Yumurtalık Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalıklar, rahmin her iki yanında bulunan küçük organlardır. Yumurtalıklardan her biri yaklaşık badem büyüklüğündedir ve yumurtanın yanı sıra östrojen ve progesteron hormonlarını üretir.

Yumurtalık kanseri, yumurtalıkların herhangi bir yerinde meydana gelebilmektedir. Kanserli hücreler hızlı bir şekilde çoğalabilmekte ve vücuttaki sağlıklı dokuları hızlı bir şekilde istila edebilmekte ve yok edebilmektedir.

Yumurtalık kanserinde tedavi genelde ameliyat ve kemoterapi ile gerçekleştirilmektedir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık Kanseri belirtileri

Yumurtalık kanseri erken dönemde belirtilere neden olmayabilir. Bu nedenle kanseri erken aşamalarda tespit etmek oldukça zor olabilir. Bununla birlikte yumurtalık kanserinde belirti görülmesi halinde görülen belirtiler şu şekilde olmaktadır:

 • Sık sık şişkinlik yaşamak
 • Yemek yerken çok çabuk tok hissetmek
 • Yemek yerken zorlanmak
 • Acil ve sık idrar yapma ihtiyacı
 • Karında ya da pelviste ağrı ya da rahatsızlık

Yumurtalık kanserinde görülen belirtiler aniden başlayabilmekte ve normal sindirim sürecinden ve adet döneminde yaşanan rahatsızlıktan farklı hissettirmektedir.

Yumurtalık kanserinde görülen diğer belirtiler arasında şunlar yer alabilmektedir:

bel ağrısı
bel ağrısı

Bu belirtileri iki haftadan fazla süredir yaşıyorsanız, doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yumurtalık Kanseri Neden Olur?

sigara içmek
sigara içmek

Yumurtalık kanserinin neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte yumurtalık kanseri riskini arttıran bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

Yumurtalık kanserinin, yumurtalıkların içindeki ya da yakınlarındaki hücrelerin DNA’larında değişiklikler (mutasyonlar) meydana geldiğinde başladığı bilinmektedir.

Hücrenin DNA’sında ona ne yapması gerektiğini söyleyen talimatlar bulunmaktadır. DNA’da meydana gelen değişiklik, hücrelere hızlı bir şekilde büyümelerini ve çoğalmalarını söyler ve kanser hücrelerinden oluşan bir kitle (tümör) meydana getirir.

Kanserli hücreler hayatta kalmaya devam ederken sağlıklı hücreler ölür. Bunlar, yakındaki dokuları istila edebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılmak üzere oluşan ilk tümörden ayrılabilir.

Yumurtalık kanserine yakalanma riskini arttırdığı düşünülen faktörler şu şekildedir:

 • 50 yaşın üzerinde olmak
 • Ailede meme kanseri geçirmiş kişilerin olması (Bu faktör, genleriniz nedeniyle kansere yatkın olabileceğinizi gösterebilir)
 • Hormon replasman tedavisi
 • Çikolata kisti
 • Aşırı kilolu olmak
 • Sigara içmek
 • Hareketsizlik
 • Asbeste maruz kalmak

Yumurtalık Kanseri Türleri

Kanserin başladığı yerdeki hücrenin türü, hangi tür yumurtalık kanserine sahip olduğunuz konusunda belirleyici olacaktır. Yumurtalık kanseri türleri arasında şunlar bulunmaktadır:

Epitelyal yumurtalık kanseri: En yaygın görülen yumurtalık kanseridir. Seröz karsinom ve müsinöz karsinom dahil olmak üzere birkaç alt tür içermektedir.

Stromal tümörler: Nadir olarak görülen bu tümörler genellikle diğer yumurtalık kanserlerinden daha erken bir aşamada teşhis edilmektedir.

Germ hücreli tümörler: Nadir olarak görülen yumurtalık kanserleri daha genç yaşta ortaya çıkma eğilimindedir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

ameliyat
ameliyat

Yumurtalık kanserinin tedavisi kanserin türüne, aşamasına ve gelecekte hamilelik düşünülüp düşünülmediğine göre değişiklik gösterecektir.

Ameliyat: Yumurtalık kanseri teşhisinin doğrulanması, evresinin belirlenmesi ve kanserin alınması için cerrahi işlem gerekebilir.

Ameliyat sırasında kanserli tüm dokular çıkarılmaya çalışılacaktır. Ayrıca kanserin yayılıp yayılmadığını görmek üzere biyopsi alınması gerekebilir. Ameliyatın büyüklüğü, ileride çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize göre değişiklik gösterebilir.

