Yara-Yaktirma-Yontemi1

Rahim ağzındaki yaralara en yaygın uygulanan tedavi yöntemi, yara yakma yani koterizasyon yöntemidir. Koterizasyon yani yakma tedavisi, rahim ağzında yara tespit edilen hastalara smear testi sonucundan sonra smear normal çıkmış ise uygulanmaktadır. Koterizasyon yöntemi ayrıca genital siğil (kondilom) tedavisinde de uygulanmaktadır.

Yakma tedavisi, jinekolojik muayene masasında gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 5 dakikada tamamlanan bir işlemdir. Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanmamaktadır. Hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Bu sebeple de jinekolojik masada oldukça kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Hasta jinekolojik muayene masasına alındıktan sonra ilk olarak normal muayene spekulumu takılarak rahim ağzı (serviks) tespit edilir. Ardından da koter aletinin kaleme benzer ucu ile rahim ağzına dokunularak işleme başlanır. Son aşamada ise spekulum alınır ve hasta hemen ayağa kalkabilir. İşlem ardından hasta günlük yaşantısına devam edebilir. İşlemden sonra da herhangi bir ağrı ya da acı meydana gelmez.

Yara yakma tedavisinden sonra ise 1 ay boyunca cinsel ilişki yasaklanmaktadır. Bu aşamada beyaz, sulu  ya da hafif pembe bir akıntı meydana gelebiliri. Bu belirtiler 2 ay içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. İşlem yapılan yerdeki epitel hücreleri yenilenerek normal iyileşmiş görünüm alır.

Koter nedir?

Yara yakma tıbbi literatürde koterizasyon işleminde uygulanan koter denilen araç, oldukça uzun zamandır operasyonlar sırasında meydana gelen kanamaları durdurmak, dokuları kesmek ya da istenmeyen diğer durumların tedavisinde kullanılan hızlı bir etkili bir araçtır. Elektrokoterler, kadın hastalıkları ve doğum, KBB, genel cerrahi, beyin cerrahi, cildiye gibi branşlarda son derece etkili şekilde kullanılmaktadır.

Elektrokoterlerin çalışma prensibi ise, yüksek frekanslı RF dalga üretimi üzerine kurulu olmaktadır. Oluşturulan bu dalgalar, uygulanacak alanda aniden yüksek ısı oluşturur. Bu sayede de hücrelerin sıvısının buharlaşmasına yol açar. Bu da hücre zarının parçalanmasına yol açar.  Bu parçalanma süreci, zincirleme şeklinde devam eder. Yüksek frekanslı RF elektromanyetik dalgalarının aynı zamanda koagülasyon (pıhtılaşma) özellikleri vardır. Bu sayede de modülasyon ile azaltılıp artırılabilir. Koter cihazlarının dijital göstergeleri de mevcuttur. Kullanıldığı moda göre güç ve enerjisi ayarlanabilir. Oldukça güvenilir cihazlardır.

Uygulama esnasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?      

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise uygulama ardından bir ay boyunca cinsel ilişkide bulunmamaktadır. Bunun dışında işlemden sonraki birkaç hafta boyunca herhangi bir jel, krem ve tampon benzeri vajina bölgesine etki edebilecek maddenin kullanılmaması da yasaktır. Bu süre boyunca adet dönemi öncesi ya da sonrası ufak akıntılar yaşanabilir. Bu sebeple de günlük ped kullanmak gerekebilir. Akıntıların şiddetlenmesi ya da aşırı olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Koterizasyon işlemi her ne kadar sonrasında detaylı inceleme ve bakım gerektirmese de kişi tüm hayatı boyunca yapmak zorunda olduğu gibi vücudundaki değişikli ve anomalileri öncelikle kendisi tespit etmeli ve uzmanlara bu konuda danışmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here