Sorunu Gönder

Tüp Bebek Hangi Durumlarda İptal Edilir?

tup-bebek-iptal-edilir

Tüp bebek tedavisi, anne baba olmak isteyen çiftler için yepyeni bir dünyanın kapılarını açıyor ve çocuk sahibi olamayan çiftler için oldukça başarılı sonuçların alındığı bir prosedür olması nedeniyle bir o kadar da popüler. Fakat tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtalar yahut baba adayından alınan spermler konusunda bir sorun ortaya çıktığında, zaman zaman tedavinin iptal edilmesi de gerekebiliyor.

Tüp bebek hangi durumlarda iptal edilir sorusunu kendine soranlar, bu sorunun cevabını kendi kendilerine vermekten kaçınmalılar. Zira iptal kararı verilirken çok sayıda farklı parametre dikkate alınıyor ve başarının bir aşamasındaki herhangi bir başarısızlık, illa ki tüm tedavinin iptalini gerektirmeyebiliyor. Anne adayları ise bazen moral bozukluğu nedeniyle doktorlarına sormadan ilaçlarını almayı bırakabiliyor ve boş yere tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına neden oluyorlar.

Tüp bebek tedavisinin iptal edilmesini gerektiren temel etkenleri başlıklar altında inceleyelim ve böylece doktorunuzun vereceği kararı nelerin etkileyeceğine kısaca bir göz atalım.

Yumurtalık Rezervlerinde Azalma

Özellikle 35 yaşından sonra tüp bebek ile hamile kalmak isteyen kadınların karşılaştıkları yumurtalık rezervlerinin azalması sorunu, doğumda bir kaç milyon olan yumurtaların ilerleyen yaşlarda bitmelerinden kaynaklanır. Zira kadınlar doğumla birlikte yumurtalarına sahip olarak büyümeye başlarlar ve bu yumurtalardan bir kısmı her ay ortadan kaybolur. Dolayısıyla ileri yaşlarda henüz menopoz yaşanmamış olsa bile rahme düşebilecek kaliteli yumurta kalmamış olabilir.

Yumurta üretimi için yumurtalıkların uyarılması bir dizi ilaç ve hormon tedavilerinin ardından gerçekleştirilir ancak rezervi çok az kalmış kadınlarda ihtiyaç duyulan miktarda yumurta elde edilemez. Yumurta olmayınca da embriyo oluşturmak imkansız olduğundan doktorlar tedavinin burada son bulması gerektiğine karar verebilirler.

Ancak azalmış rezerve sahip olan kadınlarda yeni ilaç düzeyleriyle yeni bir tedavi de başlatılarak bu sorun aşılabilir. Dolayısıyla tedavinin ne zaman durdurulacağını doktorunuz belirleyecek ve devamı için de kararı size bildirecektir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarı, döllenme sonucu oluşan embriyonun tutunmasını ve beslenmesini sağlar. Ancak bu duvarın bazen çok kalın olabilmesi, döllenen yumurtaların rahimde gelişmesine engel olur ve beslenme zorluğu çeken embriyo, daha büyüyemeden ölür. Yeni geliştirilen lazer tedavileri sayesinde genellikle tüp bebek tedavisine başlanmadan bu sorun ortadan kaldırılsa da, bazen beklenmedik durumlarla karşılaşmak da mümkün oluyor. Durdurulan tedavi ise rahim duvarının inceltilmesinin ardından yeniden başlayabilir.

Çatlatma İğnesinde Yanlış Zamanlama

Yumurtalar toplanmadan önce bir çatlatma iğnesi yapılır ve bu iğne yumurtaları döllenmeye hazır hale getirir. Ancak annenin veya kurumun hatalarından dolayı bu iğnenin zamanlaması şaşabilir, bu durumda da boş foliküller karşımıza çıkar. Yani döllenmeye elverişli olmayan bu boş foliküller, maalesef yumurta toplama işleminin yapılmasına tamamen engel olur.

Doktorlar, bunu önleyebilmek için anne adaylarının önerilen her şeyi birebir yapmasını ve doğru zamanda sağlık kuruluşuna gelmesini tavsiye etmekteler. Erken veya geç yapılan iğneler, boş yere tüp bebek tedavisinin sonlanmasına neden olabilirler.

Sperm Yoksunluğu

Kısırlığın bazen baba adayından kaynaklanması, genellikle sperm miktarı veya sperm hareketliliğinden dolayı olur ve bu sorunların üstesinden zaman zaman cerrahi müdahaleler ile gelinir. Az miktarda spermi olan baba adaylarının bu spermleri genellikle tüp bebek tedavisinde yeterli oluyorlar ancak hiç sperm hücresinin bulunmaması, maalesef tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan spermlerin elde edilememesine sebep oluyor.

Bu durumda, henüz anne tüp bebek tedavisine anne için işlemler yapılmadan bir son verilir ve potansiyel tedaviler üzerinde gereken işlemler doktor tarafından hastalara aktarılır. Lakin bazı kısırlık türlerinde tüp bebek tedavisinin hiç bir zaman mümkün olmayacağını da unutmamak gerekiyor.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar