Sorunu Gönder

Spiral Nasıl Çıkarılır?

spiral

Spiral geçmiş senelerde en popüler doğum kontrol yöntemleri arasında bulunuyordu ancak günümüzde hala popülerliğini korumasına karşın, biraz da internet sitelerinin gelişmesiyle birlikte kadınların birbirlerine bilgi aktarmalarıyla birlikte, kadınların korktuğu doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesi haline geldi. Spiralin uzun vadeli koruyucu etkilerini elde edebilmek için doğum kontrol hapları, kondom gibi pek çok yöntem mevcut olsa da, bunların sürekli olarak uygulanmalarının gerekliliği maalesef çiftleri biraz zorlayabiliyor ve cinsel ilişkinin keyfini de azaltabiliyor. Spiral nasıl çıkartılır sorusu ise kadınların en çok korktukları sorular arasında bulunuyor çünkü herkes bu işin çok ağrılı ve sancılı bir süreç olduğuna inanıyor.

Spiral Nedir, Ne İşe Yarar?

Spiral, temel olarak T şeklinde bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor ve kadının rahmine yerleştirilmesi sayesinde spermlerin rahim içerisinde yumurtaya doğru ilerlemelerine engel oluyor. Dolayısıyla 5 ila 10 yıl arası kullanım ömrü bulunan bu spiraller, sürekli olarak doğum kontrol imkanı sağlıyorlar ve spirale reaksiyon gösteren kadınlar haricinde diğerleri tarafından memnuniyetle kullanılıyorlar.

Bu iş için kullanılan spiraller ise 2 tipte mevcutlar. Bakır ve T şeklinde uygulanan ilk tip spiraller, herhangi bir ilaç barındırmıyorlar ve fiziksel olarak spermlere engel oluyorlar. Progesteron hormonu içeren spiraller ise genellikle daha düz bir şekle sahipler ve bu sayede rahim içinde rahatsızlık hisseden kadınların tercihlerinden oluyorlar. Ancak bu spirallerin hem ömrü daha kısa, hem de uzun süreli hormonal etkilerden dolayı rahim iç duvarının incelmesi gibi sıkıntıları beraberlerinde getiriyorlar.

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spirali taktırmadan önce nasıl çıkarılacağını merak ediyorsanız, doktorunuz muhtemelen size bir spiral gösterecektir. Bu spiralin üzerinde bulunan ipler, spiralin rahme yerleştirilmesinden sonra çıkarılması için kullanılıyorlar ve onu bulunduğu yerden çekip almak genellikle bir kaç dakikadan daha uzun sürmüyor.

Pek çok doktor, rahim kanalının açık durmasından dolayı adet dönemini spiral çıkartmak için en ideal dönem olarak tanımlıyor. Ancak bu durum doktorun kendi görüş ve deneyimlerine göre bazen farklı zamanlarda spiral çıkartma işlemi olarak da karşımıza çıkabiliyor.

İlk olarak ultrason ile spiralin durumunu ve konumunu kontrol eden doktorlar, bu işlemin ardından özel cihazları kullanarak rahim yolunu açıyorlar ve spirali bulunduğu yerden alıyorlar.

Hangi Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

Spiral çıkarma işlemi sırasında karşılaşılan sorunların büyük bir kısmı, spiralin varlığı süresince meydana gelen değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bunlara kısaca değinelim.

Spiralin İplerinin İçeri Kaçması

Spirali çıkarmak için kullanılan iplerin bir şekilde rahim kanalından içeri kaçması, doğal olarak onları tutarak spirali çekmeyi imkansız hale getiriyor. Bu durumda deneyimli doktorlar, ultrason sonuçlarından da bilgili oldukları için, spirali biraz mücadele ederek kürtajda olduğu gibi çıkarabiliyorlar. Hatta bazı durumlarda iplere hemen ulaşmak ve onları kullanmak da mümkün hale geliyor.

Spiralin Karna Doğru İlerlemesi

Bazı durumlarda spiralin aşağı veya yukarı yönlü olarak hareket ettiği de görülebiliyor. Böyle vakalarda da genellikle kürtaja benzer uygulamalar gerçekleştiriliyor fakat çok az vakada olsa bile bazen cerrahi müdahalenin gerekli olabildiğini de belirtmek lazım.

