Sorunu Gönder
Paylaş:

20. hafta

Gebelikte 20. haftaya girilmesi ile gebelik süresinde yol artık yarılanmıştır. Anne adayının vücudu da oldukça ağırlaşmıştır ve anne adayının hamile olduğu da kolaylıkla fark edilebilmektedir. 

Annede gebelikte 20. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

İlerleyen gebelik sürecinde annenin kalbi daha çok kan pompalamasını sürdürmektedir. Annenin kalbi yaklaşık olarak dakikada 7 litre kan pompalamaktadır. Artan kan hacminin vücutta kolaylıkla hareket edebilmesi açısından damarlar esnekleşmiş ve buna bağlı olarak da bacaklarda varisler meydana gelmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra kan miktarı normal düzeye döneceği için bu sorunlar geçicidir.

Annenin rahmi göbek hizasındadır ve bel çukuru artık yoktur. Rahim büyüklüğü 20. gebelik haftası itibariyle ölçülmektedir ve bu hafta ile rahimdeki büyümenin 1 santimetre civarında olması gerekmektedir. Ancak rahim büyüklüğü kadından kadına farklılık göstermektedir.


  • Annenin göğüsleri de emzirme işlevine hazırlandığı için oldukça büyüktür.
  • Annenin yüzünde doğumun gerçekleşmesi itibariyle düzelecek olan geçici kahverengi lekeler meydana gelir.
  • Anne bebeğin hareketlerini çok kolaylıkla hissetmektedir ve bebek ile anne arasındaki bağ artık çok daha kuvvetlidir.
  • Doktor kontrolünde ultrason muayenesi yapılırken yer değiştiren plasenta nedeni ile bebek görülemeyebilir.
  • 20. gebelik haftası itibariyle anne baş dönmesi şikayetleri yaşamakta ayrıca vücut sıcaklığı da  normalin daha yüksektir.

Bebekte gebelikte 20. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Bebeğin derisi koruyucu nitelikteki beyaz maddeyle kaplıdır. Doğal süresince gerçekleşen doğumda bu tabaka kaybolur görülmez ancak erken doğum olduğu takdirde bu beyaz tabakayı görebilmek mümkün olmaktadır.

Bebek gebeliğin 20. haftasında oldukça hareketlidir. Ancak bu hareketler acı hissettirmemektedir. Ayrıca 20. gebelik haftasında bebeğin kalp atışları da duyulabilmektedir.

Bebekteki kulak oluşumu gebeliğin 20. haftası ile birlikte tamamlanmıştır. Dışarıdan gelen sesleri iç kulağı yardımıyla algılayabilen bebek, kendisi ile konuşan anne adayının sesini artık duyabilmektedir.

20. hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

20. gebelik haftasında bebeğin uzunluğu 16-17 santimetre kilosu ise 250 gram civarındadır.

20. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

20. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Anne ve bebek için gebelikte 20. hafta önerileri

Anne gebeliğin 20. haftasında uzun süre ayakta kalmaktan ve ağır kaldırmaktan sakınmalıdır.

Bu süreçte bel incitilmesi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hafif egzersizler, masaj, sıcak duş sayesinde  bel ve sırt bölgesinin rahat etmesini sağlanabilir.

Varis şikayeti yaşanıyorsa varis çorapları giyilebilir ya da ayaklar bedenden yükseğe kaldırarak da kan akışı düzenlenebilir.

Doğuma hazırlık kurslarına bu hafta itibariyle anne yazılabilir. Bu kurs vesilesiyle hem diğer anneler ile iletişim kurularak gebelik deneyimleri paylaşılabilir hem de doğuma daha bilinçli bir şekilde hazırlanılabilir.

Annenin hemoroit problemi söz konusu ise lifli diyet ürünleri ve bol su tüketmesi ayrıca hafif tempolu yürüyüşler yapması tavsiye edilmektedir. Baharatlı gıdalar yerine bakliyat, hububat, sebze ve meyve, kepekli ürünler yararlı olması nedeni ile tüketilmelidir. Tuvalette ıkınmamakta hemoroite bir diğer çözüm olarak önerilmektedir. Fakat tüm bu önerilere rağmen şikayet devam ettiği takdirde anne doktora başvurmalıdır.

20. gebelik haftasında demir alımı önem arz eden bir konudur. Gebelik esnasında vücuttaki kan yoğunluğu artar. Kan hücrelerinin meydana gelmesi açısından gerekli olan demir miktarı da gebelikte artar. Gebelikte 27 mg demire ihtiyaç duyulur. Kırmızı et demir açısından en zengin besindir. Şayet anne demir ihtiyacını hayvansal besinler tüketemiyorsa; baklagiller, tahıllar ve sebzelerden de sağlayabilmektedir. Özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde  bebeğin gelişimi ve plasenta açısından demir hayati önem taşımaktadır. Demir eksikliği nedeni ile anemi erken doğum , düşük kilolu doğum ve hatta ölü doğum riski artış göstermektedir.

Gece uykularının bölünmesi gebeliğin 20. haftası ile sıklaşacaktır. Ayrıca artan östrojen hormonuna bağlı anne hayatında belki ilk defa horlamaktadır.  Anne horlamasını engellemek için başını yüksekte tutularak ya da yan pozisyonda yatarak uyumayı denemelidir.

Geceleri mide yanması ve hazımsızlık gebelikte 20. haftanın en belirgin diğer şikayetlerindendir. Uyumadan en az 3 saat önce akşam yemeği yenmeli ve mide de yanmaya sebebiyet verici gıdaların tüketiminden sakınılmalıdır.

Bacağa giren kramplar 20. gebelik haftasında yaşanan uyku problemlerinin bir diğer nedenidir. Ayağa kalkıp hareket etmek giren krampları iyileştirecektir. Bu durumda anne sabit kalmamalıdır.

Gebelikte hormonlar ve kilo artışı ani ateş basması yapmaktadır. Bu sebeple anne üşümeyeceği bir sıcaklığa sahip odada uyumalıdır.

Annenin kıyafetler içerisinde rahat etmesi önemli bir konu bu nedenle pamuktan üretilen pijama ve iç çamaşırlar giymeli.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar