Göğüs ağrısı gebelik belirtisi midir?

Göğüslerin ağrıması rahatsızlık verici olabilmektedir. Ancak bir süredir gebe kalmayı deniyorsanız, göğsünüzdeki ağrının gebelik belirtisi olduğunu düşünebilirsiniz.

Evde yaptığınız gebelik testinde çift çizgi gördünüz mü? O halde bu ağrı bir süre daha devam edebilir. Ancak endişelenmeyin, göğüslerde meydana gelen değişiklikler tamamen normaldir. Bunlar hakkında birazdan konuşacağız.

Gebe olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Göğüslerde ağrı, pek çok farklı nedenden kaynaklanabileceği için korkutucu olabilir. Hormonların azalması ve artması, sadece gebelikte değil aynı zamanda adet döngünüz sırasında da meydana gelebilir.

Ancak gebelikle ilgili olmayan belirtiler nedeniyle umudunuzun kırılmaması için öncelikle gebelikteki göğüs ağrısının farklılıklarına göz atmamız gerekir.

Gebelikte göğüs ağrısı nasıl olur?

Tıpkı göğüslerin birbirlerinden farklı olması gibi göğüs ağrısı da farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ağrı, göğüslerden birinde ya da ikisinde ortaya çıkabilir. Ağrıyı göğsünüzün her yerinde ya da bir yerinde hissedebilir ya da ağrının koltukaltınıza doğru uzandığını fark edebilirsiniz. Ağrı sürekli olabileceği gibi gelip giden tarzda bir ağrı da olabilir.

Gebeliğin ilk haftalarında göğüs ağrısı can sıkıcı ve acı verici olabilir. Göğüsleriniz ağırlaşabilir ve şişebilir. Dokunulduğunda aşırı hassas olabilir ve hareket etmek ağrıya neden olabilir. Yüz üstü uyumayı seviyorsanız göğüslerinizdeki ağrı gece uyuyamamanıza neden olabilir.

Pek çok kadında meme uçları da özellikle gebeliğin ilk haftalarında hassas hale gelmektedir. Dokunması zor olabileceği gibi duş yaptıktan sonra kurulanmak ya da sütyen takmak da zor olabilir. Ancak bu aşırı hassasiyet genel olarak birkaç hafta içinde kaybolur.

Gebeliğin ilk trimesteri ilerledikçe göğüslerinizde hassasiyetten çok doluluk ve ağırlık fark etmeye başlayabilirsiniz. Bazı kadınlar, meme ucunda ve areolada karıncalanma hissi de yaşayabilmektedir.

Göğüslerde belli bir bölgeye bıçak saplanmış gibi hissettiren keskin bir göğüs ağrısı, gebelikte sık bir şekilde görülmez. Bu tür bir ağrının görülmesi mümkün olsa da yaygın değildir.

Gebelikte göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı, genelde gebeliğin ilk belirtilerindendir ve gebe kaldıktan birkaç hafta sonrası gibi erken bir dönemde ortaya çıkar. Bu ağrı hissi, hormonlarda yaşanan artıştan dolayı ilk trimesterde en üst seviyeye çıkar. Bu hormonların artmasının, bebeğinizi büyümeye hazırlamak gibi önemli bir görevi vardır.

Göğüsleriniz, bebeğinizi doyurmak için bir an önce hazırlanmaya başlamaktadır. Bölgeye giden kan akışı artar ve göğüsleriniz daha büyük hale gelir. Bazen bu durum acı verici olmakla birlikte ciltte tahrişe de yol açabilmektedir.

Aynı zamanda süt kanalları da emzirmeye hazırlanmak üzere büyümeye başlar. Hormonlar, süt üreten bezleri uyarır. Yani kısacası göğüsleriniz bebeğinize süt sağlamak için bu süreçlerden geçer.

Gebelikte Göğüslerde Meydana Gelen Diğer Değişiklikler

Gebelikte göğüslerde görülen değişiklikler arasında sadece göğüs ağrısı bulunmaz. İlk trimesterinizde göğüslerinizde mavi damarlar olduğunu ve meme ucunuzun boyutunda ya da şeklinde değişiklikler olduğunu görebilirsiniz.

İkinci trimester boyunca meme uçlarının etrafındaki renkli bölge olan areolaların daha koyu hale geldiğini fark edebilirsiniz. Bu bölgeler ikinci ve üçüncü trimester boyunca koyulaşmaya devam eder.

Bu değişikliklerle birlikte aerolalar üzerinde ufak çıkıntılar fark edebilirsiniz, ancak bunlar da son derece normaldir. Montgomery bezleri denilen bu yapılar, emzirme sürecini siz ve bebeğiniz için daha rahat bir hale getirmek adına kayganlık sağlayan yağ üreten bezlerdir.

