Tüp Bebek Fiyatları 2022

Ailenizi büyütmeye karar verdiğinizde, tekrar tekrar negatif hamilelik testi sonucu görmek hayallerinizi yıkabilir. Ve bu, sizin de tahmin edeceğiniz şeyin göstergesi olabilir: kısırlık. Dünya üzerinde milyonlarca çift kısırlık ile mücadele ediyor olsa da, konu hala bir tabu olmaya devam ediyor, çünkü insanlar ne yazık ki bu konuda konuşmaya çekiniyor.

Neyse ki, günümüzde tıp dünyasındaki gelişmeler ile birlikte, kısırlık artık bir sorun olmaktan çıktı. Çünkü, tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin hayalini gerçeğe dönüştürüyor!

Bununla birlikte, bazen tüp bebek fiyatları hakkında duyduklarınız kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, her hastanın ihtiyaçları ve koşulları farklı olduğundan, tedavi ihtiyaçları da farklılık gösterecektir.

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık, günümüzün modern ve stresli dünyasında, giderek artan bir sorundur. Hem kadın hem de erkekler, günümüzde çok baskı altında yaşamlar sürmekte, gün içerisinde pek çok stres faktörü ile mücadele etmekte, sağlıklı beslenmeden çok uzak bir yaşam sürmektedir. Tabi ki, kadınların da iş hayatında daha fazla yer alması ve kariyer hedeflerinin büyümesi nedeniyle, erken yaşta aile kurma düşüncesi artık biraz eski zamanlarda kaldı.

Tüm bunlar ve diğer çevresel faktörler, sonunda bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde, bir mücadeleyi başlatmanızı gerektirebilir: kısırlık!

Kısırlık sorunu ile karşı karşıya olduğunu fark eden bir çift, genellikle çaresizlik içinde hisseder. Ancak, bir yandan da çocuk sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürmek ister. Gebelik elde etmede zorlanan bu çiftlere de genellikle tüp bebek tedavisini araştırmaları önerilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, rahim dışında döllenme anlamına gelir. Yani, sperm ve yumurta vücut dışında bir araya getirilir ve döllenen yumurtanın rahme yerleştirilmesini içerir. Tüp bebek tedavisi, ilaçlar ve ek tedavilerin de dahil edilmesi ile, özellikle de günümüzde başarı oranları çok yüksek bir yardımcı üreme teknolojisidir. Çünkü, elde edilen sağlıklı embriyolardan herhangi biri rahmin iç tabakasına yerleştirildiğinde, gebeliğin gerçekleşmesi çok yüksek ihtimaldir…

Tüp Bebek Tedavisi Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?

Tüp bebek tedavisinin bu kadar popüler olmasının birçok nedeni var!

Tüp bebek, kısırlık problemi ile mücadele eden çiftlerin bebek sahibi olmasına olanak tanır. Ayrıca, önceden büyük bir sorun olarak görülen “kısırlık” konusunu açıkça çözebildiği için türünün en iyi seçeneğidir.

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olma şansınızı arttırdığı kanıtlanmış bir tedavidir. Çiftler, hazır hissettiklerinde, kısırlıkla mücadele ediyor olsalar bile, tüp bebek ile çocuk sahibi olma fırsatından yararlanabilir. Ayrıca, bu tedavi, erkeklerde de kısırlık sorunlarını ele alarak çözüm sunan en etkili yardımcı üreme teknolojisidir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başlamadan ve karar vermeden önce, tüp bebek tedavisinin uzun ve bazen psikolojik olarak yorucu bir süreç olabileceğini unutmayın. İlk tedavide başarı oranları %50-60 civarında olduğu düşünüldüğünde; sürece hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlanmanız önemlidir. Başarıya ulaşmanız genellikle aylar, bazen de yıllar alabilir. Her bir tedavi döngüsü ise genellikle aşağıdaki aşamaları içermektedir:

