Sorunu Gönder

18. Hafta Gebelik

17. hafta hamilelik

Gebelikte 17. haftanın bitmesiyle gebelik serüveninizi neredeyse yarıladınız. Artık bebeğinizin hareketlerinin neredeyse tümünü hissedebileceğiniz bir sürece girdiniz. Hem büyüyen karnınız hem de hissedilen minik tekmeler beraberinde bebeğinizle olan aranızdaki bağ daha da kuvvetlendi.

Kendiniz gibi hamile olanlarla aynı ortamda bulunmak ve gebelik ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak size içinde bulunduğunuz hamileliğin 18. haftasında iyi gelebilir. Kendi deneyimlerinizi diğer annelerle paylaşabilir ve onların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Ani duygu-durum değişiklerinin yaşandığı gebelikte 18. hafta bu tür aktiviteler psikolojik açıdan anneyi olumlu yönde etkileyecektir.

İkinci dönem ultrasonuna henüz girmeyen anneler çok yüksek bir ihtimalle en kısa zamanda girecektir. Ultrasonografi görüntülemeleri sayesinde, belirli doğum kusurları tespit edilebilir, plasenta ve doğum kordonları incelenerek doğum tarihi ve olası çoklu gebelik durumu ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

18. hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

• Bebek gebelikte 18. hafta yaklaşık olarak 14 cm. uzunluğundadır.

• Bebek hamileliğin 18. haftasında 18 gr ağırlığındadır. Boyutunu tarif etmek gerekirse greyfurt büyüklüğündedir.

18. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

Annede gebelikte 18. haftada nasıl değişimler yaşanmaktadır?

• Çevrenizdekiler gebeliğin 18. haftasında hamileliğinizi fark edebileceklerdir

• Kan şekerinde düşmeler hamileliğin 18. haftasında görülebilir. Kan şekerini düzenlemek için ara öğünler aksatılmamalıdır.

• Annenin kalbinin yoğun tempoda çalışmasına bağlı gebelikte 18. hafta baş dönmeleri yaşanabilir.

• Gebelik şikayetleri 18. hamilelik haftasıyla birlikte azalmaktadır.

• Açlık hissi gebeliğin 18. haftası artacaktır. Hızlı kilo aldıran besinlerin tüketilmemesine bunun yerine sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

• Hızlı kilo aldıran gıdalarla beslenen annede gebeliğin 18. haftası mide şikayetleri görülebilir.

• Gebeliğin 18. haftasına kadar olan süre içerisinde fazla kilo alan annelerde hamilelik çatlaklarınız oluşabilir. Susam veya badem yağı bu çatlaklar için iyi gelecektir.

• Büyüyen rahim hamileliğin 18. haftasında artık bir kavun büyüklüğündedir.

• Bebeğin hareketlerini gebeliğin 18. haftasında babada hissedilebilir.

Bebekte 18. hafta gebelikte nasıl değişimler yaşanmaktadır?

• Bebeğin mekanyum olarak adlandırılan ilk dışkısı gebeliğin 18. haftasında oluşmuştur.

• Bebeğin el ve ayaklarındaki kıvrımlar hamilelikte 18. hafta itibariyle belirginleşmektedir.

• İçinde bulunan gebelikte 18. hafta, bebeğin iç kulak kemikleri ve sinirleri gelişmektedir.

• Bebek hamileliğin 18. haftasında annenin kalp atışlarını duyabilir hatta dışarıdan gelen bazı sesleri de işitebilir.

• Bebeğin tat alma duyusu 18. hamilelik haftası gelişmeye devam ediyor.

• Yüz mimikleri yapmaya devam eden bebekte gebeliğin 18. haftası başparmağını emme refleksi başlayabilir.

• Bebeğin kıkırdak olan kemikleri 18. gebelik haftasında sertleşmektedir. Kemik gelişimi için kalsiyum yönünden zengin beslenmek oldukça önemlidir.