İkinci ve üçüncü trimesterde kolostrum adı verilen sarımsı bir sıvının akmaya başladığını görebilirsiniz. Bundan korkmanıza gerek yoktur. Kolostrum, doğumdan sonraki birkaç gün içinde bebeğinizin içeceği bağışıklık sistemi güçlendirici bir sıvıdır ve süt salgılanmadan önce ortaya çıkar. Bu son derece besleyici olan sıvı, bebeğiniz için çok iyi olduğundan dolayı bazen sıvı altın olarak da adlandırılır.

Meme uçlarından gelen akıntı gebelikte her zaman görülebilmekle birlikte genelde uyarım sonucu ortaya çıkar. Akıntının rengi sarı, yeşil ya da kahverengi olabilir.

Gebelikte göğüslerden kanlı akıntı gelmesi de mümkündür. Bu genelde büyüyen süt kanalları nedeniyle oluşabilmekle birlikte kanallarda tıkanıklık olduğunu da gösteriyor olabilir.

Bunların hepsi korkutucu görünse de sıvı sızıntısı genelde çok az miktarlarda olmaktadır. Ancak gün içinde meydana gelebilecek sızıntılardan korkuyorsanız sütyeninizin içerisine yerleştirebileceğiniz göğüs pedleriyle bu sızıntıların önüne geçebilirsiniz.

Gebeliğinizin son haftalarında göğüslerinizin her zamankinden daha büyük ve ağır hale geldiğini fark edebilirsiniz. Sızıntılar da bu dönemde artabilir. Ayrıca yine bu dönemde göğüslerinizde kırmızı renkte çatlaklar oluştuğunu görebilirsiniz.

Göğüs ağrısı gebelik belirtisi olabilir mi?

Göğüs ağrısı erken gebelik belirtilerinden bir tanesidir. Bu belirti gebe kaldıktan sonra birkaç hafta içinde ortaya çıkabilmektedir.

Adet döneminizi kaçırdığınızı fark etmeden önce göğüs ağrısını fark etmeniz, gebe kaldığınızı anlamanızı sağlayabilse de bu ağrı mutlaka gebe kaldığınız anlamına gelmez.

Gebe kalmayı deniyorsanız ve alışık olmadığınız türde bir göğüs ağrısı yaşıyorsanız gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın, bu kadar erken bir zamanda gebelik testi doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu dönemde sabırlı olmanız zor olabilir ancak belirtileriniz hala mevcutsa ve adet görmediyseniz tekrar gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz. Bkz: Gebelik belirtileri nelerdir?

Göğüs ağrısı gebelikten mi yoksa PMS’ten mi kaynaklanıyor?

Gebeliğin erken işaretleri ile adet döneminizin yaklaştığını gösteren işaretler benzer olmaktadır. O halde bunları nasıl ayırt edeceksiniz?

Açıkça söylemek gerekirse bunları ayırt etmek her zaman mümkün olmamaktadır. Özellikle de PMS döneminde normalde göğüsleriniz ağrıyorsa bundan emin olamazsınız. Bu dönemde görülen ağrıya hormonlar neden olmaktadır.

Adet görmeden önce hormon seviyeleri düştüğü için göğüs ağrısı yaygın olarak görülür. Bu ağrının nedenini anlamanızın tek yolu gebelik testi olabilir. Birkaç gün boyunca hafif bir lekelenme görüyorsanız ancak bu lekelenme adet kanamanıza benzemiyorsa yerleşme kanaması olabilir ve gebeliğe işaret ediyor olabilir.

Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Gebelikte, adetinizden önce ya da adetiniz sırasında göğüslerinizin ağrıması normaldir ve genelde endişelenecek bir durum yoktur. Ayrıca göğüs ağrınızın ilk trimesterden sonra kaybolması oldukça normaldir ve rahatlamanızı sağlar.

Göğüslerde görülen belirtilerden endişe verici olanları, yeni ya da büyümekte olan yumrular olmaktadır. İyi huylu (zararsız) yumrular gebelikte görülebileceği için panik yapmayın ancak mutlaka bir doktora görünün.

Gebe her 1000 kadından yaklaşık 1’inde meme kanseri gelişebilmektedir. Bu ise hem annenim hem de bebeğin sağlığı açısından büyük bir risk teşkil etmektedir.

Sonuç Olarak

Göğüslerde ağrı, gebeliğin erken belirtilerinden olabileceği gibi adetinizin yaklaştığını da gösteriyor olabilir. Ancak gebe olduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gereken en iyi şey eczaneden gebelik testi almak olacaktır.

Gebe olduğunuzu biliyorsanız, göğüs ağrınız ve gebelik ilerledikçe neler olacağı hakkında doktorunuzla konuşun. Genelde ağrı, ikinci trimesterden önce ortadan kaybolur.

Bununla birlikte göğüslerinizde şüphe uyandıran yumrular olduğunu düşünüyorsanız bunları önemseyin ve doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.