Bebeğin Cinsiyetini Tahmin Etmeyle İlgili Şehir Efsaneleri

Gebelikte anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konuların başında bebeğin cinsiyeti gelmektedir. Bununla birlikte bebeğin cinsiyetini ultrasonla belirlemek için genelde gebeliğin 18. ila 21. haftalarını beklemek gerekir. Bazı durumlarda ise 14. gebelik haftasında bebeğin cinsiyeti ultrasonla tahmin edilebilmektedir. Bebeğinizin cinsiyetini ultrasonla öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız ancak henüz gebeliğinizin erken dönemlerindeyseniz, bebeğin cinsiyetini tahmin etme yöntemlerini denemiş olabilirsiniz. Bebeğin cinsiyetini tahmin etmeyle ilgili en çok söylenen şehir efsaneleri ve bunların neden doğru olmaklarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Karın yukarıdaysa bebeğin cinsiyeti kızdır

Hayır: Karnınızın yukarıda durmasıyla bebeğinizin cinsiyeti arasında bir ilişki yoktur. İlk gebeliğinizi yaşıyorsanız ve vücudunuz iyi durumdaysa karın kaslarınız, vücut şekliniz ve gebeliğiniz sırasında ne kadar kilo aldığınız gibi faktörler karnınızın şekli konusunda etkili olacaktır. Bu nedenle yalnızca karnınızın şekline bakarak bebeğinizin cinsiyetini tahmin edemezsiniz. Ayrıca çoğul gebelikler de karın kaslarının esnekliği üzerinde etkilidir. Bu nedenle ister ilk ister üçüncü gebeliğiniz olsun, karnınızın şekline bakmak bebeğinizin cinsiyetine dair bir bilgi vermeyecektir.

Karın bölgesinden kilo almak kız bebek olacağını gösterir

Hayır: Gebelik kilolarınızı daha çok karın bölgesinden almış olmanız bebeğinizin kız olacağını göstermez. Gebeliğinizde alacağınız kilolar vücut tipinize, aldığınız kiloya ve diğer fiziksel faktörlere göre değişiklik göstereceği için kiloların nerede toplandığına bakarak bebeğinizin cinsiyetini anlayamazsınız.

Hamilelik göbeği yuvarlaksa bebek erkek olur

Hayır: Hamilelik göbeğinin yuvarlak olması bebeğin erkek olacağını göstermez. Hamilelik göbeğinin nasıl görüneceği kadının vücut tipine ve kilosuna ve fetüsün pozisyonuna bağlıdır. Bebeğin sırtı annenin ön tarafına yaslanmışsa o halde annenin karnı dışarı doğru çıkık olacaktır. Tam tersi annenin arka tarafına yaslanmışsa karın daha düz görünecektir. Bebeğin pozisyonunun ise cinsiyetiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Annenin mide bulantıları varsa bebek kız olur

Hayır: Annenin yaşadığı mide bulantıları ile bebeğin cinsiyetinin bir ilgisi yoktur. Hamilelerin yüzde 50’den fazlası ilk trimesterde mide bulantısı yaşamaktadır. Bununla birlikte bazı insanlar şiddetli mide bulantısının, bebeğin kız olduğuna işaret ettiğini düşünmektedir. Ancak mide bulantısı hormonlarda yaşanan artışlardan ve düşük kan şekerinden kaynaklanmaktadır.

Bebek erkek olacaksa saçlar ve cilt güzelleşir

Hayır: Bebeğinizin cinsiyetiyle saç ve cilt sağlığınız arasında bir ilişki yoktur. Bu konuda anlatılan şehir efsanesine göre kız bebek solgun cilde, sivilceye ve saçların güçsüzleşmesine neden olur. Gebelikte bu sorunları yaşamanız bebeğin cinsiyeti nedeniyle gerçekleşmez. Gebelik boyunca yaşanan hormonal değişimler, bebeğin cinsiyetinden bağımsız olarak pek çok kadının saç ve cildinde değişikliklere neden olmaktadır.

