Sık Adet Görmenin Sebepleri Nelerdir?

Polimenore, 21 günden kısa olan adet döngüsünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Normal adet döngüsü 24 ila 38 gün arasındadır. Polimenore yani sık adet görme, anormal uterin kanamanın sadece bir şeklidir. Bazı kadınlar için, daha kısa bir döngü uzunluğu normal olabilir, ancak diğerleri için bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Yumurtlama, doğurganlığı da etkileyebilir, çünkü yumurtlama genellikle beklenenden daha erken gerçekleşir ve süresi değişebilir. Sık adet gören kadınların ayrıca adet dönemleri düzensiz olabilir veya tarihi genellikle kestirilemez.

Sık Adet Görme (Polimenore) ve Hamilelik

Hamile kalmak genellikle polimenoreli kadınlar için daha zordur, ancak yine de mümkündür. Polimenoreli kadınların hamile kalmak için iki şeyle mücadele etmesi gerekir. Birincisi yumurtlamanın genellikle beklenenden çok daha erken gerçekleşmesi ve her ay farklı zamanlarda düzensiz adet olabilmesidir. Birçok kadın, bu problemle mücadele etmek için yumurtlama testlerini kullanarak yumurtlamalarını kontrol etmektedir.

Diğer bir konu ise yumurtlama ve kanama arasındaki sürenin (luteal faz) döllenme ve implantasyonun gerçekleşmesi için genellikle çok kısa olmasıdır. Doğum kontrol hapları luteal fazı uzatmaya yardımcı olabilir, ancak yumurtlamayı da engeller. Bu, gebe kalmaya çalışan kadınlar için yararlı olmadığı anlamına gelir. Ancak, doğurganlığı artırmak için doktorunuz tarafından reçete edilebilir farklı ilaçlar da vardır.

Sık Adet Görmenin (Polimenore) Sebepleri Nelerdir?

Bazen polimenorenin nedeni sağlık sorunlarına bağlı değildir ve bazı kadınlar için normal olan bu düzendir. Ancak, bunun yanı sıra altta yatan pek çok neden olabilir ve bu durumun tedavi edilip edilmediğini görmek için, özellikle de durum doğurganlık ile ilgili sorunlara ve kadının rahat yaşayamamasına neden oluyorsa, araştırılmalıdır.

Stres:

Stres, polimenorenin yanı sıra diğer adet anormalliklerinin de ortak bir nedenidir. Stres vücudumuzdaki hormonal dengeyi etkiler. Neyse ki, bu hafif ve tedavi edilebilir bir nedendir. Birçok kadın, streslerinin nedenlerini fark ettiklerinde ve stres giderici egzersizler uyguladıklarında, sık adet görmenin düzelebilmesi söz konusudur. Gerektiğinde stres tedavisi için ilaçlar da mevcuttur.

Enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH):

Klamidya ve gonore dahil olmak üzere bazı enfeksiyonlar da polimenoreye sebep olabilir. Klamidyası olan kadınlar da şiddetli karın ağrısı ve vajinal akıntı yaşayabilir. Gonorenin diğer belirtileri vajinal bölgede aşırı kaşıntı, idrar yaparken yanma hissi ve vajinal akıntıdır. Bu iki durum da antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Enfeksiyonların derhal teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir aksi halde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Endometriyozis:

Endometriyozis, normal olarak rahmi oluşturan hücrelerin, yumurtalıklar veya fallop tüpleri gibi diğer alanlarda da bulunmasıyla oluşan bir durumdur. Endometriyozis semptomları ağır ve ağrılı adet dönemleri, ilişki sırasında ağrı, dönemler arasında lekelenme ve adet döngüsünün anormallikleridir. Endometriyozis ilaçlar veya cerrahi ile tedavi edilebilir.

Menopoz:

Menopoz, bir kadının adet döngüsünün kalıcı olarak durduğu zamanı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu durum genellikle 40’lı yaşların sonlarında veya 50’li yaşların başında görülür. Bu zamana kadar geçen sürede kadın vücudu; depresyona, ruh halindeki değişimlere, sıcak basmalarına ve polimenore gibi adet döngüsünde anormalliklere yol açabilen muazzam hormonal değişimlere uğrar.

Diğer nedenleri:

Diğer nedenler arasında, sık yumurtlama, psikolojik rahatsızlıklar, yetersiz beslenme, kronik pelvik inflamasyon ve nadiren kadın üreme organlarının kanserine yol açan anterior hipofiz bezi hiperaktivitesi sayılabilir.

Sık Adet Görme (Polimenore) İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Polimenore için tedavi yöntemi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Genellikle neden ele alındığında ve çözüm yoluna ulaşıldığında, semptomlar ortadan kalkacaktır. Doğru tedavi yönteminin izlenmesi için neden daima tanımlanmalıdır. Bazen altta yatan bir sebep olmaz ve dolayısıyla tedaviye ihtiyaç olmayacaktır. Bir kadın sık adet gördüğü için fazlasıyla rahatsız hissedebilir ve eğer kişi gebe kalmaya çalışmıyorsa, adet döngüsünü uzatmak için kontraseptif haplar iyi bir seçenek olabilir.

Sık Adet Görmeye Bağlı Komplikasyonlar:

Polimenoreli bazı kadınlarda sık ve ağır kanama nedeniyle anemi gelişir. Anemi (kansızlık), kanınızda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı bir sağlık sorunudur. Anemi  semptomları yorgunluk, hafıza ve konsantrasyon güçlüğü, düşük enerji seviyeleri, soluk cilt ve geçici nefes darlığıdır. Durum genellikle tıbbi tedavi gerektireceğinden, anemik olabileceğinizden şüpheleniyorsanız doktorunuzu görmeniz gerekir. Bazı kadınlar adet dönemlerinde şişkinlik ve ödem (sıvı tutumu) yaşarlar. Polimenore, kadınların daha sık yaşadığı deneyimlerden ötürü, bazıların da kilo almaya da yol açabilir.

Adet mi Görüyorsunuz Yoksa Lekelenme mi Yaşıyorsunuz?

