Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttıran Gıdalar

Bundan yaklaşık 20 – 30 yıl öncesinde çiftlerin çoğu her hangi bir tedavi yöntemine ihtiyaç duymadan rahatlıkla gebelik elde edebiliyor, bebek sahibi olabiliyordu. Eskiden gebelik için tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan çift sayısı gerçekten çok azdı. Günümüzün modern ve bir o kadar da sağlıksız yaşam ve beslenme koşullarında ise neredeyse hiçbir şey doğal olmadığından doğal yolla gebelik elde edebilmek de zorlaşmıştır. Bu şekilde kısırlığa sebep olan faktörlerin bir kısmı anne adayından kaynaklanırken, geri kalanı da baba ile ilgilidir. Kadınlarda kısırlık sebepleri; yumurtlama sorunları, hormonsal problemler, ilerlemiş yaş, rahim veya vajinada doğumsal anomaliler, üreme yollarıyla ilgili hastalıklar olabilir. Erkekten kaynaklanan kısırlık sebepleri ise varikosel, sperm sayısı ve kalitesinin düşük olması, menide hiç sperm bulunmaması, üreme yollarında, organlarında doğumsal anomaliler şeklinde sıralanabilir.

Erkek kaynaklı kısırlık vakalarında günümüzün yaşam koşulları ve özellikle teknolojinin olumsuz etkileri, bir de sağlıksız beslenme sebebiyle sperm sayısının ve gücünün azalması sorunu en başta geliyor. Özellikle son yıllarda sperm sayısının azlığı ve kalitesiz sperm sebebiyle doktora başvuran erkeklerin oranı gittikçe artmaktadır. İşte bu sorunu hafifletebilmek, bu ilerleyişi durdurabilmek için doktor tavsiyesi ile birlikte sperm sayısını ve gücünü artıran besinleri tüketmek ve daha sağlıklı bir yaşam alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Zira uzmanlar sperm sayısını arttırıcı özelliği kanıtlanmış olan besinlerin tüketilmesiyle sperm sayısı ve kalitesinin ciddi oranda iyileştiğini iddia etmekteler. Bu bağlamda hamile kalmaya çalışan, gebelik planlayan kadınlar da eşlerine bu besinlerden yedirerek, gebe kalma şansını artırarak daha kolay hamile kalabilirler.

Tüm dünyadaki erkeklerin yaklaşık % 5’inde düşük sperm sayısı sorunu varken, bebek sahibi olmak isteyen her 6 çiftten 1’i ise hamile kalmada sorun yaşıyor ve bu sorunun en bilindik sebeplerinden birisi de sperm sayısı ve kalitesinin düşüklüğüdür. İşte bunun için bebek sahibi olmak isteyen kadın, erkek herkesin sperm sayısını artıran besinleri bilmesinde fayda var.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sperm sayısını ve kalitesini arttıran besinler nelerdir?

  • Sarımsak

Sarımsağın, her derde deva bir besin maddesi olduğu zaten bilinen bir gerçektir. Sarımsağın faydalarına dair yapılan pek çok araştırma da cinsel gücü arttırıcı ve sperm sayısını arttırıcı özellikleri olduğunu göstermektedir. Hatta sarımsak, geleneksel doğu kültürlerinde doğal afrodizyak ve bağışıklık sisteminin gücünü artırıcı olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın, sağlıklı sperm üretimini artıran B6 vitamini ve selenyum açısından zengin bir besin olduğu bilinmekte, sarımsakta bulunan allicin adlı bileşiğin de cinsel organlarda kan dolaşımını geliştirdiği biliniyor. Hem kadın da hem de erkekte üreme yetisini geliştiren sarımsak, ayrıca erkek üreme sistemini ekstra olarak desteklediği düşünülmektedir. Tüm bunlardan yola çıkarak bebek sahibi olmak isteyen ve sperm sayısını artırmak isteyen erkeklerin günlük olarak birkaç diş öğütülmüş sarımsağı karanfil ekleyerek tüketmeleri önerilir.

  • Domates

Domatesin içinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar vücudun her bir hücresine, her bir organına olduğu gibi yaşamsal sistemler üzerinde de olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu bağlamda domatesin ve özellikle de domates suyunun üreme sistemini destekleyici, üreme yetisini artırıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak domates suyu tüketimi durumunda kısır hastalarda sperm sayısının arttırdığını göstermektedir. Çalışmalarda;  beyaz kan hücrelerinin, WBC’ler tarafından üretilen reaktif oksijen türünden dolayı meni kalitesini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Ancak düzenli olarak domates suyunun tüketilmesi ise menideki WBC’leri azaltıcı rol oynar.  Domatese parlak kırmızı rengini veren likopen adlı maddenin erkeklerde üreme gücünü artırdığı ve hatta sperm sayısını yüzde 70’e kadar yükseltebildiği biliniyor.

