Sorunu Gönder

Sarı Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı, kadın üreme sisteminde önemli bir temizlik işlevi görür. Vajina ve serviks bezleri tarafından üretilen sıvı, ölü hücreleri ve bakterileri taşır. Bu vajinayı temiz tutar ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Çoğu zaman, vajinal akıntı mükemmel derecede normaldir. Adet ve menstrüel döngünüzün zamanına bağlı olarak, koku ve renk tonu (rengi şeffaftan, süt beyaza kadar) değişebilir. Örneğin, yumurtlama döneminde, anne olduğunuzda emzirirken veya cinsel yolla uyarıldığınızda daha fazla boşalma olacaktır. Hamileyseniz veya kişisel hijyeniniz konusunda özenli değilseniz, koku farklı olabilir.

Bu değişikliklerin hiçbiri alarm vermek için bir neden değildir. Bununla birlikte, renk, koku ya da akıntı belirgin bir şekilde olağandışı görünüyorsa, özellikle de vajina kaşınması ya da yanması eşliğinde seyrediyorsa, bir enfeksiyon ya da başka bir durum yaşıyor olabilirsiniz.

Anormal Vajinal Akıntıya Neden Olan Şey Nedir?

Vajinanın normal bakterilerindeki herhangi bir değişiklik, koku, renk veya akıntı dokusunu etkileyebilir. Aşağıda vajinal dengeyi bozabilecek nedenlerden birkaçı verilmiştir:


 • Antibiyotik veya steroid kullanımı
 • Bakteriyel vajinoz, gebe kadınlarda veya birden fazla cinsel eşi bulunan kadınlarda daha sık görülen bir bakteri enfeksiyonu
 • Doğum kontrol hapları
 • Rahim ağzı kanseri
 • Klamidya veya gonore, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Diyabet
 • Duş, kokulu sabunlar veya losyonlar, köpük banyosu
 • Ameliyat sonrası pelvik enfeksiyon
 • Pelvik inflamatuvar hastalık (PID)
 • Trikomoniyazis, genellikle parazite bağlı bir enfeksiyondur ve korunmasız cinsel ilişki ile başlar
 • Vajinal atrofi, menopoz sırasında vajinal duvarların incelmesi ve kuruması
 • Vajinit, vajinada veya etrafında tahriş
 • Mantar enfeksiyonları

Akıntı Rengi ve Türleri

Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir ve vajinal akıntının rengi ne anlama gelir?

Çeşitli vajinal akıntılar vardır. Bu türler renklerine ve tutarlılıklarına göre gruplandırılır. Birkaç vajinal akıntı türü normaldir, ancak bazıları tedavi edilmesi gereken altta yatan bir durumun belirtisi olabilir. Rengin ne anlama geldiği gerçekten duruma bağlıdır. Rengi yalnız başına ayırmak zordur, zira beyaz akıntı bile hastada başka ne olup bittiğine bağlı olarak anormal olabilir. Tek başına rengi temel alan bir teşhis koymanın yolu yoktur ancak bir hastanın yaşı, davranışları, adet döngüsü ve diğer belirtiler gibi bazı faktörleri dikkate almak zorundasınız. Ancak temel olarak, renkler aşağıdakilerden biri olabilir:

Beyaz Akıntı

Mutlaka anormal bir anlama gelmez. Beyaz akıntı, özellikle adet döngüsünün başlangıcında veya sonunda normaldir. Bununla birlikte, akıntı ardından kaşıntı oluşursa ve bir süzme peynir dokusu gibi kalın bir kıvam varsa, bir maya enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir. Süt beyazı akıntı, normalden akciğer ağrısı, koku veya kaşıntı gibi başka bir şey olup olmadığına bağlı olarak enfeksiyona işaret eden herhangi bir şey olabilir. Bu diğer semptomlardan herhangi birisi varsa, bakteriyel vajinoz veya bir cinsel yolla bulaşan hastalık belirtisi olabilir.

Şeffaf ve Sulu Akıntı

Bazen bir kadın şeffaf ve sulu bir akıntı yaşayabilir. Bu tamamen normaldir ve ayın herhangi bir anında yaşanabilir. Egzersiz ardından özellikle fazla olabilir.

Şeffaf ve Esnek Akıntı

Su yerine mukoza benzeri ve esnek bir akıntı, muhtemelen yumurtlamanızın bir işaretidir. Bu sağlıklı ve mükemmel derecede normal bir akıntıdır.

