Sorunu Gönder

Sık Adet Görmenin Sebepleri Nelerdir?

Polimenore, 21 günden kısa olan adet döngüsünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Normal adet döngüsü 24 ila 38 gün arasındadır. Polimenore yani sık adet görme, anormal uterin kanamanın sadece bir şeklidir. Bazı kadınlar için, daha kısa bir döngü uzunluğu normal olabilir, ancak diğerleri için bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Yumurtlama, doğurganlığı da etkileyebilir, çünkü yumurtlama genellikle beklenenden daha erken gerçekleşir ve süresi değişebilir. Sık adet gören kadınların ayrıca adet dönemleri düzensiz olabilir veya tarihi genellikle kestirilemez.


Sık Adet Görme (Polimenore) ve Hamilelik

Hamile kalmak genellikle polimenoreli kadınlar için daha zordur, ancak yine de mümkündür. Polimenoreli kadınların hamile kalmak için iki şeyle mücadele etmesi gerekir. Birincisi yumurtlamanın genellikle beklenenden çok daha erken gerçekleşmesi ve her ay farklı zamanlarda düzensiz adet olabilmesidir. Birçok kadın, bu problemle mücadele etmek için yumurtlama testlerini kullanarak yumurtlamalarını kontrol etmektedir.

Diğer bir konu ise yumurtlama ve kanama arasındaki sürenin (luteal faz) döllenme ve implantasyonun gerçekleşmesi için genellikle çok kısa olmasıdır. Doğum kontrol hapları luteal fazı uzatmaya yardımcı olabilir, ancak yumurtlamayı da engeller. Bu, gebe kalmaya çalışan kadınlar için yararlı olmadığı anlamına gelir. Ancak, doğurganlığı artırmak için doktorunuz tarafından reçete edilebilir farklı ilaçlar da vardır.


Sık Adet Görmenin (Polimenore) Sebepleri Nelerdir?

Bazen polimenorenin nedeni sağlık sorunlarına bağlı değildir ve bazı kadınlar için normal olan bu düzendir. Ancak, bunun yanı sıra altta yatan pek çok neden olabilir ve bu durumun tedavi edilip edilmediğini görmek için, özellikle de durum doğurganlık ile ilgili sorunlara ve kadının rahat yaşayamamasına neden oluyorsa, araştırılmalıdır.


Stres:

Stres, polimenorenin yanı sıra diğer adet anormalliklerinin de ortak bir nedenidir. Stres vücudumuzdaki hormonal dengeyi etkiler. Neyse ki, bu hafif ve tedavi edilebilir bir nedendir. Birçok kadın, streslerinin nedenlerini fark ettiklerinde ve stres giderici egzersizler uyguladıklarında, sık adet görmenin düzelebilmesi söz konusudur. Gerektiğinde stres tedavisi için ilaçlar da mevcuttur.


Enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH):

Klamidya ve gonore dahil olmak üzere bazı enfeksiyonlar da polimenoreye sebep olabilir. Klamidyası olan kadınlar da şiddetli karın ağrısı ve vajinal akıntı yaşayabilir. Gonorenin diğer belirtileri vajinal bölgede aşırı kaşıntı, idrar yaparken yanma hissi ve vajinal akıntıdır. Bu iki durum da antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Enfeksiyonların derhal teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir aksi halde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Endometriyozis:

Endometriyozis, normal olarak rahmi oluşturan hücrelerin, yumurtalıklar veya fallop tüpleri gibi diğer alanlarda da bulunmasıyla oluşan bir durumdur. Endometriyozis semptomları ağır ve ağrılı adet dönemleri, ilişki sırasında ağrı, dönemler arasında lekelenme ve adet döngüsünün anormallikleridir. Endometriyozis ilaçlar veya cerrahi ile tedavi edilebilir.


Menopoz:

Menopoz, bir kadının adet döngüsünün kalıcı olarak durduğu zamanı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu durum genellikle 40’lı yaşların sonlarında veya 50’li yaşların başında görülür. Bu zamana kadar geçen sürede kadın vücudu; depresyona, ruh halindeki değişimlere, sıcak basmalarına ve polimenore gibi adet döngüsünde anormalliklere yol açabilen muazzam hormonal değişimlere uğrar.


Diğer nedenleri:

Diğer nedenler arasında, sık yumurtlama, psikolojik rahatsızlıklar, yetersiz beslenme, kronik pelvik inflamasyon ve nadiren kadın üreme organlarının kanserine yol açan anterior hipofiz bezi hiperaktivitesi sayılabilir.


Sık Adet Görme (Polimenore) İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Polimenore için tedavi yöntemi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Genellikle neden ele alındığında ve çözüm yoluna ulaşıldığında, semptomlar ortadan kalkacaktır. Doğru tedavi yönteminin izlenmesi için neden daima tanımlanmalıdır. Bazen altta yatan bir sebep olmaz ve dolayısıyla tedaviye ihtiyaç olmayacaktır. Bir kadın sık adet gördüğü için fazlasıyla rahatsız hissedebilir ve eğer kişi gebe kalmaya çalışmıyorsa, adet döngüsünü uzatmak için kontraseptif haplar iyi bir seçenek olabilir.


Sık Adet Görmeye Bağlı Komplikasyonlar:

Polimenoreli bazı kadınlarda sık ve ağır kanama nedeniyle anemi gelişir. Anemi (kansızlık), kanınızda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı bir sağlık sorunudur. Anemi  semptomları yorgunluk, hafıza ve konsantrasyon güçlüğü, düşük enerji seviyeleri, soluk cilt ve geçici nefes darlığıdır. Durum genellikle tıbbi tedavi gerektireceğinden, anemik olabileceğinizden şüpheleniyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekir. Bazı kadınlar adet dönemlerinde şişkinlik ve ödem (sıvı tutumu) yaşarlar. Polimenore, kadınların daha sık yaşadığı deneyimlerden ötürü, bazıların da kilo almaya da yol açabilir.


Adet mi Görüyorsunuz Yoksa Lekelenme mi Yaşıyorsunuz?

Üreme döneminde bir kadınsanız, her ay alıştığınız gibi adet kanaması yaşarsınız. Bazen sizin döneminizde değilken vajinal kanama veya ufak lekelenmeler fark edebilirsiniz. Çoğu zaman, bu lekelenmeler endişelenecek bir şey değildir. Gebelikten doğum kontrol yöntemlerine kadar çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Doktorunuzun beklenmedik bir vajinal kanamayı kontrol etmesi her zaman iyi bir fikirdir, özellikle de nedeninden emin değilseniz.

Sık adet görme ile dönemler arası lekelenme arasındaki farkı bilmek önemlidir. Öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız.


Sonuç Olarak;

Sık adet görme (polimenore) huzursuzluk verici ve rahatsız edici olabilir. Ayrıca doğurganlık ve yaşam kalitesi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Çoğu tedavi edilebilecek birçok olası sık adet görme sebebi vardır. Polimenorenin nedenini araştırmak için doktorunuzu görmeniz önemlidir. Sadece doğru neden tespit edildiğinde etkili tedavi görebilirsiniz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Tuğçe Benli :

  08 Temmuz 2020

  Hocam merhaba ben Martta 2 kez adet oldum bende olmazdı öyle sonra düzene girdi Haziran’ın 20 sinde adet oldum 24 de bitti Temmuz’un 7 sinde geri adet oldum bi sorunmu var acaba ?

