Sorunu Gönder

5. Hafta Gebelik

Artık, hamile olduğunuzun farkındasınız ve hayatınızın çok değişik ve en unutulmaz dönemine geçiş yaptınız. Peki, karnınızın içindeki küçük embriyonuz, şimdi ne durumda? 

Hamileliğinizin 5.haftasındaysanız, 2.ayın içine girdiniz demektir. Doğuma yalnızca 7 ay kaldı! Hala gebelikle ilgili merak ettikleriniz mi var? İşte, gebeliğin 5.haftası hakkında daha fazla bilgi. 

Gebeliğin 5.haftasındaki gelişimler

Bebeğiniz, bu hafta içerisinde artık rahmin içerisine yerleşti. Rahimde kendisine uygun alanı bulup tutunmayı başardıktan sonra, bugünlerde büyümesini hızla devam ettiriyor. Bu hafta içerisinde, artık hCG hormonu da kanınızda salgılanmaya başladı. Bu hormonun seviyelerine bakılarak, gebelik testi de hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilir ve kesin sonuçlar, bu testin sonucunda belirlenir. 

Gebelik gerçekleştiğinde, döllenmenin ardından 8.günde kandaki hCG hormon seviyeleri hızla artmaya başlar. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, kan tahlili yaptırarak ve kanınızdaki hCG seviyelerine baktırarak gebeliğin haftalık durumunu da öğrenebilirsiniz. Test sonucunda çıkan değerlere bağlı olarak hamile olup olmadığınızı anlayabilir, hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu öğrenebilirsiniz. 

Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzun kesin bilgisi, yine de bir doktor tarafından yapılacak ultrason muayenesi sonrasında belirlenecektir. Bebeğiniz, bu haftada henüz ultrason muayenesinde görülmeyebilir. Ultrason muayenesi sırasında, doktorunuz alacağı mm’lik ölçümler ile gebelik kesesini gözlemleyecektir. 

Gebeliğin 5.haftası ve bebek

Bebeğiniz, 5.haftaya geldiğinde ortalama 0.2 ile 0.4 mm arasındaki bir uzunluktadır. Şekil olarak, oval bir diske benzemektedir. 2 mm civarında bir boya sahip olduğu şu günlerde, değişim ve gelişimi de çok hızlı devam etmektedir. 

Henüz bir embriyo olan bebeğiniz, kendisini oluşturan üç katmanı ile çeşitli yapıları da şekillenmeye başlar. Bu hafta içerisinde, ultrason muayenesinde henüz kalp atışları duyulmamaktadır. 

Gebeliğin 5.haftasında koku ve besin hassasiyeti

 • Hamilelik öncesi dönemde sevdiğiniz yemekler ya da favori kokularınız, artık rahatsız edici gelmeye başlayabilir. 
 • Bu hafta içerisinde, artık aşermeye başlayabilir, aniden belirli yiyeceklere karşı istek ve arzu duyabilirsiniz. 
 • Aşerme, genellikle bu haftalarda başlayarak hamileliğin 4.ayına kadar devam etmektedir.

Gebeliğin 5.haftasında meme hassasiyeti başlar. Anne, artık çok daha hızlı yorulmaya başlar. İdrara çıkma sıklığında da artış görülür. 

 • İkiz, üçüz ve diğer çoğul gebeliklerde, almanız gereken kalori miktarı tekil gebeliklere göre daha fazladır. 
 • Tekil gebeliğe göre daha fazla kalori alımı gerektiren ikiz gebeliklerde, günlük aldığınız kalori miktarını 600 kalori arttırmanız gerekir. Üçüz gebeliklerde, bu rakam daha da artmaktadır. 
 • Hamileliğin bu döneminde; omega-3, B12, kalsiyum ve protein zengini gıdaların tüketilmesi, bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir.
   

Gebeliğin 5.haftasında egzersiz 

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren basit egzersizlerin düzenli olarak yapılması, anne adayının aktif olması açısından önemlidir. Hamileliğe uygun basit ve düzenli egzersizlerin tercih edilmesi ve ağır aktivitelerden kaçınılması gereken bir dönemdesiniz. Egzersiz olarak, hafif tempolu yürüyüş ya da yüzme gibi aktiviteleri tercih edebilirsiniz. 

Gebelikte egzersiz yapmak; erken dönemlerde meydana gelebilecek sırt ağrıları, bel ağrıları gibi semptomların hafiflemesine ve aynı zamanda gebelikte kilo alımını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, stres seviyelerini yönetmek açısından da son derece faydalıdır. Egzersiz sonrasında ılık bir duş almak ve uyumak, baş ağrısı ve kramp gibi semptomları hafifletmenize de yardımcı olacaktır.

Baba adaylarının bilmesi gerekenler

Artık, baba adayları için de önemli bir dönem başlıyor. Annenin doğuma ve bebeğini kucağına almaya hazırlandığı hamilelik sürecinin başlangıcından itibaren, psikolojik sağlığını koruması için baba adayına da çeşitli görevler düşüyor. 

Baba adayları, bu dönemde eşine karşı daha anlayışlı olmaya özen göstermelidir. Hormonal değişimler, anne adayında ani duygudurum değişikliklerine neden olabilir, bu süreçte ona olgun bir şekilde yaklaşmak, aranızdaki ilişkiyi korumak açısından da önemlidir. 

Bu süreçte, bebeğinizin gelişimi ve eşinizle olan ilişkiniz hakkında bilgi sahibi olmak için, konuyla ilgili kitaplar okuyarak bilgi edinmeniz de faydalı olacaktır. 