 1. Tedavinin ilk aşaması, yumurtalıklara etki eden ve birden fazla folikül geliştirmesini sağlayan hormon bazlı enjeksiyonların yapıldığı dönemin ikinci gününden itibaren başlar.
 2. Foliküllerin çoğunluğu 16 ila 18 mm optimum boyut aralığında başlar, hastaya bir tetik enjeksiyonu yapılır.
 3. Üçüncü aşama, yumurta toplamanın gerçekleştirildiği adımdır. Bu aşamada, kadının yumurtalıklarından gelişmiş yumurtaları toplamak için küçük bir cerrahi operasyon gerçekleştirilir ve laboratuvarda döllenme sağlanır.
 4. Bu aşamada, bir bebek elde etmek için sperm ve yumurtalar birleştirilir.
 5. Embriyo gelişiminin sağlandığı aşamadır. Bu aşama, yumurtaların döllenmesinden yaklaşık 3-6 gün sonra başlar ve embriyoların nihai olgunluğa ulaşması için gereken çok önemli bir adımdır.
 6. Son olarak embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu, gelişmiş yumurtaların anne adayının rahmine yerleştirilmesini içeren son adımdır.

Tüp Bebek Fiyatlarını Etkileyen Faktörler


2022 yılı için tüp bebek fiyatlarını etkileyen bazı ortak faktörler şöyledir:

 • Kaç tüp bebek döngüsü gerekli?
 • Embriyo dondurma maliyeti
 • Çiftlerin doğurganlık koşulları ve tıbbi ihtiyaçlarının maliyeti
 • Testler ve ultrason taramalarının maliyeti
 • Tüp bebek ilaçları

Tüp Bebek Fiyatları Değişkendir!

“Tüp bebek fiyatları”, bugün internette en çok aranan konu başlıklarından biridir. Aslında, bu noktada; finansal maliyet ve tedavinin sağlığınız üzerindeki maliyeti olmak üzere konuyu ikiye ayırmak faydalı olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde, kadın yumurtası ve erkek spermi, vücut dışında, laboratuvar ortamında döllenir ve elde edilen embriyolardan sağlıklı olanı rahmin iç duvarına yerleştirilir. Tedavide, genellikle tek seferde 1 veya 2 embriyo yerleştirilir.  Bu denemeler, tüp bebek dünyasında “döngü” olarak da bilinir. Ve ilk döngüde başarılı olma şansı kesinlikle %100 değildir!

Tüp bebek tedavisi için fiyat belirlemeye çalışmak kafanızı fazlasıyla karıştırıcı olabilir. Fiyat araştırması yapmaya başladığınızda, muhtemelen her kafadan ayrı bir ses çıkacaktır. Daha önce bu tedaviden destek almış kişilerle konuşmuş olsanız bile, önünüze çok değişken fiyat tabloları çıkabilir.

Bununla birlikte, tüp bebek tedavisi fiyatları bulunduğunuz şehre, tercih edeceğiniz kliniğe ve hatta hastadan hastaya önemli ölçüde değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, bu kadar fazla değişken varken, kafanızın karışması çok normaldir. 2022 yılı için tüp bebek fiyatları hakkındaki bu rehber, en güncel fiyatlandırmalar ve genel maliyeti etkileyebilecek değişkenler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır…

Tüp Bebek Tedavisi Maliyeti

Tüp bebek tedavisi olmaya karar verdiğinizde, önünüze çıkacak tek maliyet tedavinin kendisi olmayacaktır. Başlamadan önce ve tedavi sürecinde size ek maliyet olarak görünecek daha pek çok şey vardır. Örneğin, bir tüp bebek doktoru ile ilk muayene, seçeneklerinizi görmek ve size uygun bir tedavi planlamak için şarttır.

Bunun dışında, henüz tedaviye başlamadan önce, doktorunuz siz ve/veya eşinizden kilo vermenizi isteyecektir. Bu durumda, bir diyetisyen ile çalışmanız gerekecektir. Gördüğünüz gibi, henüz tedaviye başlamadan ihtiyacınız olabilecek çeşitli ek maliyetler olduğunu unutmamanız önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Testler

Kişiselleştirilmiş bir tüp bebek tedavisi planlaması yapmadan önce, doktorunuz hem siz hem de eşinizden bazı testler isteyecektir. Bu testler, teşhis ve doğru tedaviye yardımcı olmaları açısından son derece hayatidir.