   Cevapla
 • Nur :

  18 Haziran 2020

  Hocam ben 18 yaşındayım ani kilo kaybı yaşadım fakat kilom varkende düzensizdim kilo kaybettim bir zaman sonra durdu acaba kilodan dolayımı yoksa stres mi sınav yılım çünkü bilgi verirmisiniz ve en son olduğum da peş peşe 10 gün arayla oldum ve sonrada 1buçul ay gelmedi adet neden acaba

   Cevapla
 • Özlem yıldız :

  12 Haziran 2020

  Merhaba hocam yaşım 35 2 yıldır adet düzensizliğim var ve adet gün sayımda da düşüş var yani önceden 6,7 gün devam eden adet günüm şimdi 4,5 gün sürüyor ve eskiye nazaran kanama olmuyor kan rengi koyu ve toprak renginde bu ay ise 1 ay içinde 2 defa adet gördüm 2 adet arası toplam temiz kalma süresi 7 gün oldu neden olabilir cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

   Cevapla
 • Ebru GÜR :

  11 Haziran 2020

  Merhabalar 28 yaşındayım polikistikover hastasıyım 2 yıllık evliyim bir yıldır korunmuyorum ve bebek istiyorum. 6 ay önce şiddetli akıntıdan sebep doktora gittim ve fitil kullandım ilk kullanımdan iki gün sonra adet gördüm ve normal zannetim doktora söylediğimde de ara kanama olabileceğini söyledi ama fitilden sonra da düzelmedi yaklaşık 6 aydır ayda iki kez leke leke olmak üzere adet görüyorum kötü bi sonuç almaktan da korktuğum için hastaneye de gidemiyorum

   Cevapla
 • Sevgi seli :

  08 Haziran 2020

  Ayda 2 veya 3 kez adet görüyorum vücudumda şişkinlik yapiyo hocam

   Cevapla
 • Nur :

  04 Haziran 2020

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım ergenliğe girdiğimden beri düzensizlik yaşıyorum. İlk başta umursamadım ama 2 sene sonrada devam edince araştırma ihtiyacı hissettim. Ayrıca adet sancılarım çok ağrılı geçiyor. Bazen geç bazen erken oluyorum ama hiçbir zaman ortası olmuyor. Sizce neden hocam?

   Cevapla
 • Nur :

  03 Haziran 2020

  Hocam merhaba jinekolojik muayene de rahim ağzı kanseri belli olur mu

   Cevapla
 • Aleyna çelık :

  02 Haziran 2020

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım ve adetım sanırım duzensız hocam normalde adetım 7 gun sürer ve ve biter di ama 2 kez üst üste adet gördüm bunun nedeni nedir korkulacak bir durum varmıdır hocam ara ara ust uate adet gordugum zaman bşr ara kahverengi lekeler gördum iç çamaşırı da mesela sonradan kırmızı normal kan gordum Bı kahvesi leke giriyorum mesela dıger gunde kırmızı kan anlayamadım ne olduğunu hıc boyle olmazdım adetım geleceği zaman kahvesi gorurdum ve anlardım adet olacağımı ama ust uste oldum ve 2. Olusumda bir ara kan gordum dıger sabahına kahvesi lekeler gprdum ıc çamasırımda anlayamadım hormonal değişiklıkler den olabilirmi ust uste 2 kez adet görmus olmam korkulacak bir durum varmıdır hocam sımdıden teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Sorgulamak gerekli stress kilo faktoru hormonlar etkili

    Cevapla
 • Aleyna Çelik :

  02 Haziran 2020

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım ve adetım sanırım duzensız hocam normalde adetım 7 gun sürer ve ve biter di ama 2 kez üst üste adet gördüm bunun nedeni nedir korkulacak bir durum varmıdır ??

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Adet duzensizlikleriniz icin muayene olmanizda fayda var hormon testi usg ile degerlendirmek gerekir

    Cevapla
 • Nur :

  27 Mayıs 2020

  Merhaba hocam ben 28yaşındayım 8 ay önce doğum yaptım adetlerim düzenliydi fakat bu ay 15gün önce adet oldum ve şu anda 17.günümdeyim doktora gittim muayene de bir sorun olmadığını söyledi fakat ben hiç böyle olmazdım sizce tedirgin olunacak yada yapacağım birşey var mı teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   28 Mayıs 2020

   İlk adetiniz ise uzun ve yogun surebilir emziriyorsaniz olabilir tekrarlarsa hormon testi rutin smear testi yaptirmadiysaniz yaptiriniz

    Cevapla
   • Nur :

    28 Mayıs 2020

    Hayır hocam 8aydır düzenli adet oluyordum bu ay böyle oldu yoğum değildi normal 1 yada 2 ped değişimi oluyordu birde hocam jinekolojik muayene de rahim ağzı kanseri belli olur mu

     Cevapla
 • Aylin :

  26 Mayıs 2020

  Merhaba 3 buçuk yıllık evliyim 29 nisanda olup 13 gün sürdü üzerine 11 gün sonra bidaha oldum 2 gün sürdü 2 gün sonra bidaha oldum acaba neden böyle oldu

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Mayıs 2020

   Gecmis olsun duzensiz kanamalariniz bircok nedeni olabilir 3 ay surekli tekrarliyorsa kontrole gitmenizde fayda var

    Cevapla
 • Müzeyyen :

  25 Mayıs 2020

  Merhabalar hocam ben ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum ve tedirginim bir hafta öncesi sekiz dokuz gün adet gördüm ve bir hafta sonra tekrar adet görmeye başladım kanamalarımda çok yoğun ve pıhtılaşmış bir şekilde geliyo virüs yüzünden hastaneye de gitmeye korkuyorum ne yapacagimi şaşırdım bana yardımcı olursanız sevinirim ıyi günler hocam

   Cevapla
 • Nur :

  23 Mayıs 2020

  Merhaba ben 28yaşındayım 8ay önce doğum yaptım adetlerim düzenli bir şekilde oluyordu fakat 25nisan da adet oldum normal sürdü 10mayısta tekrar adet oldum çok değil günlük 1yada2 ped değişimi oluyor pıhtılar oluyor ufak fakat bugün 13.günüm hocam ve hala kesilmedi doktora gittim kontrol oldum kontrolde birşey çıkmadı adet bitiminden sonra smear testi yaptır dedi kontrol olarak sizce ne yapmalıyım hocam bir sorun teşkil eder mi acaba çok tedirginim

   Cevapla
 • Gulsah dogan :

  21 Mayıs 2020

  Merhaba benim kizim 12 yasinda ilk kez geçen ay adet gördü 3 gün sürdü bu ay içinde 2 kez adet gördü gene üçer gün sürdü normalmi acaba

   Cevapla
 • fatma :

  19 Mayıs 2020

  Merhaba hocam ben 30 martta düşük yaptm (kürtaj olmadim)1 ay icerisinde adet gordum düzenli bi sekilde agrılı yanliz adet bittikden 10 gun sonra tekrar adet gordum ama agrim yok cokta gelmiyo daha once hic böyle bi durumum olmamısti düzenliydi .acaba neyden olabilir hocam

