Eşimin kısır olduğunu 23 yaşımda öğrendim

hamilel anne

Eşimin kısır olduğunu 23 yaşımda öğrendim. Hiç kimse hikayenin bu tarafını anlatmıyor. Bir erkeğin kısır olması, onu o kadar hassaslaştırıyor ki. Ne desem alınıyor, kendine güveni zaten kırılmış… Aile tarafı zaten eski kafalı. Eğitimsiz. 

Yaşım genç, anne olamayacağımı düşünüp ona kızıyorum. Ona çok kızıyorum, söyleyemiyorum. 3 tane daha ablam var her birinin çocukları var. Biri daha yeni doğum yaptı. Onun doğumu onun hamileliği derken her kesin gözü bize dönüp duruyor.

Böyle aklım gidip gelirken 1 sene geçti. Tüp bebek tedavisiyle ilgili internette araştırma yapıyordum. Sonra Bülent Tıraş’ın sayfasını gördüm, durumu anlattım. Neslihan Hanım cevap verdi. O cevap, hayatımızı değiştirdi. Eşime durumu anlatmam çok zor oldu. Ben konuyu açtıkça kırıp döküyor sonra da ağlıyordu. O yüzden mektubumu isimsiz yazıyorum. Bu durumu yaşayanlar yalnız olmadığını hissetsin diye…

Sanırsın her erkek illa hemen çocuk sahibi olacak. Ne yani? sonuçta bu da bir hastalık değil mi? 

En sonunda aldım karşıma oturttum anlattım. Grip olmak gibi bi şey bu. Tedavi oluyorsun, geçiyor. Tek farkı tüp bebekte tedavi oluyorsun, çocuğun oluyor! Hissetiklerimi anlattım, elimde olmadan ona kızdığımı anlattım ama beraber bunu aşabileceğimizi… Bir kere deneyelim en azından dedim. Tamam dedi. Uzun zaman sonra ilk defa sarıldık. İlk defa eskisi gibi huzurlu uyuduk o gece. Ertesi gün muayeneye gittik. İkimiz de muayene olduk. Eşimde azospermi vardı. Bülent Bey ilgilendi, yeni yöntemlerden bahsetti. Eşimi de ikna etti. Çekiniyordu çünkü konuşamıyordu. Sonra tedavi olduk. Erkekler için daha zor. Belki ben kısır olsam, bu kadar sorun yaşamazdık. Tüp bebek merkezinde sperm örneği vermesi, utanması, agrasifleşmesi. Hepsi normal. Eşimi anladım, destek oldum her şeyde. Kızsam da yapacak bir şey yok. Kimse suçlu değil bu konuda çünkü. Kader.

Allah razı olsun ki ilk denememizde hamile kaldım. Eşimle ilişkim o kadar sağlam ki. Artık her şeyi anlatıyoruz birbirimize. Artık daha değerliyiz. Hiç olmadığı kadar aşığız. 25 yaşındayım, 5 aylık hamileyim. Allah’ın izniyle bebeğimizi yakında kucağımıza alacağız. Hepsi de Bülent Tıraş sayesinde. Her şeyde bir hayır var. Belki bu sorun başımıza gelmese hiçbir zaman bu kadar yakın olamayacaktık.

21 Comments

 • Adem kocakaplan

  4 Ağustos 2016 - 17:53

  Hocam benim doğuştan testislerim karnımin içindeydi askerlikte birini indirmeye çalıştılar havada kaldı ve şimdi yokoldu öte ki testis im kasık ile idrar kesesi arasında sıkışmış yani daha karnimin içinde Sperm testlerinde herhangi bir ölü veya canlı hücreye rastlanilmamaktadir yazıyor 32 yaşındayım ve 4 yıllık evliyim benim çocuğumun olma şansı varmı acaba En kisa surede cevaplar sanız sevinirim

 • Nurgül

  1 Eylül 2016 - 15:22

  Önce ben tüp bebek tedavisine başladım benim tutunca yanımdaki görümcem de gitti onunda oldu çok şükür ve biz önce Allah sonra Bülent hocaya çok çok dua ediyoruz.

 • sedagül ilkbal

  9 Kasım 2016 - 08:57

  merhaba adanadan seda bende anne olmak istiyorum ama ne yazık ki gittiğim onca doktor zor olduğunu söyledi henüz 26 yaşındayım 3,5 yıllık evliyim ilk yılımda bir bebeğim karnımda öldü sonra hiç olmadı:( en son prof. bülent haydardedeoğluna gittim erken menepoz olduğumu söyledi yumurtlama en fazla 2 3 onlarda ne yaptıysak gelişmedi iğneler kullandım göbekten reglim düzensizleşti har ay olduğuma binlerce kez şükrediyorum ama belkide stresten olamıyorum hormon seviyesi çok yüksek fsh 80leri buldu diğer ay 30 düştü amh ise 0,21 değerlerim çok düzensiz… doktorum ufacık bi ışık bile göremediği için tedavimi iptal etti ve bana kıbrısa git ordan hiç tanımadığım bi bayanın yumurtasını nakledip anca öyle çocuk sahibi olursun demişti.. bu benim için yıkıcı bir durumdu o an ölmek istedim eşim ne kadar da destek olsa içimdeki o evlat sahibi olamama duygusu düşüncesi bni çok mahfetti… eşim olmazsada olur desede içim parçalanıyor… bizde bir aile olmak istiyoruz..

 • sedagül ilkbal

  9 Kasım 2016 - 08:59

  bizede yardım eder misiniz????

 • Esra

  21 Eylül 2018 - 14:54

  Merhaba,ben 49 yaşındayım.ama her ay düzenli adet oluyorum ama çok az miktarda bir pes kadar.menepoza girdim mi acaba merak ediyorum cevaplandırırsanız sevinieim

 • Meryem yılmaz

  13 Ağustos 2020 - 11:39

  Eşimde azospermi var 2 yıllık evliyiz çocugumuz olmuyo İstanbul acıbadem maslak ta eşim tese ameliyatı oldu canlı sperm bulamadılar. Yapacak birşey yok deyip bizi geri gönderdiler. O günden sonra umudumuzu kestik.

Comments are closed.