Üreme döneminde bir kadınsanız, her ay alıştığınız gibi adet kanaması yaşarsınız. Bazen sizin döneminizde değilken vajinal kanama veya ufak lekelenmeler fark edebilirsiniz. Çoğu zaman, bu lekelenmeler endişelenecek bir şey değildir. Gebelikten doğum kontrol yöntemlerine kadar çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Doktorunuzun beklenmedik bir vajinal kanamayı kontrol etmesi her zaman iyi bir fikirdir, özellikle de nedeninden emin değilseniz.

Sık adet görme ile dönemler arası lekelenme arasındaki farkı bilmek önemlidir. Öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız.

Sonuç Olarak;

Sık adet görme (polimenore) huzursuzluk verici ve rahatsız edici olabilir. Ayrıca doğurganlık ve yaşam kalitesi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Çoğu tedavi edilebilecek birçok olası sık adet görme sebebi vardır. Polimenorenin nedenini araştırmak için doktorunuzu görmeniz önemlidir. Sadece doğru neden tespit edildiğinde etkili tedavi görebilirsiniz.

183 Comments

 • Funda

  21 Mayıs 2016 - 10:22

  Hocam dekolman plasenta diger gebelikte tekrar edermi ve nedeni varmidir acaba bu yuzden 34 haftalik dogum yaptim cevaplarsaniz sevinirim\r\n.\r\n \r\nHocam cok merak ettiğim konuda 6 aylık bebeğimin kalbi sagda (destrokardi) ve diğer organlarıda farkli yerde(situs inversus totalis) bu durum hamileyken bilinmezmiydi ayrintuli ultrasonada girdim fakat bilemediler bebeğim kuvozdeyken tespit edildi

 • Arzu

  21 Mayıs 2016 - 10:30

  Sayin hocam gecen ay 7 4 2016 da adet oldum bu ayda 4 5 2016 da aynini gununde adet gordum ama oglum kaybolup onu aramaya ciktim ogun adetim kesildi o ay idrar yolu enfeksiyonu icin deklarit monorol ve ağrı icin Buscopen pulus ictim adetim in kesilmesi bu yüzden olurmu bir pet kadar kanama oldu âdet günümde oldu

 • Gülbahar

  21 Mayıs 2016 - 10:32

  Ben 4 aylık doğum yapmış bir anneyim doğumdan sonra hiç adet görmedim başım dolanıyor midem bulanıyo test yaptım negatif çıktı sizce hamilemiyim?

 • Elif Yıldırım

  15 Mart 2019 - 05:44

  Merhaba iyi çalışmalar doktor bey,\r\nBen 11 ocakta doğum yaptım,doğumum normal başlayıp sezeryanla bitti. Lohusalık döneminde 45gun boyunca kanama yaşadım ve sonra 4gun temiz kaldım ve 7gun ilk üç günü çok şiddetli olan adet şekilde kanama oldum sonra iki gün temiz kaldım bir 7gun daha kanama başladı ve şimdi de aynı şekilde tekrar ediyor. Bebeğimi de emziriyorum. İlk gebelikte kanama 20gun sürdü 40.gun adet başladı ve düzenli olarak aylık kanama oldu ancak bu defa çok sürdü bu normal mi? Böyle iki gün arayla adet olunur mu?

 • Mehmet üstün

  21 Mart 2019 - 00:18

  Merhaba hocam eşim 5 ocakta doğum yaptı adet dönemleri çok düzensiz.\r\nYaklaşık 5 yada 6 gün kan görmezken ortalama bir hafta kanaması oluyor bu normalmı?

 • Emel yılmaz

  25 Mart 2019 - 03:57

  Hocam kızım 17 yaşında 40 yda 50 gün aralığında adet görüyor bu normalmi.üniversite sınavları gerginliğide etki edermi doktora göstermek gerekirmi.teşekür ederim

 • Mürvet Özdemir

  1 Nisan 2019 - 13:20

  Mrb hocam kizim 12 yasina girdi ‘ve adet gormeye basladi. Adetleri duzensiz sık sık adet görüyor.6 gun adet oluyor 15 gun temiz kalip tekrar oluyor.temiz kaldigi gunler 18 ‘ve 20 ye çıktı bu ay Geri 12 gun temiz kalip adet oldu.bir kadin dogumcuya goturmeli miyim?

 • Deniz ekin

  14 Nisan 2019 - 10:44

  Merhaba hocam ben buay 14 gun arayla adet oldum hormon degerlerim normal ama tup bebek tedavisi gordum iki ay once ama olumsuz sonuclandi cok erken adet olunca endiselendim acaba ilclarn etkisi yuzundenmi oldu normalde duzenli adet gorurum

 • dilek gul

  16 Nisan 2019 - 22:27

  Merhaba ben14yil once mesane tmden sol tarafta tümör aldırdım sonra yine 4yil once sol yumurtamdan 10yildir gecmeyen cikolata kisti aldirdim bikac sene yasmin dogum kontrol hapi kullandim 3ay once biraktim 20gun once sol kasigimda bi agri oldu goguslerim 15gundur aciyor 2aydir reglim olmasi gerejenden 5gun one geliyor bugun reglimin 2.gunu neden boyle oluyor 21 veya 22 gunde oluyorum bugun yine dogum kontrol hapina baslamalimiyim cevaplarsaniz cok sevinirim tesekkur ederim kolay gelsin

 • Nurcan Gençer

  26 Nisan 2019 - 11:27

  Hocam ben 36 yaşındayım.10 yaşında bir çocuğum var.İkinci çocuğu düşünüyoruz 4 aydır korunmuyorum ama bir şey olduğu yok.Son bir kaç yıldır adet araligim kısaldı.25 günde bir adet görüyorum.Kadin doğuma gittim vajinal ultrasonla baktılar yumurtalık ve rahmimin normal olduğunu söylediler.Ama endişe ediyorum neden olmuyor diye.Yorumlamanizi rica ediyorum.

