Kızlık Zarı Nedir?

Konservatif kültürlerde, evlenmemiş bir kız bakire olmalı ve onun kızlık zarı yırtılmamış olmalıdır. Kızlık zarı az gelişmiş kültürlerde kadın gururunun ve onurunun bir göstergesi olarak algılansa da, günümüzün akla, bilime, mantığa dayanan dünyasında bu tür düşüncelerin yeri yoktur. Bekaret, toplumlarda kapalı kalması gereken, gizli bir konu gibi algılandığında, kızlık zarı kavramı da hep bir muamma olarak kalmaktadır. Aslında kızlık zarı hakkında sayısız görüş bildiren, bunun önemine dikkat çeken pek çok kişi tam olarak ne olduğunu, ne işe yaradığını, nerede bulunduğunu bile bilmemektedir. Bu bakımdan bizler anatomik ve tıbbi açılardan kızlık zarına bakıp, akılcı, mantıklı, gerçek verileri derledik. Kızlık zarı nedir, ne değildir?

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı nedir?
Kızlık Zarı

Kızlık zarı, vajinal deliği kısmen kapatan ince bir mukoza zarıdır ve ürogenital sinüsten kaynaklanan embriyolojik bir kalıntıyı temsil eder. Kızlık zarının şekli bazı kadınlarda değişiktir, farklı şekillerde olabilir. Genç kızlarda en yaygın kızlık zarı yarım ay şeklindedir. Bu şekil adet kanının vajinadan akmasına izin verir. Doğumda fazla elastik olmayan kızlık zarının ergenlikten sonra elastikiyeti artar, böylece yırtılma ve kanama olmadan penisin vajinaya izin verebilir. 

Kızlık zarının tam olarak bir bekaret göstergesi olduğu şeklindeki fikirler, yanılmaya sebep olabilir. Kızlık zarını cinsel ilişki ile yırtılmayan, bakire olduğu halde ilk cinsel ilişkide kanama ya da lekelenme yaşamayan çok sayıda kadın mevcuttur. Kızlık zarının anatomisi ve anormallikleri hakkında bilgi sahibi olmak, onunla ilgili yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için çok önemlidir.

Kızlık zarı, dış vajinal açıklığı kısmen kapatan bir zardır. Kızlık zarının anatomisine dair şimdiye kadar birçok efsane olmakla birlikte, bunların çoğu gerçeği yansıtmamaktadır. 

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı, vajinanın girişinin 1-1.5 santimetre iç kısmında yer almaktadır. 

Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Kızlık carı çeşitleri nelerdir?
Kızlık Zarı Çeşitleri

Normalde anatomik açıdan kızlık zarı vajinanın giriş kısmına yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına izin veren küçük bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Genellikle esnekken, bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok aşırı esnek de olabilir.

 • İmperfore (deliksiz) kızlık zarı

Bazen doğumda kızamık deliksiz zarı teşhisi konabilir. Ancak sıklıkla, tanı genç yaşlarda konur. Deliksiz bir kızlık zarı vajinaya açılan açıklığı tamamen kaplayan ince bir zardır. Bu tür vakalarda adet kanı vajinadan akamaz. Bu genellikle kanın vajinaya geri dönmesine neden olur ve bu da genellikle vajinal bir kitleye ve karın ve / veya sırt ağrısına dönüşür. Bazı kızlarda bağırsak hareketleri ile ağrı ve idrar geçirmede zorluk olabilir. Delikli olmayan bir kızlık zarının tedavisi, adet kanının vajinadan dışarı akabilmesi için ekstra kızlık dokusunu çıkarmak ve normal büyüklükte bir vajinal açıklık oluşturmak için yapılan küçük bir ameliyattır.

