Düşüklerden Sonra Ne Yapılmalı?

dusuk

Gebelikte 20 haftadan önce ya da fetusun 500 gram altında olduğu dönemde kendiliğinden sonlanması düşük olarak tanımlanır. Bu dönemlerde bebeğin kaybı yani gebeliğin kendiliğinden sonlanması durumunda, rahimde olan kasılmalarla birlikte, embriyo ile onu saran zarlar plasentayla beraber rahimden atılmaktadır. Bu olayda rahim fizyolojik olarak içeriğini boşaltır. Bu tamamlanmış düşük olarak tanımlanır. Bazen de boşaltma işlemi tamamen gerçekleşmez ya da uzun bir sürece yayılır ve içerde gebelik materyali parçalar kalabilir. Bu da tamamlanmamış düşük olarak tanımlanır. Tamamlanmış olan düşükte herhangi bir müdahaleye gerek kalmazken, tamamlanmamış olanda rahim içinde kalan parçaların alınması yani boşaltılması gerekebilir. Bu daha sonra enfeksiyon oluşmaması için, önemsenmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden düşük yaptığını düşünen bir kadın, mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir. Gerekiyorsa kürtaj yöntemi uygulanarak, rahim içi boşaltılmalıdır. Düşükten sonra kadınların bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Toplumda meydana gelen gebeliklerin yaklaşık olarak % 20 oranında düşükle sonuçlandığı söylenebilir.

Düşük sonrasında neler yapılmalı?

  • Düşük yapan kadının moralini bozmaması gerekir. İlk 3 ay içinde düşükle sonuçlanan gebeliklerdeki fetusların % 50 ile % 80 i anormal fetüstür. Bunlar genellikle kromozom anomalileri nedeniyle gerçekleşir.
  • Kadının düşükten sonra daha fazla miktarda sıvı alması gerekir.
  • Çalışanlar birkaç gün izin alarak, istirahat etmelidir. Özellikle ağır işlerde çalışanlar, sürekli ayakta çalışanlar daha dikkatli olmalıdır.
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, vitaminler yeterince alınmalı ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.
  • Düşükten sonra belli oranda kanamanın bir süre gelmesi normaldir. Ancak fazla miktarda ve uzun gelen kanamalarda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
  • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalı. Özellikle enfeksiyon oluşumunu önlemek amacıyla verilen antibiyotikler ihmal edilmemelidir.
  • En az 2 hafta süreyle egzersiz yapılmamalı, istenirse kısa yürüyüşler tercih edilebilir.
  • Yine 2 hafta süreyle havuza girilmemeli, banyoda ayakta duş alınmalıdır
  • 2 hafta süreyle 3 kilodan daha fazla ağırlık kaldırılmamalı
  • 2-4 hafta süreyle cinsel ilişkiye girilmemeli, kanama için tampon kullanılmamalı ve vajina içi suyla yıkanmamalıdır. Bunlar düşük sonrası enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir.
  • Kan grubu Rh (-) negatif olan hastaların eşleri Rh (+) pozitifse, 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırılmalıdır.
  • Özellikle ilk kez düşük yapanlar, 40 gün sonra düşüğün sebeplerinin araştırılması için doktora gitmelidir. Bu daha sonraki gebeliklerinde yeniden düşükle karşılaşmamaları için faydalı olacaktır.
  • İstemli olarak düşük yapanlar yani istemli küretaj olanlar, bunu yaptıkları için kısırlık tehdidiyle karşılaşmaz. Diledikleri zaman gebe kalabilme şansları bulunmaktadır.

Düşükten sonra özellikle rahim içinde gebelik materyali kalması nedeniyle küretaj işlemi uygulanırsa, yaklaşık 2 hafta içinde ovulasyon yani yumurtlama olabileceğinden, kadının gebe kalma olasılığı bulunmaktadır. Bu yüzden kadının fiziksel ve duygusal olarak hazır olmadan ilişkiye girmemesi gerekir. Bunun için öncelikle kadının eşiyle birlikte gebelik planlamasını yapması gerekir. Bu planlara uygun şekilde, doktorunuza danışarak kendinize uygun olan doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir.

