Renkli Doppler Nedir?

Periapik lezyonların tanısında konvansiyonel radyografi üzerine renkli Doppler uygulaması ile ultrasonografinin (USG) etkinliği önemlidir. Aşağıda “Renkli Doppler Görüntüleme” yönteminin ne olduğunu ve bilmeniz gereken tıbbi yönlerini bulabilirsiniz.

Renkli Doppler Nedir?

DCI (Dijital Sabit Görüntü), bir ultrason ışını tarafından taranan doku kesitinden Doppler yankıları edinir. Bu yankılar daha sonra renkle gösterilir ve tarama sırasında alınan Doppler kaymayan yankıların gri ölçeğinde anatomik görüntü üzerine bindirilir. Akış yankıları, seçilen renk haritasına göre renklendirilir. Genellikle kırmızı, sarı veya beyaz, pozitif Doppler kaymalarını (yaklaşan akışa); mavi, camgöbeği veya beyaz negatif kaymaları (geri çekilen akış) belirtir. Varyansı göstermek için yeşil eklenmiştir (bozulmuş veya türbülanslı akış).

Renkli bir tarama çizgisi oluşturmak için birkaç titreşim (sayı toplu boy olarak adlandırılır) gereklidir. Doğrusal, dışbükey, fazlı ve dairesel diziler; gri tonlama ve renk akışı bilgilerini elde etmek için kullanılır. Doppler renk akışı aletleri, darbeli Doppler aletlerdir ve diğer Doppler aletleri gibi, Doppler açısına bağımlılık ve örtüşme gibi aynı kısıtlamalara tabidir. Doppler renk akışı aletleri genelde gri ölçekli görüntüleme ve darbeli Doppler ikili aletleri arasındaki çıktı yoğunluklarına sahiptir. Renk akışlı araçların kullanımı ile ilgili bilinen bir risk olmamasına rağmen, ihtiyatlı uygulama, tıbbi göstergeler için ve gerekli tanı bilgileri elde etmek için gereken minimum pozlama süresi ve görüntüleme çıktısı ile kullanılmasını gerektirir.

Renkli Doppler Görüntülemede Hata Payı Var mıdır?

Renkli doppler görüntüleme amacı; renk akışı görüntülemedeki örtüşmeyi ortadan kaldırmaktır. Geniş bant Doppler yöntemi, bir renk akışı görüntüsü oluşturmak için uygulanır ve yöntemin geçerliliği deneysel olarak teyit edilmiştir. Tekli ışın deneyi, genişbant Doppler yöntemine dayanan hız tahmini teyit etmek için gerçekleştirilir. Geleneksel darbeli Doppler yöntemi ve geniş bant Doppler yöntemi için yankı verileri bir akış modeli kullanılarak elde edilmiş ve her bir yöntem için tahmini hız karşılaştırılmıştır. Her metot için renk akışı görüntüleri de çeşitli akış modeli tipleri kullanılarak üretilir. Oluşturulan görüntüler karşılaştırılarak geniş bant Doppler yöntemine dayanan görüntüleme özellikleri tartışılmıştır.

Bilindik sınırların ötesinde yüksek hız, geniş bant Doppler yöntemi ile başarıyla tahmin edilir ve düşük hız tahmininde kullanılabilirlik de doğrulanır. Renk akış görüntüsündeki diğer adlandırma ortadan kalkar ve üretilen resimler, akış görüntülemedeki diğer bozucu etkinin ortadan kaldırılmasının önemini gösterir. Renk akışı görüntülemedeki diğer adlandırma, geniş bant Doppler yöntemi ile ortadan kaldırılabilir. Bu teknik, kan akışı dinamiklerinin tam olarak anlaşılması için yararlıdır.

