Hormonlu Spiral Nedir, Nasıl Çalışır?

Spiral doğum kontrolünde son derece etkili bir yöntemdir. Spiraller, uterusunuza yerleştirilen küçük, T şeklindeki cihazlardır. Basit bir ayakta tedavi prosedürü sırasında rahim içine yerleştiren spiral doktorunuz tarafından reçete edilmelidir.

Hormonlu Spiral Nedir?

Hormonlu spiral cihazlar (IUD), intrauterin kontrasepsiyon tipidir. Bu doğum kontrol şekli ile gebeliği önlemek için uterusa (rahim) küçük bir cihaz yerleştirilir.Hormonlu spiraller yumuşak fakat güçlü bir plastikten imal edilmiştir ve “T” şeklindedir. Eğitim alan bir sağlık uzmanı, spirali hızlı ve kolay bir şekilde yerleştirebilir.

Genellikle üç markaHormonlu spiral mevcuttur: Mirena, Skyla ve Liletta. Hepsinde de progestin adı verilen bir hormon bulunur. Aynı hormon birçok doğum kontrol hapında da bulunur.

Yerinde olduğundan emin olmak için aylık iplik kontrolü yapmalısınız.Hormonlu spiralin yerleştirilmesi ameliyatsız gerçekleşir. İlerde bebek sahibi olmak isteyebilirsiniz, bu nedenle istediğiniz zaman çıkarılabilir ve hamile kalmaya hemen başlayabilirsiniz. Yerleştirme yalnızca birkaç dakika sürer.

Herkes için farklıdır ve bazı kadınlar yerleştirme sırasında ve sonrasında rahatsızlık, baş dönmesi veya lekelenme (kanama) yaşayabilir. Bu belirtiler kısa süre içinde ortadan kalkacaktır. Değilse, Hormonlu spiralin düzgün yerleştirilmemiş olabileceğinden, sağlık bakım uzmanınıza başvurun. 4 ila 6 hafta içinde her şeyin yoluna gireceğinden emin olmalısınız.

Hormonlu Spiraller Nasıl Çalışır?

Hormonlu spiral her gün vücudunuza yavaş yavaş hormon salmaktadır. Bu hormonların gebeliği önlemeye yardımcı olmak için üç farklı etkisi olabilir:

 • Sizi daha az yumurtlamaya yönlendirirler.
 • Servikal mukusu koyulturlar, yoğunlaştırırlar bu da spermin rahminize geçmesini zorlaştırır.
 • Spermlerin bir yumurta bağlamasını ve rahim içine yapışmasını önlemeye yardımcı olurlar.

Skyla adı verilen spiral, 13.5 mg progestin hormonu levonorgestrel içerir. Hormonun yaklaşık 14 mcg’si ilk 25 gün boyunca her gün serbest bırakılır. Bundan sonra, cihaz önümüzdeki üç yıl için günlük 5 mcg levonorgestrel salacaktır.

Mirena adı verilen Hormonlu spiral ise en yaygın olarak kullanılan spiraldir ve 52 mg levonorgestrel içerir. Bu hormonun yaklaşık 20 mcg’si, cihaz ilk yerleştirildiğinden itibaren her gün serbest bırakılır. Hızlanma sonuna geldiğinde oran günde yaklaşık 10 mcg’ye düşer.

BirHormonlu spiral takıldıktan sonra, çalışmaya başlaması yaklaşık 7 gün alır. İlk 7 gün boyunca yedek doğum kontrol yöntemi (prezervatif gibi) kullandığınızdan emin olun.

Hormonlu Spirallerin Yan Etkileri Nelerdir?

En sık kullanılan Mirena ve Skyla aynı yan etkilere sahiptir. Adet kanamalarınızın artması, adet dönemlerinde rahatsızlık hissetmek veya hiç adet dönemi yaşamamak gibi menstrüasyon döneminizde değişikliklere neden olabilir. Ayrıca aşağıdaki yan etkileri de yaşayabilirsiniz:

 • Akne
 • Baş ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Yumurtalık kistleri
 • Depresyon hali
 • Karın veya pelvik bölgede ağrı

Hormonlu Spiraller Ne Kadar Süre Etkilidir?

