Adet Döngünüz Hamilelik Şansınızı Nasıl Etkiliyor?

Hamile kalmaya çalışıyorsunuz ama henüz bu güzel haberi alamadınız mı? Belki de, gebelik testinde çift çizgi çıkmamasının altında yatan nedeni bulmak için adet döngünüze bakmanın zamanı gelmiş olabilir. 

Bir adet döngüsüne sahip olmanın başlı başına karmaşık bir durum olduğu konusunda hemfikiriz. Ve çocuk sahibi olmaya çalıştığınız, durum daha da karmaşık hale gelebilir. Ancak, pek çok kadının şaşırtıcı bir şekilde farkında olmadığı şey; bir adet döngüsünün, aslında doğurganlığın bir penceresi olmasıdır. Adet döngülerini takip etmeye, en verimli günleri yaklaşık olarak bilmemize ve hamile kalma şansımız ile ilgili ipuçlarını almamıza yardımcı olur. 

Adet döneminizin uzunluğu, kan akışının miktarı ve adet dönemlerinizin ne kadar düzenli olduğu; vücudunuzdaki döngüyü düzenleyen, hamile kalmanıza yardımcı olan ve sağlıklı bir gebelik sağlayan hormonlardan etkilenir. Bu nedenle; hormonal dengesizlikler olduğunda bazen altta yatan sağlık koşulları, stres ya da beslenme düzenindeki ani değişimler nedeniyle, adet gecikmeleri yaşama ihtimaliniz yüksektir. 

Bu yazıda, adet döngülerinizin hamilelik şansınızı nasıl etkileyebileceği konusunda ne zaman bir doktora başvurmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olmak için, aylık adet döngülerinde kadınların karşılaştığı bazı yaygın durumları inceledik. 

Adet Gecikmesi 

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bir nedenden dolayı adet gecikmeleri yaşamanızdan daha kötü bir şey yoktur. Aylık adet döngüleriniz düzenli değilse ve umduğunuz çift çizgiyi göremiyorsanız, sorunun altında yatan nedeni bulmak için doktora görünmek iyi bir fikirdir. 

Düzensiz bir adet döngüsü, yumurtlama tarihlerini belirlemenizi zorlaştırabilir. Daha da önemlisi, tekrar adet düzensizlikleri, genellikle doğurganlığı etkileyebilecek altta yatan sağlık sorunlarını gösterir. Bu sorunların bazıları ciddidir, bazılarının ise tedavi edilmesi nispeten kolaydır. 

Adet gecikmelerinize neyin neden olabileceğini merak ediyorsanız (hamilelik dışında), elbette bir takım olası nedenler vardır. 

Polikistik Over Sendromu, muhtemelen adet düzensizliğinin bilinen en yaygın nedenidir. Bazen, tiroit yetmezliği, çinko eksikliği, şok diyetler ve çok yoğun egzersiz gibi durumlar da neden olabilir. Bu nedenlerin birçoğu, doktorunuz yardımıyla kolayca tersine çevrilebilir. 

Anormal Kanamalar

Her ay adet görüyorsanız; hamile kalma şansınız söz konusu olduğunda, kesinlikle bir adım öndesiniz. Bununla birlikte, nispeten öngörülebilir bir adet döngüsüne rağmen gebelik testi sonucunuz pozitif değilse, kanamalarınız nedene dair ipucu sağlayabilir. Anormal derecede ağır ya da hafif adet dönemleri geçirmek; bazen hamile kalmadan önce çözülmesi gereken sorunların olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle, bunlardan herhangi birinin sizin için geçerli olup olmadığını görmek için okumaya devam edin. 

  • Ağır adet kanamaları

Ağır bir adet kanamasına sahip olmak; özellikle de adet düzensizliği yaşamıyorsanız, doğurganlığınızı olumsuz etkileyebilecek bir durum gibi görünmeyebilir. Gerçekte ise, her ay çok ağır adet kanamalarına sahip olmak normal değildir. 

Çok ağır adet kanamalarının altında yatan nedenlerin çoğu, aynı zamanda hamile kalmanızı engelleyen şeylerdir. Bunlar; hormon dengesizlikleri, pelvik inflamatuar hastalık, endometriozis ya da rahim polipleri olabilir. 