 • Saracferide

  13 Mayıs 2019 - 19:51

  Meraba hocam aylik igne kullanimindan sonraa adetim once 15 gunde bir oluyordu igneyi birakincaa ayda 3 kez adet olmaya basladim ve 10 gunu buluyor bu kanamalar surekli ve cok adet oldugum icin kan degerlerim dusmus bunun icin ne yapabilirim artik bunaldim hasta olmaktan .. Tesekkurler..

 • Ezo kiral

  14 Mayıs 2019 - 23:59

  Merhaba hocam Mart sonunda 2 hafta kadar gecikmiş adeti lekelenme şeklinde nisan 14 e kadar gördüm. Normal bi kanama olmadı sadece lekelenme idi.daha sonra nisan 28 de tekrar lekelenme şeklinde başlayan adet suan halen normal bir kanamayla sürmekte. Mayıs’ın ilk haftası daha fazla bir kanama vardı azalarak hala devam ediyor.40 yaşındayım 2 doğum yaptım bu yaşıma kadar 1 yada 2 kez duzensizlik olmuştur fakat şu an 17 gündür adet gormekteyim ağrı yok ama sizce doktora gitmelimiyim. Teşekkür ederim

 • Agayeva Shirin

  16 Mayıs 2019 - 10:55

  Hocam ben 29 yaşındayım.normalde 21 günden sonra 6 günlük regl dönemin oluyordu.yalnız büğük yumurta kistim olduğu için 4 ay önce sağ yumurtayı ve kistimi almak zorunda kaldılar.sol taraf sağlıklı durumda.ameliyatdan sonra regl oluş şeklim değişti.artıq 17 günde bir regl oliyorum ve bu çok can sıkıcı.bunun bir tedavisi varmıdır,yoksa bu duruma katlanmam mı gerekiyor?

 • Serap guvener

  28 Mayıs 2019 - 13:17

  Merhaba ben 10 ay önce doğum yaptım iki ay emzirdim 50 gün kanamam oldu sezeryan doğum yaptım bu arada adetim duzenliydi şimdi ongune bir haftada bir adet görüyorum bu normalmi

 • Selin

  3 Haziran 2019 - 01:38

  Iyi günler hocam ben düzenli olarak 15 gune bi adet görüyorum düzensiz de il 15 yada 16 gün geciyo aynı şekilde adetim geri basiliyo normal mi acaba bu

 • Duygu cakmak

  23 Haziran 2019 - 21:39

  Mrbalar hocam benimde skintim bir ayda 3 sefer regli oluyorum ve buda dayanilmiyacak bi halde cok fazla kanamam oluyo gunde 6 yada 7 pet kullaniyorum sol yumurtaligimdada 30×30 ml kist var bu kanama acaba ondan dolayimi oluyor acaba halsizlik bas donmeleri ve kilo kaybi yapti

 • Aybüke çelik

  3 Temmuz 2019 - 13:25

  Selamün aleyküm hocam bn 29 yaşında iki çocuk annesiyim benim iki aydır büyük sıkıntım var normalde adetim düzenli ama adetim bittikten 10 gün sonra yine adet oluyorum neden acaba böyle oluyor daha önce hiç böyle olmuyordu

 • Seher

  6 Temmuz 2019 - 20:31

  Selamlar\r\nBu ay 5 gün regli oldum normal zamanımda bittikten 4 gün sonra aynı düzende yoğunlukta tekrar regli oldum ve çok endişelendim herhangi bir ilaç doğum kontrol vs kullanmıyorum tam gününde regli olurum hep düzenlidir sitres sıkıntımda yok sebebi ne olabilir

 • Kamerdogan

  12 Temmuz 2019 - 12:28

  Merhaba hocam. Ben hher zamn 15 gunde bir adet oluyorum adstim 8 gun suruyor evleneli 3 yil oldu uzun surecocuk sahibi olamadim gitmedigim hadtane kalmadi hepsi bi dorun yok olur dedi en son rahim filmi cekindim iki tupun kapali dedi arastirma hadtanesine gittim bi dd ne goreyim iki aylik hamilesin şok gecirdim ne yapcagimi bilemedim cunki cocuk ustune adet gordum ve hamileyken rahim filmi cekindim aparttopar kurtaj olmam gerektigini cocugumun saglik sorunu olma ihtimalinin cok yuksek oldugunu ogrendim hizli bi kaararla kurtaj oldum simdi uzerinden 5 , 6 ay gecti doktorum korunmamak gerektigini cocugumun zaten gec oldugunu soyledi korunmadik ama olmadi surekli adet goruyorum yine ayni 15 gunde bir her adetimde kan testi yaptiriyorum boş cikiyo sizce ne yapmaliyim

 • Özen Sarayköylü

  13 Temmuz 2019 - 14:47

  Merhaba ben 4 sene once yumurtalik kişti ameliyatı oldum.Doktor dogumkontrol hapı kullanmamı söyledi. 4sene kullandim ve 5 aydır kullanmıyorum. 15 günde bir adet oluyorum ve 10 gün suruyor.Sebebi hapı bırakmam olabili mi?

 • hatice kübra

  18 Temmuz 2019 - 08:56

  merhaba hocam ben dort ay önce sezaryenle üçüncü kez doğum yaptım lohusa dönemi bittikten sonra sekiz gün arayla önce lekelenme vardı iki defadır kanamam oldu yedi gün sürdü birgün tek temiz kaldım tekrar lekelenme oldu yani bir hafta temiz bir hafta adetle lekelenme karışık bir durumum var kadın doğum doktoruma gitim tahlil yaptı birşey yok dedi ilaç verdi kanamayı durdurur diye ilacı kullanmama rağmen sekiz gün tek temiz kaldım tekrar lekelenme oldu ne yapabilirim piskolojim bozuldu yardımcı olursanız sevinirim

 • Kübra koc

  25 Temmuz 2019 - 19:33

  Selam aleyküm hocam ben bir.ayda iki defa adet gördüm ve günlerim degişiyor. Bu normalmıdır

 • Sabriye YILMAZ

  26 Temmuz 2019 - 21:24

  Hocam Mrhb adetim bittikden 4 gün sonra önce kahverengi lekeler oluştu.Sonra kırmızı kana döndü.Acaba yine adetmi gorucem.Bunu sebebi ne olabilir.Teşekkurler.

