Endometriozis’e Rağmen Hamile Kaldım

 

Küçük yaşlardan itibaren acı verici dönemlerden geçmiş olmama rağmen, doğurganlığımı etkileyebilecek ciddi bir durumla karşı karşıya olabileceğimi hiç hayal etmemiştim. Ancak, endometriozis teşhisi konulduktan sonra, gerçek bir hayal kırıklığı yaşadım. İnternette, forumlarda araştırmalar yaptım. Şimdi, sevgili Bülent hocamla tanıştıktan ve toplamda 3 tüp bebek döngüsünden sonra, 3 yaşındaki Kaan’ımla buluşmaktan gurur duyuyorum!
2014 yılında eşimle evlendik. Kısa bir süre içinde de bebek yapmayı denemeye karar verdik. Doğum kontrol hapını almayı bıraktıktan sonra, bir sorun olduğunu anladım. Hastaneye gittiğimde bir şey bulamadılar ve ağrı kesici yazıp gönderdiler.

Aylar sonra, vücudumun diğer bölgelerinde de dayanılmaz ağrıları olduğunda, endometriozis teşhisi konuldu. Sonunda bir teşhis konulduğu için rahatlamıştım ama bunun gerçekte ne anlama geldiğini öğrendiğimde, gerçek bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Benim hamile kalma şansım çok düşüktü! Belki de, hayatım boyunca planını kurduğum şeyden tamamen vazgeçmem gerekiyordu. 10 kadından 1’inde endometriozis olduğunu öğrendikten sonra, internette araştırmalar yaptım. Destek gruplarına katıldım ve diğer kadınların deneyimlerini okudum.

2015 yazında, Bülent hocamla ilk tüp bebek tedavisi döngümüz için yönlendirildik. Herkes hamile kalırken, benim hayatım belirsizlik içinde gibi hissediyordum. Sevgili Bülent hocam, çok nazikti ve her adımda yanımdaydı. Ona güvendiğim, çünkü içten olduğunu hissediyordum.

Toplanan yumurtalarla 3 sağlıklı embriyo oluştu. İlk transfer ne yazık ki işe yaramadı. 2016 yılında tekrar denemeden önce biraz ara verdik. İkinci denemede, 6. Haftada ağır bir şekilde kanama oldu ve düşük yaptığımı düşünüyordum. Hafta sonu rahatlamam ve Pazartesi gelmem tavsiye edildi. Kanamam durmuştu ve çok şükür, taramada bebeğimin de sağlıklı olduğu görülüyordu.

Her şey yolunda olsa da, bir şeyler ters gider korkusuyla hamilelikte hep diken üstündeydim. Kasım 2016’da ise beklediğimiz mucize gerçekleşti. Kaan’ım dünyaya geldiğinde, gerçekten rahat bir nefes aldım!

Ona sahip olduğum ve annesi olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bülent hocam, zorlu bir yolculuğu kolaylaştırdı. Gerçekten, onu yeterince övemiyorum. Onun ve ekibinin, beni gerçekten önemsediğini, üzüldüğümde benimle üzüldüklerini hissettiğimi hatırlıyorum.

Hepsine tek tek teşekkür ediyorum.