20. Hafta Gebelik

Gebeliğinizin 20. haftasında olmanız, gebelik sürecinin yarısını tamamlamış olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu dönemde bebeğinizin cinsiyetini öğrendiyseniz sıra ona isim seçme konusuna gelmiş olabilir. 20. haftaya geldiğinizde bebeğiniz için kıyafet alışverişine de başlamak isteyebilirsiniz.

20. Hafta Gebelik Belirtileri

Gebelik sürecini yarılamış olmak kendinizi rahatlanmış hissetmenize yardımcı olacaktır. 20. haftaya geldiğinizde ilk trimesterdeki kadar olmasa da bazı hoşnut olmadığınız gebelik belirtileri yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtiler arasında genelde ödem, mide yanması, bacak krampları da dahil olmak üzere şu belirtiler yer almaktadır:

Vajinal akıntı: Hormon seviyelerinizin artması nedeniyle doğuma kadar vajinal akıntı gelebilir. Genelde bu akıntılar normal olmakla birlikte akıntının sarı ve yeşil gibi renklerde ve kokulum olduğunu görüyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz.

Bacak krampları: Gebelikte meydana gelen bacak kramplarını engellemek için düzenli olarak esneme hareketleri yapmanız ve bol bol su içmeniz faydalı olacaktır.

Mide yanması ya da hazımsızlık: Bebeğiniz büyüdükçe sindirim sisteminiz üzerindeki baskısı artacaktır ve sonuç olarak sindirim sisteminiz gebelik öncesi dönemdeki gibi çalışmayabilir. Bu nedenle yediklerinize dikkat etmeli ve midenizde soruna neden olacak asitli ve baharatlı gıdalardan kaçınmalısınız.

Enerji artışı: İkinci trimesterde enerji seviyenizde ve cinsel isteğinizde artış olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Üçüncü trimesterde kendinizi daha yorgun hissetmeniz olası olduğu için bu dönemin tadını çıkarmalı ve yapmak istediğiniz şeyler varsa onları gerçekleştirmelisiniz.

Ödem: Vücudunuzda meydana gelen şişlik ve ödemler şiddetli olmadıkça ve ani bir şekilde meydana gelmedikçe endişe verici değildir. Ödemler genelde normal olup doğum ile birlikte geçmektedir.  Ancak doğuma kadar fırsat buldukça ayaklarınızı yukarda tutmanız da işe yarayacaktır.

Nefes kesilmesi: Rahminiz genişledikçe ciğerlerinize baskı yapar. Bu da nefesinizin öncekine göre daha çabuk kesilmesine neden olur. Özellikle ikiz gebeliklerin 20. haftasında bu durum daha da belirgin olmaktadır. Nefesinizin kesildiği an kendinizi zorlamamanız ve dinlenmeniz önemlidir.

Aşerme: Gebelikte aşerilen yiyecek ve içecekler herkeste değişiklik göstermektedir. Diğer insanlardan dondurma ve turşu gibi canınız ne istiyorsa yemeniz gerektiğini, çünkü bu besinlere bebeğinizin ihtiyaç duyduğunu duymuş olabilirsiniz ancak bu yanlıştır. Aşerme ile bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri ilişkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle vitamin ve mineral yönünden zengin olmayan besinleri tüketmek yerine sevdiğiniz yiyecekleri abartmadan yemeniz yeterli olacaktır.

Braxton-Hicks kasılmaları: Braxton-Hicks kasılmaları ya da yalancı doğum, vücudunuzun bebeği doğurmak için hazırlanmaya başladığı 20. haftadan itibaren meydana gelebilmektedir. Bu kasılmalar genelde hafif düzeyde ve beklenmedik olup kasılmalar hakkında endişelenmeye gerek yoktur. Bazen garip pozisyonlarda oturmak, çok fazla yürümek ya da susuz kalmak kasılmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle kasılmalar olduğunda uzanmalı ve su içmelisiniz.

Kasılmalar esnasında ağrı hissediyor ve kasılmaların düzenli olarak geldiğini fark ediyorsanız bu durum erken doğumun belirtisi olabileceği için doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

20. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 20. haftası ile birlikte doktorunuz bundan sonraki her ziyaretinizde fundal yüksekliği ölçecektir. Bunun için kasık kemiğinden rahminizin üst noktasına kadar olan uzaklık ölçülür. Fundan yükseklik gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile orantılıdır. Örneğin, gebeliğinizin 20. haftasındaysanız fundal yükseklik 18 ile 20 cm arasında çıkmalıdır. Bu değerler her hafta yaklaşık 1 cm artmaya devam eder. Fundal yüksekliğin yüksek ya da alçak olması bir sorunun varlığına işaret ediyor olabilir. Bu nedenle yüksekliğin belli değerler arasında çıkmaması durumunda ek testler yapılması gerekebilir.

  1. haftada kilo alımı olmakla birlikte genelde yavaş bir şekilde kilo alınmaktadır. Gebeliğinizin 20. haftasına gelene kadar yaklaşık 4,5 kilo almanız normaldir. Ancak bundan sonraki dönem için kilonuzda her hafta yarım kilo ile bir kilo arasında bir artış olması gerektiğini unutmayın.