   Cevapla
 • Filiz varlı :

  18 Mayıs 2020

  Merbalar narmalde 25 günde bir adet oluyorum bu ay 3 defa adet oldum günlük 4 veya 5 pet deyiştiriyorum bundan 6 ay öce de birkaş defa böyle oldum ayda 2 defa olmuşluğu var bu ay 5 gün adetliyim 5 gün temiz 6 cı gün tekrar regli oluyorum neden kaynaklanıyorur şimdiden teşekkürler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Mayıs 2020

   Duzensiz ara kanamalariniz mevcut muayene etmeden yorum uapmak dogru degil bircok nedeni olabilir

    Cevapla
 • Ayşe :

  17 Mayıs 2020

  Merhaba ben 16 yaşındayım 6 mayısta adet oldun normalde 3 gün sürüyodu fakat bu sefer 6gün sürdü ve 5 gün sonra Tekrar adet oldum napmalıyım

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Mayıs 2020

   Bir sonraki adet te ayni sekilde olursa muayene olunuzp

    Cevapla
 • Fulya :

  15 Mayıs 2020

  Merhaba, ben 11 şubatta 16haftalık bebeğimi düşük sebebiyle kürtaj yapıldı. Kürtaj sonrası kontrolüme gittim sorun yoktu. Kürtaj sonrası ilk adetimi 4 nisanda oldum 5-6gün normal şekildeydi. Fakat 10 gün sonra lekelenme şeklinde 3-4gün adet gibi gördüm kesildi . 2.adetim 1 mayısta geldi Yine 5-6gün sürdü ve 13mayısta yine adet gördüm bu normal mi? Daha önce hiç düzensizliğim olmazdı. Fakat hamilelik döneminde çokça hormon ilacı kullanmak zorunda kalmıştım düşük olmaması için bundan dolayı olabilir mi?

   Cevapla
 • Medine Yamaç :

  14 Mayıs 2020

  Merhabalar hocam . Ben düzenli bir şekilde regl oluyordum . Ama şu son 1 ila 2 ay arası bir sorun yaşıyorum . 19 günde 1 regl oluyorum . Daha önce hiç böyle olmazdı . 1 ile 1 buçuk ay arasında olurdu . İlk defa böyle bir şey oluyor .hocam acaba oruç tuttuğumdan ve yemek düzensizliğinden dolayı olabilir mi ?

   Cevapla
 • aleyna :

  12 Mayıs 2020

  merhabalar 22 yaşında bekar bir kadınım. yaklaşık 3-4 aydır 14- 21 gün arasında adet görüyorum. örneğin 27 nisanda adetim bitmişti 14 günün ardından bugün tekrar adetlendim. aslında adet değil daha çok leke halinde bu büyük bir sorun teşkil eder mi pandemi sürecinden dolayı hastaneye gitmeyi pek tercih etmiyorum da şimdiden cevabınız için teşekkürler.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Mayıs 2020

   Adet duzensizligi var ara kanamalar var dolayisi ile myom kist polip vs yada hicbiri olmayip hormonal problem olabilir muayene olmanizi oneririm

    Cevapla
 • Sümeyye hu :

  12 Mayıs 2020

  Hocam merhaba ben 22 Nisan da adet gördüm 28 Nisan’da bitti. Şuan da yani 11 Mayıs da tekrar adet oldum. İlkin hafif bir leke geldi fakat daha sonrasında arttı ve sancım da var kasıklarım ve belim çok agırıyor. İlk defa böyle bir şey yaşıyorum. Sizce neden oluyor.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   13 Mayıs 2020

   Ara kanama yada adetin one gelmsi bu ay yumurtlamadiginizdan olabilir nedenleri stress tiroid bozuklugu kilo alip verme vs olabilir surekli tekrarlarsa muayene olunuz

    Cevapla
 • Büşra uzun :

  09 Mayıs 2020

  Merhaba hocam 24 yasında bekarım 3 sene önce polikistik over oldugumu ogrendım adetlerım duzensızdı sonra ılacla duzenlendı 2 senedır duzgun gıdıyodu ama bu sene 2 aydır 10 gunde 1 adet oluyorum. Adetım bıttıyo 10.gün tekrar oluyorum bu neden olur nasıl duzelır cok sinir bozucu

   Cevapla
 • Şengül Zeybek :

  05 Mayıs 2020

  Merhaba hocam ben her ay düzenli olarak adet görüyordum bu zamana kadar bi sıkıntı yaşamadım fakat bu ay ilk adetim 6 Nisan başladı 9 Nisan bitti ara ara lekelenme oldu ardından 22 Nisan tekrar başladı 25 Nisan bitti yine lekelenmeler devam etti ve süreç hep sancılı geçti şimdi bugün yani 5 mayıs tekrar kanamam başladı sancılı bir şekilde parçalar halinde neden olabilir acaba

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   Muayene olmaniz gerekli ara kanama ve duzensiz kanamalarin bircok nedeni olabilir

    Cevapla
 • Sibel :

  02 Mayıs 2020

  Hocam merhaba 35 yasındayım, 5 ay önce bebegin kalbi atmadığı için 8. Haftada gebelik sonlandırıldı, bunun öncesinde adet döngüm 25-26 günde bir olurken bu olaydan sonra 23 günde bir adet oluyorum bu normal mi? Tekrar bebek sahibi olmak istiyoruz bu durum engel midir?
  Sevgiler

   Cevapla
 • Nazlı hastürk :

  01 Mayıs 2020

  40 yasındayım sürekli adet oluyorum bitmiyor ne yapmalıyım

   Cevapla
 • Tuğçe25 :

  30 Nisan 2020

  Merhaba hocam 25 yaşındayım daha önce 2 sezeryen dogum yaptık son sezeryen dogumum 2017 yılında oldu düşügüm we kadınsa sorunum yok adet düzensizliği wardı bitek 2020 ocak ayının 26sında dış gebelik ameliyatı oldum sağ yumurtalıgımı aldılar yaklasık 33 gün sonra mart ayında adet oldum 5 gün sürdü 3 günü aşırı sancılıydı iç dikişlerim çok ağrıdı kendimi yeniden ameliyat olmuş gibi hissettim 1 nisanda adet oldum 15 nisanda tekrar adet oldum 30 nisanda yani bugun tekrar adet oldum eşimle birlikte olurken canım çok acıo içim parçalanıo sanki o yüzden birlikte olmuyoruz hastaneye gitmek istiyorum ama kordona nedeniyle gidemiyorum muayene olmadan öğrenilmez fakat sizin fikriniz nedir

   Cevapla
 • Ayşe :

  30 Nisan 2020

  Merhaba Nisan 14 de adet oldum 30 Nisan tekrar oldum martın 28 de olmuştum her adetimin arası 7 gün öne alıyor bu ay ortasında ve sonunda oldu yorumlarsanız sevinirim

   Cevapla
 • Sevgi sevgi :

  22 Nisan 2020

  1hafta Arayla Adetim Geliyor Neden Olabilir iyi Aksamlar

   Cevapla
 • Sadet sevse :