Kadın Hastalıklarını Teşhis Etmede Renkli Doppler ve Önemi

Uterusta (hem gravid hem de nongravid), yumurtalıklarda, fetusta ve plasentada vaskülarite (deri üzerinden kişinin damarlarının görüntülenmesine) ve kan akışının değerlendirilmesi için renkli Doppler görüntüleme; mevcut ve gelecekteki klinik uygulamalara genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Renkli Doppler görüntülemenin; klinik kullanımı birçok organ üzerinde gösterilmiştir. Renkli Doppler görüntüleme, kardiyovasküler görüntülemenin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Özellikle yakın zamanlarda, elektronik aletler ile uyum ilişkisi içerisinde çalışarak, doku ayrıntısının çizilmesindeki gelişmelerin öncüsü olur. Tüm bunların yanı sıra, frekans veya genlik tabanlı renkli Doppler görüntüleme ile ilgili sinyal işlemlerinde geliştirmeler sonucunda, organ içi vaskülaritenin görselleştirilmesini ve değerlendirilmesini kolaylaştıran önemli bir görüntüleme sistemidir.

Vaskülaritenin boyutlu görüntülenmesi, 3 boyutlu ve 4 boyutlu (canlı 3D) işleme yöntemlerini kullanarak geliştirilebilir. Renkli Doppler görüntüleme makro ve mikrovasküler akışa duyarlılığı gebelik boyunca ve pelvik organlar için gelişmiş anatomik ve fizyolojik değerlendirme sağlamıştır. Özellikle görseldeki kontrast düzeninin artışı ile olası kullanımı, kötü huylu yumurtalık lezyonlarından iyi huylu tümörlere daha ileri derecede ayrım yapmak için bir araç olarak da belirtilmektedir. Bu yeni görüntüleme tekniklerinin hızlı gelişimi çeşitli obstetrik (doğum ve doğum sonrası zamanlarda görülen tüm gebelik ve kadın üreme yollarındaki sorunlarla ve yeni doğan bebekle ilgilenen tıp dalı) ve jinekolojik (tüm kadın hastalıkları) bozukluklarda klinik uygulamalar kapsamını genişletmeye devam etme adına önemlidir.

Renkli Doppler Hangi Hastalıkları Görüntülemede Kullanılır?

Renkli Doppler testi olarak da adlandırılan bir Doppler ultrasonografi, kan damarlarındaki kan akışınızı tahmin etmek için kullanılabilen invaziv olmayan bir testtir. Doktorların kollar, bacaklar ve boyun damarları gibi büyük damar ve arterlerdeki kan akışını değerlendirmesine yardımcı olur. Felç ve inmeye neden olabilecek boynun ana arterlerindeki dar alanlarda tıkalı veya azalan kan akışını gösterebilir. Ayak damarlarında (derin ven trombozu veya DVT) gevşeyebilecek ve akciğerlere giden kan akışını engelleyebilecek kan pıhtıları (pulmoner emboli) de ortaya çıkarabilir. Hamilelik sırasında fetüsün sağlığını kontrol etmek için doğmamış bebeklerde (fetus) kan dolaşımına bakmak için Doppler ultrason kullanılabilir.

Ortak Renkli Doppler Görüntüleme Prosedürleri Listesi:

  • Karın
  • Şahdamar
  • Gravid Uterus (Hamile Rahim)
  • Böbrek
  • Tek Limb(bacak) Doppler (Arteriyel ve Venöz)
  • Dual(Çift) Limb Doppler (Arteriyel ve Venöz)

Renkli Doppler Görüntüleme İçin Hazırlama:

Renkli doppler çektirmek için tercih ettiğiniz merkezde randevu almalısınız. Bu bir devlet hastanesi, özel hastane ya da özel bir görüntüleme merkezi olabilir.

  • Genellikle açlık, yemek yememek vb. gibi önceden hazırlık yapılmasını gerektirecek bir prosedür yoktur.
  • Daha önce bu prosedürü uyguladıysanız önceki raporların tümünü doktorunuza göstermek için yanınızda taşıyın.
  • Doktorunuzun renkli doppler istediği istek kağıdını yanınızda götürün.

4 Comments

 • Tuba tuncel

  5 Ocak 2018 - 18:00

  Mrhb hocam doktor over torsiyonu tanısıyla renkli ultrason istedi ve kan bakıldı beta sonuç alamadım henüz gebelik gbi durumlarda ortaya cikiyormus genelde ama suan bekarım ve en Son ilişkim 2 ay öncesinde ve 2 defa beta hcg baktrdm negatif çıktı şimdi böle bi olasılıkda yüksek çıkarsa bu hastalığın belirtisi olabilirmi kafam çok karıştı şimdiden teşekkürler. .

Comments are closed.