Anne adayı için gerekli olacak testler:

 • AMH testi
 • Ultrason taraması
 • Histereskopi
 • Kapsamlı genetik test
 • ERA
 • Emma ve Alice Testleri

Baba adayı için gerekli testler:

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Maliyetler

Tüp bebek tedavisi, doğurganlık sorununu çözmek için genellikle en iyi seçenektir. Ancak, bazı çiftler için maliyet açısından göz korkutucu olabilir. 2022 tüp bebek fiyatları hakkında fikir edinmeniz için, tedavi sürecinin başlaması ile birlikte karşılaşabileceğiniz maliyetlere birlik teög zatalım…

 • Tüp bebek tedavisinde 1.aşama: İlaç ve Takip

Bu aşamada, doktorunuzun önereceği standart ilaçlar, kan testleri, taramalar, doktor incelemesi ve takip gibi maliyetler doğacaktır. Tüp bebek ilaçları arasında; Gonal F, Crinone, Safgon, Decapeptyl, Elonva ve Ovidrel yer almaktadır.

 • Tüp bebek tedavisinde 2.aşama: Yumurta toplama

Bu aşamada; yumurta toplama, standart ilaçlar, sperm hazırlama, embriyoloji, embriyo dondurma, embriyo saklama, embriyo yoksa doktor değerlendirmesi gibi maliyetler doğacaktır. Bu süreçte, olası ekstra maliyetler de söz konusu olabilir:

 • ICSI TESTİ
 • TIMI testi
 • PGT-A testi
 • HCG İnfüzyonu

 

 • Tüp bebek tedavisinde 3.aşama: Embriyo transferi

Embriyo transferinin yapıldığı aşamadır ve bu süreçte doktorunuz bazı standart ilaçların kullanımına devam ettirebilir.

“Bu fiyatlar Türkiye ortalaması baz alınarak yazılmıştır”

Tüp bebek tedavisi fiyatları 2022 yılında ilaçlar hariç 15-17 bin TL civarında tutmaktadır. Tedavi sürecinde kullanılmaya başlanan ilaçlarla birlikte, bu rakamlar daha da yükselmektedir. Ayrıca, yukarıda da belirtilen testler ve ek taramalar ile birlikte ayırmanız gereken bütçenin daha fazla artabileceğini unutmayın.

2022 Yılı İçin Ortalama Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi fiyatları, ilaçlar dahil edilmediğinde, ortalama 15-17 bin TL civarındadır. Bu fiyat, klasik bir tüp bebek tedavi döngüsü için verilecek ortalama fiyattır. Bu 15 bin TL’lik ortalamanın; ek tedaviler, testler, taramalar ve tüp bebek tedavisi ilaçlarını içermediğini belirtmek önemlidir.

Bu ortalama tüp bebek tedavisi fiyatı, bir doğal tüp bebek tedavi döngüsü için ayırmanız gereken ortalama bütçeye denk gelse de, tedaviyi tercih eden çiftlerin neredeyse tamamı, bu ortalama bütçenin dışına çıkan ekstra hizmetlerden yararlanmak durumunda kalmaktadır.

Dolayısıyla, bir klinik tarafından verilecek temel bir tüp bebek fiyatlandırmasının, daha fazla veya daha az hizmet içerebileceğini ve hatta düşündüğünüzden çok daha pahalıya mal olabileceğini aklınızda tutmanız gerekir. Örneğin, bazı kliniklerde fiyatlar, takip randevularını içerir, bazıları için ekstra ücretlendirmeler yapılabilir.

