Cinsel İlişki Olmadan Hamilelik Olur mu?

 

Cinsel birleşme olmadan hamile kalan kadınlar olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bunlar şehir efsanesi gibi gelse de aslında cinsel birleşme olmadan hamile kalmak mümkündür.

Cinsel ilişki olmadan hamileliğin nasıl gerçekleşebileceğini, hangi cinsel aktiviteler sonucu hamile kalınabileceğini ve hamileliği önlemek için neler yapabileceğinizi aşağıda okuyabilirsiniz.

Cinsel Birleşme Olmadan Hamile Kalmak Mümkün mü?

Evet, cinsel birleşme olmadan da hamile kalabilirsiniz. Bu düşük bir ihtimal olsa da spermin vajinaya girmesiyle birleşme olmadan da hamile kalmak mümkündür.

Bunun nasıl gerçekleşebileceğini anlamak için öncelikle hamileliğin nasıl oluştuğundan bahsetmek gerekir. Hamileliğin gerçekleşmesi için erkeğin spermi ile kadının yumurtasının fallop tüplerinde buluşması gerekir.

Sperm ile yumurta bir araya gelip döllenme gerçekleştikten sonra döllenmiş yumurta ilerlemeli ve rahim içi tabakaya tutunmalıdır. Penis ile vajinanın birleştiği bir cinsel ilişkide meni rahim ağzına yakın bir yerde olacağı için yumurtayı döllemek üzere milyonlarca sperm ilerleyebilir.

Bununla birlikte her birleşmede hamileliğin gerçekleşmesi mümkün değildir. Yumurtalıklardan yumurta salınana kadar döllenme gerçekleşemez. Bu da genelde bir sonraki adet döneminden 14 gün önce gerçekleşen yumurtlama sırasında ayda bir kez meydana gelir.

Yumurtlama zamanı kadının servikal mukusu incelir ve spermin rahat bir şekilde yüzebilmesi için yumurta beyazına benzer hale gelir. Mukusun yapısı uyarılma sırasında salgılanan sıvılarla benzer olmaktadır.

Erkek tam olarak boşalmadan da içerisinde sperm bulunan zevk suyu üretilebilir. Sayılarla örnek vermek gerekirse bir mililitre meni içerisinde 15-200 milyon sperm bulunur. Son yapılan araştırmalara göre erkeklerin yüzde 16,7’sinin zevk suyunda aktif spermler bulunmaktadır.

Meni ya da zevk suyunun vajinal bölge ile teması gerçekleşirse ihtimaller düşük olsa da hamileliğin gerçekleşmesi mümkündür. Bu sıvıların yalnızca penisle değil, aynı zamanda oyuncaklar, parmaklar ve ağız yoluyla da temas edebileceğini unutmayın.

Bakireyken Hamile Kalınır mı?

Cinsel birleşme olmadan hamile kalmak oldukça düşük olasılıklı bir durum olsa da gelecekte hamilelik düşünmüyorsanız, bazı önlemler almanız faydalı olabilir.

Cinsel birleşme gerçekleşmese de partnerinizle aranızdaki cinsel aktivite sırasında penisin ya da spermin vajinal bölge yakınlarına temas etmesiyle hamile kalınabilir. Bu nedenle bu tarz cinsel aktiviteler sırasında tıpkı cinsel birleşmede olduğu gibi doğum kontrol yöntemleri kullanmak gerekebilir.

Bu durumda kondomla spermisit kullanmak gibi bariyer yöntemler kullanmayı deneyebilirsiniz. Veya doğum kontrol hapları gibi hormonlu doğum kontrol yöntemleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Cinsel İlişki Olmadan Nasıl Hamile Kalınır?

Cinsel ilişki olmadan yardımcı üreme teknikleriyle de hamile kalmak mümkündür. Aşılama ve tüp bebek gibi yöntemler ile cinsel birleşme gerçekleşmeden hamile kalınabilir.

Cinsel ilişkinin mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda çiftler bu yardımcı üreme teknikleriyle bebek sahibi olabilmektedir.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapılır?

