Smear Testi Nedir ?

Smear testi; rahim ağzından sitolojik inceleme amaçlı olarak, örnek alma işlemidir. Smear testi, rahim ağzı kanseri için oldukça önemlidir. Smear testini, her kadının senede bir defa, herhangi bir sorunu olmasa da mutlaka yaptırması önerilmektedir. Bu sayede erken dönemde teşhis koyulabilir ve tedavi şansı artar. Yapılan smear testi, patoloji ya da sitoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Ardından sonuçlar rapor edilir.

Smear testi neden yapılır?

Smear testinin yapılma amacı; rahim ağzındaki yapıların ve lezyonların araştırılmasıdır. Kanser hücreleri olmasa dahi kansere dönüşme riski olan hücreler tespit edilebilmektedir. Bu sayede hücreler kansere dönüşmeden tedavi edilebilir.Smear testi, rahim ağzı kanserini tespit etmek için, kanser oluşmadan erken teşhis şansı doğurmaktır. Rahim ağzı kanseri oldukça sinsi ilerleyen ve uzun yıllar ortaya çıkamayabilen bir sorundur. Belirti vermeye başladığında ise hastalık genellikle geç evrelerindedir.

Smear testi nasıl ve ne zaman yapılır?

Smear testi, her yıl bir defa yapılması gereken bir uygulamadır. Kadının herhangi bir hastalığı ya da şikayeti olmasa bile rutin olarak yaptırılmalıdır.Hasta jinekolojik muayene masasına alınır. Bu sırada özel bir çubuk yardımıyla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek alınır. Smear testi oldukça kolay bir şekilde tamamlanmaktadır. Jinekolojik muayenede olduğu gibi, spekulum takılır ve ufak bir çubukla sürüntü alınır. Parça alma gibi durumlar söz konusu değildir. Hasta herhangi bir acı ya da ağrı duymaz. İşlem 2 dakikada tamamlanır.Elde edilen bu sürüntündeki hücreler cama sürülür. Ardından üzerine sprey sıkılır ve sabitlenir. Ardından patolojiye gönderilir. Patologlar veya sitologlar tarafından cam üzerine yayılan hücreler incelenir. Bu hücreler rahim ağzı yüzeyini kaplayan hücrelerdir.

Smear kimlere yapılır?

  • Smear testi 21 yaşını doldurmuş her kadına, senede bir defa yapılmalıdır.
  • Smear testinin yapılması için cinsel ilişkinin başlaması gerekmektedir.
  • 21 yaşından önce cinsel ilişkide bulunmuş kadınlarda smear testine yine 21 yaşında başlanır.
  • 30 yaşından itibaren smear testi ile beraber HPV testinin de yapılması önerilir. HPV testinin her 3 yılda bir yapılması gerekmektedir.
  • 30 yaşından küçüklere HPV testi yapılmamalıdır.
  • Rahmi ya da rahim ağzı alınmış olan kadınlara smear testi yaptırmak gerekmemektedir. Sadece rahim ağzında (servikste) CIN 2, CIN 3, HSIL, AIS, serviks kanseri gibi patolojiler tespit edilen kadınlarda operasyondan sonra smear takibi yapılması önerilir.
  • Çeşitli operasyonlarda rahim alınmasına rağmen rahim ağzı bırakılabilir. Bu durumda smear testlerinin rutin olarak yapılmaya devam etmesi gerekmektedir.
  • CIN 2, CIN 3, HSIL, AIS saptanan hastalarda smear takibine en az 20 yıl daha devam etmek gerekir, bu durumda 20 yıllık süreçte hasta 65 yaşını geçerse takip sonlandırılmaz, 20 yıl dolana kadar takibe devam edilir.
  • HPV aşısı olanlar da hiç aşı olmamış kadınlarda aynı şekilde smear ve HPV testi ile takiplerine devam etmelidir.

SmearTest

Smear testi bakirelere yapılır mı?

Smear testi, cinsel hayatı başlamamış kadınlara yapılmamaktadır. Rahim ağzı kanserine yol açan faktörler, genellikle HPV virüsüdür. Bu virüs ise cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bu sebeple de cinsel ilişki ya da herhangi bir temas yaşamayan kadınların smear testi yaptırmasına gerek yoktur.

Smear testinden önce dikkat edilmesi gerekenler:

  • Smear testi alınmadan önce 2 günlük bir cinsel perhize girilmesi gerekmektedir.
  • Bu süre zarfında vajinal ilaç, ovül, fitil, tampon ya da krem gibi materyaller kullanılmamalıdır.
  • Smear testi alınmadan önce vajinal duş alınmaması ve vajina içinin yıkanmaması gerekmekmektedir.
  • Adet dönemlerinde smear testi alınmamaktadır.

Smear testi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  • Smear testi alındıktan sonra lekelenme tarzı kanamalar meydana gelebilir.
  • Smear testinden sonra cinsel ilişki yasak değildir.
  • Smear testi ağrıya yol açmaz.
  • Test yapıldıktan sonra hasta günlük işlerine devam edebilir.

CO-TEST NEDİR?

Rahim ağzı kanseri için yapılan smear testi ve HPV tesinin aynı anda yapılması, co-test olarak adlandırılmaktadır. Smear için elde edilen örnek, HPV DNA değerlendirilmesinde de kullanılır. HPV için ayrı bir örnek almaya gerek yoktur. İki testin de değerlendirilmesi sonuçların daha güvenilir olmasını sağlar. Bundan dolayı da 30-65 yaş arası kadınlar için smear testi yerine Co-test yapılmalıdır. 

12 Comments

 • Fulya can

  26 Mart 2019 - 12:54

  3 gün önce yaptırdım ve az az pembemsi kan geliyor hemen hemen hergun bu arada akfit cinsel hayatım var ondan olabilir mi? Lütfen cvp verin smear testi sonucu 2 haftada çıkacak ve ben çok korkuyorum

 • Fulya can

  26 Mart 2019 - 12:55

  3 gün önce yaptırdım ve az az pembemsi kan geliyor hemen hemen hergun bu arada akfit cinsel hayatım var ondan olabilir mi? Lütfen cvp verin smear testi sonucu 2 haftada çıkacak ve ben çok korkuyorum

 • Seniz öner

  23 Nisan 2019 - 22:54

  Simear testi yaltirdim fakat 2 gundur regl olmusum gibi kanamam var belimede vuruyor kasiklarim agriyor.bana yardimci olabilirmisiniz bir sorun mu var?

Comments are closed.