Genel olarak konuşacak olursak, Türkiye’de ortalama bir döngünün toplam maliyeti 20-25 bin TL civarındadır. Peki, fiyatlar 15 bin TL’den başlayıp nasıl bu kadar yukarılara çıkabilmektedir? Gelin isterseniz, taban fiyattan yukarı doğru giderken, tedavi için önemli ek maliyetlerden bazılarına bakalım…

Tüp Bebek Tedavisi İlaçları Fiyatları

Tüp bebek tedavisi ilaçları için ayırmanız gereken bütçe, kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterecektir. Çünkü tedaviniz, yüksek kaliteli yumurtalar geliştirmek için kullanılan enjeksiyonları ve transfer ilaçlarını içerir. Gebelik elde edilirse, ilaçların kullanımı aylarca devam edebilir. Tüp bebek ilaçları, tedavi döngüsündeki en büyük masraf kalemlerinden biridir. Hata, bazen kliniğin faturalayacağı hizmetlerden daha yüksek maliyette olabilir.

Doktorunuz, daha az veya daha yüksek doz alacağınıza karar verecek kişidir. Bununla birlikte, başarısız bir tüp bebek döngüsünden sonra önemli ölçüde daha fazla ödeyebileceğinizi de unutmamanız gerekir. Tekrarlayan gebelik kayıpları için de aynı şey geçerlidir. Peki, bu ilaçlar nelerdir ve neden gereklidir?

Tüp bebek tedavisine başladığınızda; doktorunuz, gebelik elde etme şansınızı arttırmak için bu süreçte bazı ilaçlar kullanmanızı isteyecektir.

Örneğin; Gonal-F kısırlık tedavisinde kullanılan, enjekte edilebilir bir ilaçtır. 2022 yılı için belirtilen fiyatı 1000 TL civarındadır. Bir çeşit progesteron olan Crinone de yine tüp bebek tedavisi ilaçları arasındadır. Bu ilaç, adet dönemlerini yeniden başlatman için kullanılan etkili bir vajinal jeldir. 2022 yılı için belirtilen güncel fiyatı 250 TL civarındadır.

Decapeptyl, GnRH adı verilen bir grubuna aittir. Endometriozisin tedavisinde, endometriyal dokunun uterus dışında, genellikle pelvik bölgede büyüdüğü ağrılı bir durumu tedavi etmek için de kullanılmaktadır. 2022 yılı için belirtilen fiyatı 500 TL civarındadır.

Tüp bebek tedavisi gören kadınların büyük çoğunluğu için FSH uyarıcısı olarak tek doz Elonva kullanılmaktadır. Bu ilaç, tedavinin 8.gününden yumurta toplanmasına kadar, önemli sayıda olgun oosit üretilmesi ve daha yüksek bir gebelik şansı sağlamaktadır. Güncel fiyatı 4500-5000 TL civarındadır.

Klomifen de tüp bebek tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaçlardan biridir. Yardımcı üremede onlarca yıldır kullanılan bu ilaç, özellikle PKOS hastalığının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tablet formunda bir ilaçtır ve 2022 yılı için güncel fiyatı 25 TL civarındadır.

Bunların dışında, tüp bebek tedavisinde; Human Menopozal Gonadotropinler (HMG), Uriner FSH, Rekombinant FSH, Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa), GnRH Antagonistleri, çatlatma iğnesi, Letrazol de kullanılması gerekmektedir. Çatlatma iğneleri ve diğer çeşitli enjeksiyonlar baz alındığında, sadece enjeksiyonlar için 3000-4000 TL ödemeyi beklemelisiniz.

Mikroenjeksiyon (ICSI) Maliyeti

Mikroenjeksiyon fiyatları da oldukça değişkendir. Bazı tüp bebek klinikleri bunu genel bütçeye dahil edebilir, diğerleri ek hizmet olarak fiyatlandırabilir.

Bununla birlikte, ICSI herkes için kesinlikle gerekli olmayabilir, ancak pek çok kişi için genellikle gerekli olmaktadır. ICSI, genellikle döllenme için en iyi güvenceyi sağlamaktadır.

Embriyo Dondurma

Embriyo dondurma, bazen tedavi bütçesine dahil edilebilir. Ancak, genellikle tekrarlayan yıllık depolama ödemeleri gerektirir.

Tüp bebek tedavisi gören hastaların önemli bir bölümü embriyo dondurmaya ihtiyaç duymaktadır. Tedavi uygulanan hastalarda, genellikle yumurta toplama işlemi sırasında toplanan birkaç olgun yumurta bulunur.