 • Mikroperforat kızlık zarı

Mikroperforat kızlık zarı vajinanın açıklığını neredeyse tamamen kaplayan ince bir zar bulunmasıdır. Adet kanı genellikle vajinadan akabilir, ancak açıklık çok küçüktür. Mikroperforat kızlık zarı olan genç bir kadın genellikle vajinasına tampon yerleştiremez ve çok küçük bir açıklığı olduğunu fark etmeyebilir. Eğer vajinasına bir tampon yerleştirebiliyorsa da, kanla dolduğunda onu çıkartamayabilir. Mikroperforat kızlık zarının tedavisi, adet kanının akması için normal büyüklükte bir açıklık yaratan ekstra zar dokuyu çıkarmak ve tamponun kullanımına izin verecek kadar küçük bir delik açma ameliyatıdır.

 • Septat (bölünmüş) kızlık zarı

Septat kızlık zarı, ince kızlık zarının ortasında bir yerinde iki küçük vajinal açıklığa neden olan bir ekstra doku bandına sahip olmasını ifade eder. Septat kızlık zarı olan genç kadınlar vajinaya tampon takmakta veya kanla dolan tamponu çıkarmakta zorlanabilirler. Septat kızlık zarının tedavisi, ekstra doku bandını çıkarmak ve normal boyutta bir vajinal açıklık oluşturmak için yapılan küçük bir ameliyattır.

Kızlık zarının fonksiyonu nedir? 

Kızlık zarı bilinen biyolojik bir fonksiyonu yoktur. Bazı görüşlere göre ise kızlık zarı, vajinanın korunmasında görevlidir. Kız çocuklarda yaşamın erken evrelerinde bu alanın dışkı veya başka bir zararlı madde ile dolmasını önleyebiliyor. 

Her kızlık zarı ilk cinsel ilişkide mutlaka kanar mı?

Genel olarak bu konuda toplumda bilinen, kızlık zarının ilk cinsel ilişkide kanaması gerektiği şeklindedir. Bilimsel açıdan bakıldığında da, kızlık zarı nispeten esnek yapıda olmakla birlikte, cinsel ilişki halinde penisin ya da parmağın veya muayene aletlerinin vajinanın içine girme denemelerinde kızlık zarının kolaylıkla yırtılması ve kanaması beklenir. Zira kızlık zarının anatomisi bunu sağlar. Fakat yukarıda da bahsedildiği üzere kızlık zarının farklı çeşitleri vardır ve önemli yapısal farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak az sayıda damar bulunduğu vakalarda ilk cinsel ilişkide kanama olmayabilir. Çok net bir veri olmasa da kadınların ortalama % 1-2’sinde kızlık zarının ya aşırı esnek olduğu ya da daha az damarlı olduğu ve de bundan dolayı ilk cinsel ilişkide kanama olmadığını bilinmektedir. Bu şekilde bakıldığında % 1 de düşük bir oran değildir.

Yırtılan kızlık zarı tamir edilebilir mi?

Evet, yırtılan kızlık zarı tamir edilebilir. Ancak kadın doğum uzmanlarının pek çoğu bunu yapmaktan kaçınır. Kızlık zarını onarımını yapan doktorlar da vardır. Ancak işlemin başarılı olup olmayacağı ya da ne kadar başarılı olacağı kızlık zarındaki yırtılmanın ne zaman, ne kadar zaman önce gerçekleştiğine bağlıdır. Örneğin, birkaç gün önce olan bir yırtılmanın tamiri çok kolay olabilirken, üzerinden uzun süre geçtiğinde, çok kez cinsel ilişkide bulunulduğunda, hatta vajinal doğum yapılmış olduğunda kızlık zarının parçaları azalmış olur ve tamiri çok zor olabilir. Bu tür durumlarda işlem yapılsa bile başarısız olma riski yüksektir. 

Kızlık zarı nasıl tamir edilir?