Vücut Kitle Endeksine göre normal kiloya sahip olan anne adaylarının gebelikte toplam 11-15 arası kilo almaları normaldir. Ancak gebeliğinizin başlangıcında Vücut Kitle Endeksiniz yüksekse gebelik boyunca toplam 7-11 kilo almanız yeterli olacaktır. Gebeliğin başlangıcında zayıfsanız ise almanız gereken kilo miktarı 12-18 kilo olacaktır.

Çoklu gebeliğinizin 20. haftasındaysanız doktorunuz muhtemelen fundal yüksekliği ölçmeyecektir. Çünkü çoklu gebelik yaşayan anne adayları için ideal yüksekliğin ne olması gerektiği tam olarak bilinmemektedir. Bunun yerine doktorunuz kilonuz üzerine yoğunlaşmanızı isteyecektir. İkiz gebelik yaşıyorsanız ilk trimesterde her hafta yarım kilo almanız gerekirken bu miktar ikinci trimesterde her hafta için yarım kilo ile bir kilo arasında olmalıdır. Pek çok uzman ikiz gebelik yaşayan ve gebelik sürecinin başında normal kiloda olan kadınların gebelikte toplam 15-20 kilo almasını önermektedirler.

Gebeliğin 20. Haftasında Yapmanız Gerekenler

Gebeliğinizin 20. haftasına geldiğinizde hali hazırda iki sefer anatomik tarama gerçekleştirilmiş olabilir. Bu taramada ultrason ile karnın içerisine bakılır. Bu sayede bebeğinizi başından ayak uçlarına kadar görebilirsiniz. Doktorunuz ultrason ile bebeğinizin organlarının ve sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edecektir.

Anatomik tarama bebeğinizi görmek dışında amniyotik sıvının seviyesi, plasentanın konumu ve bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek gibi konularda da bilgi sağlayacaktır.

  1. haftada yaşadığınız yerdeki doğum öncesi sınıflarını araştırmak ve kayıt olmak için ideal bir zamandır. Doğum için anlaştığınız hastaneden de bu sınıflar hakkında bilgilendirme alabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde bebeğinizi nasıl emzireceğiniz ve bakımını nasıl yapacağınızı öğrenmeniz önemlidir.

20 Haftalık Gebelikte Neler Yemek Gerekir?

Gebelik boyunca demir alımınız oldukça önemlidir ve sağlıklı bir beslenmede olmazsa olmaz besinlerin başında gelmektedir. Kan hücreleriniz, vücudunuzda oksijeni taşımak ve bebeğinize ulaştırmak için demire ihtiyaç duyar. Ayrıca demir, bebeğinizin bilişsel fonksiyonlarının gelişmesi açısından da önemlidir.

Gebelikte demiri takviyeler yoluyla değil gıdalardan almak için şunları tüketebilirsiniz:

  • Yağsız ve iyi pişmiş et
  • Yağlı balıklar
  • Brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler
  • Mercimek, fasulye ve nohut
  • Tam tahıl ekmek ve kahvaltılık gevrekler
  • Kayısı, erik ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler
  • Yumurta

C vitamini demir emiliminin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle C vitamini bakımından eksik beslenmemeniz de önemlidir.

20. Hafta Gebelik Ultrasonu

20 haftalık fetüsün tat tomurcukları gelişmiştir. Bu dönemde bebeğiniz her gün 50-100 gram arası amniyotik sıvı yutmaktadır. Bu miktar önceki dönemlere göre oldukça fazladır.

Gebelik ortasında yapılması gereken anatomik tarama henüz gerçekleştirilmediyse birkaç hafta içinde yapılması gerekmektedir. Bu ultrason ile bebeğinizin kalbi, böbrekleri ve beyni de dahil olmak üzere ana organlarını görebilirsiniz. Ayrıca anatomik tarama sayesinde bebeğinizin gelişimi ve her şeyin yolunda olup olmadığı kontrol edilir.

İkiz gebeliğinizin 20. haftasındaysanız doktorunuz bebeklerin her ikisinin de yaklaşık aynı boyutlarda olup olmadığına bakacaktır. Aynı ölçülerde değiller ise bebeklerden birinin gelişiminde bir sorun varsa tespit etmek için daha detaylı ölçümler yapılacaktır.

20. haftada doktorunuzun bebeğin cinsiyeti konusunda doğru tahminde bulunma olasılığı yüksektir. Ayrıca bu dönemde yapılan ultrasonun basılı fotoğraflarını da doktorunuzda isteyebilirsiniz.

20. Hafta Gebelikte Ultrason görüntüsü nasıldır?

20. Hafta Gebelikte Bebek Kaç Aylıktır?

Gebelik süreci genelde aylarla değil haftalar ile ifade edilmektedir. Ancak kaçıncı ayda olduğunuzu merak ediyorsanız 20. hafta, gebeliğinizin 5. ayına denk gelmektedir. Gebelik toplamda 40 hafta sürdüğü için 20. hafta ile gebeliğinizin yarısına gelmiş oldunuz.

Gebeliğin 20. Haftasında Bebeğin Boyu

20 haftalık hamilelikte bebeğinizin boyutu bir mangosten kadardır. bebeğin boyu ise baştan popoya kadar 15 cm civarındadır. Bir sonraki haftadan itibaren bebeğin boyu, baştan ayak parmaklarına mesafe ile ölçülecektir.

Gebeliğin 20. Haftasında Bebeğin Kilosu

Gebeliğim 20. haftasında fetüsün ağırlığı yaklaşık olarak 280 gramdır.