Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilecekler

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için tüp bebek tedavisi çok önemli ve çok başarılı bir üremeye yardımcı tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi; kadından, erkekten, her ikisinden kaynaklanan kısırlık vakalarında ve de sebebi belirlenemeyen kısırlık durumlarında uygulanabilmekte ve başarılı sonuçlar verebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde; anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm laboratuvar ortamında birleştirilir ve döllenme meydana getirilir. Bu şekilde elde edilen embriyo da belli işlemlerden geçirildikten sonra en uygun zamanda anne adayının rahmine transfer edilir. İşte bu işlemden sonra aslında her şey doğal yolla elde edilen gebeliklerdeki gibidir.

Tüp bebek tedavisi; günümüzde uygulanmakta olan en başarılı üremeye yardımcı tedavi yöntemi olmakla birlikte, hem anne hem de baba adayları için oldukça zorlu, stresli ve maddi olarak da zorlayıcı bir tedavi yöntemidir. Birtakım zorlukları olan tüp bebek tedavisinde ilk denemede başarılı olabilmek için de özellikle anne adayları, başarı şansını artıracak dış faktörlerin tamamını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. İşte bu bağlamda embriyo transferi aşamasında ve sonrasında nelere dikkat edilirse başarı şansı artar onları bilmekte fayda var.

Embriyo transferi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi aşamasına gelinceye kadar doktor, anne adayını ayrıntılı bir şekilde tanımakta, anne adayına dair tüm verilere, bilgilere sahip olmaktadır. Bu bakımdan transfer öncesinde doktor genellikle deneme transferi yapar ve anne adayının rahim ağzı kanalı ve rahim pozisyonunu tam olarak belirler.

Embriyo transferi, ultrasonografi altında yapıldığı için, kateter daha rahat bir şekilde yerleştirilebilir ve embriyolar rahim içinde doğru yere bırakılabilir. Rahim içi, ultrasonografi ile tam olarak görülebildiği için embriyo transfer daha kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin hangi gün, ne zaman yapılacağı tamamen doktorun kararı olmalıdır. Tüp bebek tedavisinde her ne kadar belli başlı rutin aşamalar ve işleyiş olsa da, her kadının ve erkeğin metabolizması, vücudu farklı özelliklere sahiptir ve bu bağlamda üreme hücreleri ve üreme sistemi de farklı bir işleyiş, farklı özellikler gösterebilir. Bu sebeple de doktor, embriyo transferi aşamasından önce hastasının özelliklerine hakim olduğu için kişiye özel bir değerlendirme yapar ve karar verir. Bu bağlamda embriyo transferinin hangi gün yapılacağı durumu da; kadının yaşı, tedavi öyküsü, embriyoların sayı ve kalitesi gibi pek çok faktör değerlendirilerek belirlenmektedir. Ancak genel anlamda bakıldığında embriyo transferi, genellikle döllenmenin 3. ya da 5. günü yapılmaktadır. Tüp bebekte başarılı bir implantasyon ve gebelik sağlayabilmek için embriyonun ve rahim içinin uyum içinde olması gerekir ve tüp bebek tedavi uzmanları da bu uyumu yakalamak için gerekli ayarlamaları yapar.

Embriyo transferinden sonra nelere dikkat edilmeli?

Genel anlamda bakıldığında geçerli olan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durma kuralı tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda, ta ki gebelik planlandığı andan 3 -5 ay öncesinden itibaren geçerlidir. Bu bağlamda doğal yolla olan ya da olmayan gebelik ve tüp bebek aşamalarının herhangi birinde hastaların sigara ve alkol tüketmemeleri, sigara içilen ortamlarda dahi bulunmamaları gerekmektedir. Bu genel geçerli sağlık kuralının yanında embriyo transferinden sonraki süreçte anne adayları; embriyonun rahim duvarına tam olarak tutunmasını sağlamak amacıyla belirli noktalara daha fazla dikkat etmeliler.

Embriyo transferi sonrasında yatak istirahati gerekli mi?

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı geçmiş yıllarda transfer sonrasında hastaların kısa veya uzun süreli yatmaları isteniyordu. Ancak son yıllarda bu konuda yapılan çalışmalar transfer sonrasında uzun süreli yatan hastalar ile başarılı transfer sonucu ayağa kaldırılan hastaların başarılı gebelik oranlarında bir fark olmadığı görülmüştür. Bu sebeple de embriyo transferi sonrasında anne adaylarının günlük yaşamlarına dönmelerinde bir sakınca görülmemektedir.

Embriyo transferi sonrasında cinsel ilişki yasak mı?