Düşükten sonra memelerden süt gelmesi halinde

Bu durum özellikle 9 hafta üzerindeki gebeliklerin düşükle sonuçlanması durumunda yaşanabilir. Bu durumda kadının göğüslerinden süt gelebilir. Bu sorun tamamen gebelik hormonlarından kaynaklanmaktadır. Gebeliğin sonlanmasından sonra, memeler gergin hale gelebilir, şiş olabilir ve uçlarından süt gibi bir sıvı akıntı gelebilir. Bunun gelmesinin engellenmesi için, dar sütyen ya da sıkı bir göğüs bandajı kullanılabilir. Bu sayede ilaca gerek kalmadan 1-4 hafta içinde memelerde süt gelmesine engel olunabilir. Bu dönemde memelerde hassasiyet oluşması, ateş yükselmesi gibi etkilerin oluşması halinde mastit yani meme enfeksiyonu olduğu düşünülebilir. Bu durumda mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor tarafından önerilen süt gelmesini engelleyici ilaçlarda kullanılabilir.

Düşükten sonra doktor kontrolü

Düşük yapan hasta 1-2 hafta içinde doktor tarafından kontrole çağırılır. Yapılan kontrolde rahimde olabilecek enfeksiyon ve vücudun genel sağlık durumu değerlendirilir. Bu süre içinde iyileşmenin durumu incelenir. Serviksin yani rahim ağzının kapanıp kapanmadığı hakkında değerlendirme yapılır. Normalde rahim ağzının 2 hafta sonra kapanmış olması gerekir. Ancak rahim ağzı kapandıktan banyo yapma, havuza girme ve cinsel ilişki daha güvenli şekilde yapılır. Rahim ağzının henüz kapanmadığı tespit edilirse, bakterilerin rahme ve üst genital bölgeye yayılımı nedeniyle enfeksiyon tespiti yapılabilir. Enfeksiyon nedeniyle ağrı, kanama olduğu gibi, dokularda hasar meydana gelmiş olabilir. Yapılan kontrolde rahmin içinde gebelik materyali olup olmadığı kontrol edilir. Gerekirse hastaya küretaj işlemi uygulanmasına karar verilebilir.

Düşük sonrasında dikkat edilmesi gereken fiziksel bulgular nelerdir?

  • Düşükten sonra ilaç kullanılmasına rağmen, 48 saattir devam eden 38 dereceden yüksek ateş durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.
  • Düşük yapan bir kadındaki vajinal kanama 3 günle 5 hafta arasında sürebilir. Ancak kanamanın miktarı yoğun olmamalıdır. Yaklaşık üzüm tanesi şeklinde pıhtılar olabilir. Ancak bundan daha büyük pıhtıların olması halinde, mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekir.
  • Düşük sonrasındaki kanamanın şekli önem taşımaktadır. Gelen kanama giderek daha koyu bir renk almalıdır. Açık tondaki kırmızı kanamalar aktif olan yeni bir kanamanın göstergesi olarak kabul edilmeli ve doktorun bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Özellikle çalışan hastalar mutlaka istirahat etmeli, yatarken ayaklarını yukarıya kaldırarak yatmalıdır. Bu konuda yakınlarında bilgilendirilmesi faydalı olacaktır.
  • Düşük sonrasında yoğun adet sancılarından daha şiddetli olan kramplar ya da ağrıların olması halinde, bunların ilaçlarla giderilememesi durumunda bunu doktorunuza iletmelisiniz.
  • Kötü kokulu vajinal akıntıda, karında şişlik ve hassasiyet olması halinde, bunlar anormal kabul edilerek doktora gereken bilgilendirilme yapılmalıdır.
  • Düşük olmasına rağmen, kadında hala gebelik belirtilerinin devam etmesi halinde bu doktorla mutlaka paylaşılmalıdır.
  • Bağırsak ve idrar alışkanlığındaki değişikliklerde, bağırsak hareketlerinin hissedilmemesinde, dışkıda ya da idrarda kan olması halinde, bulantı ve kusma etkilerinin olmasında mutlaka doktora gidilmelidir.
  • Vajinadan yoğun kanama olması durumunda, hem yakınlarınızı bilgilendirmeli, doktorunuza haber vererek, gerekirse ambulans çağırarak yardım istemelisiniz.