 • Ayşe Gül

  2 Eylül 2019 - 00:59

  Mrb,32 yaşında iki yıllık evliyim. İlk günden beri çocuk istiyoruz fakat fakat şuana kadar hiç gebelik oluşmadı. Doktor a gittiğimizde eşimin testleri çok güzel çıktı benim de sadece prolaktin hormunu az yüksek çıktı. Bunun dışında herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Dostinex kullandım. Düştü. Fakat hâlâ gebe kalamıyorum. Adetim 10 gün sürüyor ( 5 gün kanama 5 gün lekelenme şeklinde) ve 15 günde bir oluyorum. Buda araştırdım kadarıyla doğurganlık günlerini aza indiriyor. Acaba tüm sıkıntım bu olabilir mi?

 • Melissa aker

  5 Eylül 2019 - 17:32

  Merhaba doktor bey amh hormonum 0.9 cıktı doktor tup bebek dedi bu süreçte bana dhea denen bir hormon ve coenzym q10 verdiler kullandım yumurta sayım artmadı birde sol yumurtaligimda 4.5 cmlik kist yaptı. 15 gün arayla kanama yaşadım 10 gün sürdü. Daha önceden kıstım yoktu acaba dhea biosteron hormonu mu kist yaptı korkuyorum tesekkurler

 • Elif mayadağ

  16 Eylül 2019 - 02:31

  Merhaba hocm 7 yıllık evliyim ve her adetm günümden bi bes gün kadr öne geliyor bir kez tüp bebek tedavisi gördm ve malesef negatif sonlandı amh 0.07 on yumurtam vardı ve 7 embriyo elde edildi bir nakil sonc negatif ve 5. Gün erken transfer oldu hiç dondurlmıs embriyo olmadı smdi tekrar tedaviye başlamayı düşünüyorum ama tedavi gören bir kac arkadsm da benm durmda ve adet gününün öne gelmesinin erken menopoz riski oldugunu söylüyorlar siz bu durama erken menopez tesisi koyuyormsnz cewabınız benm için önmli teşekkür ederim 🙏

 • Necla

  23 Eylül 2019 - 13:13

  Hocam ben en son rengli 6.9.2019da oldum 3gün sürdü 2gün yoğun 3gün lekeli geldi yine 20.9.2019da rengli oldum 21de lekeli geldi 22de fazla gelmeye başladı halen devam ediyor renglim

 • Emre

  28 Eylül 2019 - 01:06

  Hocam merhaba.Kiz arkadaşım bakire ve surtunme yoluyla ilişkiye girdik.Bosalma gibi bir durum olmadi.Kiz arkadaşım en son adet gününden 40 gün sonra adet oldu.Bundan önceki adetinide 14 gün içerisinde oldu.Herhangi bir risk varmidir.İyi günler hocam.

 • Seher çakır

  28 Eylül 2019 - 09:24

  Merhaba hocam 10.09.2019 tarihinde regl oldum. 16 09.2019 tarihinde bitti aradan 11 gün geçti ve ben tekrar regl oldum. Bunun nedeni ne olabilir ilk defa böyle birşey yaşıyorum

 • Sym sym

  28 Eylül 2019 - 20:34

  Merhabalar \r\nAğustos da düşük kanamam oldu eylülde doktora gittim sorun yok temizlenmiş dedi ama ultrason ile baktı. 10 unda kanamam akıntı gibi başladı 4 gün 5. Gün normale döndü toplam 10 gün sürdü 1 hafta hic bir şey olmadı ve yine dün akıntı ile başladı bugun normal regli gibi ped kullanıyorum ve kanamam var ama acık kırmızı gibi bunun icin doktora gözükmem gerekiyormu acaba ?

 • Sibel

  14 Ekim 2019 - 19:31

  Kızım 12 yaşin da ilk adetini 5 temmuzda oldu 2.normal zamnda oldu.. ve bu zamana kadar 12 gunde 13 gunde adet oluyo ve 7.8 gun suruyo dr gittik tahliller yapildi birsey yok dediler ne yapcam bilmiyorum yardimci olurmusunuz

 • Esra aktimur

  16 Ekim 2019 - 15:58

  Merhabalar yaklaşık 6 aydır düzensiz adet kanamalarim oluyor önceden ayda bir regl olurken 6 aydır 15 günde bir oluyor ve bu arada da leke geliyor sürekli kanama bittikten 3. Günde leke soluk renkte akıntıyla birlikte oluyo sebebi nedir acaba anormal oldugunu tahmin edebiliyorum ama korunma amacli 3 aylik iğne yatırmıştım 3 4 ay önce onun etkisi olabilir mi acaba

 • Şeymanur kasikci

  17 Ekim 2019 - 11:22

  Merhaba hocam iki adet kanaması her ay 18 gün içinde oluyo sizce bu normal mi

 • meral kurt

  27 Ekim 2019 - 17:04

  Hocam ben 18 yaşındayım 1 ekim 2019 da yaklaşık 3 gün hasta oldum 27 ekimde tekrar hasta oldum oldum ama böyle lekeli gibi oluyor arada kesiliyor sonra tekrar oluyor benim hastalığım 28 günde bir olurken şimdi 24 indi bu korkulacak bir şey mi yalvarırım cevap verin çok korkuyorum

 • Songuleyin

  25 Kasım 2019 - 08:38

  Hocam bu iki aydir adet duzensizligi yasiyorum adetim yedi gun suruyo ve temizlendikten sonra besgun gecince tekrar adet oluyorum ve kanamam cok oluyo nedeni nedir

 • .....

  10 Aralık 2019 - 10:40

  Mrb hocam doğum kontrol hapı kullanıyodum kasımın 4nde adet oldum 9unda temizlendim bazı sebeplerden dolayı d.kontrol hapını bırakmak zorunda kaldım. Aynı ayın 16sında 2 3 gün süren kanamam oldu ve temizlendim. Hâlâ adet görmedim hapı bıraktığım için olabilir mi ve son adet tarihim son gördüğüm kanamamı ona göre mi hesaplamalıyım.

