Genital Enfeksiyonlar

genital temizlik

Üreme sağlığını korumanın en önemli basamaklarından biri, genital organlardaki enfeksiyonların erken tanı ve tedavisidir. Yaygın olarak görülen bu enfeksiyonlar büyük rahatsızlık vermenin yanı sıra, yaptığı kalıcı hasarlarla ileride infertilite gibi istenmeyen sonuçlar doğurur.

Vajinal Enfeksiyonlar

Kadınlarda en sık görülen enfeksiyonlar vajinal enfeksiyonlardır. Vajiniti olan kadınların en önemli yakınmaları, kaşıntı ve yanma hissi, koyu renkli ve kötü kokulu vajinal akıntı, idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında ağrıdır. Mantarlar, bakteriler ve bazı parazitler enfeksiyonlara yol açabilir. Mantar enfeksiyonları gebelikte, antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullananlarda ve şeker hastalarında sık görülür. Mantara bağlı vajinitlerde beyaz renkli ve peynirimsi bir akıntı olur. Vajinal mantar enfeksiyonları spermin yumurtaya doğru taşınmasını engeller. Vajinal ortamı değiştirerek spermin canlı kalma süresini kısaltır. Mantar enfeksiyonları erkeklerde de görülebilir ve kaşıntı, akıntı gibi yakınmalara yol açar. Bu enfeksiyonlar sperm transportunu engeller ve sperm hücrelerine tutunarak sperm hareketliliğini azaltır. Antimikotik (mantarlara etkili) ilaçlar ile kolayca tedavi edilebilir. Trikomonas adı verilen parazit kadınlarda vajina, erkeklerde üretra ve prostat bezinde yaşayarak çoğalır ve cinsel ilişki ile bulaşır. Yol açtığı vajinal enfeksiyonlarda kötü kokulu, yeşil renkli bir akıntı, kaşıntı, idrar yaparken yanma ve sızıya yol açar. Erkeklerde akıntı ve kaşıntıya yol açabilir. Bu parazit vajinal ortamı bozarak üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu enfeksiyon antibiyotikler ile tedavi edilir. Bakterilerin neden olduğu ve bakteriyel vajinoz olarak adlandırılan durumda sarı renkli ve kötü kokulu vajinal akıntı görülür. Bu enfeksiyon erkeklerde genellikle herhangi bir bulguya yol açmaz. Vajinal ortamı değiştirerek spermin hareketini olumsuz etkiler ve döllenmeyi engeller. Düşük ihtimalini arttırır. Bu durum antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Klamidya Enfeksiyonları

Cinsel temas yolu ile geçen hastalıkların en sık görülen ve en önemli olanlarından biridir. Klamidya enfeksiyonları kadınlarda kokusuz sarı renkli akıntı, adet dönemlerinin ortasında kanama, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabileceği gibi hiç bulgu vermeden ilerleyerek tüplerde tıkanıklık ve yapışıklıklar oluşturarak infertiliteye neden olabilir. Klamidya enfeksiyonları erkeklerde peniste beyaz renkli akıntıya, idrar yaparken yanma ve sızıya neden olur. Epididimis ve prostat bezi etkilenir. Çocuğu olmayan çiftler klamidya enfeksiyonu yönünden de incelenmelidir. Hastalık gerekli laboratuvar incelemeleri ile tespit edildikten sonra antibiyotik tedavisi uygulanır. Kadınlarda ilerlemiş vakalarda laparoskopi ile tüplerde tıkanıklık tespit edildiğinde tüp bebek tedavisi önerilir.

Üreoplazma ve Mikoplazma Enfeksiyonları

Kadın ve erkekte genellikle herhangi bir bulguya yol açmayan bu mikroorganizmaların düşük riskini arttırdığı bilinmektedir. Gerekli laboratuvar incelemeleri ile tespit edilen enfeksiyonlar antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Gonore (Bel Soğukluğu) ,Cinsel temas yolu ile bulaşan diğer önemli enfeksiyon gonoredir. Bu enfeksiyon kadınlarda bulgu vermeyebileceği gibi vajinal akıntı, bel ağrısı ve adet düzensizliklerine de neden olabilir. Erkeklerde sarı renkli uretral akıntı, idrar yaparken yanma ve ağrıya neden olur. Enfeksiyon kan yolu ile yayılarak çok daha ciddi tablolar oluşturabilir. Kadınlarda fallop tüplerinde tıkanıklık ve yapışıklıklar oluşturarak, erkeklerde ise sperm geçişini engelleyerek infertiliteye neden olabilir. Hastalık teşhis edildikten sonra antibiyotikler ile tedavisi kolaydır.