Düşük sonrası sendrom (Postabortal sendrom)

Bu sorun düşük sonrasında doku ve pıhtıların serviksi yani rahim ağzını tıkamasıyla, rahmin içinde kan birikiminden dolayı rahmin eski haline dönmesi engellenirse, hastanın kramp tarzında şiddetli ağrı duymasıyla karakterize olur. Bu rahim içinde birikmiş kanama sebebiyle Postabortal hematometra olarak tanımlanır. Bu düşüğün hemen ardından gelişebileceği gibi, birkaç gün içinde de gelişebilir. Bu yüzden kramp tarzında şiddetli ağrılarda, giderek şiddetlenen adet sancıları benzeri ağrılarda, kusma ve bulantı olması durumunda, mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Bu durumdaki hastalarda rahim içinin ultrasonla tetkik edilmesinin ardından, aspirasyon yapılarak hastanın tedavi edilmesi sağlanabilir.

Düşükten sonra küretaj uygulanmış olan hastalarda açılan damar yolundan kanama olursa, acilen doktora gidilmelidir. Bu durum damar içi pıhtılaşma bozukluğunun bir işareti olabilir. Düşükler genellikle güvenli ve komplikasyonu olmadan atlatılabilir. Fakat anormal bir durumda mutlaka doktorun bilgilendirilmesi ve hastaneye gidilmesi gerekir.

Düşükten sonra ne zaman gebe kalınabilir?

Düşükten sonra kadının en az 3 defa adet dönemi yani 3 siklus geçirmesi gerekir. Bu aşamadan sonra yeniden gebelik planlaması yapılabilir. Bu şekilde gebe kalan kadınlar bunu öğrendiğinde, hemen doktoruna giderek bu gebeliğinde düşükle sonlanmaması için, gereken önlemleri alması ve doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Ayrıca düşükten sonraki gebelikte cinsel ilişkiye girme konusunda doktorun önerilerine uyulması gerekir. Büyük olasılıkla kadınlara düşük sonrasındaki gebelikte cinsel ilişki yasaklanabilir.

Düşükten sonra yapılması gereken testler

Özellikle üçten daha fazla sayıda düşük yapanların genetik araştırma ve trombofili yani kanın aşırı pıhtılaşması testlerini yaptırmalıdır. 14 haftadan daha büyük olan düşüklerden sonra, hastalarda ilaçlı rahim filmi çekilmeli ve rahim ağzı gevşekliği araştırılmalıdır.

Düşük yaptıktan sonra ne zaman adet görülmektedir?

Düşük yaptıktan sonra hastada yirminci gün civarında yumurtlama yani ovulasyon oluşabilir. Düşükten sonra yaklaşık 35 gün sonra adet kanaması meydana gelir. Büyük gebelik haftalarında olan düşüklerde adet görme süresi 2 aya kadar uzayabilir. Bu nedenle kadınların düşükten sonraki 20. günden sonra uygun korunma yöntemlerini kullanması tavsiye edilir.

