iyigunler ben 34 yasindayim 2 cocuk annesiyim ilk cocugumda hemen hamile kaldim ikici cocugum tedavi ile oldu yani tup bebek ikinci dogum dan birsene sonra adetletimde azalma oldu normalde 7 gun oluyodum son bikac aydir bazen 4gun bazende 5 gun oluyorum ama cok az oluyorum doktora gittim hersey normaldedi adetgunumun ikinci gunu pedim tamdolmuyor nedenini dizden ogrene bilirmiyim

   Cevapla
 • Sevim :

  18 Ekim 2019

  Merhabalar, ben 38 yaşında 1 çocuk annesiyim. Ilk 2 hamileligim düşükle sonuçlandı ve üçüncü gebelikten 17 yaşında 1 kızım var şu an. Kızım 2.5 yaşındayken ilk plansız gebeligim yaşandı kürtaj oldum ve ardından 3-5 yıl ara ile 2 kez daha kürtaj oldum. Son kürtajı takip eden adet döngüsünde aşırı kanamaların oldu. Içeride parca kaldığı için tekrar kürtaj olmak durumunda kaldım. Daha sonra 6 yıl boyunca hiç korunmadigim halde hamile kalmadım. Bundan 5 ay önce yeni bir gebelik oluştu ve eşim de ben de çok istiyorduk. Ani kramplar ve şiddetli ağrılarımı kanama takip edince ( yaklaşık 5 haftalık yeni bir gebelikti) acilden giriş yaptım ve ektopik gebelik teşhisiyle yatışım yapıldı. Bir-kac gün hastanede takipten sonra beta değerlerim kendiliğinden düştü, düşük teşhisiyle çıkış yaptım. Yalnız bu gebelikten önceki içeride parca kalan kurtajdan sonra adet kanamalarim düzenli fakat renginde aciklasma ve miktarında oldukça azalma yaşadım. Normalde 5- 6 gün sürerdi, günde de ortalama 3 ped kadar degistirirdim. Ama kurtajdan sonra 3 gün olmaya ve eğer kendim degistirmesem toplamda ancak 1 ped kirletecek kadar kanamam oluyor. Cinsel istekte azalma, rahimde kuruluk ayrica zaman zaman agrili iliski yasiyorum. Sizce bunun nedeni yapışık rahim olabilir mi? Ya da sorun nedir? Lütfen beni aydınlatın.

   Cevapla
 • Seyka :

  14 Ekim 2019

  Merhaba ben 27 yaşındayım yeni evlendim evlendikten sonra aded olduğumda çok az geliyor ilk gün az birşey geliyor sonra gelmiyor acaba ne yapabilirim ultrason mi cektireyim mi ?

   Cevapla
 • Saime Hodlioğlu :

  06 Ekim 2019

  Benim adetim miktarı az geliyor 1. gün az 2.gün biraz daha iyi geliyor üstüne oluyorum 3.gün hiç kanama olmadı neden olabilir eskiden çok olurdum 5 gün ama şimdi o kadar çok ped gitmiyor 6 sar ped 2 ser paket harcadım .

   Cevapla
 • Kübra ERZURUM :

  01 Ekim 2019

  Mrb doktor bey ben 26 yaşındayım 4 yaşında 1 oglum war 2 yil öncede 3.5 aylik düşük yaptim ve biz 1 yıldır cocuk istiyoruz ama olmuyo bu ayda 5 gün adet donemine vardı eşimle ilişkiye girdik şimdi hastalık donemim1 gün çok hafif oldum leke gibi 3 gündür hiç bisey yok hamilemiyim acaba

   Cevapla
 • zeynep :

  28 Eylül 2019

  25 yaşındayım 30 günde bir adet oluyorum ve 7 gün sürüyor.bu son iki aydır 22. gün adet oluyorum ve adetimde azalma var örn günde üç pet kullanırken bu ikiye düştü ve kanımda pıhtılaşma görüyorum. Bu durumun nedeni ne olabilir? şimdiden teşekkürler

