Gebeliğin 24.haftasında, bebeğinizin hareketleri biraz daha güçlü ve belirgin bir şekilde hissedilebilir, tekmeler de daha sık görülür. Bebeğinizin kasları büyüyor ve iç kulağı tamamen gelişmiştir. İç kulak, bebeğin denge duygusunu kontrol eder ve rahimde olup olmadığını anlamasına yardımcı olur. 

24-hafta-gebelik

Akciğerleri oluşmuş olmasına rağmen, ciğerleri dış dünyada normal olarak çalışmaya artık hazır olacaktır. Bu, genellikle gebeliğin 26.haftası civarında başlar. 

Gebeliğin 24.haftası, gebeliğin bir diğer heyecan verici haftasıdır. Artık, doğuma bir adım daha yaklaştınız ve hem kendi bedeninizde hem de bebeğinizdeki değişimleri daha belirgin bir şekilde fark etmeye başladınız. Bu yazıda, gebeliğin 24.haftasına dair merak ettikleriniz ve neler yaşayabileceğinizden bahsedeceğiz… 

Kaç Haftalık Hamilesiniz?

Gebeliğin 24.haftasındaysanız, hamileliğinizin 6.ayındasınız demektir. Yani, doğuma yalnızca 3 ay kaldı! Hala sorularınız mı var? O halde okumaya devam edin!

Gebeliğin 24. Haftasında Bebeğin Boyu ve Kilosu 

24-hafta-bebegin-buyuklugu

Bebeğiniz yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve 500 gram ağırlığında. Kilosu, haftada yaklaşık 150 gram oranında istikrarlı bir şekilde artıyor. Bu ağırlığın çoğu büyüyen organları, kemikleri, kas ve artan yağından geliyor. 

Yüzü hala küçük olsa da, neredeyse tamamen şekillenmiş durumda, kirpikleri, kaşları ve saçları da tamamlandı. 

Gebeliğin 24. Haftası Annede Yaşanan Değişimler 

24-hafta-annedeki-degisimler
 • Karnınız büyümeye başladı 

Eski kıyafetleriniz artık dar geliyorsa, kulübe hoş geldiniz! Neredeyse her hamile kadının karnı bir noktada şişer. Göbeğiniz ve vücudunuzun diğer kısımları biraz gergin görünse de, doğumdan sonra işler normale dönecektir. Bunu, yalnızca annelerin giydiği bir kıyafet olarak düşünün. 

 • Karpal Tünel Sendromu 

Gebeliğin 24.haftasında, muhtemelen bilekleriniz ve parmaklarınız rahatsız edici ve uyuşmuş hissettiriyor. 

Bileklerinizde ve parmaklarınızda fark ettiğiniz rahatsız edici karıncalanma ve uyuşma genellikle yazmak gibi tekrarlayan hareket gerektiren işlerle ilişkilidir. Tekrarlı hareketler, hamile kadınlarda Karpal Tünel Sendromu’na katkıda bulunabilir. 

Bu haftalarda parmaklarda, ellerde ve bileklerde uyuşma, karıncalanma, ağrı meydana gelebilir. Geceleri uyurken kollarınızı bir yastıkla destekleyerek rahatlayın. El ve bilekleri sallamak da faydalı olabilir. Yazı yazma gibi tekrarlayan hareketler yapıyorsanız, sık sık mola aldığınızdan emin olun. 

 • Avuç içinde kaşıntı ve kızarıklık

Hamilelik ile ilişkilendirilen semptomların çoğu çok hoş değil. Kırmızı ve kaşıntılı avuç içleri de öyle. Bu kızarıklık, ayak tabanına da yayılabilir, ancak ayaklarınızın altını görmek zorlaştığında fark etmeniz de zorlaşabilir. 

Bu, hamilelik için nispeten normal bir semptom olsa da, genellikle hamileliğin son 3 aylık döneminde daha sık görülmektedir. 

 • Cilt değişimleri

Yaşanan hormonal değişimler nedeniyle, vücudunuzda ve yüzünüzde koyu renkli cilt lekeleri fark etmeye başlayabilirsiniz. Yüzde meydana gelen kahverengi lekelere “kloazma” adı verilir. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, bu lekeler zamanla kaybolur. Azaltmaya yardımcı olmak için, yoğun güneş ışığından kaçınmanız önerilmektedir. 

 • Uyku problemleri 

Gebeliğin 24.haftasında büyüyen karnınız, rahat bir uyku pozisyonu bulmanızı zorlaştırabilir. İyi yerleştirilmiş bir yastık, uyumanızı kolaylaştırabilir. Dizlerinizi büktükten sonra bacaklarınızın arasına yastık yerleştirerek ve karnınızı da bir yastıkla destekleyerek yatmak iyi olabilir. 