Gebelik ile birlikte, cinsel hayatınız artık eskisi kadar aktif olmayabilir. Özellikle ilk günlerde anne adayının yaşadığı hamilelik semptomları, cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Baba adayının, bu süreçte anne adayına karşı anlayışlı davranması önemlidir. 

Gebeliğin 5.haftası, düzenli doktor muayenelerinin başlaması gereken dönemdir. Altta yatan kronik bir hastalık ya da mevcut bir rahatsızlığa bağlı olarak bir ilaç kullanımı söz konusuysa, doktorunuz ilacı gözden geçirerek değişikliğe ya da düzenlemeye gidebilir. Bu süreçte; vitamin takviyeleri, reçetesiz ilaçlar, bitki çayları ya da bitkisel karışımlar da dahil olmak üzere hiçbir şey, doktorun bilgisi olmadan kullanılmamalıdır.

Gebeliğin 5.haftasında nelerden uzak durulmalı?

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren (planlı gebeliklerde gebeliğe karar verildiği andan itibaren), uzak durulması gereken ve değiştirmeniz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bir bebek sahibi olmaya hazırlandığınız bu dönemde, zararlı bir alışkanlık sadece size değil, bebeğinize de zarar verecektir. Gebelik boyunca; 

 • Sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden 
 • Şekerli ve işlenmiş gıdalardan
 • Ağır ve yorucu egzersizlerden 
 • Ağır ev işlerinden 
 • Çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerinden
 • Böcek ilaçlarından kaçınmalısınız.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar; düşük doğum ağırlığı, erken doğum, gelişimsel gerilik ve doğum komplikasyonları riskini arttırmaktadır. 

Gebeliğin 5.haftası, anne adayının beslenmesine de özen göstermesi gereken bir dönemdir. Annenin yanlış beslenme alışkanlıkları, embriyoyu olumsuz etkileyebilir. 

Gebeliğin 5.haftasında beslenme

Gebeliğin her döneminde, beslenme konusunda dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Özellikle de, hamileliğin ilk üç aylık döneminde, hamileliğe henüz yeni alışmaya başladığınız günlerde; bulantı, kusma ve yiyecek kokularına karşı hassasiyetin olması, iştahsızlık ya da aşırı istek gibi durumlar görülebilir. 

Bu gibi faktörler, anne adayının bebeğini yeterince besleyemediğini düşünmesine neden olabilir. Ancak, durum sandığınız gibi değildir. Anne karnındaki bebek, ihtiyacı olan besinleri zaten annesinden almaktadır. Bununla birlikte, henüz çok küçük olduğundan, besin gerekliliği sandığınız kadar fazla da değildir. 

Hamileliğin 5.haftası, beslenme konusunda kendinizi çok fazla zorlamanız gereken bir dönem değildir. Bu dönemde önemli olan, sağlıklı seçimler yapmaktır. Sağlıklı besinlerin ağırlıkta olduğu bir beslenme programı, sizi toksik maddelerden koruyacaktır. Dengesiz beslenme ya da yeme bozukluğu gibi durumlar söz konusu olduğunda ise, mutlaka konuyla ilgili doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. 

Sonuç olarak, beslenme gebeliğin 5.haftası için henüz çok göz önünde bir konu değildir. İlerleyen haftalarda, nasıl beslendiğiniz ve ne yediğiniz daha önemli hale gelecektir. Az az sık sık beslenme, hamilelik süresince dikkat etmeniz gereken konulardan biri olacaktır. Mideyi yormamak ve sıkıştırmamak için böyle bir beslenme düzeni tercih edilmesi daha faydalı olacaktır. Ayrıca, kan şekeri seviyelerindeki düşmelere bağlı olarak görülen açlık krizlerini de önlemiş olacaksınız. 

Taze sebze ve meyvelerden alacağınız vitamin ve mineraller, yağsız proteinler, süt ürünlerinden alacağınız kalsiyum ve yine ağırlıklı olarak et ürünlerinden alacağınız B12 vitamini alımına ekstra özen göstermelisiniz. Ayrıca, karbonhidrat değeri çok yüksek ve çok yağlı yiyeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bu süreçte, ev yemekleri tercih etmek daha yararlı olacaktır. 

Gebelikte kaçınılması gereken yiyecek gruplarından biri de salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleridir. Bunları, özellikle çiğ tüketmekten kaçınmalısınız. Meyve ve sebzeleri iyice yıkamalı, olası virüs ve mikropların bebeğinize zarar vermesini önleyebilirsiniz. 

Tüketimine dikkat etmeniz gereken bir diğer grup da kafein, asit ve şeker içeren içeceklerdir. Kahve, çay, kola ve hazır meyve sularının tüketimini sınırlandırmalı ve hatta mümkünse uzak durmalısınız. Günde 1 bardak çay tüketmeniz yeterli olacaktır.  

Sigara ve alkol konusunda ise asla rahat davranmamalısınız. Gebeliğin 5.haftası henüz erken bir dönem olsa da, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sigarayı bırakmalı, alkolden uzak durmalısınız. Sigara ve alkol tüketimi, bebeğinizde gelişimsel sorunlara neden olabilir ve beyin hücrelerine zarar verebilir. 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • yasemin :

  24 Mart 2020

  Merhaba hocam 5 hafta 2 günlük hamileyim 3 ay önce kürtaj oldum kahverengi leke geldi hemen doktora gittim kesede bir problem olduğunu kesenin tansiyonunun düşük olduğunu söylediler yapacak hiç bişe olmadığını söylediler ne yapabilirim bebeğin ve kesenin canlanması için

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Mart 2020

   Her gebelik birininden farklidir insallah yeni gebeliginiz saglikli olur kese canlanmasi gibi bir mudahale olamaz

    Cevapla
Benzer Yazılar