   Cevapla
 • Kayra Erarslan :

  26 Eylül 2019

  Merhaba dr bey 1 yildir evliyim yaklaşık 4 aydir cocuk istiyoruz. 24.25 gunde bir duzenli adet oluyorum. cocuk yapma karari aldigimiz gunden beri her adetimde ilk gunden son gune hic yasamadigim karin agrisi yasadm normalde agri ilk gun olurdu ve birkac saat sonra kaybolurdu. en son adet baslangicim 29 agustos. Adet olmam gereken gunde adet oldum ( 23 eyl). Önce damla seklinde pembe kanama oldu sonrasinda birgun boyunca yogun ve cook asiri sancili kanama oldu ama kanamanin rengi yine pembemsi tonlardaydi. 1 gun yogun ve kalan iki gun araliklsrla az az geldi ve adetim 3 gun surmedi bile. normalde 5 gun surer adetim. ilk gunden son gune hep pembemsi oldu kanamam bu ustune gorme olabilir mi yoksa normal adet mi oldum simdiden Teşekkürler

   Cevapla
 • Büşra samsun :

  21 Eylül 2019

  Merhaba doktor bey 23 yasindayim evli degilim düzenli olarak adet görüyorum ve bi hafta sürüyor normalde ilk 3 gün günlük 3 4 ped değiştirirdim fakat iki aydır 2 ped dolmuyor bile diyebilirim günde alışkın olduğum adet miktarinda azalma oldu gecen ay 5 6 gün erken adet gördüm ve 11 12 gun sürdü fakat az az strese bağlı olabilir mi ya da hormonal birsey nedeni ne olabilir doktora gitmeli miyim cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler.

   Cevapla
 • Zubeyde bursa :

  11 Eylül 2019

  Hocam ben 24 yaşındayım bekarim .yaklaşık 9 yıldır adet görüyorum 8 gün adet görürdüm ilk 3 4 günü çok yoğun bir şekilde diğer günler leke şeklinde 1 yıldır ise en fazla 5 gün adet görüyorum sadece ilk gün birazcık fazla diğer günler leke şeklinde doktora gittim ustrasyon temiz çıktı hormon testi yaptılar oda temiz çıktı ama ben yinede tatmin olamıyorum bunun sebebi nedir veya yapmam gereken birşey varmidir

   Cevapla
 • Gonca atalay :

  07 Eylül 2019

  Iyi günler doktor bey 30 ağustosta adetim 1 gun sürdü bitti 48 yaşındayım tek yunurtam aktif gebelik riski olabilirmi

   Cevapla
 • Gonca atalay :

  07 Eylül 2019

  Iyi gunler 30 ağustos ta adet gordum 1 gun surdu tek yumurta m aktif 48 yaşındayım test yapmadim risk soz konusumu gebelik acısından

   Cevapla
 • Zeynep :

  03 Eylül 2019

  Merhaba 28 yaşındayım ve 3 aydır sadece 2 gün adet oluyorum gebelik de yok ne yapmalıyım sorun ne olabilir

   Cevapla
 • canan karadere :

  28 Ağustos 2019

  Doktor bey ben stres yapinca adetim az geliyo 5 gün olan adetimde 3 ped kulaniyorum eskiden 5 gün icinde 5 ve bide 6 ped harcardim ve ben cok duygusalim bide sinirlenince aglamam geliyo üzüldüğüm icinde az geliyo lütfen lutfen Allah rızası içinbana yardim edim beni bilgilendirin

   Cevapla
 • Sinem :

  16 Ağustos 2019

  Merhabalar doktor bey yaşım 26 birlikteligim 7 ay önce oldu her ay hicbir sıkıntı yoktu gecen ay iki gün damla damla geldi sonra normal geldi bu ayda 3 günüm hala damla geliyor ama ağrım çok ve siskinligim çok fazla tedirgin oluyorum herhangi bir sirun var mıdır neden olmuyorum

