Üstüne Adet Görme Nedir?

İmplantasyon kanaması olarak da bilinen üstüne adet görme, döllenmiş bir yumurta; hamileliğin büyüme sürecini başlatmak için bir kadının rahim ağzına bağlandığında oluşur. Hamile kadınlarda normal bir durumdur, ancak birçok kadın ne olduğundan tamamen habersizdir. Bazı kadınlar, kanamayı adet lekelenmesi ile karıştırıyor olabilir, çünkü ikisi benzer görünebilir. Kanama çok hafiftir ve genellikle tıbbi yardım gerektirmez. Bununla birlikte, bazı vakalarda, implantasyon (yerleşme) kanamasının bir doktor tarafından görülmesi de gerekebilir.

Üstüne Adet Görme Nedir?

Üstüne adet, beklenen adet döngüsünden hemen önce olur. Gebeliğin çok erken bir işaretidir, herhangi bir gebelik testinin kadının hamile olduğunu teyit etmesinden birkaç gün önce meydana gelir. İmplantasyon süreci dölleme ile başlar. Bir sperm bir yumurtayı döllediğinde buna embriyo denir.

Embriyo fallop tüpü üzerinden uterusa doğru ilerler. Bu süre zarfında, embriyo çoğalarak bir blastokist(hücre kitlesi) haline gelir ve bir dizi hücrenin hepsi bir araya toplanmış şeklidir.

Blastokist, uterusa ulaştığında rahim duvarına kendisini tutturmak için iyi bir yer arayacaktır. Bu rahime yerleşme, implantasyon olarak adlandırılır. İmplantasyon tamamlandıktan sonra embriyo, 9 aylık bir yolculuk boyunca aynı yerde kalacak ve yenidoğan olma yolunda ilerleyecek.

İmplantasyon genellikle yumurtanın döllenmesinden yaklaşık 1-2 hafta sonra gerçekleşir. Bu aynı zamanda yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra ve bir kadının regl dönemine başlamasından bir kaç gün önce olur.

Üstüne Adet Belirtileri ve Bulgular

Üstüne adet (implantasyon kanaması), kolayca tanımlanabilen en erken gebelik belirtilerinden biridir. Kadınların implantasyon kanamasını tanımasına yardımcı olacak bazı belirti ve bulgular var:

Erken kanama: Üstüne adet, sıklıkla beklenen regl döngüsünden birkaç gün önce ortaya çıkar. Ancak bu her zaman oluşmaz, birçok kadın da ikisini birbirine karıştırıyor.

Olağandışı renkli akıntı: Üstüne adet, pembemsi, çok koyu kahverengi veya siyah renkte değişen olağandışı bir akıntı meydana getirir.

Çok hafif kanama: Rahime yerleşmenin neden olduğu kanama ve akıntı genellikle 48 saatten fazla sürmez. Birçok kadın, yalnızca birkaç saatlik lekelenme; bir nokta ya da akıntı izi yaşar.

Kramp: Rahime yerleşme ayrıca hafif ve geçici kramplara neden olabilir.

Diğer Üstüne Adet Belirtileri

Üstüne adet, gebeliğin ilk işaretidir, bir kadın gebelikle ilgili diğer belirtilerle karşılaşabilir. Gebeliğin erken belirtileri kadından kadına değişebilir ve aşağıdakileri içerebilir:

 • Değişken ruh hali
 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Şişmiş ve hassas göğüsler
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kabızlık
 • Artan koku duyusu
 • Artan yemek isteği veya yemekten tiksinme
 • Yükselen vücut ısısı

Üstüne Adet Görme Tedavisi

İmplantasyon kanaması veya üstüne adet gebeliğin normal bir işaretidir ve genellikle tehlikeli değildir. Bu nedenle, tedaviye gerek yoktur. Rahime yerleşmeden kaynaklanan kanama genellikle tedavi gerektirmeden birkaç gün içinde temizlenir. Aşırı derecede ağır kanama regl belirtisi veya gebelik komplikasyonu olabilir. Doktorlar kadınların bu süre boyunca tampon kullanmamalarını önerir.