BirHormonlu spiral çok etkilidir. Spiral taktıran 100 kadından sadece 1 tanesi hamile kalır. Hormonlu spiraller, tüplerinizin bağlanmasından daha etkilidir; ancak, spiral çıkarıldıktan sonra hamile kalma yeteneğiniz hızla artar.Hormonlu spiraller uzun süre dayanır. Özellikle Mirena en az 5 yıl çalışıyor ve diğerleri de 3 yıl iş görüyor.

Doğum Kontrol Yöntemi OlarakHormonlu Spiral Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 • Güvenli, kullanışlı ve çok etkilidir.
 • Adet dönemlerinizle ilgili sorunlarınızı hafifletir. Bazı kadınlar, Hormonlu spiral kullanırken bazı zaman regl olmazlar.
 • Doğum kontrolünü her gün ya da her seks yaptığınızda düşünmek zorunda kalmazsınız.
 • Bir hormonal spiral uzun süre kullanılabilir, dolayısıyla doğum kontrolünün en ucuz yöntemlerinden biridir.
 • Hamile kalmak istediğinize karar verirseniz, spiralin alınmasını sağlayabilirsiniz. Hızlı ve acısız bir süreçtir. Çoğu kadında, spiralin çıkarılmasından birkaç hafta sonra doğurganlık normale dönmüştür.

Bir hormonlu Spiral Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Bir sağlık görevlisi veya doktor takmalı ve çıkarmalıdır.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) karşı koruma sağlamaz.
 • Kayabilir. Bu nadirdir ve daha önce hiç bebek sahibi olmamış kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.
 • Kramplarınızı döneminizle artırabilir. Bu, ilk 3-6 ay boyunca en yaygın olanıdır. Ayrıca, düzensiz dönemlere veya lekelenmeye neden olabilir, ancak bu genellikle geçicidir.

Hormonlu Spiral Kullanmakla İlgili Güvenlik Uyarıları Nelerdir?

 • Pelvik bir enfeksiyonunuz varsa, kolayca enfeksiyon kapıyorsanız veya kanser hastalığınız varsa Hormonlu spiral kullanmayın. Kullanıcıların % 1’den azında pelvik inflamatuvar hastalık (PID) adı verilen ciddi bir pelvik enfeksiyon görülmektedir.
 • Kalıcı pelvik veya mide ağrısı yaşıyorsanız veya spiral çıkıyorsa, sağlık uzmanınıza (HCP) bilgi verin. Hormonlu spiral çıkıp duruyorsa, yedek doğum kontrolü yöntemlerinden bir başkasını kullanın. Çünkü hormonal spiral rahime bağlanabilir veya rahim içinden geçebilir ve başka sorunlara neden olabilir.
 • Hormonal spiral kullanırken hamile kalmak nadirdir, ancak hayati tehlike oluşturabilir ve hamilelik veya doğurganlık kaybına neden olabilir.
 • Yumurtalık kistleri görülebilir ancak genellikle ortadan kaybolur.
 • Kanama ve lekelenme ilk 3-6 ayda artabilir ve düzensiz olabilir. Zaman içindeki dönemler genellikle daha kısa, daha hafif veya durağan geçecektir.
 • Bir hormonal spiral, aids (HIV) veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) karşı koruma sağlamaz.

Neden Hormonlu Spiral Kullanmayı Düşünmelisiniz?

Gelecekte daha fazla çocuğunuz olacağını düşünüyorsanız, ancak henüz hazır değilseniz ya da belki aileniz sizin için yeterli kişi sayısına ulaştı ancak kalıcı doğum kontrolüne hazır değilseniz; her iki durumda da, doğum kontrolü istiyorsanız, Hormonlu spiraller sizin için doğru olabilir:

Son derece etkilidir: En etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir; hamileliğin önlenmesinde % 99’dan fazla başarıya sahiptir.