   Cevapla
 • Gülsün Kuru :

  21 Temmuz 2019

  Merhaba, \r\n34 yaşındayım, 3 yıldır evliyim. Adetlerim kendimi bildim bileli çok düzenlidir. 27-28 günde bir 3-4 gün süreyle normal miktarlarda adet görürüm. Henüz hiç çocuğum yok. 2 yıl önce bir doğal düşük yaşadım 8. haftada. Sonrasında her şey yolunda mı diye bir k.d. uzmanına başvurdum. Tüm hormon değerlerimin, yumurtlalık rezervlerimin çok iyi olduğunu, neden gebe kalmadığımla ilgili bir de rahim filmi çektirmem istendi. Bu filme göre her iki tüpümde kapalı çıktı ve tüp bebek merkezine yönlendirildik. Orada da laparoskopi ya da direkt tüp bebek tedavisi seçenekleri sunuldu. Biz henüz içinde bulunduğumuz yaz mevsimi için tüp bebek tedavisine başlamayı planlarken. kendiliğimden hamile kaldım, fakat üstüne görme denilen durumu normal adet zamanımda ve aynı miktarda yaşamış olduğumdan hamile olduğumu ancak yumurtlama zamanıma denk düşen sancı ve ilk kez yaşadığım ara kanama dolayısıyla doktora başvurarak öğrendim. 2 ay önce de küretaj operasyonu geçirdim. Biri boş iki kesem vardı, 9+3’te bebeğimin kalbi durmuştu. Coraspirin, günde 2x600mg enox, 2x Progestan ve folik asit kullandım gebeliği öğrendikten sonra yaklaşık bir buçuk ay süreyle, küretaj kararı verilene dek. 2. İlk trimester kaybım olduğu için patolojik ve genetik araştırma önerildi. Küretaj için 15 gün beklendi ilaçlardan ötürü. Sonuçlarımda (kromozom analizi ve patoloji) normal geldi, bir şey çıkmadı çok şükür. Bu ikinci gebeliğimin sağlıksız ilerlemesini ve kullanılan onca hormon ve iğneye rağmen sonlanmasını kendime sadece, ilk ayında henüz farkında olmadığım için ilk 15 gününde ultrasonla dokuları ısıtma işlemi de uygulanan fizik tedaviye devam etmiş olmam, o süreçte kullanmak zorunda olduğum miyorelaxanlarla açıklayabiliyorum. Küretaj sonrası ilk adetin en geç 45 gün sonra başlaması gerektiği bilgisini edindim okuduğum her kaynaktan. Benim adetim ise 56. gün başladı ve normalden çok az miktarda kanamam oldu. 4 gün lekelenme şeklinde gibi. Bu sürede geçen seferki gibi üstüne görme durumunu ekarte etmek için 3 kez aralıklarla test yaptım. 3’ü de negatifti. Bu küretaj sonrası geciken döngüden sonra normal adet döngüme dönmeyi beklemeli miyim? Şimdi sağlıklı bir gebelik yaşamak ve daha fazla gecikmeden bir çocuk sahibi olmak istiyorum. Kıymetli önerilerinizi bekliyorum.

   Cevapla
 • Perihan maytap :

  26 Mayıs 2019

  Merhaba benim adetim normalde 2/ 3 gun surerdi fakat bu ay gununde gelmesine ragmen bir damla geldi ve uc gundur gelmiyor hamilemiyim acaba

   Cevapla
 • Perihan maytap :

  26 Mayıs 2019

  Merhaba ben 31 yasindayim evliyim iki tane kizim var normalde adetim 5yada 6 gun gecikirdi bu ay tam gununde oldu ve sadece bozuk para buyuklugunde bir kanamam oldu bir daha yok bu gun ucuncu gunum ve hala gormedim normalde adetim 2 yada 3 gun olur 3 pedi batirmazdim bu dumda ne yapmaliyim hamilemiyim acaba

