Hamilelikte Cinsel İstek

Hamilelik sırasında, vücudunuz yeni bir his ve duygu kasırgası yaşayacaktır. Çünkü hormonlarınız dalgalanıyor ve kan akışınız artıyor. Birçok kadın da göğüslerinin büyüdüğünü ve iştahının arttığını fark eder.

Her kadının hamilelik deneyiminin farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Fakat bazı genel vücut eğilimleri var. Cinsel isteğiniz, ruh haliniz, kilo, yeme alışkanlıkları ve uyku düzeninin hepsinin değişeceğini unutmayın.

Hamileliğin başlangıcından sonra bulantı, kusma ve yorgunluk yaşanır. Bazı kadınlar ikinci trimesterin (üç aylık dönem) bu açıdan daha kolay geçtiğini söylüyor. Enerji seviyeleriniz kendiliğinden düzelir, iştahınız geri gelebilir ve libido yüksek olabilir. Bu değişikliklerden dolayı şok olmayın. Hamilelik, vücudunuzu çılgın bir hormonal karnavalın içine sokabilir. Gebeliğin cinsel isteğinizi etkileyebileceği durumlar aşağıda bulunmaktadır.

Hamilelikte Hormonlarınız Dalgalanacak

Hamileliğin ilk üç ayında, östrojen ve progesteron düzeyleri yükselir. Cinsel arzunuzu düşürebilecek erken gebelik belirtileri arasında şunlar bulunur:

    • Hormonal değişiklikler
    • Tükenmişlik
    • Mide bulantısı
    • Göğüs hassasiyeti

10. hafta civarında, bu artan hormon seviyeleri düşecek. Bu noktada, muhtemelen daha az yorgunluk ve bulantı yaşayacaksınız. Bu sorunların azalmasıyla birlikte, ilk üç aylık semptomların ardından cinsel isteğinizde artış yaşayabilirsiniz. Seks ritminize geri dönmeye başlayacak ve enerjik zamanlardaki gibi daha çok seks yapmak isteyeceksiniz.

Daha sonra üçüncü trimesterde (üç aylık dönem) kilo alma, bel ağrısı ve diğer belirtiler cinsel yolculuğunuzu biraz daha azaltabilir. Unutmayın, her kadının vücudu gebeliği farklı şekilde idare eder. Vücudunuzun bebeğe hazırlandığı için benzeri görülmemiş değişiklikler yapacağını umuyoruz. Bazı kadınlar daha fazla cinsel istekle karşı karşıya kalırken bazıları vücutlarının kilo alması ve yorgunluk yüzünden cinsel açıdan kendini kapatabilir. Ancak gebelik öncesi ile karşılaştırıldığında, libido değişimi yaşamayacak olanlar da mevcuttur.

Göğüsleriniz Çok Hassaslaşacak ve Kan Akışında Artış Olacak

Hamilelikle birlikte, özellikle cinsel organlar, göğüsler ve vulvada kan akışı artar. Artmış kan akışıyla uyarılma ve hassasiyet artar. Bu tamamen normaldir. Ayrıca, eşinizle birlikte genellikle daha keyifli bir cinsel deneyim elde edebilirsiniz.  Meme uçlarından süt sızarsa sakın telaşa kapılmayın. Vücudunuz hızla değişiyor, bu yüzden bu yeni değişikliklerin size alarm vermesine izin vermeyin. Bunun yerine, bunları ve artan cinsel isteğinizi kabul edin.

Libidonuz Artabilir

Birçok kadın ilk üç ayda bir ve ikinci ayında libido artışı yaşar. Artan libido artışı ile birlikte, artmış vajinal yağlanma ve ekstra genital kan akımı nedeniyle aşırı duyarlı bir klitoris ortaya çıkmaktadır. Eşinizle birlikte bu durumdan yararlanın ve vücudunuzun nasıl değiştiğine dair sevincinizi paylaşın. Hamilelik sırasında cinsel ilişki, zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak bağlı kalmak için harika bir yoldur.

Duygusal Özgürlük Yaşayacaksınız

Gebelik, bir kadının hayatındaki en eşsiz zamandır. Şişman değilsiniz, hamilesiniz. Bu, birçok kadın için çok büyük özgürlük olabilir. Tüm önyargılardan ve söylenenlerden kurtulup özgür olabilirsiniz. Anne olacaksınız. Bedeninizin eleştirilmesi ve kötü görünmek genellikle umrunuzda olmamalı ve aslında göbeğinizle gurur duymaya başlayabilirsiniz.

Doğum kontrolü kullanmanıza gerek olmadığı için gebelikte yakınlık kurmak daha rahat ve daha samimi bir şekilde gelişebilir. Olumlu noktalara odaklanmak ve değişiklikleri benimsemek çok yararlıdır. Bu, cinsel yaşamınızı daha sağlıklı hale getirecek, stres seviyelerinizi düşürecek ve büyüyen bebeğiniz için vücudunuzu daha sağlıklı hale getirecektir.

Vücudunuz Daha Şehvetli Olacak

40 haftalık hamilelik süresince 10 ila 18 arasında herhangi bir kilo artışı normaldir.Bazıları yeni, değişen ve büyümekte olan vücudunu rahatsız edici bulsa da, diğer kadınlar kendilerine vücutlarıyla ilgili tamamen yeni bir zihniyet ve his verdiklerini söylüyor. Daha dolgun göğüsler, yuvarlak kalçalar ve daha şehvetli bir vücut hattı ile kadınlar, vücudu yeni bir şekil aldığı bu süre boyunca eşlerinden daha samimi olduklarını keşfetmek için cinsel tatmin isteyebilirler.

Hamilelikte Cinsel İstek İle İlgili İpuçları Nelerdir?

Anı paylaşın

Seks yapmak istemiyorsanız partnerinizle yakınlığınızı artırmanın alternatif yollarını keşfedin. Öpüşme, dokunma ve masaj, iyi hissettiren oksitosin hormonunun serbest kalmasına yardımcı olur ve doğum sırasındaki ilişkinizi derinleştirecektir. Masaj yaptırmayı tercih ederseniz, gebelik sırasında ve sonrasında cilt kalitesini ve direncini korumaya yardımcı olmak için tatlı badem yağı içeren doğal bileşenlerden oluşan bir karışım kullanabilirsiniz.

Yaratıcı olun

Doğal olarak yüksek bir östrojen seviyesi bol miktarda vajinal yağlanma demektir ancak boğaz ağrısı ya da bebek tekmelemesi gibi fiziksel konular bazı yaratıcı konumlandırmalar gerektirebilir. Sizin için en rahat olanı keşfetmek için bebeğiniz büyüdükçe deney yapın.

Kendinize iyi davranın

Prenatal hormonlar duyguları etkileyebilir, bu nedenle kendinizi seviştikten sonra olağandışı derecede ağlak ve üzgün hissedebilirsiniz. Bu iniş ve çıkışları gebeliğin doğal bir parçası olarak kabul edin. Eşinize, fazladan kucaklaşmalara ve güvenceye ihtiyacınız olduğunu açıklayın.

İhtiyacınız olduğunda profesyonel yardım isteyin. Hamilelikteki cinsel yöneliminizde önemli bir değişiklik oluyorsa veya kendinizi böyle hissetmediğiniz halde bir cinselliğin içine sokmaya başlıyorsanız, ilişkinizin dışında biriyle konuşma zamanı gelmiş olabilir. Doktorunuza danışabilirsiniz. Herkes hamilelikte cinsel istek duymayabilir.