Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Etmeli?

tup-bebek-oncesi-dikkat-edilmesi-gereknler

Tüp bebek tedavisi öncesi ve uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Tedavi öncesi ve tedavi aşamalarında doktor tavsiyelerine göre hareket edildiği takdirde tüp bebek tedavisi sonucundaki başarı oranı artacaktır.

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adaylarının hem ortak hem de farklılık gösteren dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Ancak tüp bebek tedavisinde başrolde anne adayı bulunmaktadır bu sebeple anne adayının daha fazla dikkatli olması gereken nokta bulunmaktadır.

Hem anne hem de baba adayında tüp bebek tedavisi ve öncesi dikkat etmesi gereken en önemli husus, yaşam kalitesini yükseltmektir. Yaşam kalitesi sağlığı etkileyen en önemli hususlardan biridir. Yaşam kalitesini arttırmayan ebeveynler doğal yolla veya tüp bebek yöntemi ile gebelik elde edebilme şansını düşürmektedirler.

Tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak 1 ay süren ancak zorlu bir yardımcı üreme tedavisi yöntemidir. Çünkü ilk tüp bebek tedavisinde bazen belirli birtakım nedenler dolayı başarı elde edilemeyebilir ve tekrar tüp bebek tedavisi uygulanması gerekebilir. Başarı elde edilemeyen tüp bebek yöntemlerinde tedavi öncesi ve esnasında dikkatli olunması gereken hususlar yerine getirilmemiş olabilir bu ihtimal unutulmamalıdır. Aşağıda “Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli?” konulu videoyu izleyebilirsiniz.

Doğal yolla gebelik oluşmayanların başvurduğu tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlar:

Sigara ve alkol sağlık sorunlarının oluşumunda önemli bir faktördür. Tıpkı genel sağlık durumunda olduğu gibi sigara ve alkol gebelik sürecinde de hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle sigara ve alkol kullanılmamalı hatta kullanılan ortamlarda da bulunulmamalıdır. Baba adayları da tüp bebek tedavisinden 3 ay önce sigara ve alkol kullanmamaya dikkat etmelidir.

Herhangi bir ağrı oluştuğu takdirde ya da bir hastalık meydana geldiğinde tedavi amaçlı ilaçlara başvurmadan önce tüp bebek uzmanından onay alınmalıdır.

Özellikle karın bölgesi için yapılan egzersizler ve yoğun spor, anne adayını ve bebeği olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktördür. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için normal koşullarda gerçekleştirdiğiniz bedensel aktivitelere, tüp bebek tedavisi süresince ve gebelik döneminde ara verilmelidir. Yoğun egzersiz ve spora alternatif olarak yavaş tempoda yürüyüş yapabilirsiniz. Sadece anne adayları değil baba adayları da baba adayları tüp bebek tedavisinden en az 3 ay önce spora ara vermelidir.

Tüp bebek tedavisi için hazırlanan özel bir diyet yoktur. Düzenli ve sağlıklı beslenmek yeterlidir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınması dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır. Ayrıca çok yemek değil az az ve sık sık yemek yemek gereklidir. Asit ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Taze sebze, meyve ve kuruyemiş yönünden zengin bir beslenme düzenine sahip olunmalıdır.

Stres tıpkı sigara ve alkol gibi insan sağlığının genelinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Pek çok hastalığın altında stres faktörü yatmaktadır.  Tüp bebek tedavisi süresince ve gebelik oluştuğu takdirde de hamilelik döneminde anne adayı strese maruz kalmamalı ve stresli ortamlarda bulunmamalıdır. Stres hem anneyi hem de doğal olarak anne karnındaki bebeği etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisi aşamalarında kısıtlı olarak ihtiyaç duyulan baba adayları, sperm örneğini vermeden önce 3 gün boyunca cinsel perhiz yapmalıdır ve bu perhiz 7 günü aşmamalıdır. Ayrıca cinsel perhiz süresinde de boşalmamalıdır.

Anne adayına yumurta uyarma ve çoğaltma amaçlı verilen ilaç ve iğne tedavileri; ilaç doz ayarı ve iğnenin uygulandığı saat gibi konulara dikkat edilerek doktorun önerdiği şekilde yapılmalıdır.

Embriyo transferi aşaması tüp bebek tedavisindeki kritik süreçlerdendir. Tedavide sona yaklaşılan bu aşamada anne adayı uzun ve yorucu yolculuklardan kaçınmalıdır. Ayrıca ısı değeri yüksek olan hamam vb. ortamlarda yer almamalıdır.

Tüp bebek tedavisinde tercih, tedavi maliyetine göre değil tedavide elde edilen başarı oranlarına göre yapılmalıdır.

Tüp bebek tedavisinin bazı süreçleri fiyat bilgisine dahil edilmeyebilir ve bu fiyat bilgilendirmeleri yanıltıcı olabilir. Bu sebeple fiyat bilgisinin detayları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. 

“2022 yılı güncel tüp bebek fiyatları” için yazımızı okuyabilirsiniz.

Baba adayları tüp bebek tedavisi öncesi en az 3 ay boyunca sperm üretimi ve kalitesinde düşüş olmaması için ısı derecesi yüksek ortamlarda (sauna vb.) bulunmamalıdır.

Tüp bebek tedavisi öncesi doktorun bilgilendirilmesi gereken hususlar:

  • Genital organda uçuk ve iltihabik bir durum söz konusu ise
  • Baba adayları tüp bebek tedavisinden en az 2 ay önce ateşli hastalık geçirmiş ise
  • Kronik bir hastalıkla ilgili kullanılan ilaçlar varsa bunlarla ilgili olarak doktor bilgilendirmelidir.