   Cevapla
 • Tuğba Aktaş :

  22 Mayıs 2019

  Merhaba\r\n38 yaşındayım ikinci bebeğime normal doğum yaptım 1 yaşında şu an . Son bir kaç aydır adetim de azalma oldu 7 gün ve yoğun bir şekilde olurken çok az bazen de leke şeklinde geliyor iki üç günde bitiyor. Sebebi hakkında bilgi verebilirsiniz sevinirim \r\nTeşekkürler

   Cevapla
 • nejla avci :

  30 Nisan 2019

  merhabalar ben 15 23 yaslari arasinda polikstik over tedavisi gordum yillarca dogum kontrol hapi kullandm hipotiroidimde var su an 5 yillik evliyim ve 2 normal dogum yaptim 2. dogumumdan sonra 18 ay oldu dogum yapali 6. kez adet oldum ve adet kanamalatim cok agrili ve sancili olmaya basladi korunma amacli kullandigim 2. kutu dogum kontrol hapim var ve son 3 aydir adetlerim duzensiz cok az 3 gun lekelenme tarzinda toplam 1 ped kadar napmaliyim

   Cevapla
 • Busra Safak :

  07 Nisan 2019

  Mehraba Doktor bey. 27 yasindayim. 5 yillik evliyim. 1cocuk var. Dogumdan sonra adet kanimda azalmalar basladi. Giderek daha da azaliyo. Normalde 6-7 gun surerdi ilk gunlerde 3-4 ped dolurdu. Ama simdi baslangicda gunluk 1 ped bile dolmuyo. Lutfen bilgilendirin bu durumda ne yapmaliyim? Ultrasyon muayinesine adet gunleri gitmelimiyim?

   Cevapla
 • Gulistan ozen :

  23 Mart 2019

  Hep düzenli bir şekilde adettimi oluyordum ama bu ay sadece bir gün oldum sadece tek bir pet kullandım iki gün sonra eklenme oldu acaba neden

   Cevapla
 • kübra kaya :

  20 Mart 2019

  merhaba 6 aylık evliyim son 2 aydır aşırı karın ağrım bel agrım oluyo ama adet kanım günlük 1 peadi doldurmuyo lele şeklinde gelyo ve yeni evli oldugum için korkuyorum çocugul olurmu olmazmı şüphelerim var

   Cevapla
 • Rukiye Erdoğan :

  06 Ocak 2018

  27 yaşındayım bitane çocuğum var ikinciye de hamile kaldım kalbi durmuş ve kürtaj oldum ve düzenli adet gördüm ama adetinin 3.gunu kesilmeye durdu leke şeklinde geliyo tekrardan hamile kalabilirmiyim kürtajda bekleyin dedi 3 ay bekledik yapmadık şimdide olmuyor

   Cevapla
 • saide :

  02 Ocak 2018

  benim esim 3 aydir ceza evinde ve ben 3 aydir duzgun adet olmuyorum normalde 5 6 gun surerken her gun 2 ped degistirirken simdi 2 gun oluyorum ve 2nci gun cok az geliyordu buay ise 1 gun surdu 1 pedi anca doldurdu ve devaminda kasik agrisi ince ince karin agrisi ve mide bulantisi var yardimci olup beni bilgilendirir misiniz

   Cevapla
 • Tuğba :

  07 Mayıs 2017

  İyi günler doktor bey. 27 yaşındayım. Evliyim. Adetim 6- 7 gün sürüyor. Kendimi bldim bileli ilk 3 gun az leke şeklinde geliyor. Bazen 2. Gününde hiç bir şey gelmiyor. Fakat adetin 4. 5 ve 6. Günü yogun geliyor. Acaba bunun nedeni nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

   Cevapla
 • günay :

  08 Şubat 2017

  Selam doktor.bende estradiol 73-dür,normalmidir sizce.

   Cevapla
Benzer Yazılar