  21 Nisan 2020

  Merhaba hocam 23yasindayim bir sene önce doğum yaptım emzirmiyorum haftada bir üç gün süren lekelenme yaşıyorum adetim doğumdan sonra düzene girmsti aslında ama son iki aydır 10kereye yakın kanamam oldu kimi zaman üç gün kimi zaman beş gün sürüyor bununla beraber aşırı kıllanma sivilce ter sıcak basması ilişkide problem ,isteksizlik de var ama adetimi tam olarak kestiremiyorum hangisi diye doktora görünmeli miyim adet değilken gitsem bakarlar mi hormona

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Nisan 2020

   Muayene olmanizda fayda var ara kanamalariniz var smear aldirmadiysaniz adetsiz iken gidiniz fakat hormon tetkikleei icim adetleri iken bakilir

    Cevapla
 • Büşra A. :

  14 Nisan 2020

  Ocak sonu şubat ilk haftası adetim bitti , Mart ayında adet olmadım martın son haftası tarlusal kullandım 1 Nisanda Adet oldum 9 nisana kadar sürdü 10 unda tamamen bitti , 13 Nisan’da tekrar lekelenme oldu 14 ünde kanama geldi ve sonra yine hafif kahverengi leke gelmeye devam etti , test yaptım negatif çıktı doktora görünüp test yatırmalı mıyım ?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   28 Nisan 2020

   Tarlusala bagli kanamalar duzensizlesmis duzenli smearlarinizi yaptiriyorsaniz endise etmeyin

    Cevapla
 • Sıla sıla :

  11 Nisan 2020

  Ben 17 yaşındayım ve 1 yıl önce 1 ayda 10 gün arayla adet oluyordum . Doğum doktoruna gittim ve bana senin yaşın küçük olduğu için 18 yaşına kadar bu şekilde olabilir dedi. Çocuk doktoruna gittiğimde kan değerlerime baktı ve kansız olduğumu söyledi durumumu çocuk doktoruna da anlattım ve direk doğum doktoruna tekrar yönlendirdi doktor bu sefer bana bi hap verdi duphaston verdiği hap biraz kullandım ve bu sefer de çok az oluyordu adetim başka bi doğum doktoruna gittim ultrasonla felan bakmadı hiç . Bana bi kaç soru sordu ve oda öteki doktorun dediği gibi 18 yaşına kadar bu şekilde olabilir dedi. Israr ettik ultrasonla bakın diye ve bakmadı . Ben ebelik okuyorum ve doğum hocalarıma bunu söylediğimde çok şaşırdılar acil doktora gitmen gerek dediler özel bi kadın doğum doktoruna gitçektim ve Ülkede korona virüsü çıktığı için doktorada gidemiyorum ve adetim şubatın 2 sinde başladı bu zamana kadar sürekli oluyor hiç kesilmedi doktorun verdiği hapı tekrar kullanmaya başladım ve hiç bi faydası olmuyor . Bu hapı kullanmalı mıyım hala ? Gerçekten öteki doktorların dediği gibi 18 yaşında düzelir mi ? Çünkü artık dayanamıyorum kas ağrılarım oluyo adet olurken belim ağrımazdı belim ağrıyo karnım ağrıyo ne yapmam gerek yorumlar mısınız?

   Cevapla
 • esra kafkas :

  09 Nisan 2020

  sigarayı bırakmak için wellbutrin ilacına başladım. adetim henüz bitmişti tekrar adet oldum. ilacı bırakmalı mıyım yoksa vücut alışınca normale döner mi?

   Cevapla
 • Nazlı :

  09 Nisan 2020

  18 yaşındayım yaklaşık 3 aydır 2 haftada bir adet oluyorum idrar yolu enfeksiyonu olduktan sonra kullandığım bir ilaçtan dolayı olduğunu düşünüyorum çok ağrılarım oluyor doktora görünemli miyim

   Cevapla
 • Sevda :

  07 Nisan 2020

  Selam hocam benim Bi sıkıntım var yardımcı olurmusunuz ben spray taktırdım 5 ay önce ve adet düzensizleşti bir ayda 2 defa oluyom yaşım 41 Acaba neden

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2020

   5 ay uzun bir sure enfeksiyona bagli olabilir muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Ela Can :

  07 Nisan 2020

  Merhaba dr bey, 35 yaşındayım; 21 gün aralıkla düzenli regl olmaktaydım, mart 2020 de regl olmam gereken Tarih tam 7 gün gecikti ve 8.gün başladı yine 6 / 7 gün düzenli sürede bitti (7. Gün lekelenme Şeklinde her zamanki gibi) Tam 15 gün sonra yine regl oldum; yine düzenli kanama süresinde bitti. Aradan tam 8/9 gün geçti şimdi yine oldum. Ve maalesef korona yüzünden hast/ aile hekimli vb gitmekte çok tedirginim. Ne düşünmeliyim? Gebe kalmak istediğim bir dönem son 2 aydırda.

   Cevapla
 • Nurhan ezgi :

  04 Nisan 2020

  Merhabalar 32 yaşındayım bekarim ve bu ay 3 defa adet gordun biri normal 42 gün aradan sonra oldum sonra adet bitiminden 6 gün sonra ve en son da 11 gün sonra yine adet gördüm normal dongum 35 ile 45 gün arası ve düzensiz kendimi bildim bileli koronadan kaynaklı hastaneye gitmek istemiyorum acaba açıl bir durum var mı merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   42 gun ise surekli duzensizlik var ise anamneziniz, usg rahim duvari kalinligi hormon degeri faydali olur

    Cevapla
 • Fatma Şenkal :

  03 Nisan 2020

  Merhaba hocam 20 yaşındayım 2 seferdir 15 gune bir adetim geliyor ve 1 ay önce vajinada kaşıntı başlamisti bununla bir alakasi var midir ne yapmalıyım ?

   Cevapla
 • Cccanss :

  30 Mart 2020

  Merhaba hocam 20 yaşındayım adetim çok düzensiz normal de bu ay geç oluyorum diye Tarlusal hapını kullandım 3 gün sonra yani 8martta adet oldum adetim 4 gün sürdü daha sonra ise aradan 15 gün geçti ve tekrardan adet gördüm bu da 4 gün sürdü ilk defa böyle birşey yaşıyorum endişeleniyorum neden böyle oldu diye rica etsem yorumlarmısınız teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   30 Mart 2020

   Tarlusal ilaci ara kanamaya neden olabilir gecikti diye dr unuz onermedigi muddetce almayiniz duzensizlik devam ederse muayene olmanizda fayda var

    Cevapla
 • Sultan kesim :

  26 Mart 2020

  48 yaşındayım son 4 aydır 15 günde bir adet görüyordum oysa bu ay hafta geçmeden yine adet gördüm ağrım falanda yok kanamam çok koyu renktedir bu sıralarda dr gitmek ne kadar doğru olacağıda sizde biliyorsunuz bana yardımcı olursanız çok memnun olucam şimdiden Teşekürler

   Cevapla
 • Gülseren Yankılıç :

  25 Mart 2020

  25 yaşında genç kızım 20 gün arayla adet kanamadan oldu ilk defa böyle oldu rica etsem yorularmısınız

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Mart 2020

   20 gun ara kisa bu ay yumurtlamadiginizi gosteriyor ama bu ilk kez yasandiysa takip edilebilir gelecek aylar icin

    Cevapla
 • Mine coban :