 • arzu gök

  6 Ocak 2020 - 00:27

  hocam merhaba ..bende sık adet görme durumu var..hatırladığım 3 yıldır ama daha öncesini hatırlamıyorum.40 yaşındayım.. yumurtalarım estradiol değerimle eşzamanlı büyümüyor. ya da hiç büyümüyor. ne yapmalıyım?

 • arzu gök

  6 Ocak 2020 - 00:29

  hocam 17 günde bir adet görüyorum..ortalama düzeni bu şekilde

 • Zeynep ozisik

  12 Ocak 2020 - 17:35

  Merhabalar kasım in 5 inde adet oldum ve 20 sinde tekrar oldum aralığın 30 şunda oldum ve şimdi ocak 12 de tekrar adet oldum son 3 aydır bi anormallik var farkındayım vücudumda halsizlik ve yüzümde köklü sivilce çıkmaya başladı ister istemez stres oluyorum ne yapmalıyım tedavi edilir mi kan tahlili idrar tahlili verdim fakat kanımda az bi enfeksiyon dışında bisey çıkmadı ne yapmalıyım anti biyotik tedavisi gördüm kasım ayında ama düzelmedi hiç bisey

 • Emel Demir

  25 Ocak 2020 - 11:01

  merhaba hocam ben 13 ocakta adet görmüştüm ve 18 ocakta bitmişti şimdi 25 ocakta yine pembemsı sekılde kanama geliyor sebebi nedir sizce tabiki doktorumada gorunucem ama sızınde fıktınızı almak istedim ( evliyim 2 çocuğum var) şimdiden teşekkur ederim

 • Aslı Dölek

  26 Ocak 2020 - 20:31

  Hocam 1 ayda iki kez adet oldum 15 ocakta oldum 20 sinde bitti 23 ünde tekrar adet oldum sebebi nedir 44 yaşındayım

 • Emine karakus

  30 Ocak 2020 - 13:21

  Aralıkta 14 adet oldum 18 bitti 19 dan 25 kadar kahve rengi akinti oldu ondan sonra 7 gün surdü halinde oluyorum

 • Emine karakus

  30 Ocak 2020 - 13:57

  Aralıkta 24 adet odum 29 bitti ocakta 14 yine adet oldum 17 bitti aynı günde kahverengi akıntı geldi 24 kadar sürdü hemen yine 24 adet oldum 30 kadar

 • Duygu

  2 Mart 2020 - 23:14

  Merhaba hocam benim sol bacağımda iyi huylu tümör olduğu tespit edildi ve ameliyat oldum.Buna bağlı olarak yoğun stres altında kaldım .Son reglimden sonra 2 defa daha kanama başladı ,bu sık rastladiginiz bir durum mudur,strestten dolayi olmasıdogal mıdır

 • Neslihan yilmaz

  11 Mart 2020 - 03:23

  Merhaba 18 aylik bebegim var 5 aydır haftada bir kez adet goruyorum polikistik over sendromum var ve bebeğimi emziriyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Aynur hatipoglu

  20 Mart 2020 - 21:03

  Merhaba doktor bey ben 44 yasindayim 2 ay once doktora gittim fsh yuksek menepoz baslangici dedi 21 gun tablet yazdi ilac bitti mart 3 adet oldum bugun yine oldum ne yapmaliyim

 • Aynur hatipoglu

  20 Mart 2020 - 21:14

  Merhaba doktor bey ben 44 yasindayim 2 aydir adet duzensizligim var doktora gityim menepoz baslangici dedi.21 gunluk tablet kullandim bitti mart 3 de adet oldum 20 mart tekrar oldum .ne yapmaliyim tekrarmi gitmem lazim

 • Belgin Yılmaz

  23 Mart 2020 - 16:33

  bir ayda 2 kere adet gördüm depresyon ilaçları kullanıyorum ondan olabilir mi

 • Mine

  25 Mart 2020 - 00:08

  1 ayda 2 kez adet oldum hocam gecen ay ama ertesi gun ilaci kullandiktan sonra 2. Adetimi oldum simdi ise bu ay adetim 5 gün gecikti onemli bir sey olabilir mi

 • Mine coban

  25 Mart 2020 - 09:18

  Merhaba hocam ben 1 ayda 2 kez adet oldum ama 2. Adetimi ertesi gün habi kullandiktan sonra oldum ve bu ay adetim 5 gün gecikti sizce bi sknti var mi

 • Gülseren Yankılıç

  25 Mart 2020 - 22:17

  25 yaşında genç kızım 20 gün arayla adet kanamadan oldu ilk defa böyle oldu rica etsem yorularmısınız

 • Sultan kesim

  26 Mart 2020 - 18:11

  48 yaşındayım son 4 aydır 15 günde bir adet görüyordum oysa bu ay hafta geçmeden yine adet gördüm ağrım falanda yok kanamam çok koyu renktedir bu sıralarda dr gitmek ne kadar doğru olacağıda sizde biliyorsunuz bana yardımcı olursanız çok memnun olucam şimdiden Teşekürler

 • Cccanss

  30 Mart 2020 - 03:30

  Merhaba hocam 20 yaşındayım adetim çok düzensiz normal de bu ay geç oluyorum diye Tarlusal hapını kullandım 3 gün sonra yani 8martta adet oldum adetim 4 gün sürdü daha sonra ise aradan 15 gün geçti ve tekrardan adet gördüm bu da 4 gün sürdü ilk defa böyle birşey yaşıyorum endişeleniyorum neden böyle oldu diye rica etsem yorumlarmısınız teşekkür ederim

 • Fatma Şenkal

  3 Nisan 2020 - 15:21

  Merhaba hocam 20 yaşındayım 2 seferdir 15 gune bir adetim geliyor ve 1 ay önce vajinada kaşıntı başlamisti bununla bir alakasi var midir ne yapmalıyım ?