Adet Kanaması ve Üstüne Adet Arasındaki Fark

Birçok kadın, hafif adet kanamasıyla üstüne adet kanamasını karıştırır. Kadınların neler olup bittiğini belirlemelerine yardımcı olmak için atabilecekleri birkaç adım var:

Kanı inceleyin

Öncelikle, kan size bazı cevapları verebilir. Üstüne adet genellikle adet kanamasından farklılaşacaktır. Vajinada kan dolaşımı için ekstra zaman olması nedeniyle üstüne adet kanamasının rengi, adet dönemi kanından daha koyu renkte olabilir.

Kanama miktarı genellikle çok hafiftir. Üstüne adet, genellikle 1 günden fazla sürmez. Bazı durumlarda, kadınlar birkaç saatlik bir lekelenme yaşayabilir ve daha fazlası oluşmayabilir. Bazı kadınlar, tek bir kan lekesi görüp başka herhangi bir işaret bulamayabilir. Genellikle kahverengimsi renk tonu ile akıntı olur.

Adet genellikle birkaç gün veya daha fazla sürer, bu süre içinde akıntı kırmızı renkte çoğalır. Çoğu kadın, normal regl kanamasının nasıl göründüğünü bilir ve muhtemelen implantasyon kanamasının farklı göründüğünü fark eder.

Zamanlamayı kontrol edin

İmplantasyon kanaması geçirdiğinden şüphelenilen herhangi bir kadın, son cinsel ilişkiye girdiği zamanlamayı düşünmelidir. Üstüne adet, döllenmeden 6 ila 12 gün sonra ve yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Bu, çoğu zaman menstruasyonun yakınında veya hemen öncesinde olur. Bir kadın seks yaptıktan bir aydan fazla süre sonra gerçekleştiyse, üstüne adet yaşama olasılığı düşüktür.

Öğrenmenin en kolay yolu, birkaç gün beklemek ve daha sonra bir evde hamilelik testi yapmaktır. Bu testler üstüne adet durduktan birkaç gün sonra en iyi sonucu verir.

Diğer semptomları kontrol edin

Gebelik belirtileri ile ilişkili semptomlar, aynı zamanda kadınların üstüne adet ve adet kanaması arasındaki farkı tanımlamasına da yardımcı olabilir.

Kolaylıkla tanımlanabilen bir belirti, sabah bulantısıdır. Sabah gelen ilk mide bulantısı; gebeliğin işareti olabilir ve genellikle düzenli adet belirtisi olmayabilir. Bu bulantı; et, sarımsak veya evcil hayvanlar gibi belirli gündelik kokular tarafından da tetiklenebilir.

Rahime yerleşmenin neden olduğu başka bir belirti; yumurta uterusun duvarına tutununca ortaya çıkan kramplardır. Bu kramplar, çoğu zaman düzenli bir adet döneminde yaşananlara kıyasla çok hafiftir.

Göğüslerde hassasiyet; özellikle adet sırasında göğüs ağrısı çekmeyen kadınlarda gebelik sırasında göğüs hassasiyeti hamilelik belirtisi olabilir.

Duygudurum dalgalanmaları ve beslenme istekleri gibi diğer belirtileri ölçmek daha zor olabilir. Bunlar hamilelik ve adet öncesi sendromunun bir işareti olabilir.

Üstüne Adet Komplikasyonları

azgelen adet kanaması

Üstüne adet çoğu zaman endişe kaynağı değildir. Bir embriyonun büyümesine başlaması için rahime yerleştiğini gösteren bir işarettir.

Üstüne adet ya da bir regl dönem geçirip geçirmediği konusunda halen kararsız olan kadınlar, hamile olup olmadıklarını öğrenmek için gebelik testi yapabilir. Bununla birlikte, kadınlar, testi almadan önce kanamanın durması için birkaç gün beklemelidir.

Hamileliğin herhangi bir aşamasında ağır kanama yaşamak bir komplikasyonun işaretidir ve kadınlar tıbbi yardım istemelidir.

Ne Zaman Bir Doktora Gidilmelidir?

Gebeliğin çeşitli aşamalarında ufak kanamalar normaldir. Bunun nedeni rutin muayene, seks veya vajinal enfeksiyon gibi rahatsızlıklar olabilir. Bu hafif kanamalar genellikle uzun sürmez, ancak herhangi bir kanama geçiren kadınlar sadece emin olmak için doktora bildirmelidirler.

