Kriyoterapi Nedir?

Siğiller, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu cilt büyümeleridir. 60’tan fazla HPV türü vardır, bunların bazıları deride siğillere neden olma eğilimindedir. HPV cildin dış tabakasındaki hücrelerin hızla büyümesini sağlar. Çoğu vakada, yaygın siğiller parmaklarda, tırnaklarda veya ellerde görülür. Bazı HPV türleri ayrıca genital bölgede siğillerin görülmesine neden olabilir.

Siğil Türleri Nelerdir?

 • Plantar siğiller: Bu siğil tipik olarak, minik siyah noktalar halinde görünen küçük pıhtılaşmış kan damarlarıyla lekeli et-renkli veya açık kahverengi topaklar olarak görülür. Ayak tabanlarında Plantar siğiller görünüyor.
 • Genital siğiller: Genital siğiller pubik bölgede, cinsel organlarda, anüs içinde veya çevresinde ve vajinada görülebilir. Küçük et rengi, pembe veya kırmızı büyümelere benziyorlar. Siğiller, karnabaharın küçük parçalarına benzeyebilir veya çok küçük olabilir ve görmek zor olabilir. Çoğunlukla üç ya da dört kümelenmiş gibi görünürler ve hızla büyür ve yayılabilirler. Hafif bir ağrı, kanama ve kaşıntıya neden olsa da genellikle ağrılı değildirler. HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan en sık görülen hastalıktır ve virüsün belirli biçimleri servikal kansere neden olabilir.
 • Düz siğiller: Bu siğil türü, gençlerde ve çocuklarda erişkinlere göre daha yaygındır. Düz siğiller daha pürüzsüz, daha düz ve diğer siğilden daha küçüktür ve genellikle yüzde görülürler. Düz siğiller özellikle kadınlarda bacaklarda görülebilir.

Siğiller, bulaşıcı olan HPV ile doğrudan temas ile bulaşır. HPV kişiden kişiye temas yoluyla veya bir kişinin virüsle yaptığı bir nesneyle doğrudan temas yoluyla yayılabilir. Siğillere neden olan virüs de siğil yoluyla kişinin vücudundaki diğer yerlere yayılabilir.

Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu vakada cilt üzerinde bulunan siğiller zararsızdır ve tedavisi yapılmadan ortadan kalkabilir. Bununla birlikte, genital siğiller bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Bazen, siğiller tedaviden sonra tekrarlanabilir ve birden fazla tedavi türü gerekli olabilir. Uzmanlar siğilleri çabucak temizlemeye çalışsa da, çoğu yöntem birçok tedaviyi gerektirir. Tedaviler aşağıdakileri içerebilir:

Dondurmak: Bu tedavide doktor, bir siğilin dondurulması için sıvı azot kullanacaktır. Siğil çevresine kapatılır ve ölü doku yaklaşık bir hafta içinde

Kantaridin: Bu madde, bir böceğin özüdür ve deriye uygulanır ve siğil çevresinde bir uygulama oluşturur. Kantaridin uygulandıktan sonra alan bir bandaj ile örtülür. Yakı, siğilleri deriden kaldırıyor.

Diğer ilaçlar: Virüs öldürmek için siğil içine enjekte edilen bleomisin ve siğil virüsüne karşı savaşmak için kendi bağışıklık sisteminizi uyaran bir immünoterapi ilacı olan imiquimod (Aldara ve Zyclara) bulunur. Reçete kremi şeklinde gelir. Imiquimod genital siğiller için belirtilmiş olsa da, diğer siğil türleri üzerinde ılımlı bir şekilde etkilidir.

Küçük cerrahi: Siğiller diğer terapilerle alınamazsa, siğili tamamen kesmek için ameliyat kullanılabilir. Siğil tabanı elektrikli bir iğne veya kriyoterapi (derin dondurma) ile tahrip edilecektir.

Lazer cerrahisi: Bu işlem, siğil dokusunu yakmak ve yok etmek için yoğun bir ışık demetini (lazer) kullanır.

Kriyoterapi Nedir?

Siğiller bazen kendi başlarına yok olsa da yıllar sürebilir. Beklemek istemiyorsanız, onları dondurmak isteyebilirsiniz. Doktorlar bu işlemi kriyoterapi olarak adlandırıyorlar. Siğilden kurtulmanın en yaygın yollarından biridir. Ayrıca, siğillerin vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma şansını düşürebilir.

Kriyoterapi yaptırabilirsiniz, bu genellikle doktorunuzun ofisinde birkaç dakika alır. Ya da evde bir kit ile yapabilirsiniz. Tedavi yara izi bırakmamalı, varsa çok soluk iz bırakmalıdır.

Kriyoterapi Yaptırabilir misiniz?

Aşağıda belirtilen insanlar için bu iyi bir seçenektir:

 • Açık tenliyseniz. Daha koyu ciltli insanlarda yara izi yaratabilir.
 • Yetişkin veya daha büyük bir kişi için önerilir. Çocuklar için önerilmez çünkü ağrılı olabilir.
 • Siğil, kılsız vücudunuzun bir parçası ise. Kriyoterapi, yaptırdığınız yerlerde kalıcı olarak saçınızı kaybetmenize neden olabilir.
 • Siğil yüzünüzdeyse. Kriyoterapinin, diğer yöntemlere oranla yara izine neden olması daha az görülür.

Çoğu doktor, siğilin dondurulması için çok düşük sıcaklıklara ulaşabilen sıvı azot kullanır. Kriyoterapi yapmadan önce doktorunuz cilt üzerindeki ölü cildi bir bıçakla tıraş edebilir.

Doktorunuz, siğilin ve etrafındaki derinin bir kısmına sıvı azot uygulamak için pamuklu çubuk ya da bir aparat kullanacaktır. Bunu, cildinize dokunan bir buz küpü gibi hissedebilirsiniz, ancak yalnızca birkaç saniye sürer. Cildinizde kısa bir süre uyuşukluk hissedebilirsiniz ve incinebilir, kırmızıya dönüşebilir, sonra kabarcık oluşturabilir.

Siğil alnınızda ya da şakağınızda bulunuyorsa, sıvı azot size bir baş ağrısı yaşatabilir. Doktorunuzun yanından ayrıldıktan sonra, duş ve banyo yapmak gibi normal rutine dönebilirsiniz. Alan genellikle enfekte olmamalı, ancak kızarıklık veya şişlik gibi belirtilere dikkat etmelidir.

Sonunda sıvı azotun uygulandığı yerde bir kabuk meydana gelecektir. Bu yaklaşık bir hafta sonra düşecek. Düşmeye hazır olmadan önce oynamamaya çalışın.

Bazı doktorlar, başka yaygın bir siğil tedavisi olan salisilik asit uygulamak gibi bazı hazırlıkları evde yapmanızı isteyebilir. Sizden bunu yapmanızı isterse talimat verecektir.

4 Comments

 • Murat ozdemir

  22 Temmuz 2019 - 16:42

  Genital siğil için dondurma yöntemini kullandım enfeksiyon olmasın diye hangi kremi kullanmam gerek

Comments are closed.