Embriyo transferi sonrasında gebeliğin rahim duvarına tam olarak tutunabilmesinde rahim içi basınç, oldukça önemli bir etkendir. Bu konuda yapılan araştırmalarda cinsel ilişki sebebiyle transfer sonrasında başarısız olan vakalara çok sık rastlanmamakla birlikte, embriyo transferini takip eden birkaç gün cinsel ilişkiye girmemek daha doğru olacaktır. Zira anne adayının yumurtalıklarının olması gerekenden fazla uyarılması ve rahim kaslarının fazla kasılması gibi durumlar dışında cinsel ilişkide bir sakınca yoktur. Ancak yine de doktorun önerisi dahilinde, transfer sonrasında kanda gebelik testi yapılıncaya kadar cinsel ilişkiye girmemek daha doğru olacaktır.

Embriyo transferi sonrasında spor yapılabilir mi?

İster doğal yolla isterse üremeye yardımcı yollarla gebelik olsun, yoğun tempoda spor ve egzersiz anne adaylarına önerilmez. Bu bakımdan embriyo transferinden sonra başarıyı artırmak için doktor tarafından tarafından önerilene kadar spor faaliyetlerine ara vermek ve sonrasında da yürüyüş gibi hafif sporları tercih etmek doğru olacaktır.

Embriyo transferi sonrasında çalışmaya devam edilebilir mi?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra anne adayının stresten uzak kalmak kaydıyla, çok yorucu olmayan işine devam edebilir. Tüp bebek tedavisi için doktor kontrollerinde işten izin almak gerekebilir, ancak doktor tarafından önerilmediği sürece transfer sonrasında iş bırakılmamalıdır. Zaten anne adayının işi bırakıp evde kalması da onun psikolojisini olumsuz etkileyerek, başarı şansını düşürebilir.

Embriyo transferinden sonra ne zaman banyo yapılabilir?

Embriyo transferinden 24 saat sonra ılık suyla banyo yapılmasında bir sakınca yokken, hem embriyo transferi sonrasında hem de tüm gebelik süreci boyunca sıcak su ile banyo yapmak önerilmez.

Embriyo transferinden sonra anne adayının yaşamında neler değişir?

Embriyo transferi sonrasında anne adayının yaşamında pek fazla şeyi değiştirmesi gerekmez, tıpkı doğal yolla elde edilen gebelikler gibi yaşamına devam edebilir. Ancak tedavinin başarılı olmasında anne adayının psikolojik durumu çok önemli olduğu için stres ve kaygıdan uzak kalmak önemlidir.  Bununla birlikte genel sağlığını korumak için anne adayları; aşırı sıcak, nemli ve soğuk ortamlardan uzak durmalı, sağlıklı ve doğal beslenmeye çalışmalıdır.

Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar

embriyo transferi

 • Transfer sonrasında 1 günü evde dinlenerek geçirmek faydalı olabilir.
 • Transfer sonrasında hapşırmak, öksürmek, uyurken sağa, sola dönmek ve merdiven inip çıkmak bu süreci olumsuz etkilemez.
 • Transferden sonra kanda gebelik testi pozitif sonuç verinceye kadar ağır egzersiz ve ağır işlerden uzak durmak, ani hareketler yapmamaya özen göstermemek doğru olur.
 • Transfer sonrasındaki ilk 2 hafta içinde 2 – 3 saatlik kısa mesafelere yolculuk edilebilirken, gebelik testi pozitif sonuç verinceye kadar daha uzun mesafelere gitmek önerilmez.
 • Transfer sonrasında göğüslerde dolgunluk, adet görecek gibi kasıklarda ağrı, pembe- kırmızı, kahverengi damla şeklindeki akıntılar olması normaldir, endişelenmeye gerek yoktur.
 • Transferden 1 gün sonra ılık su ile duş alınabilir.
 • Hem transfer öncesinde, hem sonrasında hem de gebelik boyunca asitli içecekler, kahve ve bitkisel çayları tüketmemeye özen göstermek gerekir.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Aşırı acılı, yağlı, tuzlu ya da şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Gün içinde bolca su içilmelidir.

8 Comments

 • Aytül Azgıt

  26 Haziran 2020 - 22:44

  Merhabalar hocam biz embriymuzu dondurtturduk bir ay yakın zamanda transverim olucak bu bir ay süre içinde korunmasız ilişkim oldu estrofem ve caspirol kullanıyorum acaba doğal yolla gebelik olmuş ola bilirmi kasıklarım ağrıyor çok

Comments are closed.