Kemik Ölçümü veya Kemik Yoğunluğu Testi Nedir?

Kemik yoğunluğu testleri (kemik ölçümü olarak da adlandırılır), kemiklerin bir veya birkaçının küçük bir bölümünü ölçerek kemiklerin ne kadar kuvvetli olduğunu kontrol eder. Sonuçlar, doktorunuza kemik kaybı ve kırıkları nasıl tedavi edeceğinizi veya önleyebileceğini bilmenize yardımcı olabilir.

Kemik yoğunluğu testi, kemiklerin kuvvetini ölçmenin bir yoludur. DEXA taraması denilen bu test, bir tür röntgen filmi. Birçok kişi birkaç yılda bir kemik yoğunluğu testi yaptırıyor. Testin başlıca nedeni, osteoporoz olarak adlandırılan ciddi bir kemik kaybını bulmak ve tedavi etmek ve kırıkları ve sakatlığı önlemektir. 65 yaşın altındaki çoğu erkek ve kadın muhtemelen teste ihtiyaç duymaz çünkü: Çoğu kişinin bu yaşa varmadan önce ciddi kemik kaybı yoktur.

Çoğu insanda kemik kaybı yoktur veya hafif kemik kaybı vardır (osteopeni denir). Kemik kırılma riski düşük olduğundan teste ihtiyaçları olmaz. İnsanlar düzenli olarak egzersiz yapmalı ve bol miktarda kalsiyum ve vitamin D almalıdır. Bu, kemik kaybını önlemenin en iyi yoludur.

Kemik Ölçümünün veya Kemik Yoğunluğu Taramasının Riskleri Var Mıdır?

Bir kemik yoğunluğu testi az miktarda radyasyon verir, ancak radyasyona maruz kalma miktarı artabilir. Etkileri hayatınız boyunca vücudunuza eklenebilir, bu nedenle mümkünse bunu önlemek en iyisidir.

Kemik Yoğunluğu Taramasına Kim Başvurmalıdır?

Kadınlar 65 yaşında ve erkekler de 70 yaşından sonra bir DEXA taraması yaptırmalıdır. Karar vermeden önce riskleri ve yararları konusunda doktorlarıyla konuşmak isteyebilirler. 50-69 yaşlarındaki kadınlar ve erkekler, ciddi kemik kaybı risk faktörlerine sahip olup olmadıklarında testi düşünmelidir.

Risk faktörleri şunları içerir:

 • Küçük bir kazada bir kemik kırılıyorsa
 • Romatoid artrite sahip olmak
 • Kalçasını kıran bir ebeveyne sahip olmak
 • Sigara içmek
 • Çok alkol tüketmek
 • Vücut ağırlığının düşük olması
 • Kortikosteroid ilaçlarını üç ay veya daha fazla süreyle kullanmak
 • Osteoporoz ile ilişkili bozukluklara sahip olmak

İlk test sonuçlarına bağlı olarak, birkaç yıl sonra kemik yoğunluğu testi takibi gerekebilir.

Kemik Kaybınız Varsa, İlaç Tedavisi Önerilebilir

Kemik kaybını tedavi etmek için en yaygın kullanılan ilaçlar Fosamax (jenerik alendronat) ve Actonel (jenerik risedronat)’dir. Bu ilaçları almayı düşünmek ve doktorunuzla görüşmek için fayda ve riskler vardır. Sık karşılaşılan yan etkiler; mide rahatsızlığı, yutma zorluğu ve mide ekşimesi sayılabilir.

Nadir görülen yan etkiler kemik, eklem ve kas ağrısı, kemiklerdeki çatlaklar, çenede kemik kaybı ve kalp ritmi problemleridir. Kemik kaybını tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçların da kan pıhtıları, kalp krizi, felçler ve ciddi enfeksiyonlar gibi riskleri vardır. Bazı hastalarda tedavilerin sınırlı yararları vardır. Birçok kişiye hafif kemik kaybı nedeniyle ilaç verilir, ancak bu ilaçların kendilerine yardım ettiğine dair çok az kanıt vardır. İlaçlar yardımcı olsa bile, sadece birkaç yıl yardım edebilirler, bu nedenle, ciddi kemik kaybınız varsa bunları değerlendirmek isteyebilirsiniz. Hafif kemik kaybı, egzersiz, D vitamini ve kalsiyum ile daha iyi tedavi edilir.

