Rahmin Delinmesi (Uterin Perforasyon)

rahim-delinmesiRahmin delinmesi yani tıp dilinde Uterin perforasyon, bazı jinekolojik uygulamalar ve ameliyatlar sırasında gelişebilen bir komplikasyon durumudur. Uterin perforasyon yani rahim duvarının delinmesi en sık kürtaj, histeroskopi, spiral takılma aşaması, endometrial ablasyon, endometrial biyopsi gibi işlemler sırasında meydana gelebilir. Uterin perforasyon; kanama, mesane yaralanması, bağırsak yaralanması, büyük damar yaralanmaları gibi komplikasyonlara neden olabilir. Yapılan işlemler sırasında kullanılan aletlerin fazla ilerlemesi, kanama olması ya da nadiren olağan dışı doku parçalarının gözlenmesiyle perforasyondan şüphe edilir.Jinekolojik işlemler öncesinde eğer rahim ağzının genişletilmesi gerekiyorsa, bir gece önce misoprostol uygulaması yapılmalıdır. Misoprostol, suni sancı başlatarak gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir prostaglandin ilacıdır. Bu ilacın kullanımı ile birlikte rahim ağzı açılır. İşte bu özelliği nedeni ile bu uygulama kullanılmaktadır. Normal doğum yapan kadınlarda ise sezaryenle doğum yapan kadınlara göre rahim ağzı daha kolay açılır. Bunun nedeni ise doğum esnasında rahmin açılmış olmasıdır. Herşeyden önce steril olmayan, sağlık koşullarına uygun ekipmana sahip olmayan, eğitimli bilinçli ve bilgili bir kadrosu olmayan kliniklerde jinekolojik işlemlerin yapılması, maalesef rahim delinmesine sebep olmaktadır.

Rahim delinmesinin belirtileri nelerdir?

Rahim delinmesi belirtileri kişiden kişiye fark eder. Rahim delinmesinin başlıca belirtileri;

• Tansiyon düşüklüğü,

• Karın şişkinliği,

• Abdominal bölgede gerginlik,

• Vajinal kanama,

• Titreme,

• Kusma ya da şiddetli bulantı,

• Yüksek ateş,

• Şiddetli karın ağrısı gibi durumlardır.

Bu şikayetler bazen yapılan jinekolojik işlemler esnasında olabildiği gibi, bazen de birkaç gün sonrasında ortaya çıkabilir. Herhangi bir farklı belirti ile karşılaştığınızda kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Uterin perforasyon durumunun oluşması sadece fiziksel yapıya bağlı olarak değil, kişinin yaşına göre de risk oluşturmaktadır.İleri yaşlarda yapılan cerrahi müdahalelerde rahim delinme durumu daha sık rastlanan bir durum haline gelmektedir. Bazı hastalarda delinme durumu saptandıktan sonra açık ameliyat işlemi gerçekleştirilip tedaviye başlanırken, bazı hastalarda da hiç bir müdahale yapılmayarak sadece gözlem ve takip uygulanan bir tedavi süreci tercih edilir. Düzenli yapılan jinekolojik muayeneler bu gibi durumların önceden teşhis edilmesi ve gözlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Rahim Delinmesi Tedavi Şekilleri

Rahim delinmişse genellikle yapılan jinekolojik işlemin ilk iki veya üç gününde belirtiler olabilir. Belirtiler olduğunda, perforasyonun nedeni ve kapsamı tedaviyi belirler. Hasarın tamiri için ameliyat gerekli olabilir, özellikle bağırsak ya da diğer organlar hasar almış ise ameliyat şarttır. Enfeksiyon semptomları veya peritonit varsa, hasta geniş spektrumlu antibiyotik kullanmaya başlatılır.

Rahmin Delinmesi ile İlgili Riskler Nelerdir?

Kürtaj öyküsü, sezaryen veya serviks üzerinde başka operasyon geçiren kadınlar rahim delinmesi yani uterin perforasyon için adaydır. İç servikal yapı, bu işlemler sırasında yaralanabilir ve yara izi dokusu oluşumuna ve servikal dokuların zayıflığına neden olarak delinme duyarlılığının artmasına neden olabilir.

Rahmin Delinmesi Nasıl Teşhis Edilir?

• Fiziksel muayene: Doktor tarafından yapılan pelvik muayene ağır vajinal kanamanın fark edilemsini sağlar. Rahim muayenesi, doğum veya kürtaj nedeniyle yumuşatılmış rahim duvarını gösterebilir.

• Testler: Ultrason ile muayenede belirlenen rahim delinmesi görüntülenir. Tam kan sayımı, sodyum, potasyum gibi detaylı kan tahlilleri, enfeksiyonun varlığını saptamak için istenir. Olası perforasyonu doğrulamak için laparoskopi veya laparotomi de istenebilir.

Rahmin Delinmesi Komplikasyonları Nelerdir?

Rahim delinmesi için ortaya çıkan komplikasyonlar, abdominal astarın (peritonit) iltihabı, bağırsak veya mesane yaralanması, masif kanama ve enfeksiyon olasılıklarını içerir. Yapışıklıklar ve kesik doku, rahmin ya da yakında olan diğer organların cerrahi tedavisinden kaynaklanabilir. Cerrahi tedavi gerçekleştirilirse ağır kaldırma, yoğun egzersiz, uzun yolculuklar gibi faaliyetlerle ilgili kısıtlamalar gerekebilir.

8 Comments

  • Esra saylan

    22 Ağustos 2019 - 23:43

    Bugün spral taktırmak istedim doktora gittim ehlili olmayan işi yapacam dedi bana devlet hastanesine gittim bana yanlış muayene yapı ağrıdan yarim bıraktım işlemi bana dediği şey inşallah tahminiz delinmez dedi bir doktor neden böyle bisey desin doktorlara güvensizliğini nasıl yenecem artık bugün iyice sınır oldum

  • Esra demir

    27 Aralık 2019 - 20:13

    Aynisi bendede oldu sprak takmayı deniyecem dedi şehir hastanesi kadın doğuma gittim deneme tahtasimiyim ben sapa sağlam gittim ağrı olunca bıraktım rahmini delebilirim dedi ağrıdan yarim bıraktım ehlinde işini yapan doktorlar neden yok

Comments are closed.