HSG (Rahim Filmi – Röntgeni)

1 ) HSG rahim filmi nedir?

HSG, rahim içine bir kontrast sıvı verilmesi ile röntgen filmi çekilmesidir. Bu sayede de rahim ve tüpler görüntülenebilir. Özellikle kısırlık tedavisi gören, hastaların, tüplerinin açık ya da kapalılık durumunun belirlenmesi amacı ile çekilmektedir. Tüplerin durumuna göre uygun bir tedavi yöntemine başlanır.

hsg rahim filmi

2 ) HSG için en uygun zaman nedir?

HSG genellikle adet dönemi bittikten sonra çekilmektedir. Bu dönemden önce ya da sonra rahim filmi çekilmesi tavsiye edilmez.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

3 ) İlaçlı rahim filmi (ilaçlı film, HSG) neden adet bitiminden hemen sonra çekilmelidir?

HSG çekilmesinin adet dönemi bittikten sonraki 1 ile 3 gün içinde yapılmasının, 3 farklı ana nedeni bulunmaktadır. Bunlar:

Adet döneminden sonra temizleme gerçekleşir. Bu sebeple de gebelik oluşma riski düşüktür. Bundan dolayı da olası bir gebelikten korunur. Bu sebeple HSG, adet bitiminden sonraki 3 gün içerisinde çekilir.

Adet dönemi sona erdikten sonra, rahim içi kalınlaşır. Bu sebeple de rahim içerisindeki olası kitleler gizlenir ve görüntü netliği kaybedilir.

Adet dönemi ve adet döneminden hemen sonra rahim ağzı kanalı (cervical kanal) açık olur. Bir müddet sonra rahim ağzı kanalı kapanacağından dolayı, bu bölge içerisine yerleştirilen kateterden, içeriye doğru opak maddenin girişi önlenmiş olur.

4 ) İlaçlı rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

Hasta ilk olarak röntgen masasına uzanır.  Ardından muayene spekulumu takılır ve rahim ağzının görüntülenmesi sağlanır. Bu aşamadan sonra ise rahim ağzına doğru ince bir kanül uygulanır. Bu kanül sayesinde kontrast sıvı rahim içine yavaş yavaş verilir ve röntgen filmi çekilir.

Kontrast madde tüplere ulaştığında ise hasta hafif bir ağrı hissi duyabilir. Tüplerin açık ya da kapalı olduğu bu şekilde tespit edilebilir.

5 ) HSG işleminde kullanılan ilaçlar nelerdir?

HSG işlemi sona erdikten sonra doktor önerisi ile ağrı kesici ya da antibiyotik kullanılabilir. Ancak doktor önerisi ve bilgisi dışında herhangi bir ilaç kullanımı oldukça sakıncalıdır. Rahim filminin çekilmesi sırasında içeriğinde radyoopak bulunan sıvı ilaç kullanılır. Bu ilaç rahim içerisine verilir. Normal şartlarda, bu ilaçların dışında rahim filmi (HSG) çekimi esnasında veya çekildikten sonra herhangi bir ilaç kullanılmaz.

6 ) HSG çekimi ağrılı bir işlem midir?

HSG aşamasında hafif de olsa ağrı duyulabilir. Ancak bu ağrı, tölare edilebilecek düzeydedir. Yine de bazı hastalar, hiç ağrı çekmemeleri için, jinekolog veya radyolog doktorlarından, genel anestezi eşliğinde (uyutularak) ilaçlı rahim filmi çekilmesini istemektedir.

7 ) HSG (ilaçlı rahim filmi) kimler için uygun değildir?

 • HSG bazı insanlar için uygun olmayabilir. Bu kişiler ise;
 • Rahim ağzı yarası olanlar,
 • Vajinal ya da servikal enfeksiyonu olanlar,
 • Rahim ağzında darlık olanlar,
 • Rahim ağzında ya da rahim içinde kanser şüphesi olanlar.

 

24 Comments

 • Kerime

  4 Mayıs 2016 - 12:21

  bana doktor rahim kalınlaşması var denilip parça alınması gerektiği söylendi bu konu Hakkı’nda bilgi alabilirmiyim sizden çok teşekkür ederim saygılar

 • Canan

  17 Ocak 2019 - 17:15

  Merhaba Hocam, biz iki buçuk yıllık evliyiz ilk bir yıl ilaçsız olarak korunduk bir buçuk yıldır da korunmadığımız halde çocuğumuz olmuyor bir çok test yaptırdım tüm değerler normal çıkıyor eşimin tetkikleri de olumlu çıkıyor geçen yıl doktora gittiğimizde ben de rahim ağzında yara olduğunu ve kesinlikle bunun tedavi edilmesini yakılması gerektiğini söyledi başka bir hastaneye gittiğimizde işe hiç gerek olmadığını yara yakma veya dondurma işlemlerinin de bazı sıkıntılara yol açabildiğini hiçbir işlem yaptırmamamız gerektiğini söyledi ve biz böyle bir buçuk yıl bekledik ancak çocuğumuz olmadı bu sebeple rahim filmi çektirme kararı aldık ama şimdi sizin bu yazınızı okuduğumda rahim ağzında yara olanlar için hsg uygun olmayabilir demişsiniz şimdi çok tedirgin oldum ve ne yapacağım konusunda endişeye kapıldım ne yapmam konusunda bana ne olur bir öneride bulunabilir misiniz?

 • Duygu Aykut

  7 Temmuz 2019 - 16:24

  Merhaba hocam ben 5 gün önce hsg filmi cektirdim cektirdigimin ertesi günü çok şiddetli ağrım oldu 2 gün sonra mide bulantısı kusma da olunca doktora gittim enfeksiyon kapmisim yatırdılar hastaneye hemen bir gün yattım serumlarla iyiydim çıkardılar bir gün sonra antibiyotik başladılar 2 tane ama ağrı kesici icmedigimde çok kötü oluyorum 5 gün oldu ve hala iyilesemedim aynı şekilde devam ediyor ağrılarım enfeksiyon ne yapmam gerekiyor.

 • Duygu Aykut

  7 Temmuz 2019 - 16:25

  Merhaba hocam ben 5 gün önce hsg filmi cektirdim cektirdigimin ertesi günü çok şiddetli ağrım oldu 2 gün sonra mide bulantısı kusma da olunca doktora gittim enfeksiyon kapmisim yatırdılar hastaneye hemen bir gün yattım serumlarla iyiydim çıkardılar bir gün sonra antibiyotik başladılar 2 tane ama ağrı kesici icmedigimde çok kötü oluyorum 5 gün oldu ve hala iyilesemedim aynı şekilde devam ediyor ağrılarım enfeksiyon ne yapmam gerekiyor

 • su su

  19 Aralık 2019 - 00:09

  hocam lütfen yardım bende rahim filmi çektirdim sonucunda tüplerin açık olduğu ve rahim şeklinin normal olduğu yazılıyor ancak kontrast maddenin verilmesini takiben duzensizlik yazıyor o kadar araştırdım birşey bulamadım lütfen yardım

Comments are closed.