  25 Mart 2020

  Merhaba hocam ben 1 ayda 2 kez adet oldum ama 2. Adetimi ertesi gün habi kullandiktan sonra oldum ve bu ay adetim 5 gün gecikti sizce bi sknti var mi

   Cevapla
 • Mine :

  25 Mart 2020

  1 ayda 2 kez adet oldum hocam gecen ay ama ertesi gun ilaci kullandiktan sonra 2. Adetimi oldum simdi ise bu ay adetim 5 gün gecikti onemli bir sey olabilir mi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Mart 2020

   Ertesi gun ilaclari bozar duzeninizi surekli kullanilmaz

    Cevapla
 • Belgin Yılmaz :

  23 Mart 2020

  bir ayda 2 kere adet gördüm depresyon ilaçları kullanıyorum ondan olabilir mi

   Cevapla
 • Aynur hatipoglu :

  20 Mart 2020

  Merhaba doktor bey ben 44 yasindayim 2 aydir adet duzensizligim var doktora gityim menepoz baslangici dedi.21 gunluk tablet kullandim bitti mart 3 de adet oldum 20 mart tekrar oldum .ne yapmaliyim tekrarmi gitmem lazim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Mart 2020

   Menopoz doneminde adet duzensizligi olmasi normaldir asiri kanama agrili adet varsa inceleme goruntuleme gerekebilir

    Cevapla
 • Aynur hatipoglu :

  20 Mart 2020

  Merhaba doktor bey ben 44 yasindayim 2 ay once doktora gittim fsh yuksek menepoz baslangici dedi 21 gun tablet yazdi ilac bitti mart 3 adet oldum bugun yine oldum ne yapmaliyim

   Cevapla
 • Neslihan yilmaz :

  11 Mart 2020

  Merhaba 18 aylik bebegim var 5 aydır haftada bir kez adet goruyorum polikistik over sendromum var ve bebeğimi emziriyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   11 Mart 2020

   Haftada bir kez adet gormeniz normal degil muayene olmaniz gerekir

    Cevapla
 • Duygu :

  02 Mart 2020

  Merhaba hocam benim sol bacağımda iyi huylu tümör olduğu tespit edildi ve ameliyat oldum.Buna bağlı olarak yoğun stres altında kaldım .Son reglimden sonra 2 defa daha kanama başladı ,bu sık rastladiginiz bir durum mudur,strestten dolayi olmasıdogal mıdır

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   03 Mart 2020

   Strese ve kullanilan ilaclara bagli olabilir

    Cevapla
 • Emine karakus :

  30 Ocak 2020

  Aralıkta 24 adet odum 29 bitti ocakta 14 yine adet oldum 17 bitti aynı günde kahverengi akıntı geldi 24 kadar sürdü hemen yine 24 adet oldum 30 kadar

   Cevapla
 • Emine karakus :

  30 Ocak 2020

  Aralıkta 14 adet oldum 18 bitti 19 dan 25 kadar kahve rengi akinti oldu ondan sonra 7 gün surdü halinde oluyorum

   Cevapla
 • Aslı Dölek :

  26 Ocak 2020

  Hocam 1 ayda iki kez adet oldum 15 ocakta oldum 20 sinde bitti 23 ünde tekrar adet oldum sebebi nedir 44 yaşındayım

   Cevapla
 • Emel Demir :

  25 Ocak 2020

  merhaba hocam ben 13 ocakta adet görmüştüm ve 18 ocakta bitmişti şimdi 25 ocakta yine pembemsı sekılde kanama geliyor sebebi nedir sizce tabiki doktorumada gorunucem ama sızınde fıktınızı almak istedim ( evliyim 2 çocuğum var) şimdiden teşekkur ederim

   Cevapla
 • Zeynep ozisik :

  12 Ocak 2020

  Merhabalar kasım in 5 inde adet oldum ve 20 sinde tekrar oldum aralığın 30 şunda oldum ve şimdi ocak 12 de tekrar adet oldum son 3 aydır bi anormallik var farkındayım vücudumda halsizlik ve yüzümde köklü sivilce çıkmaya başladı ister istemez stres oluyorum ne yapmalıyım tedavi edilir mi kan tahlili idrar tahlili verdim fakat kanımda az bi enfeksiyon dışında bisey çıkmadı ne yapmalıyım anti biyotik tedavisi gördüm kasım ayında ama düzelmedi hiç bisey

   Cevapla
 • arzu gök :

  06 Ocak 2020

  hocam 17 günde bir adet görüyorum..ortalama düzeni bu şekilde

   Cevapla
 • arzu gök :

  06 Ocak 2020

  hocam merhaba ..bende sık adet görme durumu var..hatırladığım 3 yıldır ama daha öncesini hatırlamıyorum.40 yaşındayım.. yumurtalarım estradiol değerimle eşzamanlı büyümüyor. ya da hiç büyümüyor. ne yapmalıyım?

   Cevapla
 • ..... :

  10 Aralık 2019

  Mrb hocam doğum kontrol hapı kullanıyodum kasımın 4nde adet oldum 9unda temizlendim bazı sebeplerden dolayı d.kontrol hapını bırakmak zorunda kaldım. Aynı ayın 16sında 2 3 gün süren kanamam oldu ve temizlendim. Hâlâ adet görmedim hapı bıraktığım için olabilir mi ve son adet tarihim son gördüğüm kanamamı ona göre mi hesaplamalıyım.

   Cevapla
 • Songuleyin :

  25 Kasım 2019

  Hocam bu iki aydir adet duzensizligi yasiyorum adetim yedi gun suruyo ve temizlendikten sonra besgun gecince tekrar adet oluyorum ve kanamam cok oluyo nedeni nedir

   Cevapla
 • meral kurt :

  27 Ekim 2019

  Hocam ben 18 yaşındayım 1 ekim 2019 da yaklaşık 3 gün hasta oldum 27 ekimde tekrar hasta oldum oldum ama böyle lekeli gibi oluyor arada kesiliyor sonra tekrar oluyor benim hastalığım 28 günde bir olurken şimdi 24 indi bu korkulacak bir şey mi yalvarırım cevap verin çok korkuyorum

   Cevapla
 • Şeymanur kasikci :

  17 Ekim 2019

  Merhaba hocam iki adet kanaması her ay 18 gün içinde oluyo sizce bu normal mi

   Cevapla
 • Esra aktimur :

  16 Ekim 2019

  Merhabalar yaklaşık 6 aydır düzensiz adet kanamalarim oluyor önceden ayda bir regl olurken 6 aydır 15 günde bir oluyor ve bu arada da leke geliyor sürekli kanama bittikten 3. Günde leke soluk renkte akıntıyla birlikte oluyo sebebi nedir acaba anormal oldugunu tahmin edebiliyorum ama korunma amacli 3 aylik iğne yatırmıştım 3 4 ay önce onun etkisi olabilir mi acaba

   Cevapla
 • Sibel :

  14 Ekim 2019

  Kızım 12 yaşin da ilk adetini 5 temmuzda oldu 2.normal zamnda oldu.. ve bu zamana kadar 12 gunde 13 gunde adet oluyo ve 7.8 gun suruyo dr gittik tahliller yapildi birsey yok dediler ne yapcam bilmiyorum yardimci olurmusunuz

   Cevapla
 • Sym sym :

  28 Eylül 2019

  Merhabalar \r\nAğustos da düşük kanamam oldu eylülde doktora gittim sorun yok temizlenmiş dedi ama ultrason ile baktı. 10 unda kanamam akıntı gibi başladı 4 gün 5. Gün normale döndü toplam 10 gün sürdü 1 hafta hic bir şey olmadı ve yine dün akıntı ile başladı bugun normal regli gibi ped kullanıyorum ve kanamam var ama acık kırmızı gibi bunun icin doktora gözükmem gerekiyormu acaba ?