İleride çocuk yapmak istiyorsanız ve kanseriniz birinci evredeyse ameliyatta şunlar gerçekleştirilebilir:

 • Kanserli yumurtalığın alınması ve diğer yumurtalığa biyopsi yapılması
 • Karında yer organların bazılarındaki yağ dokularının ya da omentumun çıkarılması
 • Karındaki ve pelvikteki lenf nodüllerinin çıkarılması
 • Karın içerisindeki diğer dokulara biyopsi yapılması ya da sıvının toplanması

Çocuk sahibi olmak istemiyorsanız, ameliyat daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. İkinci, üçüncü ya da dördüncü evre kanseriniz varsa daha fazla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kanserin yayıldığı tüm bölgenin çıkarılması, gelecekte hamile kalma ihtimalinizi ortadan kaldırabilir. Bu ameliyatta şunlar gerçekleştirilebilir:

 • Rahmin alınması
 • Her iki yumurtalığın ve fallop tüplerinin alınması
 • Omentumun alınması
 • Kanser hücrelerine sahip mümkün olduğunca fazla doku alınması
 • Kanserli olabilecek dokuların biyopsileri

Kemoterapi: Ameliyat sonrası genelde kemoterapi gerekir. İlaçlar damar içi ya da karından verilebilir. Kemoterapinin yan etkileri arasında şunlar yer alabilir:

kemoterapi
kemoterapi

Yumurtalık Kanseri Önlenebilir mi?

Yumurtalık kanserini önlemenin kesin bit yolu yoktur. Bununla birlikte riski azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır:

Doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Doğum kontrol hapları yumurtalık kanseri riskini azaltabildiği için doktorunuzla konuşarak doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bu hapların da riskleri olabileceği için doğum kontrol hapı kullanmanın avantaj ve dezavantajlarını doktorunuzla konuşmalısınız.

Doktorunuzla risk faktörleriniz hakkında konulabilirsiniz. Ailenizde meme ya da yumurtalık kanseri yaşayanlar olduysa bu konuda doktorunuzu bilgilendirebilirsiniz. Bu sayede genetik testinin size uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

pelvik muayane
pelvik muayane

Yumurtalık kanseri teşhisinde çeşitli testler ve prosedürler kullanılmaktadır:

Pelvik muayene: Pelvik muayene sırasında doktorunuz vajinadan geçerek pelvik organları kontrol edecektir. Ayrıca dış cinsel organların muayene edilmesi de gerekebilir.

Görüntüleme testleri: Ultrason ya da bilgisayarlı tomografi gibi testlerle karın ve pelvis kontrol edilebilir ve bu sayede yumurtalıkların boyutu, şekli ve yapısına bakılabilir.

Kan testleri: Organ fonksiyon testlerinin de dahil olabileceği kan testleri ile genel sağlığınız kontrol edilebilir. Doktorunuz ayrıca yumurtalık kanserine işaret eden tümör belirteçlerini kontrol etmek için kanser antijen testi de isteyebilir.

Ameliyat: Bazı durumlarda ameliyat olmadan kanser teşhis edilemeyebilir. Bu durumda ameliyat ile yumurtalığın alınması ve test edilmesi gerekebilir.

Genetik test: Kan örneği alınarak DNA’nızda yumurtalık kanseri riskinizi arttırabilecek genetik değişikliklerin olup olmadığı kontrol edilebilir.

Yumurtalık kanseriniz olduğu doğrulanırsa doktorunuz yapılan test ve prosedürler ile kanser evresini belirlemeye çalışacaktır. Yumurtalık kanserinde evreler 1-4 arasında değişmekle birlikte birinci evrede kanser yalnızca yumurtalıklarda bulunurken dördüncü evrede ise vücudun diğer bölgelerine sıçramıştır.

Sonuç Olarak

Yumurtalık kanseri erken aşamalarda teşhis edilebilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Tedavi başarısı ilk evrelerde daha yüksek olmaktadır. Bazı yumurtalık kanseri türleri ilerleyen evrelerde de başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bununla birlikte yumurtalık kanseri yayılana kadar belirti vermeyebilmekte ve tedavisi zor olabilmektedir. Başarılı bir tedavi gördükten sonra ise birkaç yıl içinde kanser nüksedebilmektedir.

Kanserin erken dönemde teşhis edilebilmesi için düzenli olarak muayene olmanız ve değişik belirtilerle karşılaştığınızda doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Bu sayede kanser ilerlemeden erken evrelerde teşhis edilebilir ve tedavinizin başarılı bir şekilde geçme ihtimali artabilir.

Kaynaklar

Lights, V. (2019, December 13). Ovarian Cancer. Healthline. https://www.healthline.com/health/ovarian-cancer

NHS website. (2020, February 17). Diagnosis. Nhs.Uk. https://www.nhs.uk/conditions/ovarian-cancer/diagnosis/

Ovarian cancer – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic. (2021, August 31). Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cancer/diagnosis-treatment/drc-20375946