Tüp Bebekte Dış Gebelik

Tüp Bebekte Dış Gebelik

“2022yılı güncel tüp bebek fiyatları” için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi gördüyseniz, dış gebelik riskiniz normalden biraz daha fazla olabilmektedir. Dış gebelik, embriyonun rahim yerine fallop tüplerine tutunmasıyla meydana gelir.

Dış gebelik oluşması durumunda karında ağrı oluşur ve sonrasında vajinal kanama ya da koyu renkli vajinal akıntı görülür.

Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik testiniz pozitif çıktıktan sonra genellikle 6. haftada embriyonun düzgün bir şekilde gelişip gelişmediğini ve gebeliğin normal seyredip seyretmediğini görmek için ultrason taraması gerçekleştirilir.

Tüp bebek tedavisi gördükten ve gebelik testinde pozitif sonuçla karşılaştıktan sonra vajinal kanama ya da karın ağrısı yaşarsanız, bu konuda kesinlikle doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

dış gebelik nedir

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik genellikle fallop tüpünün inflamasyon ya da ya şekil bozukluğu nedeniyle zarar görmesi ve embriyonun rahme ulaşamamasıyla oluşur. Bununla birlikte hormonlarda görülen dengesizlikler ile döllenmiş yumurtanın anormal bir şekilde gelişmesi de dış gebelikte rol oynayabilmektedir.

Dış gebelik yaşama ihtimalini arttıran nedenler arasında şunlar bulunabilmektedir:

dış gebelik nedir

Önceki dış gebelikler: Daha önce dış gebelik yaşadıysanız, tekrar dış gebelik yaşama ihtimaliniz vardır.

İnflamasyon ya da enfeksiyon: Bel soğukluğu ya da klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, tüplerde ve çevre organlardan inflamasyona neden olarak dış gebelik riskini arttırabilmektedir.

Doğurganlık tedavileri: Bazı araştırmalara göre tüp bebek ya da benzeri doğurganlık tedavileri gören kadınların dış gebelik yaşama ihtimalleri daha fazla olmaktadır. Ayrıca kısırlığın kendisi de dış gebelik riskini arttırabilmektedir.

Tüp ameliyatları: Kapalı ya da zarar görmüş fallop tüplerini düzeltmek için yapılan ameliyatlar, dış gebelik riskinin artmasına neden olabilmektedir.

Doğum kontrol yöntemi: Rahim içi araç kullanırken gebe kalma ihtimali oldukça düşüktür. Bununla birlikte rahim içi araç varken gebe kalınması durumunda dış gebelik gerçekleşebilir. Ayrıca tüplerin bağlanması olarak bilinen ve kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tübal ligasyon yaptırdıktan sonra gebe kalınması durumunda bunun dış gebelik olma riski artmaktadır.

Sigara: Gebe kalmadan hemen önce sigara içmiş olmak, dış gebelik riskini arttırabilmektedir. Ne kadar çok sigara içilirse dış gebelik riski o kadar artar.

Tüp Bebekte Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisi sonrası dış gebelik yaşayıp yaşamadığınızı anlamanızın tek yolu doktora gitmeniz olacaktır. Doktorunuz, dış gebelik ihtimalini değerlendirmek için pelvik muayene, kan testi ya da ultrason yapacaktır.

Dış gebelik yaşıyorsanız yapılacak en iyi şey bir an önce tedavi görmek olacaktır. Bu nedenle dış gebelik yaşadığınızı düşünüyorsanız ya da özellikle tek tarafınızda olmak üzere karnınızda çok fazla ağrınız varsa veya anormal bir vajinal kanama yaşıyorsanız bir an önce doktorunuzu arayın ya da hastaneye gidin.

Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri

Tüp bebekte tedavisi görüp gebelik testiniz pozitif geldikten sonra dış gebelik yaşayıp yaşamadığınızı kendiniz tespit etmeniz zordur. Çünkü dış gebelik başlarda tıpkı normal gebeliğe benzemektedir. Dış gebelik olması durumunda adet görülmez ve mide bulantısı yaşanmaya başlar. Göğüsler daha hassas hale gelir ve yorgunluk yaşanabilir.

Bununla birlikte dış gebelik başladıktan yaklaşık 4 ila 10 hafta sonra ortaya gebeliğin normal olmadığını gösteren bazı belirtiler çıkar.

