Ovulasyon testi nedir?

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama, yumurtalıkta bir veya daha fazla yumurta bırakılmasıyla sonuçlanan süreçtir. Her ay, 3 ila 30 yumurta yumurtalıklarınızdan birinde olgunlaşır. En büyüğü pelvik boşluğa itilir ve fallop tüpüne süpürülür. Yumurtalarınız döllenmezse; sadece 12-24 saat boyunca hayatta kalır. Her ay yalnızca küçük bir pencere oluşur gebe kalmak için ve tipik olarak yaklaşık altı günü geçmemektedir. Spermin içinde yedi güne kadar hayatta kalması mümkündür. Ancak en sağlıklı sperm, en iyi hayatta kalma gücüne sahip olandır; bu da eşinizin her üç – dört günde bir boşaltılmasından kaynaklanır. Çoğu gebelik, iki gün boyunca yumurtlamaya götüren cinsel ilişkiden kaynaklanır, bu nedenle gebelik şansınızı artırmak için ne zaman seks yapmanız gerektiğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapmanın kolay bir yolu, döngünüz boyunca haftada birkaç kez seks yapmayı denemektir.

Ovulasyon (Yumurtlama) Testleri Yardımcı Olabilir mi?

Aynı zamanda yumurtlama testleri olarak da bilinen yumurtlama öngörücü kitler; bereketli aralığınızı tanımlamanıza yardımcı olabilir. Ancak bunları kullanmanın doğal olarak hamile olma şansınızı artıracağına dair bir kanıt yoktur. Döngünüz boyunca düzenli seks, gebelik şansınızı en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur.

Bununla birlikte, eğer genel olarak aşağıdaki etkenlere sahipseniz ve doğurgan döneminiz içindeyseniz, seks yapmayı tercih edebilirsiniz:

    • Siz veya eşiniz evden uzakta çalışıyor, bu da düzenli seks yapmayı zorlaştırıyor.
    • Siz ve eşinizin hareketli programlarınız var ve zaten çocuklarınız var. Seks öncelikli olmayabilir ve her iki üç günde bir seks yapmak sadece başka bir yorgunluk olarak görülebilir.
    • Düzensiz bir döngününüz var, bu da gebelik yapmayı zorlaştırıyor.

Gebelik için ideal döneminizi belirlemek için birkaç yol vardır. Adet döngüsünü kaydedebilir, bazal vücut ısısının aylık döngülerini grafiğe koyabilir veya servikal mukustaki değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Ya da üçünü de deneyebilirsiniz.

Bununla birlikte, özellikle menstrual siklusların(adet döneminin) düzensiz olması durumunda, bu yöntemleri kullanarak ovulasyonun saptanması zor olabilir. Ovulasyon Testi (Yumurtlama öngörücü kitler) bu noktada yardımcı olabilir.

Bir ovulasyon testi kullanmak, yumurtlamayı önceden tahmin etmenin kolay hızlı ve doğru bir yoludur. İdeal gebelik döneminizi, ilk aydan itibaren belirlemenizi sağlar. Ovulasyon testlerini eczanelerde veya internetteki sağlık mağazalarından bulabilirsiniz. Bunlar genellikle gebelik testleri ile aynı bölümdedir.

Ovulasyon Testi Nasıl Çalışır?

İdrar esaslı ovulasyon testleri; idrarda luteinizan hormonundaki (LH) artışı test eder. Bu, yumurtlamadan bir gün veya iki gün önce olur. İdrarda genellikle az miktarda LH hep bulunur. Ancak ovulasyondan bir veya iki gün önce LH miktarı yaklaşık iki kat artar ve beş kez ovulasyon tetiklenir. Yumurtlama, döngünün en verimli kısmıdır. Bu, en çok gebe kalacağınız zamandır.

Tükürük esaslı ovulasyon testleri; cep boyutunda ve taşınabilir bir mikroskop ile tükürüğünüzü test etmenizi sağlar. Östrojen düzeyleriniz yükselirken, tükürüğünüzün tuz içeriği de artar. Tuz kuruduktan sonra, eğrelti otu benzeri bir kalıba dönüşür. Yumurtlamaya götüren iki üç gün içinde ve birkaç gün sonra, tükürük fermantasyonu görülür, bunun kontrol edilmesi, ideal gebelik aralığınızı tanımlamanıza yardımcı olur. Bereketli aralıkta olmadığınızda, tükürüğünüz şekilsiz lekeler halinde kurur.

Bir Ovulasyon Testini Nasıl Kullanabilsiniz?

İdrar temelli test kullanıyorsanız, idrarınızı plastik bir bardakta toplayabilirsiniz ya da testi, işerken altında tutacaksınız. Renkli bantlar test kartında görünür veya LH dalgalanmasının oluşup oluşmadığını gösterir. Dijital ovulasyon testleri, en verimli günlerinize ne zaman geldiğinizi söylemek için, gülen yüz gibi semboller kullanır. Talimatlar, hangi kiti kullandığınıza bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir, ancak genelde idrarınızı saat 10 ile akşam 8 arasında toplamaya çalışmalısınız. Optimum zamanın saat 14 ile akşam saat 23: 30 arasında olması beklenir. İdrarınızı her gün yaklaşık aynı saatte toplamaya çalışın, ancak bu kesinlikle gerekli değildir. Testi yapmadan önce yaklaşık dört saat içtiğiniz sıvı miktarını azaltmaya çalışın. Çok fazla sıvı idrarı sulandırır, bu da dalgalanmayı daha zor tespit edebilir. Sonuçları 10 dakika içinde görebilirsiniz.

Tükürük temelli test kullanıyorsanız; yapmanız gereken tek şey parmağınızı yalayıp tükürüğünüzün bir kısmını bir slayt üzerine koymak olduğundan, bir tükürük temelli ovulasyon testi kullanmak belki daha kolaydır. İlk bilmeniz gereken, bir şey yemeden ya da içmeden önce yapın. Üzerine fazla tükürük koymadığınızdan ve hava kabarcıklarından arındırılmış olduğundan emin olun. Sonra tükürüğün kurumasını bekleyin ve sonra herhangi bir frenleme olup olmadığını görmek için mikroskop kullanın.

Ovulasyon testinin her iki tipi de, verimli bir dönemin başlaması muhtemel olduğunda yardımcı olur.

Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

Parasetamol ve diğer yaygın ilaçlar testleri etkilemez. Bununla birlikte insan koryonik gonadotropin (hCG) veya LH içeren ilaçlar test sonuçlarını etkileyebilir veya doğurganlık ilacı Clomid de sonuçları etkileyebilir.

İdrar temelli LH testleri, doğru kullanıldığında, ovülasyondan önce LH dalgalanmalarını saptamada yaklaşık % 99 doğrudur. Bununla birlikte, bunlar kusursuz değildir ve aynı zamanda yumurtlamayla ilgili olmayan LH değişikliklerini de alacaktır.

Tükürük testleri; idrar temelli LH testleri kadar doğru değildir. Özellikle Clomid kullanıyorsanız menstrüel siklüsünüzde (adet döneminde) değişmeler olur ve ovulasyon için uygun olup olmadığınızı değerlendirmek de zor olabilir.