Hamilelik Korsesi Ne İşe Yarar?

Hamilelik Korsesi Ne İşe Yarar

 

Hamilelik Korsesi Ne İşe Yarar
Hamilelik Korsesi Ne İşe Yarar

Hamile bel destek bandı olarak da bilinen hamilelik korseleri, hamilelik sırasında annenin belini ve karnını desteklemek için kullanılır. Esneyebilen yapıda olan bu korseler özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde kullanışlı olabilmektedir.

Hamilelikte destekleyici korse ya da bant kullanmanın faydalarını bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Bel destekleyici bant kullanımına geçmeden önce hamileliğiniz sırasında yaşadığınız ağrıların normal olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Bu sayede hangi ağrılarda bel destek bandı kullanabileceğinizi anlayabilirsiniz. Hamilelikte zararsız ve normal olan ağrılar şu şekildedir

Rahmin genişlemesi: Rahim genişledikçe karın ağrısı olabilir ve ağrının yanı sıra mide bulantısı, doluluk hissi ve gerilme hissedebilirsiniz.

Round ligament ağrısı: Rahmin genişlemesiyle birlikte round ligamentler esneyebilir. Genelde hamileliğin 18. ila 24. haftaları arasında görülen ağrı, pozisyon değişikliği gibi nedenlerle tetiklenebilir.

Kabızlık ve gaz: Hamilelikte progesteron hormonunun artmasıyla birlikte mide-bağırsak yolu yavaşlar ve bu da kabızlık ve gaza neden olabilir. Kabızlık ve gaz ise karın ağrısına yol açabilir.

Braxton Hicks kasılmaları: Braxton Hicks kasılmaları, yalancı doğum sancıları olarak da bilinir. Bu kasılmaların görülmesi normal olmakla birlikte bunların doğum sancıları olmadığından şüpheleniyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

Yukarıdaki durumlarda hamilelik korsesi kullanmanızda sakınca olmayacaktır. Ancak karın ağrısına neden olabilen daha ciddi komplikasyonların belirtisi olabileceği için ağrılarınız için korse kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Hamilelikte karın ağrısına neden olabilen ciddi komplikasyonlar arasında şunlar görülebilmektedir:

Yukarıdaki komplikasyonlar oldukça ciddi olduğu için aşağıdaki belirtileri yaşamanız halinde bir an önce doktorunuzla iletişime geçin:

 • Hamileliğin 12. haftasından önce kanamalı ya da kanamasız karın ağrısı
 • Kanama ya da şiddetli kramplar
 • İki saat boyunca saatte dörtten fazla sancı
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Görme bozuklukları
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Ellerde, bacaklarda ve yüzde ciddi şişkinlik
 • İdrar yaparken ağrı, idrar yapmada zorluk ya da idrarda kan
 • Ateş ya da üşüme

Hamilelik Korsesi Neden Kullanılır?

Hamilelik korseleri rahmi desteklemekle birlikte alt karın bölgesine takıldığında bebeğin pelvik bölgeden yukarıda durmasını sağlar. Hamilelikte oturduktan sonra kalkıp yürümek gibi pozisyon değişiklikleri round ligament ağrısına neden olabilir. Bu durumda destekleyici bantlar annenin rahat etmesini sağlar.

Hamilelikte destekleyici korse kullanımının sağladığı faydalardan bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz:

Ağrıları azaltmaya yardımcı olur

Hamilelik sırasında yaşanan sırt ve eklem ağrıları, günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zor hale getirebilmektedir. Hamileliğinizde belinizi destekleyici bant kullanarak bel ağrılarınızı rahatlatabilir ve günlük aktiviteleriniz sırasında karnınızı destekleyerek ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Hamilelikte sakroiliak eklem ağrısı da görülebilmektedir. Bu ağrının nedeni hamilelikte relaksin hormonunda artış olmasından ve kalça eklemlerinin daha gevşek ve daha az sabit hale gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Sakroiliak eklem ağrısını bel kısmınızda, kuyruk kemiğinizin hemen yanında keskin bir ağrı olarak hissedebilirsiniz. Bel destekleyici bantlar ile eklemi sabitleyerek hareket ederken yaşadığınız ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte yaşanan ağrılardan bir diğer round ligament ağrısı olmaktadır. Bu ağrı ikinci trimesterde ortaya çıkar ve kalçanın ön tarafında ya da karnın altında rahatsız edici ya da keskin bir ağrı olarak görülür.

