Artık, hamilelik döneminizi yarıladınız. Şimdilerde, kutlamanız gereken birçok gelişme var; bu yazıda, onlardan bazılarını bulacaksınız!

20-hafta-hamilelik
20-hafta-hamilelik

Burnu da dahil olmak üzere, yüzünün pek çok özelliği artık şekillendiği için, bebeğiniz artık daha öncekilerden daha fazla bebek görünüyor. Gebeliğin 20.haftasında ya da önümüzdeki günlerde, baş parmağını emmeye başlayabilir. Hızla gelişen beyninin yanı sıra, geliştirdiği uyku ve uyanıklık döngüsü arasında, ortamdaki seslere de tepki verebilir. Hatta, duyduğu yüksek sesler uyanmasına bile neden olabilir. 

Artık, bebeğinizin cildi kalınlaşmaya ve cilt katmanları oluşmaya başlıyor. Onu amniyotik sıvıdan koruyan madde de etrafını kaplamaya başladı. Gebeliğin yaklaşık 20.haftasında.; sindirim sistemi de siyah ve yapışkan bir madde üretmeye başladı. İçinde bulunduğunuz bu haftada, kendiniz ve bebeğiniz için gelişmeleri merak mı ediyorsunuz? Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Kaç Aylık Hamilesiniz? 

Gebeliğin 20.haftasındaysanız, 5 ayı geride bıraktınız demektir. Yani, doğuma yalnızca 4 ay kaldı! Bu, aynı zamanda hamileliğin ikinci trimesterinde olduğunuz anlamına da geliyor. 

Gebeliğin 20. Haftasında Annede Yaşanan Değişimler

20-hafta

Artık hamileliğinizin yarısını geride bıraktığınıza göre, sizi tebrik edebiliriz! Gebeliğin 20.haftasında karnınız, muhtemelen artık sevimli bir bebek taşıdığınızı belli etmeye başladı bile. 

Bugünlerde, iştahınız büyük olasılıkla oldukça açık. Artık, sevimli hamile kıyafetleri giymeye başlamış olabilirsiniz. Ek olarak, şimdilerde bebeğinizin tekmelerini de hissetmeye başladınız. Bu yüzden, her şey daha gerçekçi gelmeye başlıyor. Gebeliğin 20.haftasında bile, bebek ve anne için çok çeşitli normaller vardır. Bu nedenle, karnınızın diğer annelerden daha büyük ya da daha küçük olması konusunda endişelenmeyin. 

 • Saç ve tırnak uzaması

Bu haftalarda, saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha güçlü olduğunu, normalden daha hızlı uzadığını ve saçlarınızın daha kalın olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak, daha hızlı uzasalar da, normalden daha kuru ve kırılgan olabilirler. Ve şimdi, hızlı uzayan saçlarınızı seviyor olsanız da, onlara çok fazla bağlanmayın. Çünkü, doğumdan sonra bir süre saç dökülmesi yaşamanız muhtemel. 

 • Artan iştah

Mide bulantısı ve iştahsızlıkla geçen onca haftadan sonra, artan iştahınızla birlikte olanları telafi etmeye hazır olabilirsiniz. 

Sadece, sevdiğiniz yiyeceklere geri dönerken hissedeceğiniz mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sinir bozucu sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca çalışmalar, günde en az 5 küçük öğün ve atıştırmalık yapan hamile kadınların, bu sorunları daha az yaşadığını göstermektedir. 

 • Baş dönmesi

Bu haftalarda, havasız ve sıcak ortamlarda baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Özellikle, vücudunuz çok fazla ısı üretiyorsa, bu baş dönmesine neden olabilir. Temiz hava almak için sık sık mola vererek ve bol kıyafetler giyerek kendinizi serin tutun. 

Bebeğin Cinsiyetini Öğrenecek Misiniz?

Bebeğinizin erkek ya da kız olup olmadığını merak ediyorsanız ve doğuma kadar beklemek istemiyorsanız, doktorunuzun müjdeli haberi paylaşma zamanı gelmiştir. 

Gebeliğin 20. Haftasında Bebeğin Boyu ve Kilosu

20-hafta-hamilelik-1

Gebeliğin 20.haftasında, bebeğiniz yaklaşık 250-300 gram ağırlığında olabilir ve 15 cm uzunluğunda olabilir. Artık, küçük bebeğinizi avuçlarınızın içine koyabilirsiniz. 

20 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğinizin bu aşamasında, bazı spesifik belirtiler yaşayabilirsiniz:

 • Kabızlık

Hormonal aktiviteler ve karnınızda büyüyen bebeğiniz, kabızlık problemi yaşamanıza neden olabilir. Bu durum, rahatsız edici olsa da, daha fazla su içerek ve lif yönünden zengin gıdalar tüketerek kabızlık problemini çözebilirsiniz. 