Düşük kanaması ve düşükten sonra kanama

Düşük tehdidinde düşük kanaması genellikle azdır. Bu durumda rahim ağzı kapalıdır. Kanamada parça ve pıhtı bulunmamaktadır. Tam olarak gerçekleşmeyen düşük durumunda ise, ağrı olan parçalı ve pıhtılı bir kanama meydana gelir. Tam olan bir düşükte ise, kanama ve ağrı olmaz. Sadece düşükten sonra yapılan kürtajdan sonra 7 gün kadar lekelenme tarzında kanama meydana gelir.

53 Comments

 • Zahide öztürk

  18 Haziran 2016 - 08:09

  Mrb 6 haftalık gebe olduğumu öğrenince 8 haziranda düşük için hap kullandım 2 gün baya kanamam oldu 2 tane pırtı parçası düştü sonraki günler az az geldi ayın 15 de çok ağrım oldu ve daha fazla kanamam oldu sonraki günde sabaha büyük bir parça et parçası düştü şuan kanamam sürekli oluyor her tarafım batıcak kadar çok geliyor ped yetiştiremiyorum lütfen bana yardımcı olun bu normal bir durummu ne zaman biter bu yoğun kanama

 • Hatice metin

  12 Ağustos 2016 - 14:27

  Mrb bir boş gebelik 2 tanede 6 ve 8 haftalık bebeklerimin kalbi durdu.araştırma hastanesinde bütün testleri yaptık ve sebep bulunamadı.doktorum hemen hamile kalmamı tavsiye ediyor ve bebek sahibi oluncaya kadar deneywceğiz diyor.

 • Adsiz.admin

  28 Ağustos 2016 - 10:53

  5 haftalik istrnmeyen hamilelik gecirdim.8 tane cytotecs duwuk ilaci kullandim ve biraz kanamam oldu.doktora guttiyimde hamileliyin sonlandigi ama iceride materyel kaldigini soyledi daha sonra agrilarim bawladi ve doktor kurtaj yapib spiral takmasini istedim.ve kanamamin duracagini soyledi ama iynelerin etkisi gectikden sora widdetli.agrilarim devam etti kanamamda durmuyor .ne yapa bilirim?

 • Meryem top

  6 Eylül 2016 - 20:57

  Slm benimde ilk gebeliğin düşük oldu ve arkasından.üc ay sonra hamile kaldım bı kızım oldu.bı yok sonra tekrar hamile kaldım. Ve düşük oldu.kese oluşmadan.düşükten hemen sonra bıdakı ay yine hamile kaldm ve oda düştü.neden düşüyor ve tekrar sağlıklı gebelik yasabılırmıyım

  • Dilan

   20 Mart 2022 - 01:02

   Merhaba ben 40 gün önce düşük yaptım eşim korunmaya yanaşmıyor herkes korunmanın şart olduğunu söylüyor siz korundunuz mu acaba yardımcı olursanız sevinirim

 • Snysdd

  13 Eylül 2016 - 14:27

  Merhaba transfer sonrası 16 gün bhcg değerim 111 cıktı ancak 5 gündür agrısız krampsız hafif parçalı kamamam var.bu durumda gebeligin devam etme olasılıgı nedir?

 • tugba akcan

  18 Eylül 2016 - 16:18

  Hocam bes haftalik hamileydim arabaya bindim alve arabada baya sarsinti oldu eve geldigimde sancim vardi biraz uzandim sancim durdu sonra uyudum sabah uyandim ayaga kalktim sancin tekrar basladi sonra kanamam oldu doktora gittim igne vurdu ilac verdi sonra eve geri dondum ve kanamam iyice artmisti sonra tekrar doktora gittim ben yattirdi serun ve ilac verdi ama yinede dusuk yaptim acaba arabada sarsildigim icin mi bebegimi kaybetim cunki onceden hic sancim ve kanamam olmamisti cvblarsaniz seviniri

 • Nuran

  24 Eylül 2016 - 12:47

  Merhaba ben evliliğimin 2. Ayında hamile kaldım ve 12 haftalıkken düşük gerçekleşti ondan sonra hiç korunmamıza rağmen hamile kalamadım şuan 3 yıllık evliyim Dr birşeyiniz yok diyor ne tavsiye edersiniz teşekkürler

 • Hayal

  2 Ekim 2016 - 13:58

  Ben 9 haftalik bebegimi dusurdum kalbi durmustu kendiligin den dusuk oldu kurtaji kabul etmedim ve tam 1 haftadir kanamam oldu bitti dedim temizlendim saniyodum ama oyle olmadi iliskiye girdikten sonra kanamam oldu az az oluyor bu normal birsey mi ??? Bana yardimci olurmusun ????

 • filiz tas

  6 Şubat 2017 - 20:06

  merhaba bn 4 haftalik hamileydiydim ama dusuk yaşadım ocak 19 kanama başlamıştı hala da devam ediyor şubat 19 hala kanama var ağrı var ne yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim

 • esenogretmen

  17 Şubat 2017 - 21:18

  iyi aksamlar ben ocak 5 te en son adetim oldu.sonra 13 gün adetim gecti bu pazartesi doktora gittim.kan tahlili yaptı değer 6,40 çıkmıştı.hamilesin ama netleşmesi için birkaç gün geçmesi lazım dedi. salı sabah 5 lerde bi sancı bi ağrı hiçbir tarafımı hissetmiyorum kasıklarıma dokunamıyorum sancı beni mahvetti. birkaç saat sürdü parçalar geldi. zorla acile gittim.doktor alttan muayene etti düşük yapıyorsun dedi korktum. kan tahlili yaptı deger 5,7 oldu hamile değilsin adet sancın bu dedi. ama sabah kendi düşük yaptın dedi sonra gebe değilsin dedi anlamadım. kanama oluyor salıdan beri bugün daha az oldu.adet kanaması mı baska kanama mı anlamıyorum sizce durum nedir. ne zaman gebe kalabilirim

 • ....

  18 Eylül 2017 - 15:53

  daha hoşgeldin diyemeden hoşçakal dedim bebeğime. cok üzüldüm kahroldum. öylesıne sahıplanmıstım onu o benım bebegımdı. 7 haftalıktı cok kücüktü belki ama varlığını bilmek mucizeydi benim için. test yaptım pozitif cıktı kan tahlilim 254 cıktı. buna ragmen muayneye gittigimde önce yok dedi doktorlar dış gebelik bu tehlike altındasın ilaç tedavisiyle düşürmemiz gerek . mahfoldum doktorun anlattıgı hiçbirseyi duyamaz oldum eşim dinledi doktoru. olmaz dedi baska doktorlarada göstericez. hastane hastane doktor aradık muayne olduk. sonra bir doktor bizi muayne etti 3 gün musade altına aldı her saat gelip kontrollerım yapıldı sabah aksamda kan tahlillerim. 3.gün hamileliğimi kesin onayladı . bana dunyaları verdi sankı. 1 hafta sonra tekrar gel demişti. bu arada 5 gün kahve rengı lekelenmeler oldu olur dedıler. sonra baska doktora gittik düşük yaptıgımı bebegimin öldüğünü söyledi. kurtaj yaptırmadım bendım acımı ceke ceke düşürdüm bebeğimi . 1 ay gecti üstünden ama ben hala üzgünüm kabullenmem ama alısırım . şimdi cok korkuyorum ya yine aynısı olursa… 2. 3. düşüklerde sebep arastırılıyormus nasıl olur bu 2.3. düşükten sonra insan nasıl kaldırır bunu…

 • Meryem

  28 Ocak 2018 - 12:51

  Duşuk yaptım 47 gün gecikti adet görmedim hamile olabilirmi

 • Derya Şahin

  17 Ekim 2018 - 11:46

  Merhaba hocam ben 13 senelik evliyim 5 defa tüp bebek yaptırdık 2 si tuttu onlar düşük oldu diğer 3 de tutmadı bundan bir ay önce 19 haftalık bebeğimi kaybettim hiç bir sorun yoktu birden suyu geldi tekrar hamile kalabilirmiyim şuan korunmuyoruz