• Ultrasonda bebeğin kafası yukarıdan incelendiği takdirde gelişmekte olan beyini görülebilir.

Anne ve bebek için gebelikte 18. hafta önerileri

• Bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğurt, peynir, dereotu, bamya, barbunya, kereviz ve toz acı biber gibi sebzeler, badem, ceviz gibi kuruyemişler, sütlü tatlılar, sardalya ve somon balığı, pirinç, tam tahıl ekmeği, kayısı, incir gibi meyveler tüketilmelidir.

• Fazla yorucu olmayan yürüyüş ve egzersizler; kolay bir doğum için fayda sağlamaktadır.

• Baş dönmesi ile şikayeti söz konusu ise anne, ayaklarını yüksek bir yere uzatıp dinlenebilir. Bu pozisyonda yatmak anne için yararlı olacaktır.

• Kan şekerinde düşüş gebelikte 18. hafta normaldir. Şeker düzenlemesi için uzun süre aç kalmamaya ve ara öğünleri aksatmamaya dikkat edilmelidir.

• Bebeğin minik tekmelerini baba ile paylaşmak çiftlerin bebeği ile birlikte bağ kurması açısından oldukça faydalıdır.

• Gebelik kurslarına katılmak için uygun olan 18. gebelik haftası bu tür hamilelik kurslarının araştırılması ve kursa başlanması diğer gebe annelerle fikir paylaşımı yaparak psikolojik yönde rahatlatıcı olacaktır.

• İştah 18. hamilelik haftasında artacaktır. Artan iştaha bağlı gereksiz kilo aldıran gıdalardan uzak durulmalıdır. Daha ziyade sağlıklı besinlerle açlık durumu giderilmelidir. Aksi takdirde doğum sonrası alınan kiloları vermek çok kolay olmayacaktır. Birde fazla yemek yemenin bebeğe iyi geldiği halk arasında yayılmış yanlış bir bilgidir gerçeklik pay yoktur. Fazla değil sağlıklı ve düzenli beslenmek bebeğin gelişimi için faydalı olandır. Aksi halde aşırı yemek kilo alımından başka bir işse yaramayacaktır.

• Bebek artık anneyi daha net duyabildiği için ona masal anlatılabilir ve onunla sohbet edilebilir hatta sevilen şarkılarda dinletilebilir. Ancak dışarıdan duyduğu ilk sesler olduğu için bebek irkilebilir buna dikkat edilmelidir. Sesin düzeyi rahatsız edici olmamalıdır.

• Sigara tüketilen ortamda bulunmamaya özen göstermek gebelikte her geçen gün daha da önem taşımaktadır. Sigara dumanından yayılan zararlı maddeler anne sağlığını doğal olarak içinde büyüyen ve gelişimine devam eden bebeğin de sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Gülbahar Atalay :

  19 Aralık 2019

  Hocam ben 17+5 haftalık gebeyim 2.ci gebelik ama tekme hissetmiyorum ultrason da baktığımda ise takla acıyor

   Cevapla
 • Ceylan gaz :

  10 Ağustos 2019

  Hocam ben 18 haftalık hamileyim ben daha 3 tarama testi yaptirmadim gec kalmis miyim acaba

   Cevapla
 • Dilek oz :

  18 Mayıs 2018

  Selamın aleyküm hocam ben 18+1 günlük hamileyim fakat daha bebeğin hareketleri hiç hissetmiyorum bilgi verir misiniz rica etsem. İlk gebeliğim.

   Cevapla
 • Ceren yıldız :

  06 Ekim 2017

  Hocam ben 19 haftalik gebeyim hastaneye gittim cinsiyeti daha belli değil dediler ne zman gitmem gerekiyor acaba

   Cevapla
 • Ekim :

  24 Kasım 2016

  Hocam merhaba ben 4 buçuk aylık hamileyim. Bu hafta 3 lü tarama yaptırdım. Doktor bebeğin gelişimine ultrason la bakarken kordonu nun bebeğin boynuna 2 kez dolandığını söyledi bu bebeğim için çok büyük sorun teşkil eder mi? Doktor küçük olduğu için şuanlık çok önemli değil dedi. Ama benim yinede aklım çok karıştı. Sorumu cevaplarsanız çok mutlu olurum..

