Sperm Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır ?

sperm-detoksu

 

Günümüz yaşam koşullarında bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin % 15’inden fazlası doğal yolla gebelik elde edemiyorlar. Kadından, erkekten veya her ikisinden birlikte kaynaklanan sebeplerden dolayı kısırlık sorunuyla mücadele eden çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlar söz konusu olduğunda kısırlığa yol açan pek çok faktör bulunmaktayken, erkeklerde kısırlığa sebep olan sorunlar çoğunlukla sperm sayısı, kalitesi, akışkanlığının gebelik elde etmeye yeterli olmaması ile bağdaşıktır. Tüm dünyadaki kısırlık sorunlarının yaklaşık % 40’ının erkekteki sperm bozukluklarında kaynaklandığı bir gerçektir. Kaliteli sperm bulunamadığında da doğal yolla gebelik neredeyse imkansızlaşırken, üremeye yardımcı tedavilerle gebelik elde etmek de zorlaşabiliyor. İşte bu sebeple uygulanan test ve tahlillerde sperm sayısı, kalitesi beklenenden düşük olanlara önerilen uygulamalardan birisi sperm detoksudur. Bu sayede kaliteli sperm elde etmek amaçlanır.

 

Sperm detoksu nedir?

 

Sperm detoksu; erkeğin vücudundaki, yaşamındaki olumsuz faktörleri dışarı atarak üreme hücrelerinin daha sağlıklı olmasına yardım edecek bir takım etkinlikler bütünüdür. Kısırlık şikayetiyle doktora başvuran baba adaylarının sperme bağlı sorunlar dolayısıyla bebek sahibi olmadığına kanaat getirildiğinde ya da sebebi açıklanamayan kısırlık vakalarında sperm detoksu uygulanarak spermin kalitesi artırılmaya çalışılır.

 

Sperm detoksu nasıl yapılır?

 

Sperm bozukluğu, kalite düşüklüğü olan erkeklere; 3 ay boyunca tıbbi olanaklarla geliştirilmiş antioksidanlar ve bağırsaktaki kötü organizmaları dengeleyen probiyotiklerle destek uygulanır. Bu sürenin ve uygulamanın sonunda erkeğin olumsuz sperm faktörlerinde fark edilir derecede bir iyileşme, % 40’ı aşan düzelme beklenir. Hatta eşlerinde kısırlığa sebep olan bir sorun yoksa sperm detoksu uygulanan erkeklerin, detokstan ortalama 4 ay sonrasında doğal yolla gebelik elde edebilmeleri de mümkün olur.

 

Sperm detoksu kimlere yapılır?

 • İki yıldan uzun korumasız cinsel ilişki yaşadığı halde süredir bebek sahibi olamayan,
 • Sebebi belirlenemeyen kısırlık sorunu yaşayan,
 • Obeziteye bağlı sperm bozukluğu olan,
 • Sigara ve alkol kullanımı dolayısıyla spermleri kalitesiz olan,
 • Stresli bir yaşama sahip olan,
 • İki veya daha çok kez tüp bebek denemesi yapıldığı halde bebek sahibi olamayan,
 • Tüp bebek tedavisiyle gebelik elde edip düşük yaşayanlar,
 • Genetiği bozuk sperme sahip olanlar,
 • Her türlü sperm bozukluğu olan erkeklere sperm detoksu uygulanabilir.

Spermlerin kalitesi neden bozulur?

 

Erkeklerde yaşın ilerlemesiyle birlikte üreme hücresi olan spermin de formu, dokusu, canlılığı, kalitesi elbette bozulur. Erkeklerde ilerleyen yaş spermin sayısını değil de, özellikle kalitesini etkiler. Hu bakımdan düşünüldüğünde kalitesiz sperm ile gebelik elde etmek zor, elde edilen gebeliklerde doğumsal anomaliler görülme riski de yüksektir.

Hatta 50 yaşın üzerinde baba olmaya hazırlanan erkeklerin bebeklerinde otizm, şizofreni ve diğer hastalıkların görülme olasılığının çok yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Bunlarla birlikte erkeğin sağlıksız beslenmesi, sigara ve alkol kullanması, olumsuz çevre koşullarında yaşaması, aşırı yorgun, stresli bir yaşam sürmesi de spermin kalitesini düşüren etkenlerdir. Ayrıca son dönemlerde en sık görülen faktörlerden birisi de erkeğin aşırı kilolu, obez olması ve bundan dolayı sperm kalitesinin düşmesi, gebelik elde edecek yeterlilikte sperm bulunamamasıdır.

 

Kaliteli sperm üretimini destekleyen besinler nelerdir?

 • Sperm kuyruklarının % 90’ını çinko oluşturur ve düzgün yüzebilmelerine yardım eder. Hormonların gerektiği gibi salgılanmasına da destek olan çinko için istiridye tüketmekte fayda var.
 • Isıya ve oksitlenmeye karşı olan spermlerin güç ve direnç kazanmaları için selenyum takviyesi alınmasında fayda var. Antioksidan özellikli selenyumu doğal olarak bir besinden alabilmek günümüz şartlarında çok da kolay olmadığından eczaneden edinmek gerekiyor.
 • Pek çok meyve ve sebzede bolca bulunan C vitamini spermleri güçlendirmede etkilidir.
 • Avokado, balık, kuruyemiş ve çekirdekte bolca bulunan esansiyel yağ asitleri de sperm hücrelerini güçlendirmektedir.
 • Spermlerin kaliteli olması, karaciğerin temiz olması ve tam fonksiyonla çalışmasıyla çok ilişkilidir. Bu bakımdan kaliteli sperm sahibi olmak isteyenlere karaciğeri temizleyen besinler olan lahana, Brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeleri bolca tüketmeleri önerilir.

 

16 Comments

 • Hülya AktAş

  21 Ocak 2017 - 12:34

  Hocam iyi günler eşimin spermi şekilsiz bunun için ne yapmamız lazım tedavisi var mı var ise nedr nasıl tedavisi

 • Cemre ergun

  28 Ocak 2017 - 18:24

  Hocam Merhabalar azosperm de tesede bulunamayan bi kişide detoks tedavisi fayda saglarmi

 • Harun Keşir

  7 Şubat 2017 - 19:10

  Hocam iyi akşamlar azosperm olan hastalar için de bu detoks tedavisi uygulanır mı

 • filiz

  4 Mayıs 2017 - 17:15

  merhaba esimde varikosel var 4 yillik evliyiz. suan ilac tedavisi gormekte. tup bebek denemek istiyoruz acaba ameliyat olmadan tup bebek denesek basarili olur mu? ameliyattan sobrami denenmeli

Comments are closed.