 • Nurhan ezgi

  4 Nisan 2020 - 13:21

  Merhabalar 32 yaşındayım bekarim ve bu ay 3 defa adet gordun biri normal 42 gün aradan sonra oldum sonra adet bitiminden 6 gün sonra ve en son da 11 gün sonra yine adet gördüm normal dongum 35 ile 45 gün arası ve düzensiz kendimi bildim bileli koronadan kaynaklı hastaneye gitmek istemiyorum acaba açıl bir durum var mı merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim

 • Ela Can

  7 Nisan 2020 - 12:53

  Merhaba dr bey, 35 yaşındayım; 21 gün aralıkla düzenli regl olmaktaydım, mart 2020 de regl olmam gereken Tarih tam 7 gün gecikti ve 8.gün başladı yine 6 / 7 gün düzenli sürede bitti (7. Gün lekelenme Şeklinde her zamanki gibi) Tam 15 gün sonra yine regl oldum; yine düzenli kanama süresinde bitti. Aradan tam 8/9 gün geçti şimdi yine oldum. Ve maalesef korona yüzünden hast/ aile hekimli vb gitmekte çok tedirginim. Ne düşünmeliyim? Gebe kalmak istediğim bir dönem son 2 aydırda.

 • Sevda

  7 Nisan 2020 - 21:08

  Selam hocam benim Bi sıkıntım var yardımcı olurmusunuz ben spray taktırdım 5 ay önce ve adet düzensizleşti bir ayda 2 defa oluyom yaşım 41 Acaba neden

 • Nazlı

  9 Nisan 2020 - 13:12

  18 yaşındayım yaklaşık 3 aydır 2 haftada bir adet oluyorum idrar yolu enfeksiyonu olduktan sonra kullandığım bir ilaçtan dolayı olduğunu düşünüyorum çok ağrılarım oluyor doktora görünemli miyim

 • esra kafkas

  9 Nisan 2020 - 16:26

  sigarayı bırakmak için wellbutrin ilacına başladım. adetim henüz bitmişti tekrar adet oldum. ilacı bırakmalı mıyım yoksa vücut alışınca normale döner mi?

 • Sıla sıla

  11 Nisan 2020 - 14:28

  Ben 17 yaşındayım ve 1 yıl önce 1 ayda 10 gün arayla adet oluyordum . Doğum doktoruna gittim ve bana senin yaşın küçük olduğu için 18 yaşına kadar bu şekilde olabilir dedi. Çocuk doktoruna gittiğimde kan değerlerime baktı ve kansız olduğumu söyledi durumumu çocuk doktoruna da anlattım ve direk doğum doktoruna tekrar yönlendirdi doktor bu sefer bana bi hap verdi duphaston verdiği hap biraz kullandım ve bu sefer de çok az oluyordu adetim başka bi doğum doktoruna gittim ultrasonla felan bakmadı hiç . Bana bi kaç soru sordu ve oda öteki doktorun dediği gibi 18 yaşına kadar bu şekilde olabilir dedi. Israr ettik ultrasonla bakın diye ve bakmadı . Ben ebelik okuyorum ve doğum hocalarıma bunu söylediğimde çok şaşırdılar acil doktora gitmen gerek dediler özel bi kadın doğum doktoruna gitçektim ve Ülkede korona virüsü çıktığı için doktorada gidemiyorum ve adetim şubatın 2 sinde başladı bu zamana kadar sürekli oluyor hiç kesilmedi doktorun verdiği hapı tekrar kullanmaya başladım ve hiç bi faydası olmuyor . Bu hapı kullanmalı mıyım hala ? Gerçekten öteki doktorların dediği gibi 18 yaşında düzelir mi ? Çünkü artık dayanamıyorum kas ağrılarım oluyo adet olurken belim ağrımazdı belim ağrıyo karnım ağrıyo ne yapmam gerek yorumlar mısınız?

 • Büşra A.

  14 Nisan 2020 - 23:28

  Ocak sonu şubat ilk haftası adetim bitti , Mart ayında adet olmadım martın son haftası tarlusal kullandım 1 Nisanda Adet oldum 9 nisana kadar sürdü 10 unda tamamen bitti , 13 Nisan’da tekrar lekelenme oldu 14 ünde kanama geldi ve sonra yine hafif kahverengi leke gelmeye devam etti , test yaptım negatif çıktı doktora görünüp test yatırmalı mıyım ?

 • Sadet sevse

  21 Nisan 2020 - 15:14

  Merhaba hocam 23yasindayim bir sene önce doğum yaptım emzirmiyorum haftada bir üç gün süren lekelenme yaşıyorum adetim doğumdan sonra düzene girmsti aslında ama son iki aydır 10kereye yakın kanamam oldu kimi zaman üç gün kimi zaman beş gün sürüyor bununla beraber aşırı kıllanma sivilce ter sıcak basması ilişkide problem ,isteksizlik de var ama adetimi tam olarak kestiremiyorum hangisi diye doktora görünmeli miyim adet değilken gitsem bakarlar mi hormona

 • Sevgi sevgi

  22 Nisan 2020 - 22:16

  1hafta Arayla Adetim Geliyor Neden Olabilir iyi Aksamlar

 • Ayşe

  30 Nisan 2020 - 15:37

  Merhaba Nisan 14 de adet oldum 30 Nisan tekrar oldum martın 28 de olmuştum her adetimin arası 7 gün öne alıyor bu ay ortasında ve sonunda oldu yorumlarsanız sevinirim

 • Tuğçe25

  30 Nisan 2020 - 16:10

  Merhaba hocam 25 yaşındayım daha önce 2 sezeryen dogum yaptık son sezeryen dogumum 2017 yılında oldu düşügüm we kadınsa sorunum yok adet düzensizliği wardı bitek 2020 ocak ayının 26sında dış gebelik ameliyatı oldum sağ yumurtalıgımı aldılar yaklasık 33 gün sonra mart ayında adet oldum 5 gün sürdü 3 günü aşırı sancılıydı iç dikişlerim çok ağrıdı kendimi yeniden ameliyat olmuş gibi hissettim 1 nisanda adet oldum 15 nisanda tekrar adet oldum 30 nisanda yani bugun tekrar adet oldum eşimle birlikte olurken canım çok acıo içim parçalanıo sanki o yüzden birlikte olmuyoruz hastaneye gitmek istiyorum ama kordona nedeniyle gidemiyorum muayene olmadan öğrenilmez fakat sizin fikriniz nedir

