Yumurtalık Kistleri ve Doğurganlık Arasında Bir Bağlantı Var mı?

yumurtalik-kisti

 

Yumurtalıklarında kist olan kadınlar, gebelik elde edememelerini bu kistlere bağlamakta ya da kısırlıktan endişe etmektedirler. Bazı yumurtalık kistleri, doğurganlığın düşük ya da zorlu olmasıyla ilişkilendirilebilir. Bununla birlikte, gebelik elde edemiyor olma ve kist arasındaki ilişki ise sahip olunan yumurtalık kistinin türüne bağlıdır.

 

Doğurganlığı etkileyebilen yumurtalık kistleri şunlar olabilir:

 

  • Endometrioma

 

Endometriomlar (en-doe-me-tree-OH-muhs), endometriozisin neden olduğu kistlerdir. Bu durum, normal şartlar altında rahmi örten dokunun (endometriyum) uterusun dışına çıkması durumudur. İşte bu yumurtalık kistleri doğurganlık sorunları ile bağlantılı olabiliyor.

  • Polikistik Over Sendromundan kaynaklanan yumurtalık kistleri

Polikistik Over Sendromu (POS), yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist bulunması, düzensiz periyotlar ve bazı hormonların yüksek seviyelerde seyretmesi ile belirginleşen bir durumdur. Polikistik Over Sendromu, bazı kadınlarda doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilecek düzensiz yumurtala ile ilişkilidir. Eğer çok genişlemezse, bunun yanında ekstra sorunlar da ortaya çıkmazsa, bu tip yumurtalık kistleri doğurganlığı etkilemez:

  • Fonksiyonel kistler

 

Fonksiyonel kistler; folliküler kistler veya korpus luteum kistleri gibi adlar alır ve yumurtalık kistinin en yaygın türüdür. Fonksiyonel kistler normal menstrüel döngü (adet döngüsü), sırasında oluşur ve kısırlığa neden olmaz ya da kısırlığa katkıda bulunmaz. Aslında, fonksiyonel kistlerin varlığı, doğurganlığa yol açan gerekli fonksiyonların gerçekleştiğini, doğurganlık için gerekli koşulların var olduğunu gösterir.

  • Kistadenom

 

Kistadenomlar (sis-tad-uh-NO-muhs), yumurtalıkların yüzeyinde ortaya çıkan yumurtalık büyümeleridir ve tedaviye ihtiyaç duysalar da doğurganlığı etkilemezler.

  • Dermoid kistler

Bu katı kistler, normal kistlerden farklı olarak sıvı yerine cilt, saç veya diş gibi dokuları içermektedir. Dermoid kistler, infertilite ile ilişkili değildir.

 

Not: Yumurtalık kisti teşhisi konmuş ve hamile kalamayacağınızdan endişe ediyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekiyor. Doktorunuz gebelik şansınızı artırabilecek tedavi seçeneklerini sunacaktır.

8 Comments

 • Merve Dadaş

  31 Ekim 2017 - 20:18

  Merhaba hocam size bi sorum olucakti yumurtaliginda kist olan bir hastamiz vardi ameliyat sonucu yumurtaliklari zarar gördü. Artio hamile kalamayacağini söylediler. Bunun bi yolu varmi yada hamile kalma şansi varmi bunu ögrenmek istiyoruz.

 • ūmmuhan

  19 Ocak 2020 - 15:34

  Bende çikolata kist var doktor bi kist daha çıktı aynı yerde dedi acaba aynı yerde ikinci kist olusurmu yoksa hamilelik olabilirmi

Comments are closed.