Kızlık zarının onarımı işlemi “hymenoplasti” olarak adlandırılmaktadır. Yırtılmış kızlık zarı temelde 2 farklı yöntem kullanılarak onarılır. Bunlardan birincisi ve daha kalıcı olanı flep yöntemidir. İkinci yöntem ise kızlık zarının basit bir şekilde uç uca getirilerek birleştirildiği geçici bir yöntemdir.  

Flep yönteminde; kızlık zarının çevresindeki dokulardan mukozanın katlantıları kaldırılır ve yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilir. Bu yeni kızlık zarının kanlanması ise vajina dokusundan sağlanır. Bu durumda ne zaman ilişkiye girilirse o zaman kanama olur. Bu işlem sonrası cinsel ilişki sırasında partner bu işlemin yapıldığını anlayamaz. Flep yöntemi ile kızlık zarının dikildiği sadece bir kadın doğum uzmanı tarafından anlaşılabilir.

Geçici kızlık zarı dikme işleminde ise; cinsel ilişki sonrası vajinanın içindeki kızlık zarının yırtılmasından sonra kalan dokuların görünmeyen dikişlerle uç uca getirilerek yeniden dikilmesi söz konusudur. Burada yeni bir kızlık zarı oluşturulmaz, yırtılmış olan geçici olarak tamir edilir. Bu işlemin istenen cinsel ilişkiden 1-2 gün önce yapılması gerekir.

Kızlık zarı yırtılmadan gebelik olabilir mi?

Şaşırtıcı, ama evet, kızlık zarı yırtılmadan da gebelik olabilir. Çünkü gebelik oluşmasının kızlık zarı ile çok da ilgisi yoktur. Şöyle ki, çok esnek olan bir kızlık zarı cinsel ilişkide yırtılmamış olabilir, ancak o ilişkiden gebelik olabilir. Bununla birlikte nadiren de olsa erkek kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmış olabilir. Zaten spermler çok hareketli hücrelerdir ve vajinanın girişinden rahim ağzına ve buradan da iç genital alana ulaşarak gebeliği gerçekleştirebilir. Bu durumda kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşabilir.

​Jinekolojik muayenede kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı anlaşılabilir mi?

Genç kızlara bekaret kontrolünün yapıldığı durumlarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yapacağı muayene ile kızlık zarının yırtılmış olup olmadığını anlayabilir. Hatta kızlık zarının çok yakın zamanda mı, yoksa çok önceden mi yırtıldığını bile tespit edebilir. Ebeveynlerin çoğunlukla zorla kızlık zarı kontrolüne getirdikleri vakalarda doktorun bu tür bir muayeneyi kabul etmeme hakkı vardır. Zira bu muayene kişinin haklarına saldırı ve aşağılama niteliği taşır.

Kızlık zarı ile ilgili önemli olan nedir?