Daha ağır kanama geçiren bir kadın tıbbi yardıma ihtiyaç duyacaktır. Adet krampları veya kan pıhtıları eşliğinde ağır veya kalıcı bir kan akımı, ciddi komplikasyonların belirtileri olabilir:

 • Uterusta kanser olmayan bir tümörün geliştiği molar gebelik.
 • Yumurtanın uterustan başka bir yere yerleştiği ektopik bir gebelik, tıbbi bir acil durumdur.
 • Erken bebek kaybı olan, düşük

gibi durumların olmadığından emin olmak için mutlaka doktora gidilmelidir.

32 Comments

 • Gülay Bulut

  15 Ağustos 2018 - 23:37

  Merhaba Dr.Bülent Tiras benim adet düzenim 1 senedir hep ayni 25 günde bir adet oluyorum buay 20 ci günü pembe renkli bir seferlik kanama oldu ve adet günüme 5 gün vardi ve 4 cü günü adet oldum 3 gün sürdü hamile olma ihtimalim varmi cevaplarsaniz memnun olurum simdiden tesekürler

 • Havva yuksel

  21 Mart 2019 - 10:53

  Merhaba doktor bey bende 28 günde adet oluyorum hep düzenli oldum bu ay 3 gün önce pembe alıntı geldi sonra kahve geldi sonra kanamam oldu 3 gün sürdü hamile olma şansım varmi

 • Aliye Kaya

  10 Nisan 2019 - 01:43

  Ben 31 martta adet oldum 2 nisanda temizledim. 9 nisanda tekrar adet görmeye başladım.ilk adetimden sonra eşimle birlikte olmuştum. Normalde doğum kontrol hapıyla korunuyorum. Ama içmeyi unuttuğumu düşünüyorum. Bu kanama ne anlama geliyor söyleyebilirmisiniz

 • Ulya

  17 Nisan 2019 - 17:08

  Merhaba ben duzenli adet oluyorum bu ay 3gun once oldum ve 3gun cekdi hamile ola bilirmiyim?

 • Belgin ergündüz

  18 Mayıs 2019 - 16:34

  Merhaba benim adetim 5 gündür gecikmede normalde her ay düzenli olurum mart ve nisan ayında 13 de oldum ama mayıs ayında bekledin olmadi bu günlerde işe böyle koyu renk hatta siyah renk gibi de geldi şuan da koyu kırmızı geliyor acaba hamilemiyim yardim ederseniz sevinirim Iyi gunler

 • Asli

  22 Mayıs 2019 - 17:38

  Ben genelde ilk çocuktan sonra düzensiz adet oluyorum bir buçuk ay gibi bu ay tam 1 ay sonra adet oldum ama üzerine adet görmek kısa sürerken benimki tam 6 gün sürdü hamile olma ihtimalim nedir yaş 39 risk var mı bebek icin

 • Çİçek Reşat

  3 Haziran 2019 - 01:03

  Merhaba hocam her ayın 26sında adet görüyorum . Geçen ay(Nisan 10) ilişkiye girdim geri çekilme yöntemi ile 16 sında yoğun akıntım oldu. 28 inde adet oldum normalde bu ay yine 26 sında yoğun bir kahverengi akıntım oldu bugün de adetim başladı üstüne görmeden korkuyorum 2 ay üst üste aynı tarihte Üstüne görme olur mu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 • Buse varcan

  6 Haziran 2019 - 19:24

  Merhabalar, erkek arkadaşımla sadece sürtünme yoluyla cinsel bir ilişkide bulunduk. Normalde 5 gün sancılı ve yoğun geçen regl dönemim sadece 1 gün sürdü üstelik kanım kırmızı değil kahverengiydi. Ağrı olmasada hafif kramp var. Gerçek bir ilişkiye girmeden hamile kalma olasılığım olabilir mi? Ya da şu an yaşadığım durum hakkında bir fikriniz var mı?

 • Ebru üçer

  14 Haziran 2019 - 16:13

  Merhaba adetim bir gün geçmeli oldu yani aşırı sancıyla o gün damla damla geldi ve kesildi 2gün ise agrım azaldı baya yorgun ve uykulu bir haldeyim adetim genelde 5gün sürerdi bu sefer böyle oldu nedir acaba 1yıllık evliyim

 • Burçin Özşeker

  4 Temmuz 2019 - 20:38

  Merhaba adetime 2 gün varken sipsiyah hafif bir kanama 2ve veya 3 damla geldi sonra ertesi gün tekrar siyah 1 2 damla geldi ama adet gibi degil normalde adet olsaydım illaki kasık ağrım olurdu hiçbirşey yok acaba ne yapmalıyım doktora ne zaman gitmeliyim