Kahverengi veya Kanlı Akıntı

Bir kadın adet döneminde veya bir dönemin sonuna doğru kahverengi akıntı yaşarsa; bu normal olabilir. Adet döneminin sonundaki akıntı, kırmızı yerine kahverengi görünebilir. Muhtemelen akıntıda biraz kan vardır. Ayrıca, dönemleriniz arasında küçük bir kanlı akıntıya tanık olabilirsiniz. Olayın meydana gelmesine bağlı olarak, dönemler arasında bile fark ediliyor olabilir. Periyodunuzun dışından bir kanama fark ettiyseniz ve korunmasız seks yaşamışsanız, hamile olduğunuzun bir göstergesi olabilir ve implantasyon kanaması durumu yaşanmış demektir. Gebeliğin erken evresinde düşük yapma işareti de olabilir.

Bu durumda, bir doktora görünmelisiniz, ancak mutlaka bir enfeksiyon veya düşük olayının işareti olmayabilir. Bununla birlikte, bir hasta postmenopozal ise (menopoza girdiyse), bu, kadın organlarında kanser durumu için endişe yaratabilir. Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı gelişmiş serviks kanseri sinyali olabilir. Bu nedenle her yıl kendinizi kontrol etmeniz önemlidir. Rutin pelvik muayene ve smear testi yaptırmalısınız, böylece jinekoloğunuz sizi servikal anormallikler açısından inceleyecektir.

Sarı Akıntı

Normal olabilir, ancak potansiyel olarak bir enfeksiyon belirtisi de olabilir. Genelde, sarı bir akıntı kalın, yoğun veya kötü kokusu olduğunda anormaldir. Bu akıntı trikomoniyaz olarak bilinen ve sıklıkla cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonun bir belirtisi olabilir. Her ne kadar klamidya veya gonore tanısı konan bir çok kadın hiç semptom göstermezse de, bu tür bir akıntı yaşayabilir.

Yeşil Akıntı

Bunun genellikle anormal olduğu ve enfeksiyon belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Sarı veya yeşil kalın, yoğun ve kötü kokulu akıntı normal değildir, trikomoniyaz gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık belirtisi olabilir.

Vajinal Akıntı Anormal Midir?

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Çoğunlukla vücudunuzun vajinayı temizlemek ve korumak için kullandığı araçtır. Egzersiz yaparken veya diğer fiziksel aktivitelere katıldığınızda, akıntı eğilimi artar. Ayrıca doğum kontrol hapı kullandığınızda ve duygusal stres yaşadığınızda, cinsel uyarılma ve yumurtlama dönemlerinde de akıntı tetiklenir. Öte yandan, anormal vajinal akıntısının en büyük nedeni enfeksiyondur.

Hamilelik Vajinal Akıntıyı Etkiler Mi?

Kesinlikle etkiler. Hamile olan kadınlar, ortalamadan daha fazla akıntı yaşama eğilimi gösterirler. O kadar çoktur ki, kendilerini idrar sızdırıyor gibi hissedecek kadar ıslak olabilirler. Bazen bazı kadınlar doğum suyunun gelmiş olabileceğini dahi düşünüyor olabilir.

Bir kadının yaşının vajinal akıntı üzerinde herhangi bir etkisi var mı?

Daha yaşlı ve postmenopozal olan kadınlar için, vajinal akıntının ne anlama geldiğini anlamak için bir doktora gidilmelidir. Başka hiçbir semptomu olmayan ve sadece ince beyaz bir akıntı yaşayan kadınlar, muhtemelen normal fizyolojik akıntı yaşarlar. Bununla birlikte, anormal bir şey varsa, bir doktorla konuşmanızı öneririm. Kanama, alışılmadık renk veya kaşıntı, koku veya cinsel ilişkiden sonra daha fazla akıntı gibi belirtiler varsa, doktorunuza telefon edip kontrol için randevu alınız.

Anormal vajinal akıntı cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon anlamına gelebilir mi?

Bazı anormal vajinal akıntılar kesinlikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bununla birlikte, klamidya veya gonore bulunan birçok hastada hiçbir belirti olmaz. Bu nedenle her şey yolunda da olsa kadınlar için cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi için bir test yaptırmak çok önemlidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Özden damal :

  03 Ağustos 2020

  Hocam yıllardır bitmeyen akıntı var sosyal hayatımı etkiliyor. Gerçekten çok kötü bir kokusu var bazen başkaları bile alıyormuş kokuyu ayrıca çamaşırı kirletiyor ve lekesiyıkamadan sonra çıkmıyor.bu kokudan çok rahatsızım ne yapabilirim nedir e değildir hocam?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Ağustos 2020

   Haftada 2-3 kez intim sabunlar ile sadece distan yikayiniz haznenin icini yikamayin pamuklu ic camasiri giyiniz gunluk ped ve dar kotlar giymeyiniz seker hastaliginiz varmi?? Camasirlarinizi on yikamali yikaniz

    Cevapla
 • Çiçek :