Ruh halinde yaşanan değişimler bebeğin kız olacağını gösterir

Hayır: Ruh halinde yaşadığınız değişimler bebeğinizin kız olacağını göstermez. Gebelik boyunca kadınların çoğu özellikle ilk ve üçüncü trimesterde ruh halinde değişimler yaşar. Bunun nedeni fiziksel stresler, yorgunluk ve hormonlar gibi etkenlerdir. Bunların bebeğin cinsiyetiyle bir ilgisi olmadığı için ruh halinizde çok fazla değişim yaşıyorsanız bu durum bebeğinizin kız olacağını göstermez.

Kız bebeklerin kalp atışı daha hızlı olur

Hayır: Gebeliğiniz boyunca bebeğinizin kalp atışının hızlı olması kız olacağını göstermez. Kız bebeklerin kalp atış hızları erkek bebeklerinkinden daha hızlı olsa da bu durum doğumdan sonra gerçekleşir. Doğumdan önce fetüsün kalp atışının cinsiyetiyle bir ilgisi yoktur. Yaklaşık 5. gebelik haftasında fetüsün kalp atış hızı anneninkiyle aynıdır ve dakikada 80-85 arası olmaktadır. Fetüsün kalp atış hızı 9. haftaya kadar düzenli olarak artarak dakikada 170-200 atışa ulaşır. Sonrasında dakikada 120-160 olmak üzere kalp atış hızı yavaşlar.

Tatlı şeyler aşermek bebeğin erkek olacağını gösterir

Hayır: Tatlı yiyecekler aşermeniz bebeğinizin erkek olacağını göstermez. Tam tersi ekşi yiyecekler aşermeniz de bebeğinizin kız olacağını göstermez. Aşermelerin daha çok anne adayının besin ihtiyaçlarıyla ilgili olduğu düşünülmekle birlikte aşerme ve bebeğin cinsiyeti arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

Gebelikte mide yanması bebeğin kız olduğunu gösterir

Hayır: Gebelikte mide yanması sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve bebeğin cinsiyetiyle ilgisi yoktur. Gebelikte mide yanması büyüyen rahmin mideye baskı yapması ve mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla meydana gelir. Ayrıca hormonlarda yaşanan değişimler de mideyi ve sindirim sistemini etkileyebileceği için mide yanmasına yol açabilir.

Linea nigranın göbek deliğinin üst tarafında olması bebeğin erkek olacağını gösterir

Hayır: Gebelikte oluşan göbek çizgisi olan linea nigra ile bebeğin cinsiyetinin bir ilgisi yoktur. Gebelikte görülebilen bu siyah çizgi kasık bölgesinden göbek deliğinin üstüne kadar çıkabilmektedir. Pigmentasyonun artmasıyla oluşan bu çizginin hormonlarda meydana gelen değişimlerle ortaya çıktığı ve koyu tenli kadınlarda daha belirgin görüldüğü düşünülmektedir.

Uyurken sol tarafa yatmak bebeğin erkek olacağı anlamına gelir

Hayır: Uyurken sol tarafınıza yatmayı tercih etmeniz bebeğinizin erkek olacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte sağ tarafa yatmaktansa sol tarafa yatmanız kan dolaşımını ve bebeğinize giden besinleri arttıracağı için solunuza yatmanın daha iyi olduğu düşünülür.

Evlilik alyansı ile bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir

Hayır: Alyansınızı karnınızın üstünde dolaştırarak bebeğinizin cinsiyetini tahmin edemezsiniz. Bu yöntem yüzyıllardır kullanılıyor olsa da bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Erkeğin kadınla birlikte kilo alması bebeğin erkek olacağını gösterir

Hayır: Erkeğin hamile karısıyla birlikte kilo alması bebeğin erkek olacağını göstermez. Eşiniz sizinle birlikte kilo alıyorsa bu eşinizin Couvade sendromu yaşıyor olabileceğini gösterir. Couvade sendromu yaşayan erkeklerde kilo artışı, mide bulantısı, hormonal düzensizlikler ve uyku sorunları gibi gebelik belirtileri ortaya çıkabilmektedir.