Herpes Simpleks Virüs Enfeksiyonları

Uçuk virüsü olarak bilinen bu virus genital organlarda ağrılı ülserler oluşturur. Kadınlarda vajina ve rahim ağzında erkeklerde ise peniste oluşan ülserler büyük rahatsızlık verir. Ateş, kas ağrıları ve yorgunluk da tabloya eşlik edebilir. Cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon sık sık tekrarlama eğilimindedir. Tekrarlayan enfeksiyonlar daha hafif seyreder. Kadınlarda adet kanamasından 5-10 gün önce enfeksiyon başlar. Kronik bir enfeksiyon olan herpesin kesin tedavisi yoktur, tedavi semptomatik yani virüsün yol açtığı rahatsızlıkların ve ağrının giderilmesini ve oluşan ülserlerin çabuk iyileştirilmesini amaçlar. Herpes enfeksiyonu vajinal ortamı değiştirerek ve cinsel ilişkiyi imkansız kılarak gebeliğin elde edilmesini zorlaştırır. Gebelikte herpes enfeksiyonları çok önemlidir. Yeni doğanda yaygın herpes enfeksiyonuna ve ensefalite (beyin iltihabı) neden olur. Aktif herpes enfeksiyonu olan gebeler sezeryan ile doğum yapmalıdır.

Genital siğiller

Human papilloma virüs enfeksiyonları erkeklerde peniste, kadınlarda vajina ve rahim ağzında siğillerin çıkmasına neden olur. Bu enfeksiyonlar vajinanın normal ortamını bozarak gebeliğin oluşmasını engeller, ayrıca virüsün bazı tipleri rahim ağzı dokusunda değişikliklere ve rahim ağzı kanserine neden olabilir. Gebelikte bu tip lezyonlar büyüyerek rahim ağzını kapatır ve normal doğuma olanak vermez. Tedavisinde siğillerin cerrahi olarak çıkartılması veya yakılması gerekir.

Frengi (Sifilis)

Bir bakterinin neden olduğu bu hastalık hayati tehlike oluşturabilir. Enfeksiyon cinsel temas yolu ile bulaşır. Günümüzde etkin antibiyotiklerin kullanılması ile frengi vakalarında belirgin bir azalma tespit edilmiştir. Gebelikteki frengi vakalarında bebek de etkilenebilir ve yeni doğanın ağır tabloları ortaya çıkar. Frenginin ilk bulgusu çoğunlukla genital bölgede ağrısız yumuşak kabartılardır. Eğer tedavi edilmezse bu durum kendiliğinden kaybolur ve bakteri vücutta kalıcı olur. Bir süre sonra (3 hafta-6 ay) vücuda yayılan kızarıklıklar oluşur. Genital bölgede gri renkli yaralar belirir ve genel olarak ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı ve saç dökülmesi görülür. Enfeksiyon bu dönemde de tedavi edilmezse bir süre sonra vücudun kalp, beyin ve sinir sistemi gibi hayati organlarını etkiler. Enfeksiyon bu aşamada vücutta kalıcı hasarlar oluşturabilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Günümüzde frengi teşhis edildiğinde etkin tedavisi mümkündür. Eşlerin birlikte tedavi edilmesi gereklidir.

Genital enfeksiyonların önlenmesi, tanı ve tedavisi

Genital enfeksiyonların hepsi her zaman bulgu vermeyebilir. Bu nedenle düzenli kontroller çok önemlidir. Bazı hastalara üreme kanallarında enfeksiyona bağlı kalıcı hasar oluştuğu söylendiğinde bunu kabullenmekte zorluk çekerler, çünkü enfeksiyon geçirdiklerini hatırlayamazlar. Bu enfeksiyonlara sub-klinik, yani klinikde hiç bir bulgu vermeden oluşan enfeksiyonlar denir. Bu enfeksiyonların tanısı ancak düzenli kontrollerle konulabilir. Vajina ve rahim ağzından alınan örneklerde yapılan laboratuvar incelemeleri ile enfeksiyon etkeni saptanır. Etken olan mikroorganizmanın tanımlanması tedavinin etkili olması açısından çok önemlidir.