 • Zeynep Erbay

  15 Şubat 2019 - 12:27

  Merhana ,Benimde tekrarlayan düşüklerim oldu, ilki 12 haftalık düştü, 3 kezde kalbi attıktan bir hafta sonra kalbi durdu doktorlar bişey yok diyip tekrar gebelik öneriyor niye böyle oluyor bana da yardımcı olur musunuz

 • Meryem

  24 Şubat 2019 - 02:21

  Merhaba ben tüp benek tedavisiyle kalan 18 haftalık bebeğimi 18 ocakta düşük yaptım 35 gün olmasına ragmen artan ve azalan kanamam devam ediyor hamilelik süresinde de bayağı kanamam oldu ve son kanamam bebeğimi de götürdü hamilelik dönemindeki bu kanamaların sebebi nedir bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Serpil ayça

  28 Mart 2019 - 18:52

  1bucuk aylık hamileydim ve düşük yaptım küçük parçalar geldi daha sonra işaret parmağı büyük lügünde parça lar geldi 1buçuk hafta kanama oldu 2 ay sonra regli oldum 6 ay geçti hamile kalabilirmiyim

 • Ayse

  6 Nisan 2019 - 00:23

  Martin başında 5 haftalık gebeliğin sonlandı kese olusmadan 15 gün kanama oldum bu ayda 1 de kanama olmaya başladım reflü diye düşünüyordum ama benim reglim en fazla 3 gün sürer di .ve devamlı ara ara minik minik parçalar geliyor ,bu arada ben 40 yaşında ve iki çocuk annesiyim,küçük kızım 16 yaşında, buyukte 21 .istenerek hamile kalmamıştım ama oda kendiliginden düştü ,kanamamin böyle olması doğalmi?ve düştükten sonra ilişki nasıl olmalı kanamalrin bununla alakası olabilirim?teşekkürler

 • Tuğçe

  7 Nisan 2019 - 23:36

  Merhaba , ben 8 Mart’ta hamile olduğumu öğrendim ve kan değerlerim 262 idi . Doktorum hamile olduğumu ve 2 gün sonra yeniden test yapmam gerektiğini söyledi. 2 gün sonra test sonucum 299 du ve artışlarımın düşük olduğunu sağlıksız gebelik şüphesi olduğunu öğrendim çok üzüldüm… takipte kaldım 3-4 gün boyunca hergün test yaptım değerlerim bir düştü bir yükseldi en sonunda da 12 Mart akşamı şiddetli kanama ve ağrı sonucu bebeğimi düşürdüm ve değerlerim 1 hafta sonra 2 ye düştü. Artık 2 ay beklemem gerektiğini ve yeniden gebe kalınabileceğini söylediler ve şuan sadece folik asit kullanıyorum. Eşimle aramda kan uyuşmazlığı var ben rh (-) negatifim , eşim pozitif. Düşük sonrası iğne olmam gerekiyor mu bunu merak ediyorum ? Doktorum bu konuda bana bir Bilgi vermedi. Ve ben en yakın zamanda gebe kalmak istiyorum . Yaklaşık düşük yapalı 1 ay oldu ve Henüz adet olmadım . Bana yardımcı olursanız sevinirim ??? Şimdiden teşekkürler …

 • Hacer isikgoz

  16 Nisan 2019 - 18:18

  Bende düşük yaptım.ama kan değerim düşmüyor 561 doktor yine kan ver düşmezse kürtaj dedi içini temizlemem.lazim dedi evde ne yapsam düşük yaparimda değerim düşer acaba kürtaj olmak.istemiyorum

