Sorunu Gönder

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi

embriyo-kalitesiDoğal yolla gebelik elde edemeyen, gebelik olsa bile gebelik kaybı yaşayan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek tedavisi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Tüp bebek tedavisi kadından ya da erkekten kaynaklanan kısırlık sebeplerinin pek çoğunun saf dışı bırakılmasına olanak vermektedir. Çünkü doğal yolla gebelikte doğal sürecinde gerçekleşen pek çok işlevi tüp bebek tedavisinde uzmanlar gerçekleştirmektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmek için de yumurta ve spermlerden en kaliteli olanların seçilmiş olması, bunlardan elde edilen embriyolardan en kaliteli olanların seçilip anne adayının rahmine transfer edilmesi gerekiyor. Yani tüp bebek tedavisinde başarı sağlayabilmek için birçok faktörün bir arada olumlu şekilde seyretmesi önemlidir. Özellikle de kalitesiz embriyonun rahme transfer edilmesi durumunda tüp bebek tedavisinin başarısız olma riski çok yüksektir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo kalitesi neden düşük olur?

Tüp bebek tedavisinde başarı için en önemli olan hususların başında embriyo kalitesi gelmektedir. Laboratuvar ortamında döllenme yoluyla elde edilen embriyonun kalitesi iyi değil ise aslında başarıyı artıracak pek bir şey yoktur.

  1. Yumurta ve sperm hücrelerinin düşük kalitede olması

Kadının yumurta hücresi ve /veya erkeğin sperm hücresinin kalitesinin gebeliğe uygun olmadığı durumlarda embriyo kalitesinin yüksek olması beklenemez. Zaten tüp bebek tedavisinde kadına yumurtlama ilaçları verilmesinin, yumurta geliştirmeye çalışılmasının ve de menideki spermlerin laboratuvar ortamında birtakım işlemlerden geçirilmesinin de temel sebebi üreme hücrelerinin kalitesini artırabilmektir.

  1. Genetik sorunlar olması

Embriyo kalitesinin istenen düzeyde olmadığı vakalarda genetik tanı yapılarak embriyo kalitesinin düşük olma sebebi araştırılabilir. Genetik açıdan gebeliğe en uygun embriyonun seçilmesi mümkün olabilir. Yani baba ya da anne adayının sahip olduğu genetik hastalıklar da embriyo kalitesinin düşük olmasına sebep olur.

  1. Kromozom bozuklukları olması

Bazı çiftlerde kromozom bozukluğu olabiliyor. Bu şekilde kromozom bozukluğu olan çiftlerin üreme hücreleri ile döllenme sağlandığında elde edilen embriyolarda da anomaliler görülebilir. Kromozomsal anomaliler kalitesiz embriyo ve başarısız tüp bebek tedavisi için çok ciddi sebeplerdir. Ancak kadının yumurtalık fonksiyonu iyi ise ve döllenme sonucu çok sayıda embriyo elde edilebilirse genetik tanı yöntemi ile iyi kalitede olan embriyolar seçilerek anne adayının rahmine transfer edilir ve başarılı bir gebelik elde edilebilir.

  1. Nedeni belirlenemeyen sorunlar

Bazı çiftlerde düşük kalitede embriyo elde edildiği için genetik inceleme yapıldığında herhangi bir sorun tespit edilemediği durumlar da ortaya çıkabilir. Bu tür vakalarda embriyo kalitesini ve gebelik şansını artıracak bir sonuca ulaşılamayabilir.

  1. Yumurtalıklarda sorun olması

Laboratuvar ortamında pek çok işlemden geçirilerek elde edilen embriyoların kalitesiz olmasındaki temel sorun aslında yumurtalıklar, yumurtalıklardaki sorunlardır. Sperm kaynaklı olarak düşük embriyo kalitesi vakaları çok daha nadir olarak görülür. Eğer genetik tanı yapılmasına rağmen sorun tespit edilemeyen vakalarda özellikle yumurta düzeyinde bir sorun olduğu bilinir. Bu gibi sorunların çözümü neredeyse imkansızdır.