Azalan uğraş: Günlük hap almak veya ayda bir yenilemek yok. İstediğiniz kadar, çoğunlukla 5 yıla kadar etkilidir. Zaman çerçevesi size kalmıştır. Yerinde olduğundan emin olmak için aylık iplik kontrolü yapmalısınız. Spiralinizin doğru konumda olup olmadığını kontrol etmek için yerleştirildikten 4-6 hafta sonra doktorunuza bir kontrol ziyareti programlamalısınız.

İptal edilebilir: İstediğiniz zaman doktorunuz tarafından kaldırılabilir ve hamile kalmaya hemen başlayabilirsiniz.

Östrojen içermez: Rahim içine sadece az miktarda progestin salgılar.

Ağır regl dönemlerini tedavi etmek için onaylandı: Hormonl spiral intrauterin doğum kontrolü seçen kadınlarda ağır ve ağrılı dönemleri tedavi etmek için FDA tarafından onaylanan ilk ve tek rahim içi doğum kontrol aracıdır.

Hormonlu spiral hakkında herhangi bir sorunuz varsa, hangi doğum kontrol seçeneğinin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için doktorunuzla konuşabilirsiniz.Hormonlu spiraller vücuda hormon salar bu nedenle hormonlardan kaçınmayı tercih ederseniz bakır bir spiral tercihn edebilirsiniz. Bununla birlikte, hormonal spiraldeki hormonlar vücudunuzun sadece bir bölümünde serbest bırakılır. Kan dolaşımınız aracılığıyla doğum kontrol haplarındaki hormonlar gibi geniş etki göstermezler. En iyi yöntemi seçmek için doktorunuza danışın.

28 Comments

 • Ilkay çolak

  12 Haziran 2018 - 01:48

  Merhaba.mirena hormonlu sprali aşırı kanamadan dolayı tedavi amaçlı taktırdım.5.ayımdayım.ilk 3 ay aralıksız kanamam oldu.alışma süreci oldugu söylendi.4.ayın sonunda on gün temiz kaldim.5 gün önce tekrar adet oldum.adet kanamasi devam ediyor.kanama azaldı fakat süresi uzadi.doktor 6 ay bekle diyor.miyom yok.rahim duvarinda kalinlaşma yok.parca alinmisti temiz cikti.bu kanama süresi azalirmi yoksa boşunamı bekliyorum.adet sancısını azaltır denmişti fakat ben halen sancılanıyorum.44 yasindayım. Rahimi almak istediler kabul etmedim. bana yardim ederseniz sevinirim.tsk ederim

 • ı.k.

  2 Ağustos 2019 - 14:02

  5 yıl sonunda mırena cıkarılmazsa mırena varken adet gorulurmu?yanı mırenanın etkısının bıttıgı nazıl anlasılır?

 • Ahmet YILMAZ

  3 Ağustos 2019 - 23:52

  Eşim taktırdı bu spirali.4-5 aydır adet görmüyor. Çıkarmak istiyor.Ne yapmalıyız.Menopoza girerim diye korkuyor.yaş:34

 • Birsen yıldırım

  23 Ekim 2019 - 07:41

  Merhaba mırane bende yeni taktırdım çok kanamam oluyo diye ama şimdi 7 gün oldu çok az oluyom ama uzatiyo normalde olmuyom bu normalmi doktoruma gitme durumum varmi bana yardımcı olabilir misiniz

 • Zeynep

  28 Kasım 2019 - 01:39

  Aşırı adet olduğum için 6 ay önce mirena takıldı.
  Kulaklıklarimda sürekli uğultu var
  Mirena sebebiyle olabilir mi

 • FIGEN DERİNKUYU

  13 Aralık 2019 - 15:34

  benim ameliyat kararım alindi ama mirana takıla li 3 ay oldu kanamam 20 günden az olmuyo miktarı azaldı ama
  biraz daha bekleyelim dediler parça aldılar

 • Hatice

  25 Mayıs 2020 - 17:02

  Hocam ben 49 yaşındayım Mayıs sonu 5 yıl doldu hormonlu spiral takilali normal adet goruyombir şikayet yok cikarmasam spralii olurmu yada süre doldu diye cikarttidigim gün yenisi taktirabilir yön bizim aile 58 yaşıma kadar adet aluyor

Comments are closed.