 • Gizem glsy

  21 Temmuz 2019 - 19:21

  Merhaba Hacer açıkgöz bnde seninle aynı durumdayım acaba ne yaptın kürtaj oldunmu bende düşük yaptım evde ama kan degerim 255 kürtaj olmak istemiyorum ne yapmaliyim

 • Büşra gorenek

  24 Ekim 2019 - 02:18

  1 ay once dusuk yaptim ve suan karnim ve gogslerimm cok agriyo ve adetim 8 gundur geciyo 3 gun once kan tahlili yaptik ve hgc 2 cikti doktora gittim bana yok dedi bebek filan ama kanamam ve agrilarim ndn var lutfen bana bilgi verirmisiniz

 • Nazli kara

  1 Kasım 2019 - 00:23

  İlk hamileligimde 9 haftalıktüm kalp atışı yoktu diye kürtaj oldum 4 ay bekledim hamile kalayım dedim 4ay sonra hamile kaldim. bende 16 haftalikken yine olmadı bu eğer dusuk yaptim ne yapmasm lazım tekrar hamile kalirmiyim

 • Betül kaya

  1 Aralık 2019 - 16:07

  Merhabalar ben 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim ve düşük yaptım ama az kanamam oldu ama bir kanama sürecinde baya büyük parçalar düştü ve şimdi ise sadece kahve rengi lekelerim var arada bir mide bulantısı oluyor bende acaba niye

 • Cimnaz

  12 Aralık 2019 - 08:18

  Men 18 kasim 2.3 heftelik dusk yapdim 5 gun kanama oldu bu gun Esimle olurken gozlemedi hamile kalbilirmiyim lutfen yazin

 • Melek mut

  9 Ocak 2020 - 01:02

  Merhaba ben 3 haftalık kimyasal gebelik yaşadım. Normalde 25 30 ekimde mens oldum sonra hamile olduğumu öğrendim kimyasal düşük le bebeğimi kaybettim şuan mide bulantısı kramp tarzı ağrı baş dönmesi bulantım var ve 1 5 Aralık düşük yaptım 33 gündür gecikti rast yaptım erken tespit testi negatif çıktı ne yapmalıyım

 • Remziye BİÇER

  9 Ocak 2020 - 19:08

  Mrb hocam ben 3 aylık evliyim bir ay önce test yoluyla hamile oldugumu öğrendim. Doktora gittim henüz belirginleşmedigini Bi kac gun sonra gel tekrar bakalım ddi.. Aradan iki gun gecti kanamam oldu doktor düşük yaptığimi söyledi eve geldim kanamam yogunlasti ve et parcalari gordum… Kanama 3 gun surdu.. Neredeyse bir ay oldu adet görmedim normal midir????

 • Esra Yıldırım

  25 Ocak 2020 - 17:09

  merhabalar hocam 6 aylık evliyim adet düzensizliğim oldu üç aydır son adet dönemimde geciktim kan tahlilinde herhangi birşey çıkmadı ama şimdi kanamam var düşük yapıyor olabilirmiyim

 • Fatma soydemir

  6 Mart 2020 - 15:07

  Merhaba hocam ben 25 yasindayim esim39 2 yillik evliyim sol tupum acildiktan 1 ay sonra hamile kaldim 17 haftalik bebegimi suyum geldi kaybettim 29 ekim de 5 aydir hamile kalamiyorum hala

  • Banu banu

   5 Haziran 2020 - 01:59

   Kürtaj gereklidir muhtemelen parça vardir

 • Mehtap Zümbül

  8 Haziran 2020 - 00:04

  Doktor bey ben 2 ay önce düşük yaptım 2 aydır 15 gün ara ile adet oluyorum birde idrarın koku var acaba neden olabilir

 • Ceylan

  2 Temmuz 2020 - 17:15

  Slm hocam boş gebelikten 24 Haziran da düşük yaptım 9 gündür kanamam devam ediyor karnım hala şiş kanamam kahverengimsi azıcık geliyor lütfen cevap verin

Comments are closed.