Dış gebelik yaşanıyor olabileceğini gösteren belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

Karnın tek tarafında ağrı: Ağrı şiddetli ve devamlı olabilir.

doğum sonrası sırt ağrısı nasıl geçer?

Vajinal kanama: Kanın rengi adet kanından daha açık ya da daha koyu renkte olabilir. Kadın gebe olduğunu bilmiyorsa bu kanamanın, adet kanaması olduğunu düşünebilir.

Omuz ağrısı: İç kanamanın en yaygın görülen belirtilerinden bir tanesi budur. Kanama, frenik siniri tahriş edebilir ve bu da omuzda ağrıya neden olabilir.

İdrar yaparken ya da dışkılarken ağrı: Bu belirtiler de dış gebeliği gösteriyor olabilir.

Bayılma ya da düşme: Fallop tüpleri zedelendiyse bayılma ya da aniden düşme gerçekleşebilir. Bu durumda acil şekilde müdahale gerçekleştirilmesi gerekir.

İç kanama belirtileri arasında şunlar da yer alabilir:

 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • İshal
 • Solgun cilt

Fallop tüp yırtılması, gebeliğin 6. ila 16. haftaları arasında gerçekleşebilir. Bununla birlikte yırtılan tüp başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Döllenen yumurta, rahmin dışında hayatta kalamayacağı için dış gebelik kurtarılamayacaktır ve gebeliğin devam etmesi mümkün olmayacaktır.

Tüp Bebekte Dış Gebelik İhtimali

Dış gebelik riski, yardımcı üreme teknikleriyle tedavi gördükten sonra ufak bir oranda artsa da bu artış, doğal yolla gebelik ile kıyaslandığında önemli bir oran olmaktadır. Bununla birlikte 2015 yılında Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Derneği (ESHRE) tarafından yapılan bir araştırmada 2000-2012 yılları arasındaki 12 yıllık süreç içerisinde tüp bebek ve mikroenjeksiyon süreçleri sonucu yaşanan dış gebeliklerde önemli bir azalma olduğu görülmüştür.

Dış gebelik, embriyonun rahim dışında bir yere, özellikle de fallop tüplerine tutunmasıyla meydana gelir. Araştırmalar, yardımcı üreme teknikleriyle elde edilen gebeliklerde dış gebelik riskinin biraz daha yüksek olduğunu göstermekle birlikte bunun neden gerçekleştiği tam olarak anlaşılmamaktadır. Yardımcı üreme teknikleri kullanıldığı zaman dış gebelik riskinin artmasında fallop tüplerinde anormallikler, birden fazla embriyonun transfer edilmesi ya da tekniğin kendisinin etkili olduğu düşünülmektedir.

ESHRE tarafından yapılan araştırmaya göre araştırmanın kapsadığı 12 yıllık süre içerisinde yardımcı üreme teknikleriyle elde edilen gebeliklerin yüzde 1,4’ünde dış gebelik geliştiği görüldü. Bununla birlikte gebelikler yıl bakımından değerlendirildiğinde dış gebelik oranlarının yıllar içinde azaldığı ortaya çıktı. Dış gebelik riski 2000 yılında 1000 tüp bebek tedavisinin 20’sinde görülürken bu oran 2012’ye gelindiğinde 1000’de 12’ye kadar düştü. Dış gebelik oranlarında görülen bu azalmanın tüp bebek ve mikroenjeksiyon teknolojilerinde kaydedilen ilerlemelerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Araştırma ayrıca dış gebelikte en büyük risk faktörünün fallop tüplerinde yaşanan sorunlardan kaynaklandığını göstermektedir. İkinci en büyük risk faktörü ise tedavi sırasında birden fazla embriyonun transfer edilmesi olmaktadır. Embriyo transfer edilirken yumurtalıkların uyarılıp uyarılmamasının ya da dondurulmuş ya da taze embriyo kullanılıp kullanılmamasının dış gebelik riski üzerinde bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür.

Son olarak tüp sorunlarına değinmek gerekirse bu sorunların, kısırlıkla ilgili yaşanan tüm sorunların yüzde 14’ünü oluşturduğu tahmin edilmekle birlikte bunlar genelde cinsel yolla bulaşan bakteriyel bir hastalık olan klamidya enfeksiyonu sonucu meydana gelmektedir.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tüp Bebekte Dış Gebelik Kan Değerleri

Tüp bebek tedavisi gördükten sonra dış gebelikten şüpheleniliyorsa teşhis için kan testi yapılacaktır. Kan testinde hCG adı verilen gebelik hormonunun tespit edilmesi mümkün olmaktadır.