   Cevapla
 • Seher çakır :

  28 Eylül 2019

  Merhaba hocam 10.09.2019 tarihinde regl oldum. 16 09.2019 tarihinde bitti aradan 11 gün geçti ve ben tekrar regl oldum. Bunun nedeni ne olabilir ilk defa böyle birşey yaşıyorum

   Cevapla
 • Emre :

  28 Eylül 2019

  Hocam merhaba.Kiz arkadaşım bakire ve surtunme yoluyla ilişkiye girdik.Bosalma gibi bir durum olmadi.Kiz arkadaşım en son adet gününden 40 gün sonra adet oldu.Bundan önceki adetinide 14 gün içerisinde oldu.Herhangi bir risk varmidir.İyi günler hocam.

   Cevapla
 • Necla :

  23 Eylül 2019

  Hocam ben en son rengli 6.9.2019da oldum 3gün sürdü 2gün yoğun 3gün lekeli geldi yine 20.9.2019da rengli oldum 21de lekeli geldi 22de fazla gelmeye başladı halen devam ediyor renglim

   Cevapla
 • Elif mayadağ :

  16 Eylül 2019

  Merhaba hocm 7 yıllık evliyim ve her adetm günümden bi bes gün kadr öne geliyor bir kez tüp bebek tedavisi gördm ve malesef negatif sonlandı amh 0.07 on yumurtam vardı ve 7 embriyo elde edildi bir nakil sonc negatif ve 5. Gün erken transfer oldu hiç dondurlmıs embriyo olmadı smdi tekrar tedaviye başlamayı düşünüyorum ama tedavi gören bir kac arkadsm da benm durmda ve adet gününün öne gelmesinin erken menopoz riski oldugunu söylüyorlar siz bu durama erken menopez tesisi koyuyormsnz cewabınız benm için önmli teşekkür ederim 🙏

   Cevapla
 • Melissa aker :

  05 Eylül 2019

  Merhaba doktor bey amh hormonum 0.9 cıktı doktor tup bebek dedi bu süreçte bana dhea denen bir hormon ve coenzym q10 verdiler kullandım yumurta sayım artmadı birde sol yumurtaligimda 4.5 cmlik kist yaptı. 15 gün arayla kanama yaşadım 10 gün sürdü. Daha önceden kıstım yoktu acaba dhea biosteron hormonu mu kist yaptı korkuyorum tesekkurler

   Cevapla
 • Ayşe Gül :

  02 Eylül 2019

  Mrb,32 yaşında iki yıllık evliyim. İlk günden beri çocuk istiyoruz fakat fakat şuana kadar hiç gebelik oluşmadı. Doktor a gittiğimizde eşimin testleri çok güzel çıktı benim de sadece prolaktin hormunu az yüksek çıktı. Bunun dışında herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Dostinex kullandım. Düştü. Fakat hâlâ gebe kalamıyorum. Adetim 10 gün sürüyor ( 5 gün kanama 5 gün lekelenme şeklinde) ve 15 günde bir oluyorum. Buda araştırdım kadarıyla doğurganlık günlerini aza indiriyor. Acaba tüm sıkıntım bu olabilir mi?

   Cevapla
 • Sabriye YILMAZ :

  26 Temmuz 2019

  Hocam Mrhb adetim bittikden 4 gün sonra önce kahverengi lekeler oluştu.Sonra kırmızı kana döndü.Acaba yine adetmi gorucem.Bunu sebebi ne olabilir.Teşekkurler.

   Cevapla
 • Kübra koc :

  25 Temmuz 2019

  Selam aleyküm hocam ben bir.ayda iki defa adet gördüm ve günlerim degişiyor. Bu normalmıdır

   Cevapla
 • hatice kübra :

  18 Temmuz 2019

  merhaba hocam ben dort ay önce sezaryenle üçüncü kez doğum yaptım lohusa dönemi bittikten sonra sekiz gün arayla önce lekelenme vardı iki defadır kanamam oldu yedi gün sürdü birgün tek temiz kaldım tekrar lekelenme oldu yani bir hafta temiz bir hafta adetle lekelenme karışık bir durumum var kadın doğum doktoruma gitim tahlil yaptı birşey yok dedi ilaç verdi kanamayı durdurur diye ilacı kullanmama rağmen sekiz gün tek temiz kaldım tekrar lekelenme oldu ne yapabilirim piskolojim bozuldu yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 • Özen Sarayköylü :

  13 Temmuz 2019

  Merhaba ben 4 sene once yumurtalik kişti ameliyatı oldum.Doktor dogumkontrol hapı kullanmamı söyledi. 4sene kullandim ve 5 aydır kullanmıyorum. 15 günde bir adet oluyorum ve 10 gün suruyor.Sebebi hapı bırakmam olabili mi?

   Cevapla
 • Kamerdogan :

  12 Temmuz 2019

  Merhaba hocam. Ben hher zamn 15 gunde bir adet oluyorum adstim 8 gun suruyor evleneli 3 yil oldu uzun surecocuk sahibi olamadim gitmedigim hadtane kalmadi hepsi bi dorun yok olur dedi en son rahim filmi cekindim iki tupun kapali dedi arastirma hadtanesine gittim bi dd ne goreyim iki aylik hamilesin şok gecirdim ne yapcagimi bilemedim cunki cocuk ustune adet gordum ve hamileyken rahim filmi cekindim aparttopar kurtaj olmam gerektigini cocugumun saglik sorunu olma ihtimalinin cok yuksek oldugunu ogrendim hizli bi kaararla kurtaj oldum simdi uzerinden 5 , 6 ay gecti doktorum korunmamak gerektigini cocugumun zaten gec oldugunu soyledi korunmadik ama olmadi surekli adet goruyorum yine ayni 15 gunde bir her adetimde kan testi yaptiriyorum boş cikiyo sizce ne yapmaliyim

   Cevapla
 • Seher :

  06 Temmuz 2019

  Selamlar\r\nBu ay 5 gün regli oldum normal zamanımda bittikten 4 gün sonra aynı düzende yoğunlukta tekrar regli oldum ve çok endişelendim herhangi bir ilaç doğum kontrol vs kullanmıyorum tam gününde regli olurum hep düzenlidir sitres sıkıntımda yok sebebi ne olabilir

   Cevapla
 • Aybüke çelik :

  03 Temmuz 2019

  Selamün aleyküm hocam bn 29 yaşında iki çocuk annesiyim benim iki aydır büyük sıkıntım var normalde adetim düzenli ama adetim bittikten 10 gün sonra yine adet oluyorum neden acaba böyle oluyor daha önce hiç böyle olmuyordu

   Cevapla
 • Duygu cakmak :