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   24 Kasım 2016

   Merhaba,\nÖncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Umblikal kord bebek ile plasenta arasında uzanan ve anneyle bebek arasında madde değişimini sağlayan 55-75cm uzunluğunda bir yapıdır. Kordon bebeğin boynuna, ellerine, ayaklarına ve gövdesine de dolanabilmektedir. Ancak en sık boyun çevresinde görülür. Bebeklerin yaklaşık %20-25’inde doğum sırasında, kordonun boyuna bir kere dolandığı görülür. Her 500 doğumdan birinde ise kordon boyuna iki kere dolanmış olarak izlenir. Bunun belirli bir nedeni yoktur ancak polihidramnios, uzun göbek kordonu, plasentanın rahim arka duvarına yerleşmiş olması, tek yumurta ikizleri, erkek bebek, daha önceden kordon dolanması olan gebeliklerde sıklığında artış olmaktadır. Bebeğin boynunun etrafında kordon dolanmış olması genellikle ciddi sorun yaratmaz. Kordonun özel yapısı içindeki damarların sıkışmasını engeller. Bazı durumlarda doğum kasılmaları sırasında bebek aşağıya doğru ilerledikçe, kordon boyun etrafında sıkışabilir. Bu sırada bebeğe giden kan ve oksijen miktarı azalır. Çoğu bebek bu durumu kolaylıkla tolere edebilirken bazı bebekler edemez. Eğer kordon kısa ise bebeğin aşağıya inişine izin vermeyebilir. Bebeğin kalp atımları düzelmez ise o zaman acil koşullarda sezaryen gerekli olabilir. Kordon dolanmasının bebek ve doğum açısından ne kadar risk taşıdığı ve bu riskler karşısında ne yapılması gerektiğine dair net bir tedavi ve takip planı yoktur. Bu nedenle boynunda kordon tespit edilen gebelerin doğumları ve kalp atım traseleri (NST) daha sıkı takip edilir. Boyunda kordon dolanması anne karnında aniden kaybedilen bebeklerde de zaman zaman rastlanılan bir durum olmakla birlikte ölüme ne sıklıkta neden olduğu tam anlamıyla gösterilememiştir. Bununla birlikte ani bebek kaybına yol açabilen durumlardan biri olarak kabul edilir. Gövdeye dolanan kordon varlığında ise bebek ölüm oranı %10 civarındadır. Bebek hareketlerinde azalma saptanması halinde bu açıdan gebenin yakın takibe alınması uygun olur. Sizin haftanızda olduğu gibi hamileliğin 16-19. haftalarında rahim içinde amniyon sıvısının kapladığı hacim bebekle karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Bu bebeğe hareket serbestliği tanır. Kolayca hareket eden bebek bu sırada bir kordon halkasının içinden geçebilir. Gebelik muayeneleri sırasında ultrason ile kordon dolanması görülebilmekle birlikte kordon dolanmasını düzeltmek için veya önlemek için alınabilecek herhangi bir önlem maalesef bulunmamaktadır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Nevin :

  19 Haziran 2016

  Mrblar hocam bi sorum olcak ben 18 haftalık hamileyim ve oruç tutuyorum çocuğa zarar olurmu hocam

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,\nOruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.\nGebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Sevcan :

  04 Mayıs 2016

  hocam meraba 4 bucuk aylık hamileyim ve rahmimde surekli bi agri akinti ve yanma var napmam lazım

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   04 Mayıs 2016

   Merhaba,\nGeçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde ve düşük tehdidinde gebelikte kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Bu nedenle en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı ve mevcut şikayetlerinize yönelik olarak bazı tahlillerin yapılması öneririm.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
Benzer Yazılar