 • Ayşe kuyucu

  5 Temmuz 2019 - 20:23

  Merhaba benim adet düzensizliğim vardı doktora gittim ve bana agnucaston bi ilaç verdi bi hafta sonra ilişkiye girdim ilişkiden hemen sonra adet gördüm adet normal geçti 5 gün aradan sonra tekrar adet gördüm evli değilim durum ne

 • Meryem bozkurt

  22 Temmuz 2019 - 19:05

  Merhaba her ay normal adet oluyorum ama bu ay adetim bittikten 12 gün sonra kahverengi bir leke geldi bu 2 gün sürdü normalde hasta olmam gereken tarihten 4 gün gecti sizce bunun sebebi nedir. Yardımcı olursanız sevinirim ilkkez böyle birsey yaşıyorum şimdiden tesekkur

 • Meryem bozkurt

  23 Temmuz 2019 - 13:07

  9 aylık evliyim Her ay düzenli adet gören biriyim bu ayda hasta oldum ama tekrar 12 gün sonra kahverngi ve acık pembe leke geldi ve bu 2 gün sürdü normalda adetim de 4 gün gecikti sizce bunun sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkurler

 • Aselhan doğan

  15 Ağustos 2019 - 21:58

  Merhaba, 4 aylık evliyim ve eşimle çocuk istiyoruz. Evlendiğimden itibaren adet döneminde çok sancı çekiyorum. Doktor iltihap olduğunu söyledi ve bana fitille antibiyotik ilaç verdi bir hafta kullandıktan sonra adet günümün ilk günü adet kanaması şeklinde az miktarda lekelenme oldu ve kesildi 4 gün boyunca hiç akıntım olmadı bir gün sonra test yaptım 10 dkya kadar çift çizgi olmadı bir saat sonra çift çizgi oluştu daha önce yaptığım testlerde hiç çift çizgi olmamıştı biraz daha bekleyip hastanede tahlil yaptıracaktım fakat 4 günün sonunda adetim oldu yoğun sancılı bir şekilde sizce hamile olabilme şansım var mi ve iltihap olsa bile hamile kalınabilir mi?

 • Kamuran yeşilbağ

  27 Ağustos 2019 - 19:22

  Hocam Mrb 2 ay önce 3 ünde adet oldum bu ayda 1 ile 8 de oldum bittiği gün ilişkiye girdim stres yaptım 27 sinde adet oldum hamile kalmış olabilir miyim. Adet kanamam normal her zmnki gibi

 • Şevval İ

  4 Eylül 2019 - 20:46

  Hocam merhabalar, eşimle 10 ağustosta korunmadan beraber olduk. Tam gününde 29 ağustosta regli oldum. 2 eylülde bitti. 4 eylülde kahverengi bir akıntı olmuş ve yumurtalıklarımda da kramp olmaya başladı. Sebebi ne olabilir? Teşekkür ederim.

 • Pınar

  20 Eylül 2019 - 23:13

  Merhaba ben 27 ağustosta adet oldm. Bu ay adetimden 4-5 gunonce hafıf kahverengımsı kanamam geldı 18 eylülde hasta olmam lazmdı ama pembemsı kanama geldı ara araakıntı seklınde gelıyor. Yumurtlama takvımı kullanıyorum yumurtlama donemınde ve sonrasında 1 gun arayla korunmadan ılıskıye gırdım. Hamıle olabılır mıyım. Yardımcı olurmusunux

 • Ayse

  24 Eylül 2019 - 15:33

  İyi günler dr bey biz eşimle 15_ 20 gun arayla birlikte oluyoz bazende daha gec bu normalmi sorun yok bende desede ikba olamıyorum cevap verirseniz cok sevinirim

 • Ebru

  7 Ekim 2019 - 08:56

  Merhabalar hocam
  Ben 3 senelik evliyim iki yumurtalığımda da kirst var doktora gittim doğum kontrol hapı verdi. Adetin ikinci günü başla dedi. Bende adet olmayı bekliyordum 4 gün geçti. 4 günün sonunda adet oldum ama az oluyor normalde öyle olmazdı ve gününde gecikmeden olurdu. Hamile olma olasığım var mı?