 • Burun tıkanıklığı ve kanama

Hormonal aktiviteler burada da devreye giriyor. Artan hormon seviyeleri, burunda kuruluğa neden olabiliyor. Bu kuruluk da, hem burun tıkanıklığa hem de burun kanamasına neden olabilir. Bol su içerek vücudunuzu nemli tutabilir ve kurumaları önleyebilirsiniz. 

 • Bel ağrısı

Karnınız büyüdükçe ve kilonuz arttıkça, özellikle akşam saatlerinde bel bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Ağrıları hafifletmek ya da önlemek için; yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak, egzersiz yapmak ve karnınızı desteklemek faydalı olabilir. 

 • Unutkanlık

Artık, konsantre olmada eskisi kadar başarılı olmadığınızı fark edebilirsiniz. Bu durum, “relaxin” adı verilen hormonun daha fazla salınmasından kaynaklanır. 

Gebeliğin 20. Haftasında Beslenme

Gebeliğinizi yarıladınız. Her ne kadar, son trimestere kadar iki kişilik beslenmenize gerek olmasa da; hamilelik boyunca sağlıklı yiyecek seçimleri yapmalısınız. İşlenmiş gıdalardan, şarküteri ürünlerden, çiğ süt ve süt ürünlerinden uzak kalmak, taze sebze ve meyve ağırlıklı, lif yönünden zengin bir beslenme programı uygulamak önemli. 

Ayrıca, doktorunuzun önereceği takviyeleri de mutlaka almalısınız. Hamilelik boyunca alacağınız kiloyu, mümkün olan en sağlıklı gıdalarla etkili bir şekilde almalısınız. Diğer bir deyişle; daha fazla meyve, bebeğinizin daha iyi beslenmesine yardımcı olurken, hamilelik öncesi kilonuza geri dönmeyi de kolaylaştırır!

Demir Takviyesi Kullanmalı Mı?

Hamileliğinizin 20.haftasına kadar, vücutta depolanmış demir kaynakları neredeyse tükenmiştir. Bu da, sizi düşük demir seviyeleri ve kansızlık için risk altına sokar. Tüm hamile kadınlar, kansızlığa daha yatkın olsa da, özellikle de ikiz ve daha fazla bebeğe hamile olan kadınlar daha fazla risk altındadır. Peki, nasıl daha fazla demir alınır? 

Beslenme programınıza daha fazla demir içeren gıdalar eklemenin dışında, takviye alma konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bununla birlikte; kırmızı biber ve kivi gibi C vitamini değeri yüksek gıdalarla birleştirilen demir açısından zengin gıdalar tüketmek de son derece önemli. 

Gebeliğin 20. Haftasında Egzersiz

Hamilelik sürecinde formda kalmanız, hem kendiniz hem de karnınızda büyüyen bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Egzersiz; doğru miktarda kilo almanıza ve doğumun zorluklarınıza daha kolay hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, daha iyi uyumanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 

Bu süreçte, sağlıklı bir egzersizin tam olarak ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bebeğiniz ve sizin için güvenli miktar, sıklık ve egzersiz seçenekleri hangileridir? 

Burada iyi haber; hamileliğiniz için bir komplikasyon riski olmadığı sürece, hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaptığınız egzersizlerin çoğundan vazgeçmek zorunda değilsiniz. 

Yine de, riskli aktivitelerden kaçının. Hamileliğin ilk günlerinde, bisiklete güvenli bir şekilde binmiş olabilirsiniz. Ancak, şimdi neden riske giresiniz? Bununla birlikte; kayak, tüplü dalış ya da adrenalin içeren diğer sporlar, potansiyel oksijen akışını azaltabileceğinden, güvenli değildir. Bununla birlikte;

 • Yoğun bir mide bulantısı
 • Vücut ısısında belirgin artış
 • Aşırı susuzluk
 • Vajinal akıntı
 • Burun kanaması 
 • Vajinal kanama ya da 
 • Pelvik ağrı hissederseniz, egzersizi bırakın. 

Gebeliğin 20. Haftası İçin Öneriler

Bu hafta, karın bölgesinde bir ultrason muayenesi yapılır ve bebeğinizin baştan ayağa ölçümleri yapılır. Doktorunuz, düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için bebeğinizin tüm ana organları ve sistemlerini inceleyecektir. 

Yapılacak bu muayene sırasında; anne adayının amniyotik sıvı seviyeleri, plasenta yeri ve bebeğin cinsiyeti de öğrenilir. 

Gebeliğin 20.haftası, aynı zamanda doğum ve bebek kurslarına kaydolmaya başlamak için de harika bir zamandır. Hastaneye ve doğum odasına da bir tur düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda, emzirme ve bebek bakım kurslarına da başlama zamanıdır. İnternette hızlı bir arama yaparak size uygun sınıflar bulabilirsiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here