Round ligament ağrısı, büyümekte olan rahmi destekleyen ligamentlere fazla yük binmesi ve baskı nedeniyle meydana gelir. Yaşanan bu ağrı geçici olsa da bazen katlanılmayacak seviyede olabilmektedir. Hamilelik korseleri ya da bantlarıyla bebeğin ağırlığını sırtınız ve karnınıza dağıtabilir ve bu sayede round ligamentlerdeki baskıyı azaltarak ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Hareket ederken hafif bir baskı sağlar

Bel destek bandının sağlayacağı hafif baskı, fiziksel aktivite sırasında rahmin desteklenmesine yardımcı olur ve hareket nedeniyle hissedilen baskıyı azaltır.

Bununla birlikte baskının çok fazla olması durumunda dolaşım etkilenebilir ve kan basıncında olumsuz etkiler görülebilir. Ayrıca mide yanması ve hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Vücut duruşunun düzgün olmasına yardımcı olur

Hamilelik korseleri vücut duruşunuzun düzgün olması için dışsal bir destek sağlar. Destekleyici bantlar belinizi ve gövdenizi destekleyerek duruşunuzun düzgün olmasına yardımcı olur ve belinizi çok fazla esnetmemenizi sağlar. Hamilelikte görülen kambur duruş, vücudun ön kısmındaki ağırlığın fazlalaşması ve omurgayı destekleyen önemli karın kaslarının esnemesi ve zayıflaması nedeniyle meydana gelmektedir.

Günlük aktivitelerinizde daha rahat hissetmenizi sağlar

Hamileyken egzersiz yapmanın sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır.

Egzersiz yaptığınızda kas tonusu ve dayanıklılığı artar ve yüksek tansiyon, depresyon ve diyabet gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız azalır. Hamilelikte yaşanan ağrı ve rahatsızlıklar nedeniyle pek çok kadın bu dönemde egzersiz yapamaz. Ancak destekleyici bant kullanarak hissettiğiniz rahatsızlığı azaltabilir ve günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Hamilelik sonrasında destek için kullanılabilir

Doğum yaptıktan sonraki ilk haftalarda karın bölgesinin gücünün azalması yaygın olarak görülen bir durumdur. Hamilelik sırasında esneyen ve gerilen kaslar ile ligamentlerin iyileşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Kaslardaki ve ligamentlerdeki bu güçsüzlükle birlikte yeni doğan bebeğe bakmak gibi önemli bir görev birleştiği zaman anne zorlanabilir ve sakatlanmalar yaşayabilir.

Pek çok kadın, doğum sonrası dönemde destekleyici bel bantlarını kullanmaktadır. Bu bantlar, diastazis rekti (karın kaslarının ayrılması) yaşayan kadınlarda karın kaslarını tekrar bir araya getirme konusunda faydalı olabilir. Uygun egzersizlerle desteklendiği zaman bu kasların arasındaki boşluk kapatılabilir.

Hamilelikte ve sonrasında kullanacağınız destek batlarının yalnızca geçici bir çözüm olduğunu unutmayın. Bu bantlar ile altta yatan sorunu düzeltemezsiniz. Destekleyici bant ile karnınızı uzun süre desteklerseniz, kasların uzun vadede güçsüzleşmesine yol açabilirsiniz.

Hamilelik Korsesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik korsesi ya da bel destek bandı kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunmaktadır:

 • Destekleyici banda çok fazla bağımlı hale gelmemek için günde 2-3 saatten fazla kullanmayın.
 • Hem hamilelik sırasında hem de sonrasında karın kaslarını güçlendirmek için destekleyici bant kullanırken transverse abdominis isimli karın kaslarına yönelik egzersizler yapılmalıdır.
 • Karnınıza baskı yapacak herhangi bir ürün kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Dolaşımında sorun olan ya da kan basıncı normal olmayan kadınlarda bel destekleyici bant kullanımı önerilmeyebilmektedir.
 • Hamilelik korselerinin ya da bantların kalıcı değil, geçici bir çözüm olduğu unutulmamalıdır. Hamilelik sırasında ya da sonrasında devam etmekte olan ağrıları rahatlatmak için fizik tedavi gerekebilir.