Uygun antibiyotik kullanımı ile genital enfeksiyonların tedavisinden kesin sonuç almak mümkündür. Kadınlarda geç kalınan durumlarda enfeksiyon karın içine yayılarak pelvik enflamatuvar hastalık olarak adlandırdığımız ateş, titreme gibi sistemik bulguların da görüldüğü ve üreme organlarında kalıcı hasarlar oluşturan klinik tabloyla karşılaşılabilir. Enfeksiyondan şüphelenildiğinde derhal doktora başvurulmalıdır. Rastgele kullanılan antibiyotikler etken mikroorganizmanın direnç kazanmasına ve tedaviyi daha da güçleştirerek durumun uzamasına neden olabilir.

Genital enfeksiyonlarda tedaviden daha önemli basamak enfeksiyonlardan korunmaktır. Çok eşlilik genital enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle bazı batılı toplumlarda hijyen (vücut ve çevre temiziği) iyi olmasına rağmen genital enfeksiyonlara sık rastlanır. Evli çiftlerin tedavisinde hem kadının hem de erkeğin değerlendirilmesi ve tedavisi gerekir. Vücut ve yaşanılan çevrenin temizliğine dikkat edilmelidir. Genital bölgenin temizliği abartılmamalı ve genital temizlik için kimyasal içeren ürünler kullanılmamalıdır. Çünkü vücudun tüm mukozal yüzeylerinde (vajina, ağız, burun v.s) flora olarak adlandırılan koruyucu bir mikroorganizma popülasyonu vardır. Aşırı temizlik ile bu mikroorganizmaların uzaklaştırılması enfeksiyonlara zemin hazırlar. Genital bölgeye deodorant sıkılması, kokulu tampon ve pedlerin kullanımı sakıncalıdır. Genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmesi gerekir. Bu durum mikroorganizmaların çoğalmasını kolaylaştırır. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve dar giysilerden kaçınılmalıdır.

56 Comments

 • Selma

  4 Mayıs 2016 - 12:11

  Merhabalar belki yanıt alamayacağım ama yinede yazmak istiyorum. Bir buçuk senelik evliyim ve idrar yolu enfeksiyonu var evlenmeden öncede vardı bir çok doktora gittim ama bi sonuca varamadım sürekli tekrarlıyor 4ay önce kimyasal gebelik yaşadım enfeksiyon engel olurmu hamile kalmak için ve nasıl kurtulurum iltihaptan mantar da oluyor kendimi bildim bileli var. İyi akşamlar

 • Gül bahar

  4 Mayıs 2016 - 12:23

  merhaba hocom size önemli bi soru sormak istiyorum lütfen bana yardımcı olun\r\n2 haftadır beyaz bi akıntım geliyor peynir renginde bazende kaygan su renginde ve sol tarafımda midemin altında agrı hissetiyorum eskidende geliyordu akıntım ama bu kadar cok degildi sizce nedir

 • Zehra derin

  13 Eylül 2016 - 20:56

  Hocam benim muayenede vajinit çıktı genital enfeksiyon ve mixovul vajinal fitil verdi doktor fitili kullandığımdan beri 1 kaç damla kan geliyor normalmıdır kan gelmesi fitili bırakayimmi? 2 adet kullandım 7 adet var inş çabuk cevablarsiniZ kan geliyo diye çok korkuyorum

 • Öykü genç

  4 Ekim 2016 - 08:16

  Merhaba doktor bey genital bölge dış çevresinde inanılmaz bir kaşıntı var ne yapsam geçmiyor mantar olabilir mi ne yapmalıyım. Teşekkür ederim şimdiden

 • Seher poyraz

  27 Ekim 2016 - 00:20

  Merhaba \r\nTüp bebek tedavisi görüyorum. Yumurta toplama işlemi yapıldı. Fakat toplama işleminin hemen ardından kaşıntı sorunu yaşamaya başladım. Yaklaşık 3 aydır belirli aralıklarla tekrar ediyordu. Fitil,itraspor ilaç ve krem kullandım.tüp bebek tedavisi başlangıcında herhangi bir problem yoktu. Şimdi transferi olumsuz etkiler mi diye düşünüyorum. Ayrıca çok dayanılmaz bir hal aldı tedavi için ne kullanmam gerekecek bu süreçte