  • Ceviz

Cevizin en bilindik faydaları; zihinsel gelişimi desteklemesi, enerji vermesi ve kan değerlerinin normalleşmesine yardım etmesidir. Bunların yanında daha az bilindik faydası ise sperm sayısını ve kalitesini arttırma gücüdür. Şöyle ki; cevizde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri spermlerde zamanla ya da sağlıksız beslenme ile oluşan  hasarı onarmaktadır. Sade olarak ceviz ve ceviz içeren gıdaları tüketmek sperm kalitesini artırabilir ve sperm hücrelerindeki hasarları onarabilir. Zira ceviz, sperm gelişimini desteklediği bilinen omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içermektedir. Bilimsel çalışmalar 20’li ve 30’lu yaşlarında, üç ay boyunca günde 75 gram kadar ceviz tüketen erkeklerin, sperm sayısının ve kalitesinin fark edilir düzeyde arttığını göstermiştir. 12 hafta boyunca beslenme programına her gün 4 tam ceviz ekleyen erkeklerin sperm şekli, hareketi ve canlılığının ciddi anlamda arttığı tespit edilmiştir.

  • İstiridye

İstiridyenin içinde bulunan çinko, sperm yapıtaşıyla doludur ve spermlerin kalitesini olumlu şekilde etkilerler. İstiridyenin cinsel duyuları güçlendirme özellikleri olduğundan, sperm sayısını ve kalitesini artırmaktadır.

  • Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeğinin üreme dostu bir besin olduğu bilinirken, özellikle erkek üreme gücüne çok faydalı olduğu bir gerçektir. İşlemden geçmemiş, kavrulmamış, çiğ kabak çekirdeği; B, C, D, E ve K vitaminleri bakımından çok iyi bir kaynaktır ve sperm verimini artıracak kalsiyum, potasyum, niasin ve fosfor gibi gerekli mineralleri de fazlasıyla içerir.  Bu bağlamda kabak çekirdeğinin sperm gelişiminde, sperm sayısının artmasında, sperm hareketliliğinde ve testosteron üretiminde önemli bir rol oynayan çinko açısından zengin olduğu bilinmektedir. Ancak kabak çekirdeğinin bu olumlu etkilerinden faydalanabilmek için organik çiğ kabak çekirdeğini tercih etmek önerilir.

  • Yaban mersini

Üreme sisteminin sağlıklı çalışması için kişinin vücudunda oluşan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesi, bunun için de antioksidanlar bakımından zengin beslenmek önerilir. Bu bağlamda erkeklerde üreme yetisinin sağlığı, sperm sayısı ve kalitesinin yüksek olması için antioksidan bakımından oldukça zengin olan yaban mersini tüketilmelidir.

  • Nar

Doğal antioksidan içeriği en yüksek olan meyvelerden birisi yaban mersini iken, bir diğeri de nardır. Narın bu özelliği libidoyu arttırıcı, sperm oluşumunu destekleyici, sperm kalite ve sayısını arttırıcı rol oynar. Bununla birlikte narın, hasarlı sperm oranını da düşürdüğü, düzenli olarak nar suyu içmenin oksidasyona karşı spermleri koruduğu bilinmektedir.

  • Bitter çikolata

Bitter çikolatanın kadınlar ve erkeklerde üreme kabiliyetini artırıcı özelliği çok uzun yıllardır bilinmektedir. Bitter çikolatanın içindeki antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle mücadele eder ve erkeklerde doğurganlık problemlerini önlemeye yardımcı olur. Zira vücutta oluşan serbest radikaller sperm sayısı ve kalitesini düşürürken, antioksidanlar ise tam tersi etki yaparak çalışır.

  • Muz

A, B ve C vitaminleri ve magnezyum bakımından oldukça zengin olan muz, erkeklerde sağlıklı sperm üretmesine ve sperm verimliliğinin artırmasına olanak tanıyan bir besindir. Bununla birlikte sperm sayısını ve motilitesini arttıran doğal bir anti-inflamatuar enzim olan bromelain adlı bir enzim muzun içinde bolca bulunmaktadır.

  • Ispanak

Ispanak demir, folik asit ve antioksidanlarla dolu bir sebzedir. Bu bağlamda ıspanak hem üreme organlarının sağlığını korur hem de yenidoğan kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı koşullarda üretilmiş, pestisit ve diğer zararlı kimyasallardan yoksun, organik olarak yetiştirilmiş ıspanaklar erkekte sperm kalitesini ve sayısını ciddi oranda artırıcı özellik göstermektedir. Özellikle de kendi suyunda kavrularak pişirilmiş ıspanağın tüm faydalı besinleri barındırdığı bilinmektedir.