 • Nazlı hastürk

  1 Mayıs 2020 - 23:50

  40 yasındayım sürekli adet oluyorum bitmiyor ne yapmalıyım

 • Sibel

  2 Mayıs 2020 - 09:45

  Hocam merhaba 35 yasındayım, 5 ay önce bebegin kalbi atmadığı için 8. Haftada gebelik sonlandırıldı, bunun öncesinde adet döngüm 25-26 günde bir olurken bu olaydan sonra 23 günde bir adet oluyorum bu normal mi? Tekrar bebek sahibi olmak istiyoruz bu durum engel midir?
  Sevgiler

 • Şengül Zeybek

  5 Mayıs 2020 - 14:40

  Merhaba hocam ben her ay düzenli olarak adet görüyordum bu zamana kadar bi sıkıntı yaşamadım fakat bu ay ilk adetim 6 Nisan başladı 9 Nisan bitti ara ara lekelenme oldu ardından 22 Nisan tekrar başladı 25 Nisan bitti yine lekelenmeler devam etti ve süreç hep sancılı geçti şimdi bugün yani 5 mayıs tekrar kanamam başladı sancılı bir şekilde parçalar halinde neden olabilir acaba

 • Büşra uzun

  9 Mayıs 2020 - 16:01

  Merhaba hocam 24 yasında bekarım 3 sene önce polikistik over oldugumu ogrendım adetlerım duzensızdı sonra ılacla duzenlendı 2 senedır duzgun gıdıyodu ama bu sene 2 aydır 10 gunde 1 adet oluyorum. Adetım bıttıyo 10.gün tekrar oluyorum bu neden olur nasıl duzelır cok sinir bozucu

 • Sümeyye hu

  12 Mayıs 2020 - 05:00

  Hocam merhaba ben 22 Nisan da adet gördüm 28 Nisan’da bitti. Şuan da yani 11 Mayıs da tekrar adet oldum. İlkin hafif bir leke geldi fakat daha sonrasında arttı ve sancım da var kasıklarım ve belim çok agırıyor. İlk defa böyle bir şey yaşıyorum. Sizce neden oluyor.

 • aleyna

  12 Mayıs 2020 - 21:02

  merhabalar 22 yaşında bekar bir kadınım. yaklaşık 3-4 aydır 14- 21 gün arasında adet görüyorum. örneğin 27 nisanda adetim bitmişti 14 günün ardından bugün tekrar adetlendim. aslında adet değil daha çok leke halinde bu büyük bir sorun teşkil eder mi pandemi sürecinden dolayı hastaneye gitmeyi pek tercih etmiyorum da şimdiden cevabınız için teşekkürler.

 • Medine Yamaç

  14 Mayıs 2020 - 19:00

  Merhabalar hocam . Ben düzenli bir şekilde regl oluyordum . Ama şu son 1 ila 2 ay arası bir sorun yaşıyorum . 19 günde 1 regl oluyorum . Daha önce hiç böyle olmazdı . 1 ile 1 buçuk ay arasında olurdu . İlk defa böyle bir şey oluyor .hocam acaba oruç tuttuğumdan ve yemek düzensizliğinden dolayı olabilir mi ?

 • Fulya

  15 Mayıs 2020 - 15:23

  Merhaba, ben 11 şubatta 16haftalık bebeğimi düşük sebebiyle kürtaj yapıldı. Kürtaj sonrası kontrolüme gittim sorun yoktu. Kürtaj sonrası ilk adetimi 4 nisanda oldum 5-6gün normal şekildeydi. Fakat 10 gün sonra lekelenme şeklinde 3-4gün adet gibi gördüm kesildi . 2.adetim 1 mayısta geldi Yine 5-6gün sürdü ve 13mayısta yine adet gördüm bu normal mi? Daha önce hiç düzensizliğim olmazdı. Fakat hamilelik döneminde çokça hormon ilacı kullanmak zorunda kalmıştım düşük olmaması için bundan dolayı olabilir mi?

 • Ayşe

  17 Mayıs 2020 - 04:00

  Merhaba ben 16 yaşındayım 6 mayısta adet oldun normalde 3 gün sürüyodu fakat bu sefer 6gün sürdü ve 5 gün sonra Tekrar adet oldum napmalıyım

 • Filiz varlı

  18 Mayıs 2020 - 23:14

  Merbalar narmalde 25 günde bir adet oluyorum bu ay 3 defa adet oldum günlük 4 veya 5 pet deyiştiriyorum bundan 6 ay öce de birkaş defa böyle oldum ayda 2 defa olmuşluğu var bu ay 5 gün adetliyim 5 gün temiz 6 cı gün tekrar regli oluyorum neden kaynaklanıyorur şimdiden teşekkürler

 • fatma

  19 Mayıs 2020 - 14:37

  Merhaba hocam ben 30 martta düşük yaptm (kürtaj olmadim)1 ay icerisinde adet gordum düzenli bi sekilde agrılı yanliz adet bittikden 10 gun sonra tekrar adet gordum ama agrim yok cokta gelmiyo daha once hic böyle bi durumum olmamısti düzenliydi .acaba neyden olabilir hocam

 • Gulsah dogan

  21 Mayıs 2020 - 23:50

  Merhaba benim kizim 12 yasinda ilk kez geçen ay adet gördü 3 gün sürdü bu ay içinde 2 kez adet gördü gene üçer gün sürdü normalmi acaba

 • Nur

  23 Mayıs 2020 - 12:55

  Merhaba ben 28yaşındayım 8ay önce doğum yaptım adetlerim düzenli bir şekilde oluyordu fakat 25nisan da adet oldum normal sürdü 10mayısta tekrar adet oldum çok değil günlük 1yada2 ped değişimi oluyor pıhtılar oluyor ufak fakat bugün 13.günüm hocam ve hala kesilmedi doktora gittim kontrol oldum kontrolde birşey çıkmadı adet bitiminden sonra smear testi yaptır dedi kontrol olarak sizce ne yapmalıyım hocam bir sorun teşkil eder mi acaba çok tedirginim