 • Ali inan

  30 Kasım 2016 - 16:03

  Slm hocam ben Şubat ayında idrar yollarında akıntım vardı yeşil kahve rengine dönen bir akıntı doktora gittim bana hupporin ile cipro verdi on beş gün sonra gel dedi gittim lokosit bol çıktı akıntı biraz daha boldu yine aynı ilacı yazdı 15 gün sonra tekrar gittim kültür e baktı üreme yok dedi bir kaç gün sonra tekrar yanma şikayeti ile gittim idrar tahlili yaptı lokosit yine vardı bana yine aynı ilaçları verdi kullandım bitti ilaçlar kontrol yaptı bir şeyin yok temiz dedi arada yanmam oluyordu kontrol için gidip geliyordum bir şeyin yok deyip gönderiyorlar dı bu altı kadar sürdü ve şiddetli idrar yaparken yanma olmaya başladı ara ama çok şiddetli şeffaf renkte akıntım oluyordu tekrar gittim doktora tahlil yaptı bir şeyin yok dedi ve araştırmanın kapısı orada dedi git oraya benim yapacagım bir şey yok dedi gittim görüştüm doktora durumu anlattım kasıklarım da agrı yanma şeklinde vardı anlattım sperm tahlili idrar tahlili kan tahlili yaptılar hepsi temiz çıktı kadınla ilişki yaşadıgım için dedi ilaçları gösterdim yanlış dedi doktor igne zıtrotek hap tetrodak verdi ağrıların geçer dedi geçmedi başka yere gittim bir buçuk ay tetrodak kullan mastirmasyon yap bol temizlenir dedi kontrol e gittim yine iltihap çıktı meni de şu da sperm de iltihap var kasıklarım da ve makat ve bele dogru ağrılarım var ne yapmam lazım hocam ve bekarım da halen

 • Pelin Alp

  12 Aralık 2016 - 03:03

  İyi akşamlar hocam benim tekrarlayan kaşıntılı peynir kesiği şeklinde akıntım var. Sanırım kandida mantarı. Cinsel ilişki sırasında ciddi ağrı yapıyor. Sürekli tedavi oluyorum ama yine tekrarlıyor. Hijyen, pamuklu iç çamaşırı, tuvalet temizliği daha önce doktorların uyardığı her şeye dikkat ediyorum ama yine tekrarlıyor. Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Sanırım başka birşey yatıyor altinda. Psikolojim bozuldu lütfen yardımcı olun.

 • buket koc

  8 Ocak 2017 - 16:24

  Ins donus saglarsiniz. Enfeksiyon mu gamilelik mi cok kritik durumdayim .En son kasimin 13 unden 15ine kadar adet gordum. Midemde mikrop oldugu icin araligin 18inden 31 ine kadar helipak kullandim bunun yaninda bikac ilac daha kullandim.27sinde mantar olusumu baslamisti.ben 3 gun fitil kullandim (neo penotran) Ayin 1inde pembe renkte hafif kanama geldi hemen fitili biraktim. Fitilin yapabilecegini dusundum. geri gitti. Sonra birkereye mahsus kirmizi geldi gitti. Sonra kahverengi oldu bu ayin 6sina kadar devam etti. Ama gorunup gidiyordu.devamli degildi.mantar arada bir olusuyordu (pamukcuk halinde). Ayin 7 sinden itibaren sarimsi kivamli akinti geliyor.ayrica mide bulantim ve hafif adet agrisi gibi agrim var.iliski sirasinda yanma oluyor.

 • Hazal Yıldız

  21 Ocak 2017 - 23:44

  Merhaba . Ben 17 yaşındayım ve cinsel ilşkiye girdim ve vajinamda kaşıntı var . Peyrimsi akıntıdan bahsetmişsiniz o da var ve çok az kan geldi .sirkeli su ile yıkanması öneriliyor yapmalı miyim sizce ?

 • Seyhan yuksel

  7 Kasım 2017 - 01:38

  Merhaba hocam dogumdan sonra peynir kesigi gibi akıntim var gitmedim doktor kullanmadıgım ilac kalmadı iki seneden beri aķıntım devam ediyor cok korkuyorum neden gitmiyor ve vajinada sigillerde var lütfen bana yardım edin cok bunaldım

 • Fatmanur yumuşak

  15 Mayıs 2019 - 02:32

  Mrbalar hocam ya inşallah cevap alırım eşimle ilişki sonrası vajinada gelen sıvının yanma yaptığını söylüyor iltihap olduğundan mı

 • nehir yıldız

  21 Ekim 2019 - 15:47

  hocam iyi günler cinsel ilişki sonrası hastalık kapmamak için fitil varmı. ben en ufak sebeple bile mantar veya başka sıkıntılar yaşıyorum tedavi oluyorum sonra tekrar yaşyorum.eğer böyle bir ilaç varsa kullanmak isterim.

Comments are closed.