  23 Haziran 2019

  Mrbalar hocam benimde skintim bir ayda 3 sefer regli oluyorum ve buda dayanilmiyacak bi halde cok fazla kanamam oluyo gunde 6 yada 7 pet kullaniyorum sol yumurtaligimdada 30×30 ml kist var bu kanama acaba ondan dolayimi oluyor acaba halsizlik bas donmeleri ve kilo kaybi yapti

   Cevapla
 • Selin :

  03 Haziran 2019

  Iyi günler hocam ben düzenli olarak 15 gune bi adet görüyorum düzensiz de il 15 yada 16 gün geciyo aynı şekilde adetim geri basiliyo normal mi acaba bu

   Cevapla
 • Serap guvener :

  28 Mayıs 2019

  Merhaba ben 10 ay önce doğum yaptım iki ay emzirdim 50 gün kanamam oldu sezeryan doğum yaptım bu arada adetim duzenliydi şimdi ongune bir haftada bir adet görüyorum bu normalmi

   Cevapla
 • Agayeva Shirin :

  16 Mayıs 2019

  Hocam ben 29 yaşındayım.normalde 21 günden sonra 6 günlük regl dönemin oluyordu.yalnız büğük yumurta kistim olduğu için 4 ay önce sağ yumurtayı ve kistimi almak zorunda kaldılar.sol taraf sağlıklı durumda.ameliyatdan sonra regl oluş şeklim değişti.artıq 17 günde bir regl oliyorum ve bu çok can sıkıcı.bunun bir tedavisi varmıdır,yoksa bu duruma katlanmam mı gerekiyor?

   Cevapla
 • Ezo kiral :

  14 Mayıs 2019

  Merhaba hocam Mart sonunda 2 hafta kadar gecikmiş adeti lekelenme şeklinde nisan 14 e kadar gördüm. Normal bi kanama olmadı sadece lekelenme idi.daha sonra nisan 28 de tekrar lekelenme şeklinde başlayan adet suan halen normal bir kanamayla sürmekte. Mayıs’ın ilk haftası daha fazla bir kanama vardı azalarak hala devam ediyor.40 yaşındayım 2 doğum yaptım bu yaşıma kadar 1 yada 2 kez duzensizlik olmuştur fakat şu an 17 gündür adet gormekteyim ağrı yok ama sizce doktora gitmelimiyim. Teşekkür ederim

   Cevapla
 • Saracferide :

  13 Mayıs 2019

  Meraba hocam aylik igne kullanimindan sonraa adetim once 15 gunde bir oluyordu igneyi birakincaa ayda 3 kez adet olmaya basladim ve 10 gunu buluyor bu kanamalar surekli ve cok adet oldugum icin kan degerlerim dusmus bunun icin ne yapabilirim artik bunaldim hasta olmaktan .. Tesekkurler..

   Cevapla
 • Nurcan Gençer :

  26 Nisan 2019

  Hocam ben 36 yaşındayım.10 yaşında bir çocuğum var.İkinci çocuğu düşünüyoruz 4 aydır korunmuyorum ama bir şey olduğu yok.Son bir kaç yıldır adet araligim kısaldı.25 günde bir adet görüyorum.Kadin doğuma gittim vajinal ultrasonla baktılar yumurtalık ve rahmimin normal olduğunu söylediler.Ama endişe ediyorum neden olmuyor diye.Yorumlamanizi rica ediyorum.

   Cevapla
 • dilek gul :

  16 Nisan 2019

  Merhaba ben14yil once mesane tmden sol tarafta tümör aldırdım sonra yine 4yil once sol yumurtamdan 10yildir gecmeyen cikolata kisti aldirdim bikac sene yasmin dogum kontrol hapi kullandim 3ay once biraktim 20gun once sol kasigimda bi agri oldu goguslerim 15gundur aciyor 2aydir reglim olmasi gerejenden 5gun one geliyor bugun reglimin 2.gunu neden boyle oluyor 21 veya 22 gunde oluyorum bugun yine dogum kontrol hapina baslamalimiyim cevaplarsaniz cok sevinirim tesekkur ederim kolay gelsin

   Cevapla
 • dilek gul :

  16 Nisan 2019

  Merhaba ben14yil once mesane tmden sol tarafta tümör aldırdım sonra yine 4yil once sol yumurtamdan 10yildir gecmeyen cikolata kisti aldirdim bikac sene yasmin dogum kontrol hapi kullandim 3ay once biraktim 20gun once sol kasigimda bi agri oldu goguslerim 15gundur aciyor 2aydir reglim olmasi gerejenden 5gun one geliyor bugun reglimin 2.gunu neden boyle oluyor 21 veya 22 gunde oluyorum bugun yine dogum kontrol hapina baslamalimiyim cevaplarsaniz cok sevinirim tesekkur ederim kolay gelsin

   Cevapla
 • Deniz ekin :

  14 Nisan 2019

  Merhaba hocam ben buay 14 gun arayla adet oldum hormon degerlerim normal ama tup bebek tedavisi gordum iki ay once ama olumsuz sonuclandi cok erken adet olunca endiselendim acaba ilclarn etkisi yuzundenmi oldu normalde duzenli adet gorurum

   Cevapla
 • Mürvet Özdemir :

  01 Nisan 2019

  Mrb hocam kizim 12 yasina girdi ‘ve adet gormeye basladi. Adetleri duzensiz sık sık adet görüyor.6 gun adet oluyor 15 gun temiz kalip tekrar oluyor.temiz kaldigi gunler 18 ‘ve 20 ye çıktı bu ay Geri 12 gun temiz kalip adet oldu.bir kadin dogumcuya goturmeli miyim?

   Cevapla
 • Emel yılmaz :

  25 Mart 2019

  Hocam kızım 17 yaşında 40 yda 50 gün aralığında adet görüyor bu normalmi.üniversite sınavları gerginliğide etki edermi doktora göstermek gerekirmi.teşekür ederim

   Cevapla
 • Mehmet üstün :

  21 Mart 2019

  Merhaba hocam eşim 5 ocakta doğum yaptı adet dönemleri çok düzensiz.\r\nYaklaşık 5 yada 6 gün kan görmezken ortalama bir hafta kanaması oluyor bu normalmı?

   Cevapla
 • Elif Yıldırım :

  15 Mart 2019

  Merhaba iyi çalışmalar doktor bey,\r\nBen 11 ocakta doğum yaptım,doğumum normal başlayıp sezeryanla bitti. Lohusalık döneminde 45gun boyunca kanama yaşadım ve sonra 4gun temiz kaldım ve 7gun ilk üç günü çok şiddetli olan adet şekilde kanama oldum sonra iki gün temiz kaldım bir 7gun daha kanama başladı ve şimdi de aynı şekilde tekrar ediyor. Bebeğimi de emziriyorum. İlk gebelikte kanama 20gun sürdü 40.gun adet başladı ve düzenli olarak aylık kanama oldu ancak bu defa çok sürdü bu normal mi? Böyle iki gün arayla adet olunur mu?

   Cevapla
 • Gülbahar :

  21 Mayıs 2016

  Ben 4 aylık doğum yapmış bir anneyim doğumdan sonra hiç adet görmedim başım dolanıyor midem bulanıyo test yaptım negatif çıktı sizce hamilemiyim?

