Perine Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Perine nedir?

Perine; vajina ve anüs arasındaki bölgeyi ifade eden bir terimdir. Perine bölgesi ortalama olarak 3 cm çapında bir bölgedir. Normal doğum sırasında yırtılmalar genellikle bu alanda olmaktadır. Normal doğumların bazılarında uygulanan doğum kesisi yani epizyoyomi; perine bölgesinde oluşabilecek kesinlerin önlenmesini amaçlamaktadır.Epizyotomi sayesinde yırtıkların oluşmasına müsaade etmeden düzgün bir kesi yapılabilir. Doğumdan sonra da bu alan tekrar düzgün bir şekilde onarılabilir. Ancak perinenin kendi kendine yırtılması, onarım açısından daha büyük zorluklar çıkaracağı için genellikle perinenin kendiliğinden yırtılmasına izin verilmeden bu kesi uygulanmaktadır.

Perine masajı nedir? Nasıl yapılır?

Aşağıdaki videoda perine masajı kısaca gösterilmektedir.Perine masajı, günümüzde yaygın olarak uygulanan bir masajdır. Vajina ve anüs arasında kalan perine bölgesine 10 dakika süreyle kayganlaştırıcı ile masaj yapmak, doğumun kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu masajın haftada 4 defa yapılması önerilir. Ancak anne adayının kendisi bu masajı yaparken zorlanabileceği için eşinin bu masajı yapması önerilmektedir.Perine masajına hamileliğin 34. Haftasından sonra başlamak gerekmektedir. Doğum gerçekleşene kadar bu masaj yapılmalıdır. Ancak masaja başlamadan önce mutlaka eller yıkanmalı, anne adayı idrarını yapmalı ve mesanesini boşaltmalıdır.Şayet anne adayı masajı yardım almadan kendine uygulayacaksa baş parmağı ile bu masajı yapmalıdır. Şayet birinden yardım alınacaksa, masaj işaret parmağı ile yapılmalıdır. Parmaklar sağ ve sola doğru saat 3 ve 9 yönlerinde hareket ettirilmelidir. Bu sayede vajina alt duvarı ve perine esneyecektir.,perine-masajPerine masajı sırasında yanma ve ağrı söz konusu olabilir. Doğum sırasında ise ebe ya da doktor perine bölgesine bu masajı uygularsa bebeğin çıkması daha kolay olacaktır.Bunun dışında elle yapılan masajın yerine geçebilecek balon sistemleri üretilmiştir. Elle yapılan masaja benzer şekilde küçük balon şişerek-küçülerek perine bölgesinin esnemesini sağlar.

Perine masajının faydaları nelerdir?

  • Perine masajı sayesinde bu alanda bulunan doku ve kasların esnekliği artacaktır. Bu sayede de doğumda meydana gelebilecek olan yırtıkların önüne geçilir.
  • Türkiye’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde perine masajı hakkında yürütülen bir çalışmada perineal masaj uygulanan 50 hastanın yalnızca 5 tanesinde doğumda epizyotomi uygulanması gerektiği bildirilmiştir. Perine masajı yapılmayan kadınlardan 50 tanesinin 46’sı ise epizyotomiye ihtiyaç duymuştur. Bu çalışmaya göre, perine masajının epizyotomi kesisine gerek kalmadığı bildirilmiştir.
  • 2008 senesinde yürütülen diğer bir araştırmaya göre ise ilk doğumunu yapan 234 anne incelenmiştir. Bu çalışmada perineal masaj yapan annelerde doğum sırasında yırtık oranı masaj yapmayanlarla benzer olarak görülmüştür.
  • 2006 senesinde yürütülen ve bir çok çalışmayı derleyen bir değerlendirmede ise perineal masajın epizyotomi kesisi ve doğum sırasında oluşan yırtıkları azalttığı ifade edilmiştir.
  • Perine masajı, normal doğumu kolaylaştıran ve çeşitli durumlarda epizyotomi uygulanmasının önüne geçebilen bir masajdır.