 • Kızlık zarı, vajinaya açılan açıklığın hemen içinde küçük, düzensiz bir membrandır.
 • Tüm kızlık zarları eşit yaratılmamıştır. 
 • Cinsel ilişki dışında; binicilik, bisiklet, jimnastik, tampon kullanma, parmak ve mastürbasyon gibi pek çok şey kızlık zarının yırtılmasına sebep olabilir. Bu bakımdan kızlık zarının yırtılmış olduğu görünen bir kızın kesinlikle cinsel ilişkiye girmiş olduğu söylenemez. 
 • Kızlık zarı nadiren bir olayda yırtılır. Aksine zamanla inceltilir, gerilir ve yırtılır. Kızlık zarının yırtılması biraz acı verse de, çoğu kadının bunun olduğunu hissetmeyebilir.
 • Bazı kadınlar kızlık zarı olmadan doğar. Çünkü vajinası olan her kadının kızlık zarı da olacak diye bir kural yoktur.
 • Bazı kadınların kızlık zarı o kadar esnektir ki, cinsel ilişki olsa bile yırtılma ve dolayısıyla da kanama olmayabilir. 
 • Kızlık zarını basit bir kağıt mendil gibi düşünmek gerekir. Bu kağıt mendil; esneyebilir, yırtılabilir veya kolayca ufalanabilir.
 • Kızlık zarının yırtılıp yırtılmaması, cinsel ilişkiden sonra kanama olup olmaması bekaretin kesin kanıtları olamaz. 
 • Bir kızlık zarı varsa, muhtemelen bunu göremez veya hissedemezsiniz, herhangi bir şekilde kızlık zarını kadının kendisinin görmesi imkansızdır. Parmaklarıyla da hissetmesi neredeyse imkansızdır.
 • Kızlık zarı genellikle vajinaya penis, tampon veya birkaç parmak girmesi ile incelir. Böyle bakınca da cinsel aktivitenin kızlık zarı yırtılmasında çok az etkisi olduğu veya hiç etkisi olmadığı söylenebilir.
 • Her kadında kızlık zarı yırtıldığında kanama olmayabilir, aynı şekilde kanın miktarı da kişiden kişiye değişir.
 • İlk cinsel ilişkide kanama olmasının tek nedeni kızlık zarının yırtılması değildir. Örneğin; endişeli olmak kasları daha gergin ve vajinal alanı daha sıkı hale getirebilir. Bu durumda da penisin vajinaya girmesi kanama ile sonuçlanabilir. Yeterli ön sevişme olmadıysa vajina yeterince ıslanmamıştır, kaygan değildir. Bazı sağlık sorunlarından ya da kullanılan bazı ilaçların etkisiyle vajina normalden aha kuru olabilir. Ağrıya ve de cinsel ilişkide vajinanın zorlanmasına neden olabilecek bir idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Cinsel ilişki esnasında kullanılan kayganlaştırıcı yağ ya da jele veya prezervatifin içindeki bileşenler alerjiye sebep olmuş olabilir. Bu tür durumlarda ağrıya, acıya sebep olan şey kızlık zarının yırtılması değil, diğer sorunlar olabilir. 

Kızlık zarı yırtılırken ağrı olur mu? 

Cinsel ilişki ile kızlık zarı yırtılırken ağrı olmaz. O esnada hissedilen ağrı çoğunlukla ilk cinsel ilişkide vajina ve duvarlarının tahriş olması, zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Eğer ilişki öncesinde iyi bir uyarılma olmuşsa zaten kadın kızlık zarının yırtıldığını bile anlamayabilir.

Kızlık Zarı Yırtıldığında Acıtır Mı?

Kızlık zarı, vajinanın içinde yer alan, ince ve etli bir doku parçasıdır. Türkiye gibi geleneksel toplumlarda bekaret ile ilişkilendirilse de, sağlık açısından çok daha farklı anlamlar taşır. Kızlık zarı, ilk cinsel ilişki sırasında gerilebilir ya da incelebilir; bu da, vajinada ağrı ya da kanamaya neden olabilir. Yine de, bu durum herkes için geçerli değildir. Ayrıca, kızlık zarı farklı nedenlere bağlı olarak da yırtılabilir. 

Genellikle çok yanlış anlaşılan bu doku parçasının ne olduğu ya da ne işe yaradığı ile ilgili pek çok yaygın efsane vardır. Bununla birlikte, kızlık zarı zamanla doğal olarak yıpranır. Ayrıca, genellikle ilk cinsel ilişkiden çok daha önce, vajinal penetrasyona izin veren bir açıklık gelişir. Bazı kadınlarda ise, kızlık zarı oldukça azdır ya da hiç olmayabilir. Nadir durumlarda, kızlık zarı tüm vajina girişini kaplayabilir. Böyle durumlarda, bölgedeki ekstra dokunun çıkarılması için cerrahi müdahale gerekebilir. Kısacası, vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi, kızlık zarı da tüm kadınlar için farklılık gösterebilir. Biraz kafanız mı karıştı? Gelin, kızlık zarı ile kafanıza takılan konulara bir açıklık getirelim! 