Adetiniz geciktiyse ya da gebelik belirtileri yaşıyorsanız, eczaneden alabileceğiniz hamilelik testini yapmanız iyi olacaktır.

Hamileliğin belirtileri arasında göğüslerde şişkinlik ya da ağrı, sık idrara çıkma, mide bulantısı ve/veya kusma ve yorgunluk yer almaktadır. Aynı zamanda kabızlık, ağızda metalik tat ve baş dönmesi gibi belirtiler yaşamak da mümkündür.

Evde yapılan hamilelik testlerinde idrarda hCG olup olmadığına bakılır. Bu testleri eczaneden alabilirsiniz.

Evde yapılan testlerin hassasiyeti değişiklik gösterdiği için testin sonucunun negatif olması her zaman gerçeği yansıtmayabilir. Bu nedenle sonucunuz negatif geldiyse, ancak hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, birkaç gün sonra tekrar test yapmayı düşünebilirsiniz.

Hamilelik testinin genelde adet geciktikten sonra yapılması tavsiye edilir. Çünkü adet gecikecek kadar süre geçtikten sonra vücuttaki hCG miktarı genelde çoğu test tarafından tespit edilebilir düzeye ulaşır. Bununla birlikte bazı testlerde adet gecikmeden de pozitif sonuç alabilmek mümkündür.

Evde yaptığınız hamilelik testinden aldığınız sonuçtan emin değilseniz, hastaneye gidebilirsiniz. Hastanede idrarda hamilelik testi yapılabileceği gibi kandaki hCG miktarına da bakılabilir. Bu sayede hamileliğin olup olmadığı daha kesin bir şekilde anlaşılabilir.

Hamileliğe Karşı Korunma

Hamile kalmak istemiyorsanız, sizin için uygun olan doğum kontrol yöntemini bulmanız önemlidir. Doğum kontrolü konusunda pek çok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem, doğum kontrol hapları olmaktadır. Aynı zamanda spiral, enjeksiyon ya da implant gibi yöntemler de kullanılabilmektedir.

Kendiniz için uygun doğum kontrol yöntemini seçerken çeşitli faktörler devreye girecektir. Bu nedenle sizin için en uygun yöntemi bulmak için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hormonlu doğum kontrolü yöntemlerinin yanı sıra kondom gibi bariyer yöntemler kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bariyer yöntemler yalnızca hamileliğe karşı değil, aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlayacaktır.

Bazı kadınlar hamile kalmamak için takvim yöntemi uygulamaktadır. Bu yöntemde adet döngüsü takip edilir ve cinsel ilişkinin zamanlaması ayarlanarak doğurgan olunan günlere denk gelmemesi sağlanır.

Bu yöntemi uygulamak için bazal vücut sıcaklığınızı, vajinal akıntınızı ve diğer yumurtlama dönemi belirtilerini takip etmeniz ve yumurtlama öncesinde ve sırasında cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir. Takvim yönteminde ilaç kullanılması gerekmez ve bu yöntem kolayca uygulanabilir. Bununla birlikte diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha az etkilidir.

Bazı kişiler ise hamileliği önlemek için cinsellik içeren aktivitelerden uzak durmaktadır. Cinsel aktivitelerden uzak durulduğunda sperm ile vajinal bölgenin teması mümkün olmayacağı için hamilelik gerçekleşmez.

Hamileliği önlemek için hangi yöntemi kullanacağınız size ve partnerinize bağlıdır. En iyi yöntemi belirlemek adına doktorunuzla görüşebilir ya da çeşitli yöntemler deneyerek kendiniz için uygun olanı bulabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Cinsel birleşme olmadan hamile kalmak düşük ihtimalli bir durumdur. Ancak kadın ve erkeğin cinsel aktivitelerde bulunduğu ilişkilerde hamileliğin gerçekleşmesi mümkündür.

Yakın zamanda hamilelik planlamıyorsanız, doktorunuzla birlikte kendiniz için uygun olan doğum kontrol yöntemlerini gözden geçirmeniz iyi olacaktır.