 • Bacak krampları

Son günlerde ayaklarınızda kasılma yaşıyor musunuz? Gebeliğin 24.haftasında bu tür kramplar hissetmek normal kabul edilir. Bu semptom ile doğuma kadar karşılaşmaya devam edebilirsiniz. Geceleri yatağa gitmeden önce bacak kaslarınızı gererek, düzenli olarak egzersiz yaparak ve bol miktarda su içerek minimuma indirebilirsiniz.

Gebeliğin 24. Haftası Bebekte Yaşanan Değişimler 

24-hafta-ultrason

Geceleri yatağa yattığınızda kendinizi rahat hissedip uyumaya çalışırken, bebeğinizin uyanık ve hareketli olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, henüz çok erken olsa da, şimdi doğsa bile hayatta kalma şansının olduğu anlamına gelir. 

Gebeliğin 24.haftasında doğan bir bebek, vücudu yeterince gelişmediği ve henüz dış dünya ile baş etmeye hazır olmadığı için yenidoğan ünitesinde yardıma ihtiyaç duyacaktır. 

Gebeliğin 24. Haftası Kalsiyum ve D Vitamini

Bebeğinizin kemik gelişimi için önemli olduğundan, bu haftalarda beslenme programınızın kalsiyum değerinin yüksek olduğundan emin olun. Süt ürünleri, kuruyemişler, bakliyatlar, portakal ve brokoli, kalsiyum oranı yüksek besinlerdir. 

Hamilelikte günde 10 mcg D vitamini almalısınız. D vitamini alımını arttırmak, kalsiyum emilimini arttırmaya da yardımcı olur. 

Şeker Yükleme Testine Hazırlanın

Gebeliğin 24-28.haftaları arasında, doktorunuz bir glikoz testi yapacaktır. Kan şekeri seviyeleriniz, tedavi edilmesi gereken geçici bir durum olan gebelik diyabetiniz olduğunu gösterebilir. 

Bazı kadınların neden gebelik diyabeti olduğu açık olmasa da; aşırı kilonuz varsa, karın bölgenizde yağlanma varsa, aile geçmişinde gebelik diyabeti varsa daha yüksek risk altında olabilirsiniz. 

Gebeliğin 24. Haftasında Beslenme

Buzdolabınızı daha önceden hazırladığınız yemekler ile doldurun. Önceden rendelenmiş peynir torbaları, dondurulmuş ıspanak ya da brokoli, ev yapımı domates sosu, dondurulmuş kıyma gibi besinleri stok yapın. Böylece, mutfakta çok fazla zaman geçirmenize gerek kalmadan lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlamanız daha kolay olacaktır. 

Hamileliğinizin yarısını geride bıraktınız. Artık, kilonuza dikkat etmeye başlamış olabilirsiniz, ancak diyet yapmamanız gerektiğini unutmayın. Diyet yapmak ve kalori kısıtlamak; bebeğinizin ihtiyaç duyduğu demir, folik asit ve diğer önemli vitamin ve mineralleri almanızı zorlaştırır. Fazla kilonuz varsa;

 • Beyaz un, makarna ve pilav tüketiminden kaçının
 • Bol bol meyve ve sebze tüketin
 • Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun
 • Yüksek yağ ve şeker içeren yiyecek ve içeceklerden kaçının
 • Düzenli olarak egzersiz yapın

A vitamini, bebeğinizin sağlıklı cilt ve kırmızı kan hücreleri üretmesi için önemlidir. Yumurta sarısı, tereyağı, yağlı balıklar, süt ürünleri hem sizin hem de bebeğinizin cilt, göz ve bağışıklık sistemi için faydalıdır. 

Havuç, tatlı patates ve portakal gibi turuncu renkli yiyecekleri de bol miktarda tüketmelisiniz. Ayrıca; yeşil sebzeler, brokoli, tere, ıspanak ve koyu yeşil yapraklı yeşillikler de önemlidir. 

Hamilelikte, her gün ortalama 75 gram proteine ihtiyacınız vardır. Vejetaryen ya da vegansanız, bu rakama yaklaşmak için biraz daha çaba sarf etmeniz gerekebilir. 

Kilo Alımınızı Takip Edin

Gebeliğin 24.haftasındasınız ve ne kadar kilo aldığınızı takip ediyor musunuz? Uzmanlar, bu konuda farklı tavsiyelerde bulunsalar da, çoğu kadın için yeterli ağırlık toplam 11-15 kg’dır. 

Şimdiye kadar, haftada ortalama 0.5 kg almış olmalısınız. Yetersiz kilo almak, erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı riskini arttırabilir. Ayrıca, bazı hamilelik komplikasyonlarına da neden olabilir. 

4 YORUMLAR

 1. Hocam merhabalar 24+4 haftalık hamileyim boğaz ağrım var şuanda mesir macunu balı ile çay yapıp tüketmemde bir sorun olur mu? içeriğinde hamilelere yasaklı bitkiler var demişler bir kaç forum sitesinde

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here