Vajina Türleri Nelerdir?

Vajina Türleri Nelerdir?

Vajinanın şekli söz konusu olduğu zaman aslında vulvadan bahsedilmektedir. Vulva; vajina, iç ve dış dudaklar ile klitorisi kapsamakla birlikte vajinanın dış kısmını vulva oluşturmaktadır.

Vajinanın anatomisi kısaca şu şekildedir:

Vulva: Vajinanın dış kısmına vulva denmektedir. Vulvada dudaklar, idrar kanalı, vajinal açıklık ve klitoris bulunmaktadır.

Mons pubis: Vulvanın hemen üzerine bulunan alana mons pubis adı verilmektedir.

Dış dudaklar: Dış dudaklar, vajinanın dış kısmında yer almaktadır ve renkleri genellikle pembe, kırmızı ya da kahverengi olmaktadır.

İç dudaklar: Vajinanın iç kıvrımını oluşturan yapılar, iç dudaklar olmaktadır.

Klitoris: Vajinanın üst kısmında, idrar kanalının hemen üstünde boyutları değişiklik gösterebilen sinirler bulunmaktadır. Klitorisi oluşturan sinirleri göremiyor olsanız da bu sinirler vajinanın yan ve arka taraflarına kadar uzanmaktadır.

Klitoral hud: Klitoral hud, klitorisi kaplayan ufak et parçasıdır.

İdrar kanalı: İdrar kanalı, idrar yaparken idrarın geldiği küçük bir delik olup klitorisin hemen altında yer almaktadır.

Vajinal açıklık: İç ve dış dudaklar arasında bulunan ve klitoris ile idrar kanalının hemen altında bulunan açıklık, vajinal açıklık olmaktadır.

Vulvalarından hoşnut olmayan çok sayıda kadın bulunmaktadır. Bu durumda kadınlar genellikle iç ve dış dudaklarla ilgili estetik kaygı duyulan durumların giderilmesi adına labioplastiye başvurur.

Öncelikle her vajinanın ve vulvanın farklı ve benzersiz olduğunu söylemek gerekir. Vulva ile ilgili olarak sağlık açısından bir rahatsızlık duymuyorsanız, nasıl göründüğünden utanmanıza gerek yoktur.

İç dudaklar ile dış dudakların ve klitorisin boyutları, simetrisi ve rengi kişiden kişiye değişiklik göstereceği için aslında belli bir sayıda vulva türü bulunmamaktadır. Vajinanın nasıl görünebileceğini ve bunun neden normal olduğunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Kaç Çeşit Vajina Vardır?

Vajinaların şekilleri birbirine benzemekle birlikte genişlik ve derinlik bakımından çok çeşitli olabilmektedir. Vajina türlerinden bahsederken şekil, boyut ve renk gibi etkenlerden söz etmek gerekir.

 • Şekil

Vajinadan bahsedilirken aslında genelde cinsel organların dışarıda görünen kısmından bahsedilmektedir. Bu bölge vulva olmaktadır ve vulvanın da çeşitli bölümleri bulunmaktadır.

Vulvada yer alan yapıların boyutlarına ve şekillerine bağlı olarak vulvanın görünümü farklılık gösterecektir. Bununla birlikte vulvanın şeklindeki ve boyutundaki farklılıklar genellikle bir sorun teşkil etmez.

Vulvada yer alan yapıların sahip oldukları ortak özellikler şu şekilde olmaktadır:

Dış dudaklar: Vulvada yer alan dış dudaklar bazı kadınlarda daha uzun olabilmektedir. Dış dudaklar sarkık olabilir ve buradaki deri ince olabileceği gibi kalın ve şişkin olabilmektedir.

Dış dudaklar genelde daha pürüzsüzdür ve iç dudaklar kadar kıvrımlı değildir.

Kimi kadınlarda dış dudaklar, iç dudaklar ile klitorisi tamamen kapatmaktadır. Kimilerinde ise dış dudakların içinde kalmayan iç dudaklar görülebilmektedir.

Dış dudaklar kısaysa birbiriyle kavuşamayabilir ve iç dudaklar daha görünür olabilir.

İç dudaklar: İç dudakların görünür olması normaldir. Bunlar, dış dudakların altında sarkabilir ya da başka şekillerde görünür olabilir.

Bir iç dudak, diğerinden daha uzun olabilir. Dudaklarda asimetri olması genellikle sorun değildir.

Bazı kadınlarda iç dudaklar, dış dudakların saklayabileceği kadar kısa olabilmektedir. Bazılarında ise iç ve dış dudaklar aynı uzunluktadır.

Dış ve iç dudaklar küçükse ve uyluklara yakınsa klitorisi saklayan klitoral hud görünüyor olabilir.

İç dudakların şekli her kadında farklı olmaktadır ve bunların şekli, vulvanın sağlığını etkilememektedir.

Vajinanın içi: Vajinanın içi, uzayabilen ve kısalabilen uzun bir tüp gibidir. Vajina genellikle vajinal açıklığa doğru daralmakta ve rahim ağzına doğru genişlemektedir.

Doğum sonrası vajina daha geniş ya da gevşek görülebilir. Çünkü doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçmesi için vajinal dokuların genişlemesi gerekir. Ancak çoğu zaman vajina doğumdan sonra zamanla eski haline döner ya da çok az genişlemiş olur.