Hangi Durumlarda Çıkarılır?

Spiralin çıkarılması genellikle süresi dolduğu için olmaktadır fakat bazı diğer faktörler de işin içerisine girebilir. Bunları hızlıca bir listeleyelim.

Erkeğin ilişki sırasında spirali hissetmesi

Kötü kokan akıntıların ortaya çıkması

Ateşlenme

Kasık ve karında şiddetli ağrılar

Adet kanamasının çok fazla artması

Adet düzeninde bozulmalar

Pek çok kadında bu belirtiler çok hafif bir şekilde görünüyor ancak bazı kadınlarda spirale olan alerjiden dolayı maalesef bu yöntem kullanılmaz hale geliyor ve spiralin yerinden çıkarılması gerekebiliyor.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Lale Abdullayewa :

  30 Ağustos 2020

  Merhaba size sorum şu ki spiralimi aldirtmak istiyorum çok rahatsyzym akynty var surekli çok kotu kokyor adaetimde bozulmaya basladi istendik zamanda gidip aldyrabikirmiyim

   Cevapla
 • Gülsemin Akdemir :

  05 Temmuz 2020

  4,5 senedir spiralin var mantar adet olmama yakın cok oluyor karın ağrım hiç geçmiyor

   Cevapla
 • Şule özcelik :

  21 Aralık 2019

  Merhaba doktor bey 2tane kizim var 1er yas arayla dogum yaptim niri 2005 digeei 2006 spralimo 2006 da dgu mdan sonra taktirdim suan kizim 13 14 yasinda hala duruy or aldirmadim korkiyorum aldirmaya yapismitir acaba zormu olur cikartmasi korkuyorum cevap verirmisin rica etsem

   Cevapla
 • Kubra :

  27 Kasım 2019

  Ben uc yil once dlrail taktirmistim ve simdide cikartdirmak istiyorum iki sefer gittim ve ipi gorukmuyomus kurtajla alinmasi gerekiyomus bu durumda ilk defa basima geldi cok korkuyorum nasil kurtaj olunuyo ve kurtaj oldugumda adetli olmam gerekiyomu

   Cevapla
 • Elena Calin :

  03 Eylül 2019

  Merhaba doktor bey! Benim bi cocum var 7 yaşında. Yaşım 28 , domdan sonra, hemen spiral taktırmıştım, sonra 5 sene dolma süresinde kendi düştü. Sonra enisini taktırdım, ama bi ay önce sürekli kanamalar olmaya başladı. Bı iki gün geçiyor kanama, sonra tekrarlanıyor. Neden olabilir, bu beni çok korkuyor. 2 sene önce boşandım, 2 seneye yakın çınsel ilişkim Yok tu, sonra vardı 6 ay sürdü, normal hiç bişei yoktu. Aramız bozuldu, ilişkimiz bitti. Avgustosun ilk haftasında. Ondan itibaren devamlı kanamarım olmaya başladı. Beni çok korkutuyor, spirali çıkarmak istiyorum.

   Cevapla
 • Işıl tezkoşar :

  28 Ağustos 2019

  Bende çok kanama yaptı ilk ayındayım kansızlık yaptı halsiz düştüm başım agrısı oldu .çıkarmak istiyorm dr 3 bunlar olur dedi ama ben korktum.bakırlı takılmıştı

   Cevapla
 • Songül Palamut :

  19 Ağustos 2019

  Spirail taktirirali 3 ay oldu ilişki sirarsinda eşimin organına zarar verdi sizce kaymismidir

   Cevapla
 • Hanım gokmen :

  23 Mayıs 2019

  Sıpralımı çıkarttırmak istiyorum 10 senelik takılmıştı 11 sene oldu gecen doktora gittim ama alamadı çünkü ipi çürüyüp düşmüş nasıl alınacak ve çok agrım olurmu

   Cevapla
 • Döndü çakir :

  27 Mart 2019

  Çok fazla kanamam oluyor 7 ay geçmesine ragmen

   Cevapla
Benzer Yazılar