-Vajinanızın Olması Kızlık Zarınızın Olduğu Anlamına Gelmeyebilir

Yukarıda da belirtildiği gibi, kızlık zarı vajina girişini çevreleyen ince bir doku parçasıdır. Toplum olarak, genellikle vajinanın anatomisinde olması beklense de, bazı kadınlarda kızlık zarı doğuştan olmayabilir. Genellikle, kızlık zarının olmadığı durumlarda kişinin bakire olmadığı düşünülse de; kızlık zarının varlığı/yokluğu ile bakire olmak aynı şey değildir. Bazı insanlar, doğal olarak açık olan vajina girişi ile dünyaya gelir. Ayrıca, cinsel ilişki dışında pek çok aktivite de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Bu nedenle, bir kişinin kızlık zarının varlığı ya da yokluğuna göre daha önce cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığını söyleyemezsiniz. 

-Bir Kızlık Zarınız Varsa, Muhtemelen Bunu Göremez Ya Da Hissedemezsiniz

Elinizde bir ayna ve hatta bir el feneri olsa bile, vajinaya baktığınızda kızlık zarınızı dışarıdan görmeniz imkansızdır. Kızlık zarı, vajinanın iç kısmı ile aynı renktedir. Ayrıca, parmağınızı vajina içine soktuğunuzda da hissedemezsiniz. Benzer şekilde, eşinizin parmakları ya da cinsel organı kızlık zarınız ile temas ettiğinde, o da bunu hissetmeyecektir. 

-Kızlık Zarı Genellikle Zaman İçinde İncelir

Vajina, zaman içinde gerilir ya da incelir. Bu nedenle, daha önce hiç cinsel birleşme yaşamamış olsanız ya da tampon gibi vajinal bir ürün kullanmamış olsanız bile, belli bir süre sonra bu, muhtemelen bölgenin zaten açık olduğu anlamına gelir. 

Çoğu durumda bu, cinsel birleşmenin bir etkisi olmayacağı anlamına gelir

Kızlık zarı, genellikle tampon kullanımı ya da benzer bir faktör ile ilk kez karşılaştığı zaman incelir. Bu nedenle, cinsel aktivitenin etkisi oldukça az olur ya da hiç olmaz. 

Kızlık Zarı Cinsel Birleşme Dışında Yırtılır Mı? 

Kızlık zarının gerilmesine ya da yırtılmasına neden olabilecek başka şeyler de vardır. Örneğin, bazı fiziksel aktivite ve sporlar, zarın yırtılmasına neden olabilir. 

 • Ata binmek
 • Bisiklete binmek
 • Tırmanma sporu
 • Orman sporları
 • Engel parkurlarında yapılan sporlar
 • Tampon kullanımı 

Dolayısıyla, kızlık zarı cinsel olmayan vajinal durumlarda da yırtılabilir. Kızlık zarı, bazen yırtıldığı zaman kanamaktadır. Buradaki kan miktarı, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ayrıca, birçok insan bundan bihaber olsa da, kızlık zarı yırtıldığında kanama görülmemesi de mümkündür. 

Kızlık Zarı İle Bekaretin Bir İlgisi Yoktur

Kızlık zarının incelmiş, yırtılmış ya da hiç olmamış olmasının, daha önce cinsel ilişki yaşayıp yaşamamanızla bir ilgisi yoktur. Dolayısıyla, hiç kimse kızlık zarınızın durumuna bakarak bakire olup olmadığınızı söyleyemez. Her bakire kadının kızlık zarı vardır ya da yırtılmamıştır gibi bir kesinlik yoktur. Bekaretin tıbbi ya da biyolojik bir kavram olmadığını bilmek de önemlidir. Bu nedenle, bekareti tıbbi olarak test etmenin kesin bir yolu yoktur. 

İlk Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olur Mu?