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   21 Mayıs 2016

   Merhaba,\n\nÖncelikle tebrik ederim. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar ancak bebeğinizi emziriyorsanız hem kanama hem de yumurtlama süreciniz gecikebilir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Hatta doğum sonrasında emzirdiğiniz sürece adet görmeyebilirsiniz. Bazen 18 aya kadar da başlamayabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi pek çok faktör bu süreci etkilemektedir. Bu süreçteki adet yokluğunun nedeni emzirmeye bağlı olarak artan süt hormonu prolaktindir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4-8. haftalarda başlar. Ancak emzirme döneminde adet görmüyor olmanız gebelik oluşmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle eğer bu süreçte bir gebelik istemiyor iseniz cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanmanızı öneririm. Adet düzensizliği yapabilen diğer nedenler arasında polikistik over sendromu, over kistleri, myomlar, polipler, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler (prolaktin hormon yüksekliği, guatr) yer almaktadır. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Baş dönmesi de bazen bulantı şikayetine neden olabilmektedir. Bu açıdan da bir nöroloji uzmanına başvurmanızı öneririm. \nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Arzu :

  21 Mayıs 2016

  Sayin hocam gecen ay 7 4 2016 da adet oldum bu ayda 4 5 2016 da aynini gununde adet gordum ama oglum kaybolup onu aramaya ciktim ogun adetim kesildi o ay idrar yolu enfeksiyonu icin deklarit monorol ve ağrı icin Buscopen pulus ictim adetim in kesilmesi bu yüzden olurmu bir pet kadar kanama oldu âdet günümde oldu

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   21 Mayıs 2016

   Merhaba,\n\n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Sizdeki gibi adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, prematür menapoz, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, gebelik ve komplikasyonları, kilo değişimleri yer almaktadır. Ailenizde erken menapoz var ise sizde de böyle bir durum olma ihtimali vardır. Muayene bulgularınız ve tahlilleriniz değerlendirilmeden bu konuda bir yorum yapılamaz. Takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızı öneririm. \n\nÖncelikle geçmiş olsun. Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. En sık şikayet seyrek adet görme şeklindedir. Normal bir kadındaki adet döngüsü 21-35 gün şeklindeyken PCOS da genellikle 35 günden daha uzun aralıklarla adet döngüsü (yılda 4-8 kez) görülür. Gebelik isteği yoksa adetleri düzenlemek için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Tedavi durduğunda maalesef bulgular tekrar oluşur. En iyi tedavi düşük doz doğum kontrol hapı tedavisidir. Hastaların çoğunda adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle çocuk sahibi olmakta güçlük yaşanır. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir.\n\n\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Funda :

  21 Mayıs 2016

  Hocam dekolman plasenta diger gebelikte tekrar edermi ve nedeni varmidir acaba bu yuzden 34 haftalik dogum yaptim cevaplarsaniz sevinirim\r\n.\r\n \r\nHocam cok merak ettiğim konuda 6 aylık bebeğimin kalbi sagda (destrokardi) ve diğer organlarıda farkli yerde(situs inversus totalis) bu durum hamileyken bilinmezmiydi ayrintuli ultrasonada girdim fakat bilemediler bebeğim kuvozdeyken tespit edildi

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   21 Mayıs 2016

   Merhaba,\nPlasenta dekolmanı veya ablasyo plasenta, plasentanın çocuk doğmadan önce uterus duvarından kısmen veye tamamen ayrılmasıdır. Görülme sıklığı %0,4-1,8 arasında değişmektedir. %1 oranında anne ölümüne neden olabilmektedir. Önceki gebeliklerde dekolman varlığında bu durumun tekrarlama olasılığı %10-17’dir. Hipovolemik şok, postpartum kanama, DİC ve akut böbrek yetmezliği başlıca ölüm nedenleridir. Bebek üzerine en büyük etki de yine bebeğe giden kan miktarının azalmasına bağlıdır. Bebeğe giden kan miktarının düşmesi sonucunda bebeğin damarlarında dolaşan kan bebeğin özellikle beyin, böbrek üstü bezleri ve kalp gibi hayati organlara yönlenmesine sebep olur. Ancak ilerleyen zamanlarda bebeğin hemodinamik dengesinin bozulması ile bebekte ani bir “sıkıntı hali (fetal distres)” gerçekleşecektir. Bu durumdaki bebeğin acilen doğurtulması gereklidir, çünkü geç kalınması rahim içindeki bebeğin ölümü ile sonuçlanabilmektedir. Diğer taraftan günü gelmeden doğurtulan bebeklerde erken doğuma bağlı bazı problemlerin de gerçekleşme olasılığı oldukça yüksektir. Preklampsi, intrauterin gelişme geriliği, hipertansiyon, ablasyo plasenta öyküsü, plasentasyon bozuklukları, çoğul gebelik, su gelmesi, koryoamniyonit, myomlar, terin manipülasyonlar ve karın travması, amniyon sıvısı anormallikleri, sigara kullanımı, folat eksikliği, trombofililer, tiroid fonksiyon bozuklukları, diabet, umblikal kord kısalığı, alkol kullanımı ablasyo plansetaya neden olabilmektedir. Ablasyo plasenta tanısı klinik bir tanıdır. Doğum sonrası retroplasental hematomun gösterilmesi ile tanı doğrulanır. Hastalarda vajinal kanama, karın ağrısı ve uterin kontraksiyonlar olabileceği gibi herhangi bir bulgu olmaksızın da ablasyo plasenta gelişebilmektedir. Klinik olarak dekolmandan şüphelenilen olgularda ultrasonografi bulgularının normal olması ablasyo tanısını dışlamaz; yani erken dönemde ultrasonda herhangi bir bulgu saptanmayabilir. Dekolman plasenta durumunda tek ve en etkili tedavi seçeneği bir an önce doğumun başlatılmasıdır. Ancak bebeğin gebelik haftası küçükse anneye verilen bir takım steroid ilaçlar ile bebeğin akciğerlerinin gelişimi için bir süre beklenebilir. Gebelik öncesinde alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızı ve ablasyo plasentaya neden olabilen risk faktörleri açısından araştırılmanızı öneririm.\nTotal situs inversus bütün organların ayna hali şeklinde yer değiştirmesi haline verilen addır. %0.01 oranında görülür. Tüm organların yer değiştirmiş olmasına rağmen bazen önemli yapısal bir bozukluk izlenmemektedir. Dekstrokardi kalbin toraksın sağ tarafında yer alması ve apeksin sağa dönük durumda bulunması halidir. Prenatal USG muayenesi ile kardiyak ve viseral situs belirlenebilmektedir. Ultrasonografi ile yapilan obstetrik tarama muayenesi konjenital bütün hastalik ya da malformasyonlari teşhis edemez, burada sözü edilen özellikle ölümcül ya da major sorunlarin taranmasi olup, fetal kalbin küçük ve hareketli olması, fetal pozisyonun uygun olmaması, maternal obezite, azalmış amniyotik sıvı gibi görüntünün bozuldugu durumlarda da yeterli sonuç alinamayabilir. Ancak deneyimli bir perinatolog tarafından yapılan ayrıntılı ultrasonografilerde dogumdan sonra ortaya çikabilecek anomalilerin yaklasik %70-80’i dışlanabilmektedir.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
Benzer Yazılar