 • Müzeyyen

  25 Mayıs 2020 - 19:58

  Merhabalar hocam ben ilk defa böyle bir sorunla karşılaşıyorum ve tedirginim bir hafta öncesi sekiz dokuz gün adet gördüm ve bir hafta sonra tekrar adet görmeye başladım kanamalarımda çok yoğun ve pıhtılaşmış bir şekilde geliyo virüs yüzünden hastaneye de gitmeye korkuyorum ne yapacagimi şaşırdım bana yardımcı olursanız sevinirim ıyi günler hocam

 • Aylin

  26 Mayıs 2020 - 22:19

  Merhaba 3 buçuk yıllık evliyim 29 nisanda olup 13 gün sürdü üzerine 11 gün sonra bidaha oldum 2 gün sürdü 2 gün sonra bidaha oldum acaba neden böyle oldu

 • Nur

  27 Mayıs 2020 - 08:49

  Merhaba hocam ben 28yaşındayım 8 ay önce doğum yaptım adetlerim düzenliydi fakat bu ay 15gün önce adet oldum ve şu anda 17.günümdeyim doktora gittim muayene de bir sorun olmadığını söyledi fakat ben hiç böyle olmazdım sizce tedirgin olunacak yada yapacağım birşey var mı teşekkürler

 • Aleyna Çelik

  2 Haziran 2020 - 11:59

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım ve adetım sanırım duzensız hocam normalde adetım 7 gun sürer ve ve biter di ama 2 kez üst üste adet gördüm bunun nedeni nedir korkulacak bir durum varmıdır ??

 • Aleyna çelık

  2 Haziran 2020 - 12:09

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım ve adetım sanırım duzensız hocam normalde adetım 7 gun sürer ve ve biter di ama 2 kez üst üste adet gördüm bunun nedeni nedir korkulacak bir durum varmıdır hocam ara ara ust uate adet gordugum zaman bşr ara kahverengi lekeler gördum iç çamaşırı da mesela sonradan kırmızı normal kan gordum Bı kahvesi leke giriyorum mesela dıger gunde kırmızı kan anlayamadım ne olduğunu hıc boyle olmazdım adetım geleceği zaman kahvesi gorurdum ve anlardım adet olacağımı ama ust uste oldum ve 2. Olusumda bir ara kan gordum dıger sabahına kahvesi lekeler gprdum ıc çamasırımda anlayamadım hormonal değişiklıkler den olabilirmi ust uste 2 kez adet görmus olmam korkulacak bir durum varmıdır hocam sımdıden teşekkürler

 • Nur

  3 Haziran 2020 - 14:18

  Hocam merhaba jinekolojik muayene de rahim ağzı kanseri belli olur mu

 • Nur

  4 Haziran 2020 - 18:27

  Merhaba hocam ben 17 yaşındayım ergenliğe girdiğimden beri düzensizlik yaşıyorum. İlk başta umursamadım ama 2 sene sonrada devam edince araştırma ihtiyacı hissettim. Ayrıca adet sancılarım çok ağrılı geçiyor. Bazen geç bazen erken oluyorum ama hiçbir zaman ortası olmuyor. Sizce neden hocam?

 • Sevgi seli

  8 Haziran 2020 - 00:19

  Ayda 2 veya 3 kez adet görüyorum vücudumda şişkinlik yapiyo hocam

 • Ebru GÜR

  11 Haziran 2020 - 15:37

  Merhabalar 28 yaşındayım polikistikover hastasıyım 2 yıllık evliyim bir yıldır korunmuyorum ve bebek istiyorum. 6 ay önce şiddetli akıntıdan sebep doktora gittim ve fitil kullandım ilk kullanımdan iki gün sonra adet gördüm ve normal zannetim doktora söylediğimde de ara kanama olabileceğini söyledi ama fitilden sonra da düzelmedi yaklaşık 6 aydır ayda iki kez leke leke olmak üzere adet görüyorum kötü bi sonuç almaktan da korktuğum için hastaneye de gidemiyorum

 • Özlem yıldız

  12 Haziran 2020 - 16:34

  Merhaba hocam yaşım 35 2 yıldır adet düzensizliğim var ve adet gün sayımda da düşüş var yani önceden 6,7 gün devam eden adet günüm şimdi 4,5 gün sürüyor ve eskiye nazaran kanama olmuyor kan rengi koyu ve toprak renginde bu ay ise 1 ay içinde 2 defa adet gördüm 2 adet arası toplam temiz kalma süresi 7 gün oldu neden olabilir cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 • Nur

  18 Haziran 2020 - 23:33

  Hocam ben 18 yaşındayım ani kilo kaybı yaşadım fakat kilom varkende düzensizdim kilo kaybettim bir zaman sonra durdu acaba kilodan dolayımı yoksa stres mi sınav yılım çünkü bilgi verirmisiniz ve en son olduğum da peş peşe 10 gün arayla oldum ve sonrada 1buçul ay gelmedi adet neden acaba

 • Tuğçe Benli

  8 Temmuz 2020 - 19:23

  Hocam merhaba ben Martta 2 kez adet oldum bende olmazdı öyle sonra düzene girdi Haziran’ın 20 sinde adet oldum 24 de bitti Temmuz’un 7 sinde geri adet oldum bi sorunmu var acaba ?

 • AYGUN yıldırım

  7 Ağustos 2020 - 01:36

  Merhaba Hocam. Hocam ben temmuz ayının 13u adet oldum bı sonraki adet agostos ayının 13 olacakdıkı yıne temmuz ayının26 sı oldu. Şimdi hocam agostosun 6sı tekrar adet oldum bu duzzensızlık neyle alakalı ola bılır 1ayda 3defa adet oldum. COCUK tedavısı goruyum progestan dıye bı ılaç kullanıyodum ondan ola bılırmı acaba? cunkı normalde ben normal adet gormuyordum hep 2 3hafta gecıkmeler oluyodu ama son bı ayda 3defa adet gordum rıca etsem Hocam bana gerı donus yaparmısınız saygılar?

Comments are closed.