Her olgun yumurta genellikle döllenir ve embriyoloji laboratuvarında büyütülür. Laboratuarda birkaç gün büyümeden sonra, bir hasta, embriyonun rahme geri transferi için uygun olan birden fazla yüksek kaliteli embriyoya sahip olabilir. Çoğu durumda, özellikle tek embriyo transferlerinin artan kullanımı göz önüne alındığında, bir seferde transfer edilebilecek olandan daha fazla embriyo vardır.

Başlangıçta transfer edilmeyen yüksek kaliteli embriyoların fazlası çoğu durumda dondurulur veya ileride kullanılmak üzere dondurulabilir.

Dondurulmuş Embriyo Transferi


Dondurulmuş embriyo transferi maliyeti, klinikten kliniğe önemli ölçüde değişmektedir. Bu maliyet kalemi, temel tüp bebek tedavisi fiyatlandırmasına genellikle dahil edilmez. Ancak, çok sayıda embriyosu olan ya da rahim duvarı yeni bir transfer için zamanında hazırlanmayan çok sayıda hasta için gerekli bir kalemdir.

Birden fazla yumurta üretmek için verilen stimülasyon ilaçları, yumurta alımından sadece birkaç kısa gün sonra kadının vücudunun rahim duvarını embriyolar için hazırlamasını zorlaştırır. Bu, başarılı bir yeni transferin şansını azaltabilir.

Transfer Öncesi Genetik Testler

Genetik testler, transfer edilmeden önce bir embriyonun genetik profilinin test edilmesidir. Genellikle, hangi embriyoların normal sayıda kromozoma sahip olduğunu veya hangilerinin ebeveynlerin bilinen genetik bozukluklarını taşımadığını belirleyerek başarı oranlarını artırmak için yapılır. Ayrıca, transfer edilen embriyonun cinsiyetini seçmek için de kullanılabilir.

Genetik test fiyatları, önemli ölçüde değişkenlik gösterir. Genellikle, biri embriyo biyopsisinin alınması için tüp bebek kliniğinden ve diğer gerçek genetik analizin gerçekleştirilmesi için laboratuvardan iki farklı faturalandırmayı içerir.

Bu testlerin sonuçlarını almanın biraz zaman aldığını hatırlamak önemlidir, bu da sonuçları beklemek için tüm embriyoların dondurulması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, testlerin yapılacağı bir çift, embriyo dondurma ile ilgili fiyatlandırmalar ile de karşılaşacaktır.

Başarısız Döngü Sonrası Yeni Maliyetler

Tüp bebek tedavisi, her ne kadar başarı oranları çok yüksek bir yardımcı üreme teknolojisi olsa da, her zaman kesin sonuç sağlamaz.

Aslında, en iyi koşullar sağlansa bile, tek bir tedavi döngüsünde başarı şansı %60’ın altındadır. Kadının 30’lu yaşların sonlarında olduğu çiftlerde bu oran çok daha düşmektedir. Tüm bunlar, birden fazla tüp bebek tedavisi döngüsüne ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir. Peki, kaç tane?

Bir çalışmaya göre, bir çiftin tüp bebek tedavisinden başarılı bir sonuç elde etmesi için ortalama 2 döngüye ihtiyacı olmaktadır. Ancak bazı çiftlerde, 5, hatta 6 döngüye kadar tekrarlayan tedavi denemeleri gerekebilir.

Yani, tüp bebek tedavisi ile bir çocuk sahibi olmanız birden fazla tedavi döngüsü gerektirebilir. Ortalama bir tüp bebek tedavisi maliyetinin 25-30 bin TL civarında tutabileceği göz önünde bulundurulduğunda, tekrarlayan denemeler ile birlikte 75-100 bin TL’ye ulaşan bir bütçe ayırmanız gerekebileceğini anlayabilmelisiniz.

Temel Tüp Bebek Tedavisi Maliyeti Neleri İçerir?