Kemik Yoğunluğu Testlerinin Türleri Nelerdir?

İki tür makine, kemik yoğunluğunu ölçebilir. Merkezi makineler kalça, omurga ve toplam vücutta test eder. Doktorlar, farklı kemik yoğunluğu testleri yapmak için aşağıdakileri kullanabilir:

 • DXA (çift enerjili röntgen absorptiometresi): Omurganızı, kalçayı veya toplam vücudu ölçer. Doktorlar bu testi kemik yoğunluğunu kontrol etmek için en kullanışlı ve güvenilir yöntem olarak görüyorlar.
 • QCT (niceliksel bilgisayarlı tomografi): Genellikle omurgayı ölçer, ancak diğer siteleri de test edebilir. Osteoporoz tedavilerinin ne kadar iyi çalıştığını görmek için genellikle bu testi yaptırırsınız.

Periferik makineler parmak, bilek, diz kapağı, kaval kemiği ve topuğu kontrol eder. DXA taramaları yoksa bu makineler iyi bir seçenektir. Fakat DXA taramaları hala tarama için en iyi seçimdir. Periferik tarama testleri şunları içerir:

 • pDXA (periferik çift enerjili X-ışınları absorbsiyometri), bilek veya topuğu ölçer.
 • SXA (tek enerjili X-ray absorbsiyometri), bilek veya topuğu ölçer.
 • QUS (niceliksel ultrason), genellikle topukta yoğunluğu ölçmek için ses dalgalarını kullanır.
 • pQCT (periferik kantitatif bilgisayarlı tomografi) bileği ölçer.
 • RA (radyografik absorptiometri) elin röntgenini kullanır.

Test sonuçlarını aldıktan sonra doktorunuz daha sonra ne yapacağınıza karar verebilir.

Osteoporoz Tedavisine Başlamak İçin Kemik Yoğunluğu Testleri Yaptırmanız Gerekiyor mu?

Amerikan Tabipler Birliği ve diğer büyük tıbbi gruplar, çoğu insanın ilk 3 yılda osteoporoz tedavisini kontrol etmek için tekrar test yapmasına gerek olmadığını söylüyor. Kemik yoğunluğu, bakım ile o kadar yavaş değişir ki, farklar makinenin ölçüm hatasından daha küçük olabilir. Bu uzmanlar, tekrarlanan taramalar, tedavi nedeniyle kemik yoğunluğunda gerçek bir artış ve makinenin onu nasıl ölçtüğü konusunda bir değişiklik arasındaki farkı söyleyemediğini söylüyor.

Ancak, Ulusal Osteoporoz Vakfı gibi diğer gruplar, tedavi sırasında her 1-2 yılda bir tekrar testi yaptırmayı desteklemektedir. Sizin için doğru olanı doktorunuza sorun. Çoğu doktor, testi ilk kez yaptırdıktan 2 yıl sonra tekrarlamak ister. İlacınızın çalışıp çalışmadığını görmek için test yaparlar.

Osteoporoz geçirme şansınızı artıracak bir veya daha fazla sorununuz varsa test yaptırmanız istenebilir. Bu sorunlar aşağıdaki gibidir:

 • Kırık
 • Menopoza girdiyseniz
 • Menopozda östrojen kullanmıyorsanız
 • Kemik incelmesine neden olan ilaçlar alıyorsanız

Aşağıdakiler 65 yaş ve üzeri belirli insanlar için kemik yoğunluğu testlerini kapsar:

 • Östrojen seviyesinin düşük olduğu ve osteoporoz riski taşıyan kadınlar
 • Röntgen sonucunda osteoporoz, osteopeni veya omurga kırılması riski taşıyan kişiler
 • Steroid ilaçları alan veya almaya başlamayı planlayan insanlar
 • Primer hiperparatiroidi olan insanlar
 • İnsanların osteoporoz ilaçlarının işe yarayıp yaramadığını görmek için

Bu insanlar için her 2 yılda bir kemik yoğunluğu testi yapılacaktır.