Normal bir gebelik sırasında hCG seviyeleri her 48 saatte bir iki katına çıkar. Dış gebelikte ise hCG seviyeleri daha düşük olacaktır ve iki katına çıkmayacaktır. Düşük hCG seviyeleri, dış gebelik olduğunun belirtisi olabilir.

Kan testinin aksine idrar testinde gebeliği dış ya da normal gebelik olup olmadığı belirlenemez. Bununla birlikte transvajinal ultrason da bazen dış gebeliği tespit edebilmektedir.

Dış gebeliğin olup olmadığını belirlemek için çok erken bir dönemse ya da aldığınız tanı kesinleşmediyse doktorunuz durumunuzu takip etmek için birden fazla kan testi yapılmasını isteyebilir.

Tüp Bebekte Dış Gebelik Nasıl Olur?

Tüp bebekte dış gebelik, doğal yollarla elde edilen gebeliklerle aynı belirtilere neden olmaktadır. Bu nedenle dış gebelikte yaşanan belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız ve dış gebelik yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız bir an önce doktorunuzla iletişime geçin.

Normalde dış gebelikten şüphe duyulması durumunda transvajinal ultrason ve kan testleri ile dış gebelik olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Bununla birlikte gebeliğinizde şiddetli ağrı ya da kanama gibi ciddi belirtiler yaşıyorsanız, bu aşamaları tamamlamak için gereken süreye sahip olmanız mümkün olmayabilir. Fallop tüplerinde yırtılma meydana gelirse şiddetli bir iç kanama meydana gelebilir. Bu durumda doktorun hastayı acilen ameliyata alması gerekebilir.

Sonuç Olarak

Gebeliğin kaybı oldukça üzücü bir durum olmakla birlikte yaşadığınız üzüntüyü kabul edip kendinize zaman tanımanız önemlidir. Dış gebelik sonucu yaşadığınız duygular hakkında konuşun ve yaşadığınız her şeyi ifade ettiğinizden emin olun.

Dış gebelik sonrası destek için eşinizden, sevdiklerinizden ve arkadaşlarınızdan destek alabileceğiniz gibi bu süreci atlatmanızda yardımcı olacak uzmanlarla görüşmeniz de faydalı olabilir.

Daha önce dış gebelik yaşayan kadınların pek çoğu ilerleyen dönemlerde sağlıklı gebelik yaşayabilmektedir. Bununla birlikte bir kez dış gebelik yaşadıktan sonra tekrar dış gebelik yaşama ihtimaliniz artmış olacağından dolayı tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce doktorunuzu düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir. Daha önce dış gebelik yaşamış kadınların hepsine erken dönemde kan testleri yaptırmaları önerilmektedir. Kan testleri ve ultrason sayesinde dış gebelik oluşup oluşmadığı erkenden tespit edilebilir.

12 Comments

 • mehmet tosun

  1 Aralık 2018 - 14:08

  HOCAM ŞİMDİ BİZİM 2 TÜP BEBEK DENEMEMİZ transfer yapıldı ve 3.gün emriyosuydu ve tuttu keseyi alttan ulrosonla gördük yanliz doktor rahmin üst kısmında dedi tüplere dogru giderse dış gebelik olabilr dedi ama burda devam ederse sıkıntı yok dedi asagi düser rahme ortasına gelır dedi sizde gelirmi ve dış gebelik olma sansı nedir bir haftaya sonra görüsürüz dedi dış gebelik nasıl belirti verir 6.hafta bitti7. haftaya giriyoruz bu güne kadar bir belirti olurmuydu dış gebelik olsa

 • Nuran

  21 Ocak 2019 - 14:36

  Hocam 5 gün embriyosu transfer edildi bana beta hcg değerlerim 12. Gün 78, 14. Gün 116 ,16. Gün 166 , 18 Gün 340 dış gebelik olabilr mi

 • fatma duran

  24 Ekim 2019 - 19:56

  iyi akşamlar ben 42 yaşındayım ilk tüp bebek denememizden 8 yaşında oğlum var ve buda ikinci denememiz hocam 12 gün kan sonucum 40 15 gün 95 22 gün kan sonucum ise 350 ve kese görülmedi 2 gün sonra tekrar kan vermemizi istedi doktorumuz acaba dış gebelik olabilirmi yada neden oluyodur çok tedirginim şu an

Comments are closed.