 • Boyutlar

Vajinanın boyutları değişebilmektedir. Vajina, esneyerek ya da uzayarak tampon kullanırken ya da cinsel ilişki sırasında boyutlarını değiştirir.

Vajinanın derinliği ya da uzunluğu kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle 7,6 cm ila 17,7 cm arasında olmaktadır.

 • Renk

Vulva dahil olmak üzere cilt rengi doğal olarak değişik olabilmektedir. Vulvanın rengi şu şekilde olabilmektedir:

 • Pembe
 • Kırmızı
 • Kahverengi

Vulvanın rengi, kan akışına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Uyarılma sırasında kan akışının artmasıyla birlikte vulvanın rengi morumsu olabilir.

İdeal Vajina Şekli

Her vajina birbirinden farklı olduğu için vajinanın nasıl görünmesi gerektiğiyle ilgili bir ölçüt bulunmamaktadır.

Kadınların cinsel organlarla ilgili en çok şikayet ettikleri konuların başında iç ve dış dudaklar gelmektedir. Ancak şunu söylemek gerekir ki iç ve dış dudaklar da dahil olmak üzere cinsel organlar için belli bir standart bulunmamaktadır ve hepsinin görünümü farklıdır.

Vulva Çeşitleri

Vulvanın görünümü bakımından bir standart olmamakla birlikte aşağıda yaygın olarak rastlanan vulva tiplerini bulabilirsiniz.

Asimetrik İç Dudaklar

Asimetrik iç dudaklara sahip olan vulvada, iç dudakların bir tarafı diğerinden daha uzundur ve dış dudakları biraz geçer. İç dudaklar, eşit değilmiş gibi görünebilse de bu oldukça yaygın olarak görülen bir vulva tipidir.

Kıvrımlı Dış Dudaklar

Eğer bu tip bir vulvanız varsa, dış dudaklarınız yuvarlak çizeceklerdir ve iç dudaklar önden görünecektir. Ancak iç dudaklar alt kısımda ters bir at nalı gibi eşit şekilde birleşeceklerdir. Burada iç dudaklar, dış dudakların pek dışına taşmazlar.

Baskın İç Dudaklar

Bu, en yaygın vulva türü olsa da kadınların estetik yaptırmak istedikleri tür genelde bu olmaktadır. Burada iç dudaklar, dış dudaklardan daha uzundur. Uzunluk farklılığından dolayı iç dudaklar, dış dudakların dışına sarkar. Bu tür vulvada iç dudaklar az görünebileceği gibi çok fazla da görünebilir.

Baskın Dış Dudaklar

Bazı vulvalarda dış dudaklar, iç dudaklardan daha baskındır. Bu durumda dış dudaklar genelde daha aşağıdadır ve ya dolgun ve şişkin ya da ince ve biraz gevşek halde olur.

Küçük, Kapalı Dudaklar

Bu en az görülen vulva türü olsa da özellikle erotik yayınlarda en sık görüleni olması nedeniyle en çok arzu edilen türlerden bir tanesidir. Bu vulva tipinde, iç dudaklar tamamen dış dudakların içine gömülmüşlerdir ve gizlilerdir. Dış dudaklar ise biraz daha düz dururlar ve pübik kemiğe dayalıdırlar.

Küçük, Açık Dudaklar

Bu vajina çeşidi öncekine oldukça benziyor olmakla birlikte küçük dudaklar görünmemektedir. Ancak ikisi arasındaki temel fark, burada dış dudakların birbirlerinden ayrık olmaları ve açık bir şekilde durmalarıdır. Bu nedenle iç dudaklar da görünür olabilir.

Görünür İç Dudaklar

Dış dudaklar daha küçük ve kısaysa iç ve dış dudaklar buradaki gibi daha fazla görülebilir. Bu vulva türünde iç dudaklar, dış dudakların tümü boyunca görünür durumdadır ve her iki yana doğru yaslıdır.

Vajina Estetiği Nedir?

Vajinanızın nasıl göründüğünden ve boyutlarından utanmamanız gerekse de rahatsız olduğunuz konular varsa estetik ameliyatlara başvurabilirsiniz. Vajinaya uygulanan estetik ameliyatlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Spor ya da diğer aktiviteler sırasında rahatsızlığa neden olan iç ve dış dudaklar olması halinde bunların boyutlarında ya da şeklinde değişiklik yapılabilir.
 • İç ve dış dudaklar, kıyafetlerin altından görünüyorsa bunların şekillerinde değişiklikler yapılabilir.

İç ve dış dudaklarda uygulanan prosedür öncelikle labioplasti olmaktadır. Bu ameliyat, basit bir şekilde yapılabilmekle birlikte ağrı ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlık gibi komplikasyonlara neden olabileceği için yaptırmadan önce araştırmanızı iyi bir şekilde yapmalı ve ona göre kararınızı vermelisiniz.

 

8 Comments

 • Suna deniz

  11 Nisan 2020 - 20:26

  Bende vulvo ve rahatsız ediyo beni ameliyatla duzelirmi

 • Nebahat

  18 Nisan 2020 - 01:02

  Merhabalar
  Görünür iç dudağa sahip olduğumu anladım ve anlam olarak ne çıkarmam gerekiyor? Bu Ata’da bir şey danışmak istiyorum yaklaşık 45 gün önce kadar vajinaplast ameliyatı oldum,dr iç dudağımıda dikmiş,az önce baktığımda iç dudakta ayrılma gördüm diktiği yer ayrılmış ne yapmam gerekiyor

Comments are closed.