 • Emine Karahan

  5 Kasım 2019 - 18:53

  Merhaba benim adetim 1 gün gecikti ardından normalden daha açık renk oldu 2 gün sürdü ve kahverengi hal aldı korunmasız ilişkim oldu çocuk yapmayı planlıyoruz buna bağlı folik asit kullanıyorum göğüslermde şişlik ve ağrı vardı ama kafam çok karıştı 2 gün sürmesi açık renk olması ve gögüs hassasiyeti olması hamile olma ihtimalim nedir

 • Damla Nur

  13 Kasım 2019 - 11:35

  Merhaba, adet olmama 7gün varken 2 gündür kanamam var, ilki kahve rengi az az geldi sonra bu şekilde devam etti ama bugün kırmızı gelmeye başladı. Gebelik testi yaptım negatif çıktı. Sonucun doğru olmaması mümkün müdür. Yada gerçekten hamile değil miyim?

 • Rukiye recber

  20 Kasım 2019 - 16:02

  Bnm de bir günüm geçti esimle iki günde bir ilişkiye giriyoruz adetlerim çok düzenli normalde ilk defa 29 da başladı kanamam çok koyu renkte ve bas dönmem hafif mide bulatimda var

 • Kübra A.

  28 Kasım 2019 - 20:40

  Merhaba hocam ben 3,5 aydır evliyim ve 25 gunde bır hasta oluyrm bu ay 4 gün erken geldi koyu kırmızıydı rengi ve kramplı bı agrıydı ve 5 gün sürdü sizce hamile olabılırmıyım

 • Emine cepik

  1 Aralık 2019 - 21:08

  Merhaba hocam ben 25 günde bir regl oluyorum ve 1 hafta aralıklarla bi kaç kez eşimle bi yakınlaşma oldu. Ama son yskinlasmamiz da pembemsi krampli bi kanama geçirdin çok hafif ve yaklaşık 20 dakika sürdü. Sizce hamile olma yada düşük yapma ihtimalim var mi

 • Ebru elyıldırım

  10 Aralık 2019 - 21:59

  Merhaba hocam benim adetim olmadan 4gün önce adet oldum ve kısa sürdü adetim sonra kahverengi tonunda akıntım oldu gebemiyim

 • Zeynep kara

  21 Aralık 2019 - 21:01

  Merhaba 8 aylık evliyim her ay düzenli adet oluyorken bu ay 7 gün gecikti adetim ve kıramplarom sancılarım oldu ama adet kanım bit tampon bile değiştiremeyecek kader az oldu bunun sebebi ne olabilir acaba idrar testi yaptım negatif çıktı. Yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Yaren Şeref

  30 Aralık 2019 - 03:47

  Merhaba Dr. Bey. Ben düzensiz adet olan ve adetim 8-10 gün süren biriyim. Bu ay eşimle adet öncesi birlikte olduk akabinde adetim 8gün sürdü ve temizlendim zannediyordum ve yine birlikte olduk 9uncu gün pembe kan geldi 1 damla sonra 10 11 12. gün 3 gün kahverengi kan geldi. Aynı anda belirtilerimde oluşunca ben erken gebelik testi yaptım. 14.gün sonra 2.çizgi silik çıktı. Onu gün ortası yapmıştım. Sonra normal gebelik testi yaptım. 15.gün sabah ilk idrarla aynı silik 2.çizgi çıktı. Hemen dr. Gittim kan ve idrar testi verdim 18.günde negatif dedi. Belirtilerimden biri sol kasık üstünde karnımda yumurtadan büyük bir şişlik ve dayanılmaz bir ağrım vardı. Şuan yumurta kadar küçüldü ağrım yok. Ama karnımda gezinen bir ağrı, ara sıra miğde bulantısı, genel bir aç hissi gitmiyor olması yesem bile. Gögüslerim şiş ve hassas dokununca ağrıyor ve ben hala hamile gibi hissediyorum. Testi yanlış zaman mı yaptırdım ve ben gecikmedim ama bildiğiniz ilk gebeliğimdeki belirtilerle aynı şeyler hissediyordum. Zırıl zırıl sürekli ağlıyorum manasız şeylere.Ondada hcg 48 ken anlamıştım çok erken hissetmistim şuan da aynı hissediyorum var gibi sizce ne yapayım. Adetime 9 gün kaldı. Şimdiden teşekkürler.

 • Gülşah köroğluni

  1 Mayıs 2020 - 00:09

  Nisanın 13de adet oldum 14de bitti şimdi üstünemi adet olmuş oluyorum

Comments are closed.