  1. Olumsuz sperm faktörü

Gebelikten, embriyo kalitesinden bahsedildiğinde çoğunlukla yumurta faktörü etkin olmakla birlikte, çok nadirde olsa sperm kalitesinin düşük olması sorun yaratabiliyor. Özellikle de menisinde sperm bulunmayan, azospermi vakalarında sperm elde etmek için yapılan işlemler sonucunda sperm bulup döllenme gerçekleştirildiğinde embriyo kalitesi kötü olabiliyor. Bu şekilde elde edilen embriyolar ile gebelik şansı çok daha düşük oluyor.

Düşük kalite embriyoların transfer edilmesi önerilmez!

Tüp bebek tedavisi, çiftler için maddi, manevi zorlayıcı olabilen bir tedavidir. Bu sebeple de ilk denemede başarılı bir gebelik elde edebilmek ya da en kötü ihtimalle ikinci denemede başarılı olmak hedeflenir. Başarısızlığa sebep olacak herhangi bir faktör görülüyorsa da öncelikle bu olumsuzluğun giderilmesi gerekir. Bu bağlamda kalitesiz embriyo elde edilmesi durumunda transferden vazgeçilmesi, daha sonra yeniden embriyo elde etme yoluna gidilmesi önerilir. Zira kalitesiz embriyonun transfer edilmesi durumunda gebelik şansında oldukça düşüş yaşanır. Aynı şekilde embriyo transfer aşamasında zorlanılması durumunda ise rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Bu sayede embriyo transferi işlemi kolaylaşacaktır.

Embriyo kalitesi yüksek olsa da gebelik olamayabilir!

Çok sık rastlanmasa da embriyo kalitesi iyi olan çiftlerde de gebelik elde edilemeyebilir ya da gebelik kayıpları yaşanabilir. Bu tür vakalarda çeşitli incelemelerin yapılmasında yarar vardır. Öncelikli olarak rahim iç bölgesine ait sorunların varlığı araştırılmalıdır. Çünkü rahim içi dokusunun gebeliği kabul edecek, embriyonun tutunmasına, orada gelişmesine olanak verecek kalitede olmadığı durumlarda embriyo kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun gebelik gerçekleşemez.

Gebelik olsa bile devam edemez. Bu bağlamda rahim içi araştırması histeroskopi tekniği kullanılarak yapılır. Histeroskopi ile rahim içine ulaşılarak rahim su ile şişirilir ve ekrana yansıyan görüntü eşliğinde muayene edilir. Histeroskopi tekniği ile rahimde olması muhtemel polip, miyom ve yapışıklık gibi sorunlar kolaylıkla tespit edilebilir ve aynı zamanda tedavi de edilebilir.

Anne adayının tüplerinde tıkanıklık tespit edilmesi durumunda yapılan muayenede tüplerin içinde sıvı toplanmış olduğu görülürse de embriyo ne kadar kaliteli olursa olsun tedaviye başlanmadan önce işe yaramayan tüplerin çıkarılması gerekir. Çünkü tıkalı ve sıvı ile dolu olan tüpler tüp bebek tedavisinde başarı şansını düşürmektedir. Bu tür vakalarda embriyo kalitesine bakılmaksızın öncelikle gereken tedavinin yapılması, ardından embriyo transferi yapılması yoluna gidilir.

Embriyo seçimi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi yaparken; kadının yaşı, embriyo kalitesi, uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo varlığı gibi faktörler değerlendirilir. Üreme tıbbında uygulanmakta olan gelişen son teknolojiler ile embriyoların inkübatörler içindeki gelişim aşamaları kameralar yardımı ile kayda alınır. Bu kayıtlar an be an izlenir ve gebelik için en uygun embriyonun seçimi ve transferi mümkün olabilir.

Kaliteli embriyo için yumurta kalitesini artırmak gerekir!

Embriyo kalitesizliğinin en önemli sebebinin yumurtanın kalitesiz olması olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda embriyo kalitesini artırmak amacıyla öncelikle döllenme için en kaliteli yumurta ve spermler seçilmelidir. Yumurtaların da kalitesini artırmaya yönelik olarak alınabilecek önlemler, yapılabilecek uygulamalar bulunmaktadır. Bir kadının gebe kalabilmesi için ortalama yumurta sayısı ve kalitesi olması gerekiyor. Ama kadının yeterli sayıda ve kalitede yumurtası olmadığı durumlarda da embriyo kalitesini arttırmak için yapılabilecekler var.