Bir tüp bebek kliniğinin standart tüp bebek tedavisi fiyatlandırması genellikle şunları içermektedir:

 • Danışmanlık hizmeti
 • Ultrason taramalarının izlenmesi
 • Kan testlerinin izlenmesi
 • Profesyonel bir yumurta toplama prosedürü
 • Sperm hazırlama
 • Genişletilmiş embriyo kültürü
 • Embriyo transferinden önce bir Progesteron seviyesi doğrulama kan testi
 • Bir embriyo transfer prosedürü
 • Hamilelik kan testi
 • Hamilelik doğrulama ultrason taraması

Embriyo dondurmayı da içeren bir tedavi fiyatlandırması ayrıca;

 • Embriyo dondurma
 • 12 aya kadar embriyoların saklanmasını da içerecektir.

Sonuç olarak…

Tüp bebek tedavisi; yüksek başarı oranları, kolay ulaşılabilirliği ve güvenirliği nedeniyle, günümüzde dünya genelinde en çok tercih edilen yardımcı üreme tedavilerinin başında gelmektedir. Ayrıca, doğru tüp bebek merkezini tercih ettiğinizde, muhtemelen size en sorunsuz tedavi sürecini sağlayacak yöntemdir. Uygun altyapıya, doğru doktora ve doğru araçlara sahip bir tüp bebek merkezi, tedavi sürecini kolaylaştırabilir ve hayallerinizi gerçekleştirerek size ebeveynliği armağan edebilir!

Bununla birlikte, tedaviye başlamak isteseniz bile, bazen tüp bebek fiyatlarını öğrenmek, bu fikirden uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle, yapmanız gereken şey, internet üzerinden arama yapmak yerine, bir tüp bebek merkezine giderek kişiselleştirilmiş bir tedavi planı almak ve genel maliyet hakkında fikir sahibi olmak olacaktır. Çünkü, tüp bebek tedavisi maliyeti, hastadan hastaya büyük ölçüde değişiklik gösterebilmektedir.

Yapılacak testler, tedavinin başarı şansını arttırmak için başka tedavileri ve başka ilaçların da kullanılmasını gerektirebilir. Ayrıca, her hastanın kullanacağı tüp bebek ilacı ve dozajlar da farklılık gösterecektir. 2022 tüp bebek fiyatları, olası masraf kalemleri ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planlaması için sizleri de kliniğimize bekleriz…

S.S.S

Tüp Bebek tedavisi öncesi hangi kan testleri gerekli?

Bir tedavi döngüsüne başlamadan önce, doktorunuz sizden bazı kan testleri talep edecektir. Bu testler, bazı genetik koşulların taşıyıcısı olup olmadığınızı kontrol etmek içindir.

Bu kan testleri ücretlidir ve temel bir tüp bebek döngüsünün fiyatlandırmasına dahil değildir. Yakın tarihli bir kan testi sonuçlarınız varsa ve sonuçlar hala geçerliyse, tekrar test yapılmasına gerek olmayabilir. Ayrıca; HIV, Hep B için taramalar da tüp bebek tedavisine başlamadan önce bir gerekliliktir.

Tüp bebek ilaçları ne kadar tutar?

Tüp bebek ilaçlarının maliyeti, gerçekten de hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Her hasta farklı oranlarda yanıt vereceği için maliyet belirtmek doğru değildir.

Doktorunuz, her zaman sadece ihtiyacınız olduğunu düşündüğü ilaçları reçete etmeye çalışacaktır. Bu, beklenenden daha hızlı yanıt vermeniz durumunda fazladan ödeme yapmanızı önlemenize yardımcı olacaktır.

Embriyo dondurma ücreti nedir? Ne sıklıkla ödenir?

Embriyo dondurma ücreti yıllık ortalama 15-16 bin TL civarındadır.

Arka arkaya döngüler daha uygun maliyetli midir?

Bazı hastalar, kısa süre ile birden fazla tedavi döngüsü denemek isteyebilir. Ancak doktorunuz, daha sonraki bir tarihte daha yüksek bir gebelik elde etme şansına sahip olmanız için bunu ertelemenizi isteyebilir.

Tedaviye nasıl bir yanıt vereceğinizin garantisi olmadığı için, bu konuda kesin bilgi vermek doğru değildir.