İlk cinsel ilişki sırasında ağrı görülmesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin, daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir şey olduğu için endişeli ve gergin olabilirsiniz. Bu da, vajinanın kasılmasına ve cinsel ilişkinin zorlaşmasına neden olabilir. Endişeli ve gergin hissediyorsanız, bunu azaltmak için ön sevişme süresini uzun tutabilirsiniz. Ön sevişme süresi uzadıkça, vajinal ıslaklık daha fazla olacak ve cinsel ilişki sırasında acı daha az olacaktır. Vajina kuruluğu, bazen tıbbi durumlara ya da bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da görülebilir. Ek olarak vajinal bir enfeksiyon ya da farklı bir sağlık sorunu da vajinada ağrı ve acıya neden olabilir. Neyse ki, bu sorunların pek çoğundan korunmak mümkündür. 

İlk cinsel birliktelik sırasında ağrı kaçınılmaz değildir. Kadınların büyük bir kısmı ilk cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissediyor olsa da, siz de bunlardan biri olmak zorunda değilsiniz!

İlk cinsel ilişki sırasında ağrı ya da acı hissedeceğinizden korkuyorsanız, bunları deneyebilirsiniz;

İlk cinsel birliktelik sırasında acı çekmenize neden olan şey kızlık zarı olmasa da; seks acı verici olabilir. Ancak, cinsel ilişki sırasında hissedebileceğiniz ağrı ve acıyı azaltmanın birkaç yolu vardır. Ve, ağrı ya da acı hissetmeden cinselliği deneyimlemek mümkündür. 

 • Eşinizle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. 

Endişeleriniz hakkında eşinizle konuşmak her zaman iyi bir fikirdir ve gerginliğinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu ayrıca, cinsellik ile ilgili sağlıklı sınırları belirlemek için de gereklidir. 

 • Ön sevişmeyi uzun tutun. 

Vajinal ilişki gerçekleşmeden önce ön sevişme yapmak, her ikiniz için de iyidir. Ön sevişme, taraflar için eğlenceli olmasının dışında, gerginliğinizi atmanız ve vücudunuzu gelecek olana hazırlamanız için de yardımcı olabilir. Siz ön sevişme sırasındayken, vücudunuzun seks yapacağını fark eder. Bu da, kendi vajinal kayganlaştırıcısını üretmeye başlamasını sağlar. Ayrıca, kaslarınız da daha fazla gevşeyecektir. Ön sevişmenin karmaşık olması gerekmez; öpüşmek, sarılmak, masaj yapmak, erotik film izlemek ya da klitorisi uyarmak da yeterli olacaktır. 

Cinsel İlişki Sonrası Ağrı ve Acı Durumunda Ne Yapmalı?

İlk kez cinsel birliktelik yaşadıysanız ve ilişki sonrasında ağrı hissettiyseniz;

    • Ilık bir banyo yapabilirsiniz, 

    • Vulvanın üzerine kompres olarak ılık bir bez yerleştirebilirsiniz,

    • Doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. 

Pek çok durumda, bölgedeki ağrı hissi birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Ağrının devam ettiği durumlarda, bir doktora görünmek isteyebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hissedilen acı ve ağrı, endişelenecek bir durum değildir. Ancak;

    • Acının dayanılmaz olduğu durumlarda, 

    • Olağan dışı bir akıntı varsa,

    • Cinsel ilişkinin üzerinden zaman geçmesine rağmen kanama devam ediyorsa,

    • Her cinsel ilişki sırasında acı çekiyorsanız bir doktora görünmeniz iyi olabilir.

Kaynaklar

https://www.healthline.com/health/healthy-sex/does-it-hurt-when-your-hymen-breaks#see-a-doctor
https://www.psychologytoday.com/us/blog/all-about-sex/201103/the-hymen-membrane-widely-misunderstood
https://pdfs.semanticscholar.org/317c/f15775b84434bf1a24689f55968e57eb9233.pdf