  23 Temmuz 2020

  Merhaba neredeyse ergenliğe girdiğimden beri sarı akıntı sorunum var bazen sulu bazen kalın ve kokulu oluyor annem her ne kadar normal desede bu sıralar vajina bölgemde şiddetli bir kaşınma ve yanma var nadiren de idrar yanması oluyor. Ayrıca hiç cinsel olarak bir ilişkiye girmedim. Krem olarak exoderil kullanıyorum. Annem mantar diyor ama mantarın belirtisi şeffaf akıntı. Sizce problemim nedir?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Temmuz 2020

   Mantar enfeksiyonunda beyaz peynir kesigi gibi akinti olur sari akinti varsa muayene olmanizda fayda var intim likid sabunlari kullanalim perine temizligine onem verelim dar pantolon kotlar giymeyelim

    Cevapla
 • HÜMEYRA ÇALIŞKAN :

  15 Mayıs 2020

  MERHABALAR HOCAM BENDE 3CM ÇİKOLATA KİSTİ VAR 4 YILDIR AYNI AMA ARTIK ÇOK AĞRIM OLUYO DOKTPRA GİTTİM KİSTTEN DEDİ BİRDE ÇOK AKINTIM OLUYO BİŞEY ÇIKMIYO SMEER TESTİ TEMİZ RAHİM TEMİZ AMA BENİ ÇOK RAHATTIZ EDİYO ÇÜMKÜ AKINTIM HİÇ GEÇMİYO KİST İÇİN VİSANNE KULLANIYORUM DÜŞÜNCELŞERİŞNİZİ ÖĞRENMEKİSTEDİM

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   21 Mayıs 2020

   Boyutu kucuk fakat agri yapiyorsa visanne kullanmaniz isabetli olmus boyutu artmiyorsa mudahale edilmez cunku yapilan her mudahale cerrahi olarak yumurtalik rezervini azaltabilir

    Cevapla
 • Dünya :

  15 Mart 2020

  Merhabalar,sabah idrarımda yanma başladı ve sonrasında kan geldi.Bır kac kez tuvalete çıktıgımda tekrarlandı ve akşamına kesıldı.Normal olarak karsılamalımıyım yoksa bı doktora gıtmelımıyım?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Mart 2020

   Böbrek taşı vs olabilir devam ederse ürolojiye gidiniz.

    Cevapla
 • Nursel Karakuş :

  17 Kasım 2019

  Merabalar ben 26 yasinda 3 yillik evliyim benim butun testlerim temiz ama benden sari akinti icinde kan geliyo bazi zaman bellerim agriyo hissediyorum gelicegini bile neden böyle bi durum var hicbir doktor anlayamadı suana kadar sebebini bilen yok enfeksiyonda degil gecmiyo hic bel soguklugu cinsel yolla bulasan enfeksiyon olabilirmi acaba

   Cevapla
 • Derya :

  22 Ekim 2019

  Merhaba hocam benimde bundan bir hafta önce enfeksiyon kapmiştim doktora gittim ilaç verdi kullanmadım ama geçti şimdi ise bu bi hafta olucak nerdeyse kasiklarimda adet sancısı gibi bir ağrı var midemde ilk gün baya bulantı hisetim bu günlerde biraz azlama var fakat ağrım var kasik bolgemde ve belinde bir ağrı var ve biraz daha kasımın aşağısında bı ağrı oluştu bugün baş dönmem var ve bu iş yaptım da hemen yoruluyorum kolunda olsun belimde olsun ağrı devam ediyor ilk günden itibaren çok yemek yiyordum fakat şimdi nadir acıkıyorum fakat önüme geldi zaman yiyemiyorum çok soru sordum fakat hamilelik şüphem var 🙄

   Cevapla
 • Selda sari :

  23 Temmuz 2019

  Merhaba hocam. Yaşım 41 evliyim..aşiri adet kansmasindan dolayi 3 yil once hormonlu spiral taktirdim. Ve 2 bucuk yildir gecmek ve azalmsk bilmeyen sari yeşil renkte yogun bir akintim var..cinsel hayatim neredeyse bitti cunku iliski sirasinda asiri agri ve yanma oluyor. Akinti icin defalarca doktorlara gittim ilaclar kullandim ama malesef gecmiyor. Ilac disinda ne onerirsiniz bir de hormonlu spiralden kaynakli olabilir mi akinti?

   Cevapla
 • Dil Karataş :

  17 Mart 2019

  Merhaba benim hiç akıntım olmuyor normalde son adetimden sonra sarı yanı açık sarı hafif akıntı devam ediyor. Adetimde az oldu bide başlarken pambemsi sıvı geldi biterken bile. Şu an arada bel ağrısı ve göğüs ağrısı çekiyorum ve çok yorgunluk yaşiyorum her zaman uykuluyum başkada belirtim yok. Acaba hamilemiyim yoksa başka bişey

   Cevapla
Benzer Yazılar