Ultrason Nedir, Hangi Alanlarında Kullanılır?

ultrason

Ses dalgaları teknolojik gelişmeler başladığından bu yana teknoloji ve tıp alanında birçok noktada kullanılmıştır. İnsanoğlunun algılayabileceği ses frekanslarından daha yüksek frekansta kullanılan ses dalgaları, organların verdiği tepkiye göre hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır.

Ultrason, uygulandığı bölgelere yüksek frekanslı ses dalgalarını gönderir ve bölgeden gelen yansıma ses dalgalarını algılayarak teşhiste yardımcı olur. Günümüzde tıbbın her alanında karşılaşabileceğimiz ultrason uygulamalarına kadın doğum alanında rastlamak daha yüksek bir ihtimaldir. Ultrason cihazı, bir prob, ses dalgalarının görüntüye dönüştürülmesini sağlayan bir monitör ve bağlantı kablolarından oluşan bir cihazdır.

Ultrason, ses dalgaları aracılığı ile uygulanan bir yöntemdir. Ultrasonda kullanılan ses dalgaları yüksek frekanslıdır. Bu sayede de insan kulağı duyamaz.

Kadın Sağlığında Kullanılan Ultrason Çeşitleri Nelerdir?

Normal Standart Pelvik Ultrason: jinekolojik muayeneler ve ileri gebeliklerde kullanılan ultrason çeşididir.

Transvajinal Ultrason: Prob kısmının vajinaya müdahale edecek şekilde bir yapıdan oluştuğu ultrason çeşididir. Erken, riskli, düşük öyküsü olan hastaların gebelikleri olan kadınların jinekolojik muayenelerinde kullanılmaktadır. Probun dalgaları daha ileri iletmesi özelliğinden dolayı obezite ve iç hastalıkları teşhislerinde de kullanılmaktadır.

3 Boyutlu Ultrason: Bilgisayar yazılım uygulaması ve prob, uygulanan bölgeden alınan frekansı yüksek dalgaların 3 boyutlu ekranlarda görüntülenmesini sağlamaktadır. Teknolojik gelişmeler ışığında son dönemlerde 4 boyutlu ultrason uygulamalarına da geçilerek hareketli ultrason görüntüleri elde edilmeye başlanmıştır.

Ultrasonun olumlu yönleri ve avantajları nelerdir?

Ultrasonun genel anlamda en önemli yönlerinin başında gelen iç hastalıkları teşhisi bu zamana kadar tedavi sürecinde sadece varsayımların uygulandığı dönemin sonlanmasıdır. Mesela bir iç kanama veya organdaki doku zedelenmesi sadece rahatsızlığın vücutta gözle görünür etkileri oluşmaya başladığında fark edilebiliyor iken ultrasonla birlikte tanının ilk aşamalarda konması sağlanmaktadır. Diğer avantajları ise ultrasonda zararlı X ışınlarının kullanılmamasından dolayı gebelerde ve çocuklarda yan etki görülmemesi ile eş zamanlı görüntülerin monitörde izlenmesidir. Ultrason, tanıda sağladığı kolaylıkların yanı sıra uygulama öncesinde bir hazırlık aşamasının olmaması, bebeğe veya anne adayına zarar vermemesi ve pratik olması en büyük avantajların başında gelmektedir. Röntgen vb. uygulamalarda çoğu zaman tespiti sağlanamayan yumuşak doku zedelenmesi gibi durumlar da kolaylıkla ultrason uygulamaları ile tespit edilmektedir.