Peki, ağır adet kanamalarınızın olup olmadığını nasıl anlarsınız? Aşağıdakiler, bunu anlamanıza yardımcı olabilir:

  • Bir saatten daha kısa sürede ped ya da tampon değiştiriyorsanız
  • Adet dönemlerinde baş dönmesi, bayılma ya da nefes darlığı çekiyorsanız
  • Hafif kanamalar

Çoğu durumda, hafif bir adet kanamasına sahip olmak endişe verici bir durum değildir. Her zaman düzenli adet oluyorsanız ve kısa sürüyorsa, sevinirsiniz. Ancak, yetersiz kan akışının nedeni stresteki artış ya da ani kilo kaybı ile ortaya çıkan ani bir değişiklikse, bu kadar hafif bir kanamaya neden olan faktörlere bakmak isteyebilirsiniz. 

Hafif bir adet kanamasına neden olan şey söz konusu olduğunda, altta yatan en büyük tıbbi sorunlardan biri Polikistik Over Sendromu’dur. PKOS, kadınlarda kısırlığın önde gelen nedenlerinden biridir. Ancak, iyi haber şu ki; hormonları dengelemek için uygun tıbbi tedavi, PKOS hastalarının sağlıklı bir gebelik elde etmesini ve bir bebeği kucağına almasını mümkün kılmaktadır. 

Adet Döngüleri

Bir adet döngüsü ortalama 28 gündür. Ancak, elbette her kadın farklıdır. Bu nedenle, adet döngülerinin uzunluğunda her zaman değişiklikler olacaktır. Genellikle, bir kadının adet döngüsü 1-2 gün gecikebilir ve bu endişelenecek bir durum değildir. Ancak, adet dönemlerindeki keskin değişimler, hormonal bir dengesizlik ya da doğurganlığı etkileyebilecek altta yatan farklı bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. 

Adet döneminin uzunluğu, hormonal dengesizliğin ve yumurtlamanın düzenli bir şekilde gerçekleşip gerçeklemediğinin önemli bir göstergesi olabilir. Anormal derecede uzun ya da kısa adet dönemleriniz varsa, bunun ne anlama gelebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. 

  • Uzayan adet döngüleri

Hamile kalmaya çalıştığınız sırada, 1-2 günlük bir gecikme bile sonsuzluk gibi hissettirebilir. Bu nedenle, uzayan bir adet döneminden daha cezalandırıcı bir şey yoktur. Normalden daha geç gerçekleşen adet döngülerinin normal olduğundan emin olabilirsiniz. Bazen stres, seyahat etmek ya da soğuk algınlığı gibi küçük şeyler de adet dönemini birkaç gün geciktirebilir. Ancak, 45 gün ya da daha uzun bir süredir adet olamıyorsanız, neler olup bittiğini öğrenme zamanı geldi. Geciken adet dönemleri, düzenli olarak yumurtlamadığınız anlamına gelebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu kesinlikle bebek yapma sürecine zorluk çıkartabilir. 

  • Kısalan adet döngüleri

Adet kanamalarınızın ayda bir kereden fazla olduğunu fark ettiyseniz, adet döngülerinizin uzunluğunun normalden daha kısa olma ihtimali vardır. Bunun, hamile kalmaya çalışma sürecinde diğer kadınlar ile eşit şansa sahip olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak her zaman böyle değildir. 

Anormal derecede kısa bir adet döngüsü, diğer sorunların yanı sıra luteal faz kusurunun bir göstergesi olabilir. Luteal faz kusurlarının diğer belirtileri arasında; adet dönemleri arasında lekelenme ve tekrarlayan düşükler yer alır. Çözüm, genellikle doğurganlık ilaçlarında yatmaktadır. Bu nedenle, luteal faz kusuru teşhisi konulursa, bunun çözülebilir bir sorun olduğunu ve tedavi edildikten sonra muhtemelen gebe kalma konusunda sorun yaşamayacağınızı unutmayın. 

Adet dönemleri arası lekelenme

Bir kadının adet döngüsünde ortaya çıkabilecek diğer tüm gariplikler gibi; lekelenme de zaman zaman, özellikle de adet görmeye başladıktan sonraki ilk birkaç yılda ya da menopoza yaklaşırken ortaya çıkabilecek bir durumdur. Ancak, adet döneminiz başlamadan önce her ay düzenli olarak lekelenme yaşıyorsanız ve iki adet dönemi arasında çok fazla lekelenme yaşıyorsanız, hormon seviyelerinizde dengesizlik olabilir. 

Adet dönemleri arasında lekelenme, genellikle progesteron hormonu seviyeleri çok düşük olduğunda ya da östrojen hormonu seviyeleri çok yüksek olduğunda ortaya çıkar. Çok sayıda lekelenme yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşebilir ve beklediğiniz pozitif gebelik testi sonucunu görme şansınızı arttırmak için nasıl bir tedaviye ihtiyacınız olabileceğini belirleyebilirsiniz.