Bu amaçla yapılabileceklerin başında sağlıklı beslenmek, doğal besinler, vitaminler, mineraller, protein bakımından zengin beslenmek geliyor. Bunların yanında gebeliği ve yumurta kalitesini riske atacak cinsel hastalıklardan da korunmak çok önemlidir. Yumurta kalitesini düşüren unsurlardan olan alkol ve sigara kullanımı da bu süreçte kesinlikle tamamen bırakılmalıdır.

Yumurta kalitesini artıracak uygulamaları özenle takip eden kadınların bunların yanında düzenli olarak da doktor kontrolüne gitmesi ve değişimi yakından takip etmesi gerekiyor. Düzenli olarak tıbbi muayene ile durumda bir gelişme olmadığı ya da ilerleyişin yetersiz olduğu tespit edilirse de doktor yumurta kalitesini arttıran ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanıldığında yumurta kalitesini ciddi şekilde arttırmaktadır.  Bu şekilde yumurta kalitesi artırıldığında da, uygun zamanda toplanan yumurtalarla elde edilen embriyonun da kalitesi artmış olacaktır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • özlem gonultas :

  28 Ocak 2017

  merhabalar, bizim doğal yoldan bi cocugumuz var.geçen sene iki defa tup yaptirdik malsef embiriyo elde edemedik. 1.30dolgun yumurta geriye 5kalitesiz embiriyo işlem ıptal 2.10dolgun yumurta dollenme gerceklesmedi işlem yine iptal iki tedavidede ımsı ve kalsiyum kullanildi sebebsiz infertilite gurubundayiz.bu başarısız tedavi lerden sonra herhangi bi araştırma yapılmadı .yapiliyor mu onuda bilmiyoruz spermdenmi yumurtadanmi bilinmiyor.hocam bizim sorumuz bu yumurtadanmi yoksa spermdenmi olmuyor bize dna hasar testi gerekiyor mu genetik vs vs..ne yapmamız lazım .not kizimda 5.yıl sonra oldu yani oda olmuyordu.

   Cevapla
 • özlem gonultas :

  28 Ocak 2017

  merhabalar,bizim doğal yoldan bi cocugumuz var.26yadindayim ve geçen sene iki defa tup yaptirdik.malesef embiriyo elde edemedik.1.30 dolgun yumurta ve geriye 5 kalitesiz embiriyo işlem iptal 2.10dolgun yumurta dollenme gerçekleşmedi işle yine iptal sorumuz sebebsiz infert ımsı ve kalsiyum kullanıldı eşimle vitamin takviyeleri kullandik.ve görünüşte herşey mükemmel doktorumuz bidaha denemeyin bu konuyla ilgili bir araştırma yapılmadı bu sorun hangimizde olabilir.ve neyapilabilir veya ne gibi arastirmalar.

   Cevapla
 • Emre balci :

  26 Ocak 2017

  Kolay gelsin hocamben emre balci esim 2 kez menegon tedavisi ile gebe kaldi kalp atışı duymadan düşük oldu bir kez tüp bebek yaptik oda düşük oldu araştırma sonucu esimde dengeli translokasyon cikti sizce bizim sandimiz nedir genetik incelemeye gidecekmis embriyo lar şimdiden teşekkür ederim cevapiniz icin

   Cevapla
 • elif çeliktaş :

  25 Haziran 2016

  selam….\r\ntüpleri alınmış bir kadınım.( histografik sıvı nedeni ile ),\r\n3 .tüp bebek denememde embriyolar a kalite fakat sonuç yok.\r\nbunun nedeni ne olabilir

   Cevapla
 • engin çeliktaş :

  25 Haziran 2016

  merhaba ….\r\na kalite embiriyo rahime yerleştikten sonra başarısız olunuyor.\r\nsebepleri neler olabilir.\r\nçok teşekkürler şimdiden

   Cevapla
Benzer Yazılar